Jump to content

ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ #2 -Αφιέρωμα: ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ


Ingmar
 Share

Recommended Posts

APPROVED K IN-TOPIC ...REPLY

Γύρισα ...χώρες και χώρες αλλά σε τέτοια συμπεράσματα δεν κατέληξα...μήπως έχασα κάτι? :unsure:

 

[...]

"...Ολον τον κοσμο γυρισες..μα τιποτα δεν ειδες..."

 

Φίλε μου sucore... η διαφορά δεν είναι κατ'ανάγκη ...ανισότητα...

μέμφεσαι συχνά την κοινωνία και τους όρους που αυτή θέτει αλλά με θλίψη βλέπω να την αναπαράγεις...πρόσεξέ το αυτό..γιατί είναι κάτι που δεν θα βοηθά στην πολυπόθητη ατραπό της Γνώσης

 

τα παραπάνω εντελώς φιλικά..

Συνφωνω πως η διαφορα δεν ειναι ανισοτητα,

κοινωνια...κοινωνια...

Ειμαι μεγαλομενος απο παλαιων αρχων μπαμπα...

Μαλιστα και μελος Φασιστικου Κομματος της Ιταλιας..

Απλα αλλο λεω εγω και αλλο καταλαβαινεις μαλλον..

Δεν θελω να καταληξω πουθενα και απλα παραθετω τις βλεψεις μου, ΝΑΙ Σιχαινομαι την κοινωνια ως εχει, ΔΕΝ ειναι ομως ολοκληρη σαπια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οχι-αλλά και να μην είναι-μεγάλη σκασίλα στο κάτω κάτω...Αλλού η πραγματική ουσία του αυθεντικού ελευθεροτεκτονισμού!

Αν μας ενδιαφέρουν περισσότερο αυτά τα ,χμ...ψιλο-υλιστικά "πραγματάκια"

 

Άρα δεν είναι αναγνωρισμένες. Βλέπεις; Δεν είναι όσους δεν συμμετέχουν, που ενδιαφέρουν αυτά τα ψιλο-υλιστικά "πραγματάκια", αλλά αυτούς που συμμετέχουν και τα διατηρούν με επιμονή και ξεροκεφαλιά και συνεχίζουν τα διαιωνίζουν. Ποιό είναι το πρόβλημα τους δηλαδή; Ίσα ίσα, αφού οι γυναίκες έκαναν δικούς τους οργανισμούς (και δεν "ανακατεύονται στα πόδια μας") γιατί επιμένουμε να μην τις αναγνωρίζουμε; Γιατί τόση επιμονή; Ας τις αναγνωρίσουμε βρε αδελφέ μου να μην έχουμε και τον κάθε σπαστικό/τυχάρπαστο (σαν και του λόγου μου) να μας ρωτάει συνεχώς γι'αυτό το θέμα. Αυτή η παράλογη επιμονή είναι που με βάζει σε σκέψεις, όχι ότι με ενδιαφέρει η αναγνώριση αυτή καθ'εαυτή.

 

Μόνο απ'αυτό μπορεί κανείς να βγάλει πολλά συμπεράσματα (και δεν εννοώ θεωρίες συνομωσίας και παρα-φιλολογίες). Αν εσύ φίλε Ingmar (και δεν σου κάνω προσωπική επίθεση, απλώς αναφέρομαι σε σένα γιατί φαίνεται να είσαι πιο μέσα στα πράγματα) δεν συμφωνείς με αυτή τη μη-αναγνώριση των γυναικών (δεν ζητώ να μου απαντήσεις, θεωρητικά μιλώ) έχεις τη δυνατότητα να εκφράσεις αυτή σου την "ανησυχία" ας πούμε στους υπόλοιπους αδελφούς; Έχεις αυτή την ελευθερία;(θεωρητικά μπορεί να την έχεις, πρακτικά τι συμβαίνει όμως;) Μπορεί να υπάρξουν συνέπειες (τώρα μην πάει το μυαλό πάλι σε Χολλυγουντιανά σενάρια και σκευωρίες) όσο αφορά την πρόοδο σου μέσα στο τάγμα αν εκφράσεις αυτές τις ανησυχίες σου ; Αν αμφισβητίσεις κάποια απο τα δόγματα του;

 

Δεν ζητώ και δεν θέλω να μου απαντήσεις στα πιο πάνω, για διάφορους λόγους. Απλά σου ζητώ να σκεφτείς αυτά τα πράγματα. Απο εκεί και πέρα εννοείται ότι σέβομαι το μονοπάτι που επέλεξες και μακάρι να είναι αυτό που πραγματικά θέλεις και επιπλέον μακάρι χίλιες φορές να κάνω λάθος στις εκτιμήσεις μου, αλλά τι να κάνω όταν ορισμένα πράγματα "βγάζουν μάτια"...

 

Να'σε καλά

Link to comment
Share on other sites

Και η δυνατότητα υπάρχει ΚΑΙ η ελευθερία βεβαίως! Εξυπακούεται. "Ελευθερία-Ισότητα-Αδελφοσύνη"(για όσους τους διαφεύγει)είναι καθαρόαιμο τεκτονικό αίτημα και σύνθημα! Ένας Σεβάσ.'.Διδ.'. άνθρωπος είναι-όχι εξωγηίνος-ακούει τον άλλον. Ορθώς τόνισε κάποιος-οια:ο τεκτονισμός του 18ου αιώνα είναι -αν και τηρούνται πάγιες γραμμές παράδοσης- διαφορετικός από κείνον του 20ου. Οι εποχές αλλάζουν. Και για να αλλάζουν,πάει να πει "κάποιος φέρνει αντίρρηση και έτσι επέρχεται μια σημαντική αλλαγή"!Όμως οι αλλαγές ΔΕΝ πρέπει να είναι επιπόλαιες ή άκρως υπερσυναισθηματικές:ελοχεύει ο κίνδυνος καταστροφής εκ των έσω του πανάρχαιου μυητικού συστήματος. Αυτό δεν είναι με κανέναν τρόπο επιτρεπτό...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τον βρήκα το δικό μου το δρόμο... και αποτελεί μέρος αυτού του τάγματος η "καταστροφή εκ των έσω", οπότε και όχι μόνο δεν τη φοβόμαστε, αλλά τη θαυμάζουμε κιόλας!

post-233-1172233585.gif

:angel:

Link to comment
Share on other sites

johnny,το χιούμορ σου σώζει!!!! :lol::clapping:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για όσους ακόμα έχουν απορίες σχετικά με το τάγμα

το παρακάτω video θα τους δώσει μερικά ερεθήσματα

 

video

 

το βιντεάκι απλώς διαφημίζει κάτι που ΗΔΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ στην Ελλάδα:ο Τεκτονισμός και τα Μυστικά του από εκδόσεις Anubis σε DVD(πλέον στα περίπτερα συνοδευόμενο από βιβλιαράκι του Τ.Λιβανίδη). Βέβαια,τα "βιντεάκια" που κυκλοφορούν από διαδίκτυο -ιστοσελίδες τύπου you tube- είτε είναι καθαρά ολιγόλεπτες "διαφημίσεις" είτε αναξιόπιστο (αναλογικά)υλικό.

Γνώμη μου -αν όντως θέλετε να μάθετε την πιο καθαρή άποψη περί αυτού- είναι η ενδελεχής μελέτη των βιβλίων Π.Γραββιγερ από εκδόσεις ΔΙΜΕΛΗ ή των Βιρθ+Πάϊκ από Τετρακτυς.... Ασφαλώς δεν θα έχετε πλήρη εικόνα του Α και Ω του μυητικού αυτού συστήματος (καθότι όντι βιωματικός),αλλά μεμιάς θα "διαγράψετε" τις όποιες συκοφαντίες και διαστρεβλώσεις έχετε ακούσει από άσχετους καχύποπτους, αντι-τέκτονες και παπάδες ενοριών...Πολύ απλά...

Link to comment
Share on other sites

το βιντεάκι απλώς διαφημίζει κάτι που ΗΔΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ στην Ελλάδα:ο Τεκτονισμός και τα Μυστικά του από εκδόσεις Anubis σε DVD(πλέον στα περίπτερα συνοδευόμενο από βιβλιαράκι του Τ.Λιβανίδη). Βέβαια,τα "βιντεάκια" που κυκλοφορούν από διαδίκτυο -ιστοσελίδες τύπου you tube- είτε είναι καθαρά ολιγόλεπτες "διαφημίσεις" είτε αναξιόπιστο (αναλογικά)υλικό.

Γνώμη μου -αν όντως θέλετε να μάθετε την πιο καθαρή άποψη περί αυτού- είναι η ενδελεχής μελέτη των βιβλίων Π.Γραββιγερ από εκδόσεις ΔΙΜΕΛΗ ή των Βιρθ+Πάϊκ από Τετρακτυς.... Ασφαλώς δεν θα έχετε πλήρη εικόνα του Α και Ω του μυητικού αυτού συστήματος (καθότι όντι βιωματικός),αλλά μεμιάς θα "διαγράψετε" τις όποιες συκοφαντίες και διαστρεβλώσεις έχετε ακούσει από άσχετους καχύποπτους, αντι-τέκτονες και παπάδες ενοριών...Πολύ απλά...

Φιλτατε επειδη μαλλον υπαρχουν αρκετοι σαν του λογω μου οπου δεν εχουν την δυνατοτητα (λεμε τωρα, απλως βαριομεθα) να κανουν κατι τετοιο, γιατι δεν προτινεις καποιες ηλεκτροκου δυαδικτυου σελιδες οι οποιες να σε ευχαριστουν με το περιεχομενο τους και να μας τις προτινεις;;

μη πω ακομη καλυτερα να γραφεις εσυ ο ιδιος διαφορα σημαντικα αποσπασματα απο τα βιβλια αυτα ΚΑΙ να προχωρας στον σχολιασμο των σαν μια μικρη ομως υπερβολικα χυμωδης περιληψη των;;;;;;;

Θα σου ειμαστε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ευγνωμωνες!! (εκτος κι αν δεν εχεις τη ευχέρια για κατι τετοιο... :whistling: )

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε επειδη μαλλον υπαρχουν αρκετοι σαν του λογω μου οπου δεν εχουν την δυνατοτητα (λεμε τωρα, απλως βαριομεθα) να κανουν κατι τετοιο, γιατι δεν προτινεις καποιες ηλεκτροκου δυαδικτυου σελιδες οι οποιες να σε ευχαριστουν με το περιεχομενο τους και να μας τις προτινεις;;

μη πω ακομη καλυτερα να γραφεις εσυ ο ιδιος διαφορα σημαντικα αποσπασματα απο τα βιβλια αυτα ΚΑΙ να προχωρας στον σχολιασμο των σαν μια μικρη ομως υπερβολικα χυμωδης περιληψη των;;;;;;;

Θα σου ειμαστε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ευγνωμωνες!! (εκτος κι αν δεν εχεις τη ευχέρια για κατι τετοιο... :whistling: )

 

π.χ. ποιου τύπου τεκτονισμό προτιμάς;? :lol:

 

...και μετά θα πω κατιτίς...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...