Jump to content

Βιβλιο των σκιων


 Share

Recommended Posts

Πόσο χρονών είσαι;

 

!!!τι το ρωτάς το παιδί...

 

(συμβουλή: να λές μια ηλικία πάνω των 20 ετών...) :evilbl:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε, επιδη (χωρισ να θελω να ψωνιζομαι) ειμαι μυειμενος απο τα 4 μου χρωνια (προερχομαι απο οικο μαγων) και κρατω γροιμοριο απο τα 7 που εμαθα να γραφω (πληρως), θεωρω πως επρεπε να δωσω την γνωμη μου (ουτος ειναι και ενας λογος που γραφτηκα)! θεωρω την προσπαθεια αξιεπενη! το γροιμοριο, η αλιωσ βιβλιο των σκιων, ειναι πραγματι ενα βιβλιο οπου καταγραφεισ οτιδηποτε εχει σχεση με την μαγεικη σου ζωη και παραληλα ειναι και ενα βιβλιο για τισ ερευνες σασ στην επιστημη της μαγειας (φυσικα, οταν ειστε προχωρημενοι, δεν θα πατε να αναφερετε την καθε σφαιρα φωτιας που αντλισατε απο την θερμοτητα του περιβαλοντος (οπος καλα υποθεσατε, ειμαι elementalist)!

μάγος δεν ξέρω αν είσαι, πάντως από ορθογραφία ... σκίζεις .... !

Πωπω! Φαντάζεσαι να είναι και το γριμόριό του γεμάτο ορθογραφικά λάθη?!! Ντροπή!!!! Θα το δουν τα εγγόνια του και θα γελάνε! χα-χα-χα! :063laugh:

 

Φυσικά αστειευόμαστε φίλε MAGEL! Βλέπω είναι το 1ο σου post! Καλωσήλθες! (Καταλαβαίνεις πως σαν καινούργιος πρέπει να υποστείς και κάποια πειράγματα, έτσι; ) :):whistling::P:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

ναι η πρώτη είναι πως σε παρακολουθούμε μέσω spy προγράμματος που εγκαταστάθηκε στον υπολογιστή σου εν αγνοία σου......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους... Μεσα απο τις απαντησεις σας βρηκα αυτο που εψαχνα...

ΕΙδου::

Πηρα ενα σπηραλ τετραδιο με χοντρο εξωφυλλο.

Ενα μπλοκ ακουαρελας.

Τεμπερες

Ζελατινη αυτοκολητο

 

Στο σπιραλ κολησα ενα φυλλο ακουαρελα, το εκοψα στο μεγεθος που επρεπε, αρχισα να ζωγραφιζω κατι που με εκφραζει και με κανει να νιωθω ευχαριστα... Τελος κολησα τη ζελατινη και finito... Ενα γριμοριο οπως ακριβως το θελω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους... Μεσα απο τις απαντησεις σας βρηκα αυτο που εψαχνα...

ΕΙδου::

Πηρα ενα σπηραλ τετραδιο με χοντρο εξωφυλλο.

Ενα μπλοκ ακουαρελας.

Τεμπερες

Ζελατινη αυτοκολητο

 

Στο σπιραλ κολησα ενα φυλλο ακουαρελα, το εκοψα στο μεγεθος που επρεπε, αρχισα να ζωγραφιζω κατι που με εκφραζει και με κανει να νιωθω ευχαριστα... Τελος κολησα τη ζελατινη και finito... Ενα γριμοριο οπως ακριβως το θελω

Με την ευκαιρία -

Ένα "βιβλίο σκιών" δεν είναι απόλυτα σωστό να ταυτίζεται με "γριμόριο" (τουλάχιστον όχι πάντα για να μην πω ποτέ, αν και υπάρχουν μερικές φορές αντιρρήσεις).

Μπορείτε να δείτε διάφορους ορισμούς που κυκλοφορούν αλλά συνοπτικά:

Το βιβλίο των σκιών είναι πρόσφατος όρος για μια παλιά υπόθεση: μαγικό ημερολόγιο.

Γριμόριο (προέρχεται από την Ελληνική λέξη: γραμματικός - κάτι σαν καταγραφή δηλ.) είναι παλιός - όχι Ελληνικός - όρος για κάτι που θα μπορούσε να είναι "σύνοψη" η "the best of" πολλών μαγικών ημερολογίων.

Ο πιο παλιός Ελληνικός όρος που έχω βρει είναι: ιατροσοφία ή γιατροσόφια. Έτσι ονόμαζαν τα "κατάστιχα" αυτά μέχρι πριν 80-100 χρόνια στην Ελλάδα. Ένας άλλος που δεν έχω επιβεβαιώσει είναι: συνταγολόγιο - το ψάχνω.

Α.... ναι, μεταξύ 1925 και 1980+ (πριν δηλ. το New Age κάνει γνωστό τον όρο "βιβλίο σκιών" στην Ελλάδα) στους κύκλους του εσωτερισμού ο όρος ήταν: Ημερολόγιο Εσωτερικής Εργασίας...

 

ΥΓ. Είναι λίγο απίθανο άνθρωπος γεννημενος στην Ελλάδα πριν το 1990 να χρησιμοποιεί τη λέξη "γριμόριο" για βιβλίο των σκιών εκτός κι αν έτσι του/την έμαθαν πολύ πρόσφατα :whistling:

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...