Jump to content

Που να το βάλω αυτό το θέμα δεν ξέρω!


medussa
 Share

Recommended Posts

Απλά πρέπει να πω ? καταγγείλω αυτό που έμαθα πριν από λίγο και με άφησε σε κατάσταση αποπληξίας! Κυκλοφορεί ελεύθερος (γιατί για μάζεμα και κλούβα είναι αυτός και οι όμοιοι του) «παπάς» στην περιοχή του Περάματος, ο οποίος δηλώνει ως επίσημη ιδιότητα του ότι «λύνει» (με το αζημίωτο φαντάζομαι).

 

Συγκεκριμένα, αυτό που έμαθα ήταν οι δηλώσεις του «Α? αυτό είναι? νεκρόχωμα (!) και κάνει πολύ ισχυρά μάγια! Θα πρέπει να έρθεις πολλές φορές (με το αζημίωτο πάντα φαντάζομαι) για να τα λύσουμε!».

 

Είναι τέτοια η αγανάκτηση μου δε, που προβλέπω να το πολύ-ζυμώνω στο μυαλό μου και να του πηγαίνω καμία επίσκεψη και να μας ακούσει όλο το Πέραμα και τα περίχωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε medussa μεχρι αποδειξεως του εναντιου.........μην προτρεχεις ψαξε το λιγο το θεμα και μετα ελα να τον καταγκειλουμε μαζι....σε ειδα λιγο εξω φρενων και γιαυτο σου απαντησα ,μη κρινεις πριν το αποτελεσμα και καλυτερα μην κρινεις καθολου ασε να το κανει ο υπευθηνος σε αυτην την θεση που ειναι ψηλα..... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

Απλά πρέπει να πω ? καταγγείλω αυτό που έμαθα πριν από λίγο και με άφησε σε κατάσταση αποπληξίας! Κυκλοφορεί ελεύθερος (γιατί για μάζεμα και κλούβα είναι αυτός και οι όμοιοι του) «παπάς» στην περιοχή του Περάματος, ο οποίος δηλώνει ως επίσημη ιδιότητα του ότι «λύνει» (με το αζημίωτο φαντάζομαι).

 

Συγκεκριμένα, αυτό που έμαθα ήταν οι δηλώσεις του «Α? αυτό είναι? νεκρόχωμα (!) και κάνει πολύ ισχυρά μάγια! Θα πρέπει να έρθεις πολλές φορές (με το αζημίωτο πάντα φαντάζομαι) για να τα λύσουμε!».

 

Είναι τέτοια η αγανάκτηση μου δε, που προβλέπω να το πολύ-ζυμώνω στο μυαλό μου και να του πηγαίνω καμία επίσκεψη και να μας ακούσει όλο το Πέραμα και τα περίχωρα!

πως ειναι δυνατον ενας παπας να λυνει μαγεια απο την στιγμη που πιστευω πως η εκκλησια δεν δεχεται την μαγεια , ...δηλ. αν εγω παω τωρα στον εξομολογο μου και του πω οτι ασχολουμε με αυτα και οτι λυνω πιστευω πως θα μου τα ψαλει και θα μου π[ει πως αυτο που κανω ειναι κακο και οτι θα πρεπει να σταματησω !αν θα ηθελα να παω στον παραδεισο !δεν ξερω ...εκει που εχει φτασει η κοινωνια μας ολα θα πρεπει να τα περιμενουμε πια , παντος μην νευριαζεις , ισως μια κατ ιδιαν επισκεψη σου λυσει πολλες αποριες ....

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι δυνατον ενας παπας να λυνει μαγεια απο την στιγμη που πιστευω πως η εκκλησια δεν δεχεται την μαγεια , ...δηλ. αν εγω παω τωρα στον εξομολογο μου και του πω οτι ασχολουμε με αυτα και οτι λυνω πιστευω πως θα μου τα ψαλει και θα μου π[ει πως αυτο που κανω ειναι κακο και οτι θα πρεπει να σταματησω !αν θα ηθελα να παω στον παραδεισο !δεν ξερω ...εκει που εχει φτασει η κοινωνια μας ολα θα πρεπει να τα περιμενουμε πια , παντος μην νευριαζεις , ισως μια κατ ιδιαν επισκεψη σου λυσει πολλες αποριες ....

Κάνεις λάθος λευκή μάγισσα η εκκλησία μας δέχεται την ύπαρξη μαγείας

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόση αγανάκτηση; Μου φαίνεται περίεργο.

 

Αν δεν κάνει λύσιμο ο παπάς τότε ποιός θα κάνει; Όσο για το οικονομικό , αν δεν έχει άλλους πόρους , όλοι θέλουμε να ζήσουμε...Σημασία έχει το πόσο θέλει να βοηθήσει.

 

Έχω ακούσει για κάποιον που γυρίζει στη Γλυφάδα , που είναι παπάς αλλά εκτός εκκλησίας , γι' αυτόν πρόκειται;

 

Υπάρχουν παπάδες που κάνουν λυσίματα και καλά κάνουν.Υπάρχει κάποιος φημισμένος παπάς στην Αίγινα , επίσης στην Αμάρυνθο της Εύβοιας υπάρχει και εκεί παπάς που ασχολείται με λύσιμο μαγγανείας.

 

Μπορείς να γνωρίζεις την πίστη και την δύναμη του καθενός;

Μακάρι να μπορεί και να το κάνει.

Edited by Νηρηίδα
Link to comment
Share on other sites

Νηρηίδα... να ΄λύνει ναι... αλλά να πληρώνεται για αυτό κατά επίσκεψη;

 

ώρες ώρες δηλαδή απορώ με τον λογισμό σου!

 

Είναι ή δεν είναι σύμφωνα με την Χριστιανική διδασκαλία , η μαγεία και η μαγγανία, "εχθροί" της; Πρέπει να πληρωθούν για αυτό οι ιερωμένοι; Για να βοηθήσουν τους "πιστούς";

Είναι δυνατόν να σκέφτεσαι με αυτόν τον τρόπο;

 

Αν ήταν έτσι , δεν θα υπήρχε Παϊσιος , Αιτωλός κτλ... θα ήταν όλοι τους ελεύθεροι επαγγελματίες και θα έκοβαν "χαρτιά παροχής". Δεν είναι μισθός αυτό το πράγμα.

 

Αν τώρα θέλει κάποιος να βοηθήσει αυτούς , ως προς το ζείν (που πραγματικά παίρνουν μισθό απο την Εκκλησία και δεν χρειάζεται) τότε μπορεί να κάνει μια προσφορά. Οχι να πληρώνει αντίτιμο.

 

Είναι σαν το άλλο το γελοίο που έχουμε δεί, που χρεώνουν πολυελαίους και κηροπήγια , συν ιεραρχία ιερωμένων , για παράσταση γάμου και βαφτίσια.

 

Τέτοια έβλεπε ο Χριστός παλαιότερα και είχε βγάλει την λωρίδα και τους είχε πετάξει κλωτσηδόν απο τον Ναό Του.

Link to comment
Share on other sites

Προς τι η αγανάκτηση:

 

 

Γνωρίζω τουλάχιστον δύο λειτουργούς ? παπάδες που «λύνουν» αλλά ούτε διαφημιστικές καρτούλες έχουν μοιράσει, ούτε έχουν κόψει «κουστουμάκι» για τις υπηρεσίες τους (λύσιμο απλό=20 ευρώ, λύσιμο μέτριο=50 ευρώ κτλ). Και οι δύο, ποτέ μα ποτέ, όταν έρχονται αντιμέτωποι με μια κατάσταση δεν πανικοβάλουν τους ανθρώπους με σχόλια τύπου «Ααααααα!!! Πρόκειται για ισχυρά μάγια! Νεκρόχωμα! Ναιιιιιιιιιιι! Βέβαια!!!! Από τα πιο δύσκολα!!!! Ποπο ζημιά που έπαθες!!! Ευτυχώς που ήρθες σε μένα να σε σώσω!!!». Αυτά είναι ΓΕΛΙΟΤΗΤΕΣ!!! Γνωρίζω προσωπικά ότι η πάγια τακτική των δύο που αναφέρω, είναι καθησύχαση και ηρεμία γιατί πρώτοι αυτοί λένε «Μην πανικοβάλλεσαι! Όλα καλά! Μπορεί να σε νικήσει αν εσύ το πιστέψεις και του δώσεις αξία! ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει κακό!».

 

Ο τρίτος λόγος είναι τοπικιστικός! Πέραμα: η χαρά της κατίνας-μάγισσας! (συγνώμη εάν κάποιος κατοικεί εκεί, αλλά έτσι είναι).

 

Και τέταρτο γιατί βλέπω τα «αποτελέσματα» στην ψυχοσύνθεση, προσωπική και οικογενειακή γαλήνη του ατόμου αυτού και είναι τραγικά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω τουλάχιστον δύο λειτουργούς ? παπάδες που «λύνουν» αλλά ούτε διαφημιστικές καρτούλες έχουν μοιράσει, ούτε έχουν κόψει «κουστουμάκι» για τις υπηρεσίες τους (λύσιμο απλό=20 ευρώ, λύσιμο μέτριο=50 ευρώ κτλ). Και οι δύο, ποτέ μα ποτέ, όταν έρχονται αντιμέτωποι με μια κατάσταση δεν πανικοβάλουν τους ανθρώπους με σχόλια τύπου «Ααααααα!!! Πρόκειται για ισχυρά μάγια! Νεκρόχωμα! Ναιιιιιιιιιιι! Βέβαια!!!! Από τα πιο δύσκολα!!!! Ποπο ζημιά που έπαθες!!! Ευτυχώς που ήρθες σε μένα να σε σώσω!!!». Αυτά είναι ΓΕΛΙΟΤΗΤΕΣ!!! Γνωρίζω προσωπικά ότι η πάγια τακτική των δύο που αναφέρω, είναι καθησύχαση και ηρεμία γιατί πρώτοι αυτοί λένε «Μην πανικοβάλλεσαι! Όλα καλά! Μπορεί να σε νικήσει αν εσύ το πιστέψεις και του δώσεις αξία! ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει κακό!».

 

Ε και τι πειραζει που ειπε να εκσυγχρονιστει ο ανθρωπος? :crying:

 

Τωρα περα απο την πλακα ειναι γελοιο.. προσπαθουν να βγαλουν λεφτα απο τα πντα πια..ΕΛΕΟΣ!!! :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Το να κατακρίνει κανείς είναι πολύ εύκολο. Το να ξέρει κανείς να κρίνει είναι το δύσκολο.

 

Σε περιπτωση που πηγεναι σε εμενα, δεν κατακρινω κανεναν αλλα με το να κανεις την ιδιοτητα σου βουκινο (βλ.Μεημαριδη) υποβαθμιζεις και τον εαυτο σου και την ιδια την τεχνη που εχει μεινει κατα καποιο τροπο "Μυστικη" ολον αυτο τον καιρο ποσο μαλλον οταν την κανεις και επαγγελμα...

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που πηγεναι σε εμενα, δεν κατακρινω κανεναν αλλα με το να κανεις την ιδιοτητα σου βουκινο (βλ.Μεημαριδη) υποβαθμιζεις και τον εαυτο σου και την ιδια την τεχνη που εχει μεινει κατα καποιο τροπο "Μυστικη" ολον αυτο τον καιρο ποσο μαλλον οταν την κανεις και επαγγελμα...

 

 

Δεν πηγαίνει σε σένα , σου απαντώ όμως για να σου πω ότι η Με'ι'μαρίδη είναι αρχιτέκτονας , δεν εξασκεί καμία τέχνη. 'Ολα αυτά τα έχει μαζέψει από τις γιαγιάδες της και από τις Σμυρναίικες παραδόσεις, φαντάζομαι ότι ούτε η ίδια θα φανταζόταν ότι θα γινόταν τέτοιος σάλος. Μάλλον έπιασε το σφιγμό του κόσμου , που ουκ ολίγοι πιστεύουν και ασχολούνται με αυτά.

Της μαγγανείας το κάγκελο δεν είναι μόνο στο Πέραμα , αλλά σε πολλά μέρη.

 

Η δική μου άποψη πάντως για τον χρηματισμό των λειτουργών , είτε είναι γιατροί ,είτε ιερείς, είτε δημόσιοι υπάλληλοι , είναι ότι όσο ένοχος είναι αυτός που τα παίρνει , άλλο τόσο ένοχος είναι και αυτός που τα δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Στο topic "Κυνήγι των Μαγισσών" κατηγορήθηκε η Εκκλησία γι'αυτό το "Κυνήγι".

 

Τώρα που πάει να γίνει αποδεκτή η "Τέχνη" απο κάποιους ιερείς - και πιθανόν, γιατί όχι, σιγά σιγά απο όλη την Εκκλησία μια μέρα - πάλι κατηγορείται? (σενάριο επιστημονικής φαντασίας είναι, αλλά λέμε τώρα).

 

Δεν παει να παίρνουν όσα θέλουν οι ιερείς. Εαν αυτό είναι το "αντίτιμο" καλώς να γίνει...

 

Αρκεί να προωθούν με αυτό τον τρόπο "αυτό" που οι "ιερατικοί πρόγονοί" τους κυνήγησαν.

 

Αυτό πάει να πει "Καρμική Δικαιοσύνη"... :clapping:

Edited by Avaris
Link to comment
Share on other sites

πως ειναι δυνατον ενας παπας να λυνει μαγεια απο την στιγμη που πιστευω πως η εκκλησια δεν δεχεται την μαγεια , ...δηλ. αν εγω παω τωρα στον εξομολογο μου και του πω οτι ασχολουμε με αυτα και οτι λυνω πιστευω πως θα μου τα ψαλει και θα μου π[ει πως αυτο που κανω ειναι κακο και οτι θα πρεπει να σταματησω !αν θα ηθελα να παω στον παραδεισο !δεν ξερω ...εκει που εχει φτασει η κοινωνια μας ολα θα πρεπει να τα περιμενουμε πια , παντος μην νευριαζεις , ισως μια κατ ιδιαν επισκεψη σου λυσει πολλες αποριες ....

 

οι παπάδες κυκλοφορούν με "μερσεντές" στο νησί ...Άστα!!!

Και οι παπαδιές με τις προπαγάνδες και τα ξ'ορκια τους...ξαναάστα,τι τα θες τι τα γυρευεις άκρη με δαυτούς δεν βγάζεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...