Jump to content

Βιβλιο των σκιων


 Share

Recommended Posts

Απο τοτε που αρχισα να ασχολουμαι με την τεχνη εχω παρατηρησει τον εαυτο μου να καταγραφω σκεψεις, ονειρα κτλ. Σκευτηκα λοιπον πως θα ηταν καλητερα να συγγκροτησω ολα αυτα τα αρχεια σε ενα τετραδιο το οποιο θα με εμπνεει. Θα ηθελα λοιπον καποιος να μου πεει πως να φτιαξω ενα. (Γιατι το χειοποιητο ειναι καλυτερο, ποσο μαλων φτιαγμενο απο μενα για μενα...)

Θα ηθελα να μου πειτε τι χαρτι να παραγγειλω, πως να φτιαξω ξυλινο εξωφυλλο, και τελος πως να το δεσω.

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που αρχισα να ασχολουμαι με την τεχνη εχω παρατηρησει τον εαυτο μου να καταγραφω σκεψεις, ονειρα κτλ. Σκευτηκα λοιπον πως θα ηταν καλητερα να συγγκροτησω ολα αυτα τα αρχεια σε ενα τετραδιο το οποιο θα με εμπνεει. Θα ηθελα λοιπον καποιος να μου πεει πως να φτιαξω ενα. (Γιατι το χειοποιητο ειναι καλυτερο, ποσο μαλων φτιαγμενο απο μενα για μενα...)

Θα ηθελα να μου πειτε τι χαρτι να παραγγειλω, πως να φτιαξω ξυλινο εξωφυλλο, και τελος πως να το δεσω.

Όπως λες κι εσύ: να σε εμπνέει! Οπότε τι να σου πούμε εμείς; Η αισθητική θα είναι καθαρά δική σου. Τώρα, το πώς να φτιάξεις ξύλινο εξώφυλλο θα είναι δύσκολο, χρειάζεται ειδική παραγγελία να στο φτιάξουν άλλοι. Εκτός αν ασχολείσαι με την ξυλουργική και έχεις εργαλεία..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενα παλαιότερο τόπικ σχετικό εδώ. http://www.artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=1552

 

Nαι shadowlord το ξερω οτι υπαρχουν τοπικς σχετικα με το θεμα, αλλα κανενα δεν με βοηθησε αρκετα, γι αυτο κ αλωστε εγραψα το παρον τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

1. Πας σε ένα χονδρέμπορο χαρτιού, αγοράζεις χαρτί καλής ποιότητας και χαρτόνι

 

2. Οδηγίες για δέσιμο βιβλίων:

 

http://www.csparks.com/Bookbinding/index.xhtml

 

Καλή τύχη!

 

(Προσωπικά, χρησιμοποιώ κλασέρ, όσο περίεργο κι αν φαίνεται: έχει την πρακτικότητά του.)

Link to comment
Share on other sites

1. Πας σε ένα χονδρέμπορο χαρτιού, αγοράζεις χαρτί καλής ποιότητας και χαρτόνι

 

2. Οδηγίες για δέσιμο βιβλίων:

 

http://www.csparks.com/Bookbinding/index.xhtml

 

Καλή τύχη!

 

(Προσωπικά, χρησιμοποιώ κλασέρ, όσο περίεργο κι αν φαίνεται: έχει την πρακτικότητά του.)

 

Ευχαριστω πολυ κερατε θα το δοκιμασω... :clapping: :cheerful:

Edited by fegarolousmenos
Link to comment
Share on other sites

και δερμα ή δες μηπως κανεις ξυλογλυπτική με λίθους...

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που αρχισα να ασχολουμαι με την τεχνη εχω παρατηρησει τον εαυτο μου να καταγραφω σκεψεις, ονειρα κτλ. Σκευτηκα λοιπον πως θα ηταν καλητερα να συγγκροτησω ολα αυτα τα αρχεια σε ενα τετραδιο το οποιο θα με εμπνεει. Θα ηθελα λοιπον καποιος να μου πεει πως να φτιαξω ενα. (Γιατι το χειοποιητο ειναι καλυτερο, ποσο μαλων φτιαγμενο απο μενα για μενα...)

Θα ηθελα να μου πειτε τι χαρτι να παραγγειλω, πως να φτιαξω ξυλινο εξωφυλλο, και τελος πως να το δεσω.

Η πικρή αλήθεια είναι ότι άμα το θέλεις το βιβλίο των σκιών για χόμπυ, τότε ΟΚ, όλα αυτά τα "δεμένα" στο χέρι με τα ξύλινα εξώφυλλα και τα πετράδια είναι μια χαρά. Από πρακτική άποψη όμως... άστα...

Υπάρχουν διάφορα προβλήματα με όλα αυτά.

1. Λέγεται "των σκιών" γιατί σχετίζεται με μυστικότητα. Καταλαβαίνεις ότι αν κάποιος δει ότι έχεις ένα χοντρό βιβλίο με κλειδαριές και περίεργα εξώφυλλα μάλλον θα θελήσει να το ανοίξει. Πάει η ...σκιά.

2. Μιλάμε για "βιβλίο" των σκιών. Λοιπόν αυτό είναι "βιβλίο" (ενικός) μόνο όταν το έχεις για χόμπυ. Ξέρεις πόσα τέτοια "βιβλία" (πληθυντικός - και είναι τετράδια στην ουσία) χρειάζεσαι για να είναι συνεπής η καταγραφή κτλ. ;;; 1-3 το χρόνο. Σε λίγα χρόνια (αν δε σου φύγει το... ψώνιο) θα έχεις στοίβες. Εκτός πια αν δεν σκέφτεσαι και δεν ονειρεύεσαι κάθε μέρα. Προσωπικά δεν ξέρω άνθρωπο που να κρατά "βιβλίο(α)" σκιών και να μην έχει δεκάδες. Ναι, βέβαια, όλοι πάντα λένε: μια μέρα θα τα καθαρογράψω (σ' εκείνο με την κλειδαριά και τα πετράδια στο εξώφυλλο) αλλά η μέρα αυτή δεν έρχεται ποτέ...

3. Ένα τέτοιο βιβλίο είναι δύσχρηστο και δεν μπορείς να το κουβαλήσεις όπου θέλεις.

Λύσεις:

1. Το απλό και ανόθευτο τετράδιο (ακόμα και το σχολικό μπλε κάνει :cheerful: αλλά οι περισσότεροι "κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν": σπιράλ). Πλεονεκτήματα: Είναι διακριτικό, βολικό και φτηνό.

Μειονέκτημα: #1 δεν είναι τόσο cool όσο το άλλο που λέγαμε με τις κλειδαριές (μην πούμε ότι αγγίζει το κιτς). #2 πρέπει να καταγράφεις μέρες, ώρες, φάσεις σελήνης κτλ. κάτι που μπορεί να μη βρίσκεις χρόνο να κάνεις.

Λύση #1: το ημερολόγιο "ατζέντα". Προτίμησε ένα να αναφέρει και φάσεις σελήνης, ανατολές-δύσεις ηλίου κτλ. Μέγεθος; Ότι σε βολεύει.

2. Λογιστικά βιβλία. Πηγαίνεις κάπου που πουλούν είδη γραφείου και κοιτάζεις τα χοντρά λογιστικά τετράδια. Έχουν σκληρό εξώφυλλο, μπορούν να είναι μεγάλα σε μέγεθος κόλλας αναφορά κτλ.

Πλεονεκτήματα: είναι μεγάλα, χοντρά και γερά με πολλές σελίδες. Προσφέρουν κάποια διακριτικότητα, συνήθως δεν τραβούν το μάτι - ποιος νοιάζεται για βαρετά λογιστικά βιβλία.

Μειονεκτήματα: Δείχνουν βαρετά. Δεν είναι το ίδιο διακριτικά με τα προηγούμενα, είναι δύσχρηστα λόγο μεγέθους δεν μπορείς να το πάρεις μαζί όπου να είναι - κάνουν περισσότερο για το "καθαρογράψιμο" που δεν γίνεται ποτέ. Και πάλι θα πρέπει να γράφεις ημερολογιακές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε, επιδη (χωρισ να θελω να ψωνιζομαι) ειμαι μυειμενος απο τα 4 μου χρωνια (προερχομαι απο οικο μαγων) και κρατω γροιμοριο απο τα 7 που εμαθα να γραφω (πληρως), θεωρω πως επρεπε να δωσω την γνωμη μου (ουτος ειναι και ενας λογος που γραφτηκα)! θεωρω την προσπαθεια αξιεπενη! το γροιμοριο, η αλιωσ βιβλιο των σκιων, ειναι πραγματι ενα βιβλιο οπου καταγραφεισ οτιδηποτε εχει σχεση με την μαγεικη σου ζωη και παραληλα ειναι και ενα βιβλιο για τισ ερευνες σασ στην επιστημη της μαγειας (φυσικα, οταν ειστε προχωρημενοι, δεν θα πατε να αναφερετε την καθε σφαιρα φωτιας που αντλισατε απο την θερμοτητα του περιβαλοντος (οπος καλα υποθεσατε, ειμαι elementalist)!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε, επιδη (χωρισ να θελω να ψωνιζομαι) ειμαι μυειμενος απο τα 4 μου χρωνια (προερχομαι απο οικο μαγων) και κρατω γροιμοριο απο τα 7 που εμαθα να γραφω (πληρως), θεωρω πως επρεπε να δωσω την γνωμη μου (ουτος ειναι και ενας λογος που γραφτηκα)! θεωρω την προσπαθεια αξιεπενη! το γροιμοριο, η αλιωσ βιβλιο των σκιων, ειναι πραγματι ενα βιβλιο οπου καταγραφεισ οτιδηποτε εχει σχεση με την μαγεικη σου ζωη και παραληλα ειναι και ενα βιβλιο για τισ ερευνες σασ στην επιστημη της μαγειας (φυσικα, οταν ειστε προχωρημενοι, δεν θα πατε να αναφερετε την καθε σφαιρα φωτιας που αντλισατε απο την θερμοτητα του περιβαλοντος (οπος καλα υποθεσατε, ειμαι elementalist)!

 

μπράβο!!! πρωτο σου ποστ αυτό το σχόλιο και μας..."έστειλες" κανονικά!!! :cheerful: :clapping:

 

WELLCOMED & Blessed Be!!!! :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε, επιδη (χωρισ να θελω να ψωνιζομαι) ειμαι μυειμενος απο τα 4 μου χρωνια (προερχομαι απο οικο μαγων) και κρατω γροιμοριο απο τα 7 που εμαθα να γραφω (πληρως), θεωρω πως επρεπε να δωσω την γνωμη μου (ουτος ειναι και ενας λογος που γραφτηκα)! θεωρω την προσπαθεια αξιεπενη! το γροιμοριο, η αλιωσ βιβλιο των σκιων, ειναι πραγματι ενα βιβλιο οπου καταγραφεισ οτιδηποτε εχει σχεση με την μαγεικη σου ζωη και παραληλα ειναι και ενα βιβλιο για τισ ερευνες σασ στην επιστημη της μαγειας (φυσικα, οταν ειστε προχωρημενοι, δεν θα πατε να αναφερετε την καθε σφαιρα φωτιας που αντλισατε απο την θερμοτητα του περιβαλοντος (οπος καλα υποθεσατε, ειμαι elementalist)!

Πόσο χρονών είσαι;

Link to comment
Share on other sites

1. Το απλό και ανόθευτο τετράδιο

2. Λογιστικά βιβλία.

 

Εγώ θα προσθέσω στις επιλογές και το κλασέρ. Μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε χαρτί, ακόμα και ένα post-it, ακόμα και μια χαρτοπετσέτα στην οποία σημείωσες κάτι όταν σου έκανε εντύπωση και δεν είχες άλλο χαρτί να το σημειώσεις, να το βάλεις μέσα στην πλαστική θήκη, και μετά να το ταξινομήσεις όπως θες. Και να το αναταξινομήσεις, μια και, με τον καιρό, οι αναταξινομήσεις είναι απαραίτητες. Και να φτιάξεις όσα χωρίσματα θες, και να προσθέσεις όσες σελίδες χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ’αρχάς να πω ότι συμφωνώ με όλα όσα είπε ο Ούτις (και ο Κερατάκος) και απλά θέλω να προσθέσω κάποιες λεπτομέρειες :

 

2. Λογιστικά βιβλία. Πηγαίνεις κάπου που πουλούν είδη γραφείου και κοιτάζεις τα χοντρά λογιστικά τετράδια. Έχουν σκληρό εξώφυλλο, μπορούν να είναι μεγάλα σε μέγεθος κόλλας αναφορά κτλ.

[…]

Μειονεκτήματα: Δείχνουν βαρετά.

Η πρώτη μου ‘φάση’ ήταν το κλασέρ (όπως ανέφερε και ο Κερατάκος) που βόλευε πάρα πολύ όσο ακόμα ‘ψαχνόμουνα’ και δεν ήξερα που ταιριάζει καλύτερα τι, ποιο είναι χρήσιμο να το κρατήσω, κλπ. Μέχρι να δεις πρακτικά τι σε βολεύει και πως στη καταγραφή, το κλασέρ είναι η καλύτερη λύση.

Όταν πλέον βρήκα την δική μου ‘φόρμουλα’ και κατέληξα στο πως βολεύομαι καλύτερα, χρησιμοποιούσα τα λογιστικά βιβλία που αναφέρει ο Ούτις. Είναι αρκετά εύχρηστα, αλλά όχι για ημερολόγιο ονείρων. Επιπλέον, μπορείς να τα ‘ντύσεις’ με κάτι λιγότερο… βαρετό. Π.χ. με ύφασμα ή -μια αρκετά καλλιτεχνική άποψη- με αποξηραμένα φύλλα και άνθη και αυτοκόλλητη μεμβράνη από πάνω για να συγκρατηθούν.

Για ημερολόγιο ονείρων, σίγουρα το απλό τετράδιο είναι ότι πιο βολικό, από κάθε άποψη.

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε ένα βιβλίο-κόσμημα, τότε φτιάξ’το και γράψε σε αυτό σιγά-σιγά μονάχα ότι είναι πολύ σπουδαίο για σένα. Μη γράφεις τα πάντα εκεί. Δες το σα στολίδι και όχι σαν εργαλείο (για όλους τους λόγους που προειπώθηκαν, αλλά κυρίως τον λόγο του ότι δεν είναι εύχρηστο).

 

~*~*~

 

Προσωπικά δεν ξέρω άνθρωπο που να κρατά "βιβλίο(α)" σκιών και να μην έχει δεκάδες. Ναι, βέβαια, όλοι πάντα λένε: μια μέρα θα τα καθαρογράψω (σ' εκείνο με την κλειδαριά και τα πετράδια στο εξώφυλλο) αλλά η μέρα αυτή δεν έρχεται ποτέ...

Αυτό ξαναπέστο! :headb:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε, επιδη (χωρισ να θελω να ψωνιζομαι) ειμαι μυειμενος απο τα 4 μου χρωνια (προερχομαι απο οικο μαγων) και κρατω γροιμοριο απο τα 7 που εμαθα να γραφω (πληρως), θεωρω πως επρεπε να δωσω την γνωμη μου (ουτος ειναι και ενας λογος που γραφτηκα)! θεωρω την προσπαθεια αξιεπενη! το γροιμοριο, η αλιωσ βιβλιο των σκιων, ειναι πραγματι ενα βιβλιο οπου καταγραφεισ οτιδηποτε εχει σχεση με την μαγεικη σου ζωη και παραληλα ειναι και ενα βιβλιο για τισ ερευνες σασ στην επιστημη της μαγειας (φυσικα, οταν ειστε προχωρημενοι, δεν θα πατε να αναφερετε την καθε σφαιρα φωτιας που αντλισατε απο την θερμοτητα του περιβαλοντος (οπος καλα υποθεσατε, ειμαι elementalist)!

 

μάγος δεν ξέρω αν είσαι, πάντως από ορθογραφία ... σκίζεις .... !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...