Jump to content

Το "εσωτερικό" Μαγαζί


johnny
 Share

Recommended Posts

Την προσοχή σας σε αυτό το θέμα, διότι αποτελεί μια υποθετική διέξοδος από τη θεωρία στην πράξη. :)

Υποθέστε λοιπόν πως υπάρχει ένα μεγάλο μαγαζί, σε στυλ μπαρ ας πούμε (που ενίοτε παίζει ροκ μουσική :018bleh: ).

Υποθέστε επίσης πως ο ιδιοκτήτης του σας δίνει όσα μέσα θέλετε ώστε να οργανώσετε σε αυτό το μαγαζί οτιδήποτε θέλετε, από συναντήσεις του αβάπτιστου μέχρι προβολές ταινιών, ομιλίες, παρουσιάσεις κτλ.

Η ερώτηση είναι: Τί θα οργανώνατε σε αυτόν τον χώρο?

Όσο πιό συγκεκριμένες είναι οι απαντήσεις, τόσο το καλύτερο. Εκφραστείτε ελεύθερα λοιπόν... τί θα θέλατε να περιλαμβάνει ένα τέτοιο μαγαζί? :)

 

(όχι, δεν ανοίγω rock bar! :lol: Απλά θέλω να δω τί θα μπορούσε να οργανωθεί σε ένα τέτοιο "υποθετικό" μαγαζί... :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Υποθέστε λοιπόν πως υπάρχει ένα μεγάλο μαγαζί, σε στυλ μπαρ ας πούμε (που ενίοτε παίζει ροκ μουσική ).

Υποθέστε επίσης πως ο ιδιοκτήτης του σας δίνει όσα μέσα θέλετε ώστε να οργανώσετε σε αυτό το μαγαζί οτιδήποτε θέλετε, από συναντήσεις του αβάπτιστου μέχρι προβολές ταινιών, ομιλίες, παρουσιάσεις κτλ.

Η ερώτηση είναι: Τί θα οργανώνατε σε αυτόν τον χώρο?

 

μια μονομαχια ενος καλου μαγου με εναν κακο μαγο....... :angel:

Link to comment
Share on other sites

Θα οργανωνα καποιες βραδιες με αφιερωματα σε καποια συγκροτηματα πιθανοτατα..

 

Θα ειχε μια γιγαντοθονη που θα επαιζε video clips κυριως . .

 

Πολυ συνηθισμενα ? :unsure::unsure:

 

Μπιλιαρδο , ταβλι , χαρτια . . .

 

Ισως και βιβλια ασκησης της Τεχνης αν και ειναι λιγο πολυ . . . :smilewink:

 

Δε μου ρχονται αλλα αυτην τη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προσωπικά θα έθετα ως βασικό κανόνα του συγκεκριμένου καταστήματος την "επιβολή" οποιασδήποτε στυλιστικής....υπερβολής..

 

Tι θέλετε αλλά ντρέπεστε να φορέσετε γενικά? σ' αυτό το μαγαζί ο κάθε θαμώνας θα υποχρεούται σε κάποια -δικής του επιλογής- στυλιστική extravaganza

 

Οι συνέπειες του παραπάνω εγχειρήματος είναι πολλαπλές

 

1. εξωτερικεύουμε το προσωπικό μας ύφος

2. εξοικειωνόμαστε με αυτό

3. αμφισβητούμε τις καθιερωμένες τάσεις της μόδας λειτουργώντας εν μέρει αντιεμπορικά...σπάζοντας το κλασικό ..σετάκι..

4. ασκούμαστε ώστε να δεχόμαστε τις τάσεις του διπλανού μας χωρίς να μένουμε έκπληκτοι με το ..θράσος του

5. σπάει η μονοτονία της ρέπλικας ..

6.δημιουργούμε κλίμα στυλιστικής ...αναρχίας αποσυντονίζοντας τις "ηγετικές" κατευθυντήριες κεφαλές απελευθερώνοντας όμως τον ανεξάρτητο καλλιτέχνη...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ωραία όλα αυτά αλλά δεν ανταποκρίνονται σε ένα... "εσωτερικό" μαγαζί! :018bleh:

Εγώ, ας πούμε, είχα στο μυαλό μου να οργανώνονταν προβολές ταινιών όπως π.χ. "V for Vendetta", "mists of Avalon" και άλλες τέτοιες παρόμοιου περιεχομένου προβολές. Ή να οργανώνονταν οι συναντήσεις του αβάπτιστου όπως και άλλων φόρουμς, προκειμένου να γνωρίσουμε και άλλους "κύκλους" ανθρώπων, κάποιες βραδιές ποίησης, ακόμα και εκθέσεις δικών μας έργων ζωγραφικής (σίγουρα πιάνει το χέρι κάποιων από εμάς :whistling: ) και άλλα τέτοια ωραία! ^_^

Προς αυτή την κατεύθυνση λοιπόν, περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσω τις σκέψεις και τις προτάσεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

βρε τζόνη ...

 

έτσι όπως το περιγράφεις σε πολύ ...βαρετό μου φέρνει...(άκου βραδιές ποίησης...!!!)

 

βάλε εσύ καλή μουσική και άσε τους θαμώνες στις .."εσωτερικές" τους συζητήσεις..!! τώρα αν κανενός του έρθει η έμπνευση να πεί και ένα ....ποίημα, ευχαρίστως να τον ακούσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Τζοννάκη, στο δικό σου μαγαζί εγώ θα οργάνωνα και βραδιές καραόκε (αν μου επιτρέπεις φυσικά) ή αυτοσχέδιου θεάτρου.

 

Τώρα αν είχα εγώ ένα δικό μου "εσωτερικό" μαγαζί...

μάλλον δεν θα είχε καμία σχέση με το δικό σου (αλλά σίγουρα θα είχε με της μαρτίνας!)! Χεχε

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Διαθέσιμος χώρος... και αρκετό χρήμα για να κάνω ότι θέλω.... χα!

 

Καθημερινά:

09:00 - 20:00 : Θα λειτουργεί σαν καφετέρια- αναγνωστήριο (με αρκετά βιβλία εσωτερισμού...)

Δευτέρα, Τετάρτη και Σάββατο:

20:00 - 04:00 : Ροκ μουσική (μπορεί και live...)

Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή:

20:00 - 23:00 : Ομιλίες, συγκεντρώσεις ομάδων εσωτερισμού, παρουσιάσεις βιβλίων κ.λ.π.

23:00 - 04:00 : Ξένη μουσική... δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι είδους... ίσως όλων των ειδών :018bleh:

Κυριακή:

20:00 - 04:00 : Προβολή ταινιών... με διάλειμμα μιας ώρας για φαγητό και ποτό. :)

 

*Είσοδος δωρεάν αν έχετε πρόσκληση από εμένα, αλλιώς 50Ε το άτομο :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηταν ασχημο να ειχαμεεναν χωρο δικο μας οπου θα μπορουσαμε να πιναμε το ποτακι μας να ακουγαμε μουσικη και γιατι οχι να παιζαμε και κανενα παιχνιδι .......το προβλημα ειναι αλου οχι στο τι θα θελαμε να γινοταν μεσα σε αυτο , αλλα στο που θα γινοταν το μαγαζακι αυτο , βλεπεται δεν ειμαστε ολοι κατοικη μιας περιοχης αλλα ειμαστε διασκορπισμενοι σε ολην την ελλαδα .....

σαν ιδεα παντος ειναι πολυ καλη :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής ακούγονται προτάσεις για καφενείο, για τσίρκο, για καζίνο αλλά όχι για το μαγαζί που πραγματικά θα θέλαμε! :crying:

Μαριλένα, είσαι η μόνη μου παρηγοριά μέχρι στιγμής...

Παραπονιόμαστε για την έλλειψη αξιόλογων μαγαζιών που πλέον πρέπει να ψάξει πολύ κανείς για να βρει ένα τέτοιο. Παραπονιόμαστε για το ότι δεν γίνονται εκδηλώσεις, ότι είμαστε πολύ πίσω από πλευράς διακίνησης ιδεών, ότι ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται κτλ.

Και όταν έρθει η ώρα να πούμε τί θα θέλαμε... το ρίχνουμε στην πλάκα! :(

Δε δίνω δωρεάν επιχειρηματικές ιδέες :018bleh:

Αυτό δεν είναι λογική minerva (υποθέτοντας πως πίσω από το σχόλιό σου κρύβεται μια αρκετά σεβαστή δόση σοβαρότητας)...

Έχεις τους απαραίτητους πόρους ώστε να δημιουργήσεις κάτι τέτοιο από το μηδέν? Τότε κάντο!

Δεν τους έχεις? τότε μη λειτουργείς ατομιστικά, διότι οι τύποι που "θα μας κλέψουν τις ιδέες", θα έχουν και τα απαραίτητα φράγκα ώστε να τις υλοποιήσουν. Οπότε, ακόμα και αν "θα μας τα παίρνουν", τουλάχιστον θα έχουμε κάτι που θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες και στα γούστα μας... και με λίγη καλή θέληση και προσπάθεια, θα διαδραματήσουμε κι εμείς ρόλο στην περαιτέρω βελτίωση αυτών των υλοποιημένων ιδεών (γιατί στην ουσία εμείς θα τους στηρίξουμε ή θα τους απορρίψουμε, με την ιδιότητα του καταναλωτή - αγοράζοντας ή αδιαφορώντας).

...και αυτό είναι άποψη ενός ρομαντικού ο οποίος εργάζεται με γελοίες απολαβές και δεν αποζητά παραπάνω λεφτά αλλά παραπάνω ουσία και ποιότητα στη ζωή του. Και έχουμε αναφερθεί πολλές φορές στην παραπάνω ουσία και ποιότητα, όπως και έχουμε πει ότι αυτή δεν επέρχεται απαραίτητα με παραπάνω χρήμα. Στη βράση κολλάει το σίδερο όμως... <_<

Τεσπα, μην κολλάμε στην επιχειρηματική πλευρά του θέματος, αλλά στην ουσιαστική πλευρά - αυτή των προτάσεων. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό δεν είναι λογική minerva (υποθέτοντας πως πίσω από το σχόλιό σου κρύβεται μια αρκετά σεβαστή δόση σοβαρότητας)...

Έχεις τους απαραίτητους πόρους ώστε να δημιουργήσεις κάτι τέτοιο από το μηδέν? Τότε κάντο!

Δεν τους έχεις? τότε μη λειτουργείς ατομιστικά, διότι οι τύποι που "θα μας κλέψουν τις ιδέες", θα έχουν και τα απαραίτητα φράγκα ώστε να τις υλοποιήσουν. Οπότε, ακόμα και αν "θα μας τα παίρνουν", τουλάχιστον θα έχουμε κάτι που θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες και στα γούστα μας... και με λίγη καλή θέληση και προσπάθεια, θα διαδραματήσουμε κι εμείς ρόλο στην περαιτέρω βελτίωση αυτών των υλοποιημένων ιδεών (γιατί στην ουσία εμείς θα τους στηρίξουμε ή θα τους απορρίψουμε, με την ιδιότητα του καταναλωτή - αγοράζοντας ή αδιαφορώντας).

...και αυτό είναι άποψη ενός ρομαντικού ο οποίος εργάζεται με γελοίες απολαβές και δεν αποζητά παραπάνω λεφτά αλλά παραπάνω ουσία και ποιότητα στη ζωή του. Και έχουμε αναφερθεί πολλές φορές στην παραπάνω ουσία και ποιότητα, όπως και έχουμε πει ότι αυτή δεν επέρχεται απαραίτητα με παραπάνω χρήμα. Στη βράση κολλάει το σίδερο όμως... dry.gif

Τεσπα, μην κολλάμε στην επιχειρηματική πλευρά του θέματος, αλλά στην ουσιαστική πλευρά - αυτή των προτάσεων.

 

 

Johnny, και γιατί δεν μαζευόμαστε οι του αβάπτιστου με ένα ευτελές βαλάντιο ο καθείς να το κάνουμε εμείς όπως θέλουμε και να το αυτοδιαχειριστούμε;

 

Εάν υπάρχει θέληση οι πόροι βρίσκονται, επιδοτήσεις υπάρχουν. Εάν λοιπόν υπάρχει όρεξη και σοβαρότητα συναντιούνται οι ενδιαφερόμενοι και το συζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

παρακολούθηση κινήσης φιδιών, πουλιών, πτηνών, κ άλλων ερπετών

η φύση είναι το πιο μεγάλο σχολείο, το ίδιο κι' οι νόμοι της.

 

Θα ήταν σαν τη ζούγκλα του Τριανταφυλόπουλου, χωρίς καλεσμένους, με αληθινά ζώα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...