Jump to content

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ;


Ingmar
 Share

Recommended Posts

Τα βιβλια του Ελιφας Λεβι ειναι πολυ καλα ως πλαισιο αναφορας και μονο της

συγκεκριμενης παραδοσης. Θεωρουνται κλασικα αλλα αν ψαχνεις κατι πιο

ολοκληρωμενο ή πρακτικο καλυτερα διαβασε καποιον συγχρονο.

 

Κυκλοφορουν σε πδφ χωρις πνευματικα διακαιωματα αν δε κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιβλια του Ελιφας Λεβι ειναι πολυ καλα ως πλαισιο αναφορας και μονο της

συγκεκριμενης παραδοσης. Θεωρουνται κλασικα αλλα αν ψαχνεις κατι πιο

ολοκληρωμενο ή πρακτικο καλυτερα διαβασε καποιον συγχρονο.

 

Κυκλοφορουν σε πδφ χωρις πνευματικα διακαιωματα αν δε κανω λαθος.

To ''ΤΥΠΙΚΟ ΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ'' είναι χωρις πνευματικα διακαιωματα και €39 είναι απλά αισχρή κερδοσκοπία. Το βιβλίο το διάβασα πριν πολλά πολλά χρόνια (πρέπει να ήμουν 14 όταν το πρωτοέπιασα, αλλά το διάβασα ολόκληρο στα 17 - μια βδομάδα που βρέθηκα κρεβατωμένος - και πάλι γύρω στα 22-23). Όσα διάβασα εκεί μου φάνηκαν χρήσιμα μέχρι τώρα. Θέτει θεωρητικό πλαίσιο περισσότερο αλλά αυτό είναι σημαντικό για να ξέρει κανείς τι κάνει, γιατί το κάνει, αν χρειάζεται κτλ. "Ολοκληρωμένο" σύγχρονο; :whistling: . Πρακτικά, υπάρχουν. Αλλά πάσχουν συνήθως από την έλλειψη αυτού που προσφέρει το ''ΤΥΠΙΚΟ ΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ'' : Υπόβαθρο. Λένε 'κάνε' αυτό αλλά δεν λένε το 'γιατί' και πολύ αμφιβάλω αν αυτοί που τα γράφουν ξέρουν το 'γιατί'. Απλά αντιγράφουν ότι βλέπουν εδώ κι εκεί και ποντάρουν στην - δεδομένη - ευπιστία και έλλειψη κριτικής στάσης του κοινού στο οποίο απευθύνονται :angel_not:

Γενικά σοβαρή διαφορά παλιών-καινούργιων είναι το ότι τα πιο πολλά βιβλία δεν γραφόταν υπό τους όρους της αγοράς οπότε δεν επεδίωκαν να 'ικανοποιήσουν' κάποιο κοινό ποντάροντας στο 'εντυπωσιακό' (που όμως είναι συχνά περιττό).

 

ΥΓ. Στα Αγγλικά υπάρχει σίγουρα pdf ελεύθερο

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις σας .bye1.gif

Ευτυχώς το βρήκα εύκολα (το είχα ήδη σε pdf(!) αλλά ήταν με τον γαλλικό τίτλο και μέχρι να βγάλω άκρη ….wacko.gif ) .

 

Στο amazon , στην περιγραφή λέει ότι είναι το καλύτερο βιβλίο του Eliphas Levi (Αληθεύει; , βασικά νομίζω πως ναι έτσι είναι –αυτό μου λέει η διαίσθηση μου ) .happy.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις σας .bye1.gif

Ευτυχώς το βρήκα εύκολα (το είχα ήδη σε pdf(!) αλλά ήταν με τον γαλλικό τίτλο και μέχρι να βγάλω άκρη ….wacko.gif ) .

 

Στο amazon , στην περιγραφή λέει ότι είναι το καλύτερο βιβλίο του Eliphas Levi (Αληθεύει; , βασικά νομίζω πως ναι έτσι είναι –αυτό μου λέει η διαίσθηση μου ) .happy.gif

Πράγματι έχει γαλλικό τίτλο στην πρώτη σελίδα αλλά είναι στα αγγλικά
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μια γενική ιδέα για βιβλία μαγείας αν σας αρέσουν οι "εξερευνήσεις": Προτιμήστε τα μεταχειρισμένα - ειδικά αν παραγγέλνετε από το Άμαζον πχ δείτε τις περιγραφές των μεταχειρισμένων και διαλέξτε κάποιο αρκετά χρησιμοποιημένο με σημειώσεις και υπογραμμίσεις μέσα - έχω βρει ενδιαφέροντα πράγματα έτσι.

 

Συνήθως σημειώνει το άμαζον για τέτοια: Shows some signs of wear, and may have some markings on the inside ή book which may include some defects such as highlighting and notes ή may have limited notes and/or highlighting.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...