Jump to content

Τι μπορεί να συμβαίνει?


Alisha
 Share

Recommended Posts

:unsure5: χαιρετώ όλους στο forum. εδώ και λίγο καιρό συμβαίνουν κάποια παράξενα ας τα πούμε πράγματα στο σπίτι της Νονάς μου. Προσπαθούμε με την Ξαδέλφη μου να βρούμε μια εξήγηση μια δικαιολογία αλλά καταλήγουμε πάντα στο τίποτα. Λοιπόν πιο κάτω θα σας θέσω τα πράγματα ως έχουν.

 

- για κάποιο χρονικό διάστημα εξαφανίζονταν φαγώσιμα από το ψυγείο. κρεατικά ψάρια και διάφορα άλλα. απότελεσμα να μαλλώνουν η ξαδέλφη μου με τους δικούς της για το ποιος τα εξαφάνησε.Όμως κανέις τους δεν τα έπερνε.

 

- πρίν 2 βδομάδες Κυριακή μέρα πήγαμε όλοι στο Μνημόσυνο της Μαμάς μου επιστρέφοντας από την εκκλησία η Νονά μου και η Ξαδέλφη μου πήγαν στο σπίτι τους και βρήκαν τα ρούχα της Ξαδέλφης μου μαζεμένα από τα σχοινιά πεταμένα σε μια καρέκλα τα πιο πολλά δίπλα στο σκύλο και κάποια σκορπισμένα στο έδαφος.

 

- Σηκώνετε πριν λίγες μέρες η Ξαδέλφη μου το πρωί πέρνει την οδοντόκρεμα πλένει τα δόντια της ετοιμάζετε και πάει στη δουλειά. Μετά απο αυτήν ο νονός μου χρησιμοποιεί την ίδια οδοντόκρεμα και μετά η νονά μου τη δικιά της. επιστρέφει η Ξαδέφλη μου απο τη δουλεια το απόγευμα και το βράδυ προτού πάει στο δωμάτιο της πάει να πλύνει τα δόντια της και η οδοντόκρεμα λέιπει. τηλεφωνεί στους δικούς της και της λένε και οι δύο ότι δεν την πέταξαν ούτε την μετακίνησαν.

 

- ενώ η ξαδέλφη μου δεν έχει πιάσει βελόνι στα χέρια της να ράψει ότι δήποτε εδώ και πάρα πολύ καιρό πέρνει από το ερμάρι της μια κουβέρτα. για δυο τρεις μέρες μετά που σηκώνεται και στρώνει το κρεβάτι της όλα καλά. σηκώνετε προχθές και πάει να στρώσει και βρίσκει στην κουβέρτα της καρφωμένο ένα βελόνι.

 

- το Σάββατο η ξαδέλφη μου φέυγει από σπίτι. Η νονά μου από το μεσημερί στη δουλειά. ο Νονός μου ανοίγει την τηλεόραση και πετάγετε σε μια δουλεια δέκα λεπτά που είχε και επιστρέφει στο σπίτι και βρίσκει την τηλεόραση κλειστή.

 

τι μπορεί να έιναι όλα αυτά? ξέρω δεν έχουν σχέση μεταξύ τους τα γεγονότα αλλα όταν συμβαίνουν στό σπίτι σου κάποια πράγματα τα οποία δεν μπορείς να καταλάβεις και να εξηγήσεις αρχίζεις να ανυχηχείς κάπως. Να σημειώσω ότι μετά το πρώτο γεγονός κλειδώνουν πάντα όλες τις πόρτες και παράθυρα έστω και αν φύγουν μόνο για 5 λεπτά. δεν ξέρω πόσο αστεία φαίνονται για μερικούς αλλά αν θέλετε να μου πείτε τη γνώμη σας θα το εκτιμούσα. σκέφτηκα ότι υπάρχει μια πιθανότητα κάποιος από το σπίτι να ξεχνάει πολύ. αλλά κι ετσι να έχει το πράγμα δεν θα γινόταν πιο έντονο το πρόβλημα και καθημερινά?

Link to comment
Share on other sites

poli28,

 

Κατ' αρχάς καλώς μας ήρθες και τα συλλυπητήρια μου για την μητέρα σου.

 

Θα ήθελα να μας πεις πότε ξεκίνησαν όλ'αυτά τα γεγονότα κι αν υπάρχει κάποια χρονική σχέση με το όταν απεβίωσε η μητέρα σου.

 

Θα ήθελα επίσης να σιγουρευτείτε όλοι σας απόλυτα ότι δεν είναι κάποιος ή κάποιοι από εσάς ιδιαίτερα αφηρημένοι τον τελευταίο καιρό. Όταν αποχαιρετούμε ένα αγαπημένο πρόσωπο, είναι λογικό να μη δίνουμε σημασία σε μικρές καθημερινές κινήσεις και να ξεχνάμε ότι τις έχουμε κάνει.

Αποκλείστε επίσης με απόλυτη σιγουριά την όποια άλλη λογική εξήγηση. Για παράδειγμα, το συμβάν με την τηλεόραση, θα μπορούσε να έχει προκληθεί από αυξομείωση της τάσης του ρεύματος (όπου αυτόματα η τηλεόραση κλείνει, συνήθως).

 

Αν φτάσετε στο να αποκλείσετε ΚΑΘΕ λογική εξήγηση, μην αναστατώνεστε. Απλά έχετε ένα... "Casperάκι" στο σπίτι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος φόβου ή ανησυχίας. Είναι εντελώς ακίνδυνο και 'γουρλίδικο' για το σπίτι.

 

Προτού όμως φτάσουμε στην εξήγηση του "Casper", επαναλλαμβάνω και ΤΟΝΙΖΩ ν'αποκλείσετε ΚΑΘΕ πιθανή λογική εξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

...- για κάποιο χρονικό διάστημα εξαφανίζονταν φαγώσιμα από το ψυγείο. κρεατικά ψάρια και διάφορα άλλα. απότελεσμα να μαλλώνουν η ξαδέλφη μου με τους δικούς της για το ποιος τα εξαφάνησε.Όμως κανέις τους δεν τα έπερνε.

...τι μπορεί να έιναι όλα αυτά? ξέρω δεν έχουν σχέση μεταξύ τους τα γεγονότα αλλα όταν συμβαίνουν στό σπίτι σου κάποια πράγματα τα οποία δεν μπορείς να καταλάβεις και να εξηγήσεις αρχίζεις να ανυχηχείς κάπως. Να σημειώσω ότι μετά το πρώτο γεγονός κλειδώνουν πάντα όλες τις πόρτες και παράθυρα έστω και αν φύγουν μόνο για 5 λεπτά. δεν ξέρω πόσο αστεία φαίνονται για μερικούς αλλά αν θέλετε να μου πείτε τη γνώμη σας θα το εκτιμούσα. σκέφτηκα ότι υπάρχει μια πιθανότητα κάποιος από το σπίτι να ξεχνάει πολύ. αλλά κι ετσι να έχει το πράγμα δεν θα γινόταν πιο έντονο το πρόβλημα και καθημερινά?

Τα υπόλοιπα είναι πιο παράξενα. Τα δύο πιο πάνω όμως μπορούν να εξηγηθούν (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι ισχύει η εξήγηση)

1. Όταν λείπουν τρόφιμα από το ψυγείο συνήθως κάποιος του σπιτιού τα παίρνει και δεν θέλει να το παραδεχτεί.

5. Αν τηλεόραση λειτουργεί και κοπεί το ρεύμα, έστω και στιγμιαία, δεν ξανανάβει μόνη της. Το πιθανότερο είναι ότι στα 10 λεπτά που έλειψε υπήρχε σύντομη διακοπή ή πτώση τάσης.

Link to comment
Share on other sites

poli28,

 

Κατ' αρχάς καλώς μας ήρθες και τα συλλυπητήρια μου για την μητέρα σου.

 

Θα ήθελα να μας πεις πότε ξεκίνησαν όλ'αυτά τα γεγονότα κι αν υπάρχει κάποια χρονική σχέση με το όταν απεβίωσε η μητέρα σου.

 

Θα ήθελα επίσης να σιγουρευτείτε όλοι σας απόλυτα ότι δεν είναι κάποιος ή κάποιοι από εσάς ιδιαίτερα αφηρημένοι τον τελευταίο καιρό. Όταν αποχαιρετούμε ένα αγαπημένο πρόσωπο, είναι λογικό να μη δίνουμε σημασία σε μικρές καθημερινές κινήσεις και να ξεχνάμε ότι τις έχουμε κάνει.

Αποκλείστε επίσης με απόλυτη σιγουριά την όποια άλλη λογική εξήγηση. Για παράδειγμα, το συμβάν με την τηλεόραση, θα μπορούσε να έχει προκληθεί από αυξομείωση της τάσης του ρεύματος (όπου αυτόματα η τηλεόραση κλείνει, συνήθως).

 

Αν φτάσετε στο να αποκλείσετε ΚΑΘΕ λογική εξήγηση, μην αναστατώνεστε. Απλά έχετε ένα... "Casperάκι" στο σπίτι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος φόβου ή ανησυχίας. Είναι εντελώς ακίνδυνο και 'γουρλίδικο' για το σπίτι.

 

Προτού όμως φτάσουμε στην εξήγηση του "Casper", επαναλλαμβάνω και ΤΟΝΙΖΩ ν'αποκλείσετε ΚΑΘΕ πιθανή λογική εξήγηση.

 

Γεια σου Νεφέλη και ευχαριστώ πολύ. στις 2 του Νοέμβρη έκλειναν 5 χρόνια από το χαμό της Μητέρας μου άρα όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει κάποια χρονική σχέση από το θάνατο της μαμάς μου.

Αυτά τα γεγονότα ξεκίνησαν πριν από 2-3 μήνες περιπου,αυτό με τα φαγώσιμα. τα υπόλοιπα έγιναν σε διάστημα 15 ημερών μέσα στο μήνα που μας πέρασε. έτυχε επίσης κατα τη διάρκεια αυτών των 15 ημερών η ξαδέλφη μου να δει όνειρο 2 φορές τον παππού μας ο οποιος απεβιώσε εδω και δέκα χρόνια. κάτι της έλεγε και τις δυο φορές αλλά δεν μπορεί να θυμηθεί. Της φάνηκε παράξενο διότι από τότε που πέθανε ο παππούς μας δεν τον έχει δει ποτέ όνειρο και δεν αναφερθήκαμε σε αυτόν πρόσφατα για να μπορούμε να πούμε ότι ίσως να ήτανε επιρεασμένη .να σημειώσω ότι η ξαδέλφη μου πολλές φορές έχει δει προφητικά όνειρα.αλλά αυτή τη φορά σκάει το κεφάλι της να θυμηθεί τα λόγια του παππού αλλά μάταια.

Τώρα για το αν κάποιος μέσα στο σπίτι είναι τόσο αφηρημένος και γιαυτό να συμβαίνουν όλα αυτα δεν μπορούμε ούτε να το αποκλείσουμε αλλά και ούτε να το σιγουρέψουμε. βλέπεις όλοι τους λείπουνε αρκετές ώρες και συνήθως όταν επιστρέψουν στο σπίτι ανακαλύπτουν αυτά τα ολίγον παράξενα γεγονότα. αυτό με το ψυγείο υποθέσαμε ότι μάλλον θα ήτανε κάποιος κλέφτης γείτονας διότι συνήθιζαν να αφήνουν ξεκλείδωτη τη πίσω πόρτα ενώ έλειπαν. μετά που το ανακάλυψαν ότι εξαφανίζονται κρεατικά και ψάρια και αφού το συζήτησαν αμέτρητες φορές και δεν έβγαζαν άκρη μεταξύ τους τότε το πάθημα τους έγινε μάθημα και απο τότε κλειδώνουν.

Αυτό με την τηλεόραση ίσως να έχεις δίκαιο και επειδή πρώτη φορά έτυχε δεν πήγε το μυαλό μας εκεί.

Τα άλλα είναι που δεν μπορούμε να καταλάβουμε. το περιστατικό με τα ρούχα. ποιος τα μαζεψε αφού έλειπαν όλοι και τα σκόρπισε. αυτο μας παραξένεψε πιο πολυ από όλα. πρώτα είπαμε ότι κάποιος ήρθε δε τους βρήκε και τα μάζεψε. αλλά γιατί? αν τα μάζευε κάποιος επισκέπτης θα ήτανε και συγυρισμενα δε θα έκανε τον κόπο και μετά θα τα σκορπιζε απο δω και απο κει και δίπλα στο σκυλί. επίσης ήτανε πολύ πρωί για επισκέψεις και κάποιος γνωστός θα ήξερε ότι είχαμε μνημόσυνο και λείπαμε. από την άλλη θα έκανε τον κόπο αργότερα να ενημέρωνε για την επισκεψη του και για το μάζεμα των ρούχων. Αλλά ποιος πάει επίσκεψη και κάνει και δουλειές άμα λάχει?

το βελόνι καρφωμένο στην κουβέρτα της και η οδοντόκρεμα? πες ότι κάποιος αφηρημένος την έπερνε που θα την εξαφάνιζε? μού έτυχε εμένα πολλές φορές στην αφηρημάδα μου επάνω να πιάσω κάτι να το κουβαλώ μαζί μου ενώ δεν το χρειάζομαι αλλά μετα ανακαλύπτω ότι έκανα το λάθος. Τι να πώ? ίσως υπάρχει για όλα λογική εξήγηση αλλά δεν τη βλέπουμε

Σύγνώμη αν σε κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα είναι πιο παράξενα. Τα δύο πιο πάνω όμως μπορούν να εξηγηθούν (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι ισχύει η εξήγηση)

1. Όταν λείπουν τρόφιμα από το ψυγείο συνήθως κάποιος του σπιτιού τα παίρνει και δεν θέλει να το παραδεχτεί.

5. Αν τηλεόραση λειτουργεί και κοπεί το ρεύμα, έστω και στιγμιαία, δεν ξανανάβει μόνη της. Το πιθανότερο είναι ότι στα 10 λεπτά που έλειψε υπήρχε σύντομη διακοπή ή πτώση τάσης.

 

Γεια σου outis και ευχαριστώ για την απάντηση σου. θα συμφωνήσω μαζί σου εκτός από το πρώτο που λες ότι κάποιος από το σπίτι παίρνει τα τρόφιμα και δεν θέλει να το παραδεχτεί. Να τα κάνει τι τα τρόφιμα? αφού έτσι κι αλλιώς 3 άνθρωποι μέσα στο σπίτι η νοικοκυρά είναι η νονά μου αυτή θα μαγειρέψει και για τους 3. ποιος ο λόγος να τα παίρνει να τα εξαφανίζει και μετά να μη θέλει να το παραδεχτει κιόλας? μάλλον κάποιος κλέφτης γείτονας όπως είπα και στη Νεφέλη αφού δεν συνήθιζαν να κλειδώνουν την πίσω πόρτα ενώ έλειπαν. μετά αφού την έπαθαν κλειδώνουν ότι και να γίνει. τα υπόλοιπα συνέβησαν μετά από πολλές μέρες αλλά μαζεμένα. το πιο παράξενο είναι αυτό με τα ρούχα και μετα η οδοντόκρεμα και το βελόνι. πες τα δυο αυτα με την οδοντόκρεμα και το βελόνι είναι κάποια απροσεξία των 3 τους αν και τους έχει κάνει να σκέφτονται τι να συμβαίνει άραγε αφού είναι σίγουροι και οι 3 ότι δεν ήτανε δική τους δουλειά και συνέβησαν μια μέρα το ένα και την επόμενη το άλλο. Αυτό με τα ρούχα όμως είναι πολύ παράξενο

Link to comment
Share on other sites

Όταν άρχισαν να κλειδώνουν, μειώθηκαν τα γεγονότα;

Γεια σου Νεφέλη. όταν ξεκίνησαν να κλειδώνουν απλά δεν εξαφανίζονταν φαγώσιμα. Μετά συνέβησαν τα υπόλοιπα που ανέφερα. τώρα να σου πω έχει και μέρες να συζητήσω το θέμα με την Ξαδέλφη μου. Αν συνέβαινε κάτι άλλο πιστέυω θα μου το έλεγε. οπότε αν και παράξενο παραμένει άλυτο. ίσως συνδεόταν με το όνειρο της. ίσως κάτι να ήθελε ο παππούς να της πεί. ίσως κάποια προειδοποίηση που το θεωρώ απίθανο ο παππούς να μαζεύει μπουγαδες και να κλέβει οδοντόκρεμες και φαγώσιμα.ίσως κάποιος τρελλός που θέλει να ενοχλήσει.αυτό πιστεύω και είναι και το πιο λογικό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...