Jump to content

Περί "Κενής Διαθήκης"


hrakleitos
 Share

Recommended Posts

Guest Black Angel

Anor, μου θυμιζεις τις δηλωσεις της Μερκελ για το περιστατικο με τον

Πάπα που συζητησατε κιολας σε προσφατο θρεντ. "Όποιος ασκεί κριτική στον Πάπα,

παρερμηνεύει την πρόθεση του λόγου του"...

Αφου απεκτησα την εντυπωση πως δεν καταλαβες, κανω λαθος. Αν ειχα την εντυπωση

πως εχεις δικιο, θα ημουν σωστη. Ωραια λογικη... Οσο ωραια ειναι και η λογικη οτι

διαβαζοντας καποιος ενα κειμενο γράμμα προς γράμμα, ειναι βεβαιο οτι θα το καταλαβει...

Αντε, αφου το καταλαβες λοιπον, μην ασχοληθεις αλλο με το θεμα και ασε μας στην

αγνοια (aka ησυχια) μας, να απολαυσουμε το υπολοιπο κειμενο του Manu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Anor, μου θυμιζεις τις δηλωσεις της Μερκελ για το περιστατικο με τον

Πάπα που συζητησατε κιολας σε προσφατο θρεντ. "Όποιος ασκεί κριτική στον Πάπα,

παρερμηνεύει την πρόθεση του λόγου του"...

Αφου απεκτησα την εντυπωση πως δεν καταλαβες, κανω λαθος. Αν ειχα την εντυπωση

πως εχεις δικιο, θα ημουν σωστη. Ωραια λογικη... Οσο ωραια ειναι και η λογικη οτι

διαβαζοντας καποιος ενα κειμενο γράμμα προς γράμμα, ειναι βεβαιο οτι θα το καταλαβει...

Αντε, αφου το καταλαβες λοιπον, μην ασχοληθεις αλλο με το θεμα και ασε μας στην

αγνοια (aka ησυχια) μας, να απολαυσουμε το υπολοιπο κειμενο του Manu.

 

Δηλαδή... να σταματήσουν να ασχολούνται με το θέμα αυτοί που το κατακρίνουν (ή ακόμα χειρότερα, να θεωρείται πως δεν το έχουν καταλάβει καν), για να το απολαύσουν με την ησυχία τους αυτοί που το απολαμβάνουν (και που φυσικά το έχουν καταλάβει)...;

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι σ? ένα γραπτό κείμενο, το μεγαλύτερο ?βάρος? έχουν η εισαγωγή και -ακόμα περισσότερο- ο επίλογος.

Είδαμε την εισαγωγή του manu. Ας περιμένουμε να δούμε και τον επίλογο προτού κρίνουμε, διότι ίσως να υπάρξουν ανατροπές. Ίσως βέβαια και όχι. Αλλά το σίγουρο είναι ότι εμείς θα έχουμε πια μια ολοκληρωμένη άποψη για να κρίνουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χαλαρωστε

 

η νεφελη εχει δικιο

 

διαβαστε το ολοκληρο και μετα κριντε το , αλλα δεν μπορειτε να μην πειτε σε καμια περιπτωση σε καποιον γιατι γραφει οτι γραφει

οκ δικαιωμα του καθενος να διαφωνισει οπως και δικαιωμα του καθενος να γραψει οτι πιστευει

 

και να προτεινω εγω εδω περα κατι

με την συμφωνη γνωμη του παλικαριου που εβαλε το θεμα για το οποιο γινετε η συζητηση ας διαγραφει και ασ ξαναμπει οταν ολοκληρωθει ολο και ας ειναι μεσα σε ενα εγραφο .doc ποιο ευκολα διαβαζετε συν οτι μπορει να εκτυπωθει κιολασ για ακομα πιο ευκολο διαβασμα

 

αυτα, χαλαρωστε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό συνέχισε Manu...

Link to comment
Share on other sites

Guest Black Angel

εκτος του οτι εγινες αγενης που δεν μου απαντησες δημιουργησες αναστατωση θα πεις που το πας???

Εισαι και ανυπομονος παναθεμα σε...

Αστον να τελειωσει ρε ανθρωπε και μετα θα δεις που το παει!!!

Link to comment
Share on other sites

Σεβόμενος την επιθυμία του μέλους Manu αλλά και την σύσταση του συντονιστή Johny ,θα μετακομίσω τις αντιρρήσεις μου σε αυτό το σημείο, όσον αφορά συγκεκριμένο μήνυμα που βρίσκεται σε άλλο σημείο του forum.

 

Υπάρχει κάποιο ομολογουμένως , πολύ καλά διατυπωμένο μήνυμα - προσωπική στάση , σε αυτό το thread, επονομαζόμενο , ώς "Κενή Διαθήκη".

 

Να αρχίσω με το πρώτο λοιπόν σημείο...

 

Διαθήκη;... σε ποιούς και απο ποιόν.... Γιατί να θεωρήσω τόσο σημαντική μια άποψη , άριστα μεν διατυπωμένη, αλλά εντελώς υποκειμενική ώς προς το περιεχόμενο της!

 

Τώρα που μιλάμε για το περιεχόμενο της... Αν κριτική ορίζεται η αφοριστική στάση ενός ατόμου, προς μια στάση ζωής για κάποιους (οχι δικής μου) τότε μάλλον πρέπει να ξαναγυρίσω στο σχολείο και να μάθω μερικά πράγματα για την γλώσσα μας, γιατί προσωπικά δεν βλέπω κριτική αλλά ενα κατακεραύνωμα καταστάσεων και πράξεων , που ναι μεν είναι σεβαστά σαν άποψη αλλά δεν αποτελούν "Διαθήκη" προς όλους μας.

 

Ακόμα τώρα και αν συμφωνούσα προς την αρνητικής φύσης "κριτική" που διατυπώνει το μέλος, δεν βλέπω λύση... Ο αφορισμός , είναι πάντα το καλύτερο σημείο.. το πιο εύκολο κομμάτι που μπορεί να επέμβει κάποιος και να ρίξει στον Καιάδα , ενα αντικείμενο - στάση - άνθρωπο , διατυπώνοντας τα αρνητικά.

Εκεί όμως που τα πράγματα ζορίζουν και φαίνονται εκείνοι που πραγματικά μπορούν να μεταδώσουν γνώση (που διαβάζοντας και αφομειώνοντας δεν σημαίνει οτι οικειοποιήσαι κιόλας) είναι όταν θα δώσεις την επιλογή στον αναγνώστη-ακροατή, να διαλέξει κάποια λύση μόνος του ή κατόπιν υπόδειξης.

 

Γενικά , οι στάσεις αφορισμού και οι καταχρήσεις αρνητικών σημειών, προς ενδυνάμωση προσωπικών πεποιθήσεων είναι κάτι που κάνουμε όλοι.. (έλα μωρέ.. σιγά τον πολύξερο τώρα!) Εκεί όμως που όλοι θαυμάζουμε είναι όταν , πραγματικά εκείνος ο άνθρωπος, θα μπορεί να ανοίξει δρόμο και ιδέες... Κάτι που εδώ το μέλος δεν κάνει... απλά κατακρίνει.. και δεν κρίνει απλά.

 

Προσωπικά λοιπόν , πιο πολύ θα μου έκανε εντύπωση ενα κείμενο το οπόιο θα μπορούσε να δώσει εναλλακτική (κάτι που προσπαθεί να κάνει με ατυχές τρόπο στο τέλος με το κοινότυπο " Να ζείς την Ζωή") παρά να μπαίνω σε μια διαδικασία ανάγνωσης αρνητισμού. Ποιός σε υποχρεώνει θα μου πείτε...η αλήθεια είναι κανείς... αλλά πάλι , όταν απλά "πέφτεις" σε κάτι τέτοιο , σε ενοχλεί ο "αρνητισμός" που δείχνει οτι θέλει προσοχή , μέσω του τίτλου του μηνύματος.

 

 

"MΗΔΕΝΑ,ΠΡΟ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ,ΜΑΚΑΡΙΖE" νεαρέ!

 

 

Αυτό είναι το άσχημο με τους "άγουρους" είναι αγενείς,δεν έχουν υπομονή,και είναι τόσο υποκειμενικοί

που βλέπουν στους άλλους όσα ταυτοχρόνως διαπρατουν. :blink:

 

 

Το διάβασα το βιβλίο, μάλιστα έχω την τύχη να το διαβάζω λίγο πριν από εσάς ,πιστεύω ότι είναι ριζοσπαστικό και μάλλον δίσπευπτο από τα πιστά σκυλιά της άγνοιας που βασιλεύει...

Το τραγικό δε με τους δημιουργούς είναι ότι προηγούνται της εποχής τους...

 

Παράδειγμα ; δέχονται επιθετικά διατυπωμένες-αγενέστατες ερωτήσεις όπως: "Που το πας;"...---το πουλμανάκι;;":

 

είναι η ερώτηση;;;;--

 

Μήπως ..να σου απαντήσω εγώ,καλό μου παιδί!!:"Εσύ,κατέβα σε όποια στάση θες/ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε(εμείς τουλάχιστον είμαστε.)

σε τέτοιες ερωτήσεις τι περιμένεις να σου απαντήσει κανείς;/ξεκινάς ρίχνοντας το μπαλάκι του υπονοούμενου στον ερωτηθεντα με μια βλακώδη ερώτηση και επειδή δεν διατείθεται να σου απαντήσει από αγενής που ήσουν εσύ με την ερώτηση βρίσκεται ξαφνου υπόλογος ο άλλος!///βρε για δες μια κοινωνία που φτιάξαμε εμείς οι ρωμιοι...-φτ0_υ!-

 

 

 

"φως! εν σκότει" ωρε!//wakeup in other words

Link to comment
Share on other sites

Atma...

 

Είπα οτι δεν θα το συνέχιζα, αλλά θα παρέμβω για λίγο μόνο...

 

Επί προσωπικού..

 

Νεαρός ...ετών 34;... απο που και ως που με γνωρίζεις και έχεις αποφανθεί το ποιός είμαι και το τι γνωρίζω για να διαφωνώ;

 

Το οτι διαφωνώ , σημαίνει οτι δεν κατανοώ κιόλας;... Μήπως το απόλυτο να το μεταβιβάσω σε εσένα και τον χαρακτηρισμό σου;

Πρέπει οπωσδήποτε να συμφωνούμε δηλαδή , για να είσαστε ικανοποιημένοι; Είπα , διαφωνώ , για λόγους που κατέθεσα. Δεν διαφωνώ με την σωστή διατύπωση και στην καλαίσθητη μορφή γραφής του. Διαφωνώ στο προκείμενο και στην αποσπασματική του κριτική.

 

Ο καθείς με τις εμπειρίες του. Δικαίωμα του καθενός να του αρέσει αλλά ...και να μη του αρέσει και να κρίνει , τον ίδιο τον κριτικό.

 

Δεν σας καταλαβαίνω.. δηλαδή πρέπει ντε και καλά να συμφωνούμε όλοι πάνω σε κάτι που είναι καθαρά ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Guest Black Angel

Σαφως και το εχετε...

Οπως εχουν και οι αλλοι το δικαιωμα να μη σας παρουν στα σοβαρα,

αν διαφωνησετε χωρις να εξηγειτε τους λογους που διαφωνειτε. :smilewink:

(...η αν διαφωνειτε με μη επαρκη επιχειρηματα)

Link to comment
Share on other sites

Black Angel...

 

O "μαγικός κόσμος" των υποκειμενικών απόψεων και η μοναδικότητα του κάθε ανθρώπου και προσωπικότητα , φτιαγμένη απο ξεχωριστές εμπειρίες και τρόπους μάθησης , στο χρονικό διάστημα που είναι εν ζωή. Αυτό είναι το κριτήριο για τον καθένα και απο εκεί πηγάζουν τα επειχηρήματα , ελλειπή η πλήρεστατα, πάντα απο την οπτική γωνία του κάθε ατόμου.

 

Καλημέρα μας, παρεπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και το εχετε...

Οπως εχουν και οι αλλοι το δικαιωμα να μη σας παρουν στα σοβαρα,

αν διαφωνησετε χωρις να εξηγειτε τους λογους που διαφωνειτε. :smilewink:

(...η αν διαφωνειτε με μη επαρκη επιχειρηματα)

 

 

Βεβαίως δικαίωμά σας αλλά γιατί ζητάτε και τα "ρέστα"? (αν δεν πέρνεται σοβαρά αυτούς που διαφωνούν χωρίς........χωρίς.........) Δεν απευθύνομαι σε σένα γενικά μιλάω , μάλλον γράφω :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...