Jump to content

Η αξία των γνώσεων


Recommended Posts

ΕΡΝΕΣΤΟ ΣΑΜΠΑΤΟ Ανθρωποι και γρανάζια

ΜΤΦΡ.: ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ «ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ», ΣΕΛ. 357:

 

«Εχει κάποιο νόημα η ζωή; Τι σημαίνει ο θάνατος; Είμαστε μία αιώνια ψυχή ή απλώς μία συσσώρευση μορίων από αλάτι και χώμα; Υπάρχει Θεός ή δεν υπάρχει;

Αυτά είναι σίγουρα σημαντικά προβλήματα.

Ολα τα υπόλοιπα, όπως ο νόμος της βαρύτητας, η ατμομηχανή, οι δορυφόροι του Δία, ώς και ο κύριος Καντ με τις περιβόητες κατηγορίες του, σωστά λέει ο Καμύ, είναι στο βάθος ένα παιχνίδι για μικρά παιδιά.

Στο διάβολο η καθαρή σκέψη και η οικουμενικότητα των νόμων της! (...)

Τι σημασία έχει αν η Καθαρή Σκέψη είναι οικουμενική και αφηρημένη, όταν Αυτός-που-διαλογίζεται δεν είναι ένας θεός, αλλά ένας φουκαράς που ξέρει ότι πρόκειται να πεθάνει και ότι από αυτόν το δικό του σαρκικό θάνατο δεν θα μπορέσει να τον σώσει ο Καντ με όλες του τις κατηγορίες;

Τι σόι είναι αυτή η περίφημη γνώση που μας αφήνει μόνους απέναντι στο θάνατο;»

 

 

 

Σχόλια;;

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΝΕΣΤΟ ΣΑΜΠΑΤΟ Ανθρωποι και γρανάζια

ΜΤΦΡ.: ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ «ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ», ΣΕΛ. 357:

 

«...Αυτός-που-διαλογίζεται δεν είναι ένας θεός, αλλά ένας φουκαράς που ξέρει ότι πρόκειται να πεθάνει και ότι από αυτόν το δικό του σαρκικό θάνατο δεν θα μπορέσει να τον σώσει ο Καντ με όλες του τις κατηγορίες;

Τι σόι είναι αυτή η περίφημη γνώση που μας αφήνει μόνους απέναντι στο θάνατο;»

 

Διαλλέγουμε καί παίρνουμε...:gift:

 

Από τήν μιά, ένα πακέτο δεισιδαιμονίες :shedevil: καί προκαταλήψεις :insane: φτιαγμένο από τά χεράκια τής Αμάθειας :silly: , δώρο γιά τό κυρίως εμπόρευμα πού λέγεται ΦΟΒΟΣ :snake: καί μάλιστα ισόβιας διάρκειας καί γιά κάθε περίσταση.

 

Καί από τήν άλλη, τό συναρμολογούμενο πάζλ - γιά μιά ζωή - ΕΠΙΓΝΩΣΗ :unsure: καί τό βοηθητικό εγχειρίδιο μέ ημερήσια updates, υπ' ευθύνη τού πελάτη, :shy2: ΓΝΩΣΗ.

 

Μήπως γύρισε κανένας πίσω καί μάς έκανε :angel2: review?

 

Ατυχώς τό σενάριο είναι "one boulet shot". :headb:

 

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σείριε, αν και απόλαυσα το χαρούμενο και πολύχρωμο μήνυμά σου, κι αν και συμφωνώ μ΄ αυτά που έγραψες, δυσκολεύομαι να βρώ την συσχέτιση με το ερώτημα... :wacko:

 

Για βόηθα με λιγάκι να χαρείς...

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΝΕΣΤΟ ΣΑΜΠΑΤΟ Ανθρωποι και γρανάζια

ΜΤΦΡ.: ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ «ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ», ΣΕΛ. 357:

 

«Εχει κάποιο νόημα η ζωή; Τι σημαίνει ο θάνατος; Είμαστε μία αιώνια ψυχή ή απλώς μία συσσώρευση μορίων από αλάτι και χώμα; Υπάρχει Θεός ή δεν υπάρχει;

Αυτά είναι σίγουρα σημαντικά προβλήματα.

Ολα τα υπόλοιπα, όπως ο νόμος της βαρύτητας, η ατμομηχανή, οι δορυφόροι του Δία, ώς και ο κύριος Καντ με τις περιβόητες κατηγορίες του, σωστά λέει ο Καμύ, είναι στο βάθος ένα παιχνίδι για μικρά παιδιά.

Στο διάβολο η καθαρή σκέψη και η οικουμενικότητα των νόμων της! (...)

Τι σημασία έχει αν η Καθαρή Σκέψη είναι οικουμενική και αφηρημένη, όταν Αυτός-που-διαλογίζεται δεν είναι ένας θεός, αλλά ένας φουκαράς που ξέρει ότι πρόκειται να πεθάνει και ότι από αυτόν το δικό του σαρκικό θάνατο δεν θα μπορέσει να τον σώσει ο Καντ με όλες του τις κατηγορίες;

Τι σόι είναι αυτή η περίφημη γνώση που μας αφήνει μόνους απέναντι στο θάνατο;»

Απλά καλή μου φίλη ΕΞΟΡΚΙΣΑ τήν γκρίνια καί τήν γκίνια...

 

Τά ερωτήματα πού μπαίνουν, απασχολούν ανέκαθεν τό ανθρώπινο είδος καί θά εξακολουθήσουν νά τό απασχολούν.

 

Αυτό πού δέν χρειαζόμαστε είναι ο "μηδενισμός", τό "χύμα" εξ αιτίας μίας εξ αρχής καί συλλήβδην απόρριψης τής προπάθειας κατανόησης

 

Τίποτε δέν είναι δεδομένο...

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ερώτημα. Τρομερό!

 

Πλην όμως άτοπον. Δεν τη θέλουμε τη γνώση για το θάνατο. Μπορεί όμως να θέλουμε τον τρόπο που αποκτάται η γνώση, την άσκηση του μυαλού και της καρδιάς για εκείνη την ώρα.

 

Και μπορεί αν έχουμε μάθει πως να βαδίζουμε σε λαβυρίνθους (τι ωραία λέξη! δεν ακούγεται υπέροχα αυτή η λέξη; ), αν έχουμε ζήσει, πονέσει και χαρεί μέσα στα χρόνια, να έχουμε καταλάβει λίγο από το μυστήριο της ζωής και να έχουμε ξορκίσει (; ), συμφιλιωθεί (; ) με το θάνατο.

 

Αν έχουμε μάθει να παίρνουμε και να χαρίζουμε μπορεί και να πούμε εκείνη τη στίγμη "πάρε κι εσύ λίγη από τη δική μου γεμάτη ζωή". Εγώ είμαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως να θέλουμε τον τρόπο που αποκτάται η γνώση, την άσκηση του μυαλού και της καρδιάς για εκείνη την ώρα. [...] αν έχουμε ζήσει, πονέσει και χαρεί μέσα στα χρόνια, να έχουμε καταλάβει λίγο από το μυστήριο της ζωής και να έχουμε ξορκίσει ( ; ), συμφιλιωθεί ( ; ) με το θάνατο.

 

Προσωπικά πιστεύω πως η συμφιλίωση με τον θάνατο έρχεται μονάχα όταν τον αντιμετωπίσεις. Καμία γνώση δεν μπορεί να σου το προσφέρει αυτό!

Ότι και να σου πουν, ότι και να διαβάσεις, αν δεν... "δεις το Χάρο με τα μάτια σου", η συμφιλίωση που θα νοιώθεις θα είναι ψευδαίσθηση κι όχι πραγματική.

 

...αυτή φυσικά είναι εντελώς δική μου άποψη... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πως η συμφιλίωση με τον θάνατο έρχεται μονάχα όταν τον αντιμετωπίσεις. Καμία γνώση δεν μπορεί να σου το προσφέρει αυτό!

Ότι και να σου πουν, ότι και να διαβάσεις, αν δεν... "δεις το Χάρο με τα μάτια σου", η συμφιλίωση που θα νοιώθεις θα είναι ψευδαίσθηση κι όχι πραγματική.

 

...αυτή φυσικά είναι εντελώς δική μου άποψη...  :rolleyes:

Αντί για απάντηση σε αυτό που λες θα προτείνω να διαβάσεις την Θιβετιανή Βίβλο των Νεκρών

Link to comment
Share on other sites

Αντί για απάντηση σε αυτό που λες θα προτείνω να διαβάσεις την Θιβετιανή Βίβλο των Νεκρών

 

Προτιμώ κάτι με τα δικά σου λόγια και άποψη!! B)

Link to comment
Share on other sites

Αντί για απάντηση σε αυτό που λες θα προτείνω να διαβάσεις την Θιβετιανή Βίβλο των Νεκρών

 

Προτιμώ κάτι με τα δικά σου λόγια και άποψη!! B)

Προβλέψιμη απάντηση...

 

Το μόνο που θα πω είναι ότι προτού αντιμετωπίσεις τον θάνατο θα πρέπει να έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα, δεν πας χωρίς όπλα στον πόλεμο...

 

Όσο για δική μου άποψη θα στην πω όταν γίνω Μέγας Γκουρού!

(Δηλαδή κάπως έτσι -->) :witchy:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα πω είναι ότι προτού αντιμετωπίσεις τον θάνατο θα πρέπει να έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα, δεν πας χωρίς όπλα στον πόλεμο...

 

Εάν συσχετίζεις τον θάνατο με πόλεμο, τότε μάλλον κάπου την έχεις χάσει τη μπάλα...

 

Όσο για δική μου άποψη θα στην πω όταν γίνω Μέγας Γκουρού!

(Δηλαδή κάπως έτσι -->) :004witchy:

 

Μα... αφού είσαι ήδη έτσι --> :wizard: !!!

 

 

(χιχιχιχι... :blblbl: )

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που θα πω είναι ότι προτού αντιμετωπίσεις τον θάνατο θα πρέπει να έχεις προετοιμαστεί κατάλληλα, δεν πας χωρίς όπλα στον πόλεμο...

 

Εάν συσχετίζεις τον θάνατο με πόλεμο, τότε μάλλον κάπου την έχεις χάσει τη μπάλα...

 

 

Κάθε μέρα δίνουμε μικρές μάχες για να κερδίσουμε τον πόλεμο με την ζωή.

 

Όσο για δική μου άποψη θα στην πω όταν γίνω Μέγας Γκουρού!

(Δηλαδή κάπως έτσι -->) :004witchy:

 

Μα... αφού είσαι ήδη έτσι --> :wizard: !!!

 

 

(χιχιχιχι... :blblbl: )

 

 

 

:lololol:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα δίνουμε μικρές μάχες για να κερδίσουμε τον πόλεμο με την ζωή.

 

Πολύ πεσιμιστή σε βρίσκω φίλε μου... γιατί έτσι;! :blink:

 

Η ζωή δεν είναι πόλεμος! Είναι χαρά και ευκαιρία γνώση, εμπειρίες, ιδέες, δημιουργία! Εάν την αντιμετωπίζεις σαν πόλεμο, τότε πόλεμο θα λαμβάνεις κάθε μέρα και άγχος και στεναχώριες και κούραση...

Χαλάρωσε μπρε και... enjoy the ride :smilewink:

 

Ούτε ο θάνατος είναι πόλεμος! Είναι η αλλαγή, το πέρασμα αλλού, η μετάβαση...

...ή τουλάχιστον εγώ έτσι τον αντιλαμβάνομαι!

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι ο άνθρωπος ; Ένα τίποτα είναι...

 

...ίσως, τώρα πού τό σκέφτομαι, μετά τήν ...ολοκλήρωση, νά είναι καί τό πάν...!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα δίνουμε μικρές μάχες για να κερδίσουμε τον πόλεμο με την ζωή.

 

Πολύ πεσιμιστή σε βρίσκω φίλε μου... γιατί έτσι;! :blink:

 

Η ζωή δεν είναι πόλεμος! Είναι χαρά και ευκαιρία γνώση, εμπειρίες, ιδέες, δημιουργία! Εάν την αντιμετωπίζεις σαν πόλεμο, τότε πόλεμο θα λαμβάνεις κάθε μέρα και άγχος και στεναχώριες και κούραση...

Χαλάρωσε μπρε και... enjoy the ride :smilewink:

 

Ούτε ο θάνατος είναι πόλεμος! Είναι η αλλαγή, το πέρασμα αλλού, η μετάβαση...

...ή τουλάχιστον εγώ έτσι τον αντιλαμβάνομαι!

 

 

Δεν θα έλεγα πεσιμιστής.

Μάλλον δεν έχεις ζήσει της χαρά της (θεάς)Νίκης, της κατάκτησης και της εκπλήρωσης του σκοπού. Αλλά για να εκτιμήσεις τα παραπάνω θα πρέπει να μάθεις τις συνέπειες της ήττας, και του τραυματισμού(που συνδυάζεται με τον πόνο)...

Δεν υπάρχει πόλεμος χωρίς θάνατο και άμα δεν πεθάνεις δεν θα ζήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...