Jump to content

Ακρίβεια ή ακριβός τρόπος ζωής;


Recommended Posts

Μιας και αναφερ8ηκαν τα 3 βασικα συστατικα Β.Π.Π., Κραχ, Λιτοτητα, ας θυμηθουμε τι εγινε εκεινη την εποχη...Ολες οι κυβερνησεις τοτε σταματησαν να δινουν χρηματα και περασαν στην εποχη της λιτοτητας (που ζουμε τα τελευταια 5865136735487 χρονια - ακομα και πριν γεννηθς εγω-). Ενας μονο ενς ανελαβε την εξουσια του κρατους με λιτοτητα,ειπε οτι εγω θα ξοδεψω. Ετσι και εγινε. Κατασκευασε δρομους, αεροδρομια,λιμανια κλπ. Ετσι χρειαζοταν εργατες. Χρειαζοταν και πρωτες υλες. Χρειαζοταν και μεταφορες. Και ετσι σιγα σιγα αρχισε ο κοσμος να εχει χρηματα και να ανακαμψει πληρως και απο το κραχ αλλα και απο τον Α.Π.Π. Μιλαω για τον Χιτλερ και την Γερμανια. Μολις ειδε οτι πετυχε το εγχειρημα αυτο ο Ρουσβελτ εκανε το ιδιο στην Αμερικη και ανεκαμψε και αυτη. Καταληγουμε στο συμπερασμα πως οταν εχουμε χρημα το δινουμε, με συνεπεια το χρημα να κινειται. Αν αναλυσω και τα κερδη του κρατους, τοτε σκεφτειτε ολα τα προιοντα και το ΦΠΑ και τους κανονικους φορους. Και παει παραπερα το παιχνιδι αλλα βαριεμαι να συνεχισω την αναλυση του γιατι κανουν οι ελληνες πολιτικοι τοσο λαθος με αυτην την λιτοτητα.

 

Χωρίς παρεξήγηση....

 

Προφανώς, δεδομένου ότι βρισκόμαστε σε φόρουμ που πραγματεύεται τον εσωτερισμό, δεν σας καλώ να συζητήσουμε το οικονομοπολιτικό κομμάτι, με δείκτες και οικονομικούς όρους, αλλά κυρίως τις εσωτεριστικές παραμέτρους και πλευρές του θέματος.

 

Το λέω για να μην παρεκτραπεί και κανείς άλλος. :cheerful:

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το λέω για να μην παρεκτραπεί και κανείς άλλος. :cheerful:

 

Καλά κάνεις γιατί με τους οικονομικούς όρους και με την Ζεν Τραγική Διάλεκτο δεν τα πάω καλά! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μου τη δίνει ο διδακτισμός στο τέλος, κατά τα άλλα είναι πολύ καλό:

 

http://www.greektube.org/content/view/35228/2/

Πολύ καλό το βιντεάκι και πολύ καλά τα σχόλια που έλαβε από τον κόσμο :clapping:

 

 

 

 

 

 

 

(Όταν όμως είχα παραθέσει απόσπασμα του Όσσο που έλεγε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια, με κράξατε... :015annoyed: αλλά τέλος πάντων :018bleh: )

Link to comment
Share on other sites

εχμ.. εμενα δεν μου το ανοιγει το βιντεακι :015annoyed:

τελος παντων.

 

Αρχαγγελε τα λογια σου μου δημιουργησαν μια πραγματικα χαζη απορια.. :biggrin2:

 

Προφανώς, δεδομένου ότι βρισκόμαστε σε φόρουμ που πραγματεύεται τον εσωτερισμό, δεν σας καλώ να συζητήσουμε το οικονομοπολιτικό κομμάτι, με δείκτες και οικονομικούς όρους, αλλά κυρίως τις εσωτεριστικές παραμέτρους και πλευρές του θέματος.

 

Λοιπον γνωριζουμε απο οικονομικη θεωρια οτι οι αξιες των εμπορευματων αντικτατροπτιζονται στις τιμες τους. (εστω μισθος 1000 ευρω και ενα βιβλιο κοστιζει 30 ευρω. Το κοστος του βιβλιου αντικατροπτιζει για σενα την αξια του, σε συναρτηση ασφαλως με τον μισθο σου, τις υπολοιπες επιλογες σου, επιθυμιες κλπ. αρα ενω ενα αγαθο εχει την ιδια τιμη για ολους, σιγουρα δεν εχει κ την ιδια αξια)

 

Αν απομονωσουμε απο το εχμ.. υποδειγμα μας απο καθε ειδους οικονομικη σκεψη (τιμες, μισθους κλπ) τι ακριβως μας μενει για να υπολογιζουμε την αξια των πραγματων? Δηλαδη αποκλειοντας τις τιμες -ειτε γιατι δεν υπαρχουν, ειτε γιατι δεν μας ενδιαφερουν (οκ οκ ξερω ανεφτικο αλλα...)- τι απομενει στα αγαθα για να οριστει η αξια τους?

 

Η πρωτη χαζη απαντηση που μου ρθε στο μυαλο ηταν ο αντιπραγματισμος.Οι κοινωνιες δεν στηριζονταν παντα σε νομισματα.

Αλλα αντε να ανταλαξεις μια παλια μπλουζα μ'ενα κιλο φρεσκα μανιταρια! χα! μπαχαλο..! κ αντε αυτο λυνεται... Ομως ποσα κιλα πατατες να να δωσεις σε καποιον για ενα αυτοκινητο? Αντε πες κ αυτο λυνεται..

Αυτο που δεν λυνεται ειναι το προβλημα αποθηκευσης. Και αναφερομαι στους τραγικα πλουσιους του πλανητη. Γιατι αλλο να χεις πλουτο στην τραπεζα

(ειναι κατι που δεν φαινεται, ψιλοαοριστο κιολας), κ αλλο πραγματικο πλουτο σε υλικα αγαθα. Οποτε εκ των πραγματων θα υπηρχε καποιο οριο στον πλουτο. Αλλα ακομα κ αν δεν υπηρχε, θα ταν πολυ πιο ευκολες οι αναδιανομες.... χιχιχι!

 

Η δευτερη σκεψη ηταν ακομα πιο χαζη! :P

Καθορισμος των αξιων των αγαθων αναλογα με τις επιδρασεις που συνεπαγεται η χρηση τους σε μας ,τους γυρω μας, και γαιτι οχι, και στο περιβαλλον.

Μπορει να φαινεται λογικο ομως δεν ειναι εφικτο ουτε κ αυτο. Γιατι υπαρχει μια πληθωρα αγαθων που και η παραγωγη και η καταναλωση τους ειναι ιδιαιτερα βλαβερη. (οκ οκ γνωριζω οτι η παραγωγη οποιουδηποτε αγαθου ειναι βλαβερη για το περιβαλλον τουλαχιστον, ωστοσο υπαρχουν καποια προιοντα που η παραγωγη τους ειναι βλαβεροτερη των υπολοιπων). Σε ενα τετοιο συστημα λοιπον η παραγωγη αυτων των αγαθων αποκλειεται.. :rolleyes7: :whistling:

 

Και το -χαζο- ερωτημα μου παραμενει...

Τελικα που βρισκεται και πως οριζεται η αξια των αγαθων.....?

 

Αυτα τα :offtopic: απο μενα...

Πισω στο θεμα τωρα...

Ναι υπαρχει ακριβεια και ναι ειναι πανακριβο το προβαλλομενο lifestyle.

Αλλα ας ειμαστε ρεαλιστες... Ποσοι Ελληνες ειναι σε θεση (μπορουν, οχι θελουν) να το ακολουθησουν?

Και ειναι δυνατον να αναρωτιομαστε τι απο τα δυο συμβαινει οταν υπαρχει μια ολοκληρη κοινωνικη ταξη που ενω κατεξοχην αγνοει το -φερομενο ως- lifestyle , (οι συνταξιουχοι)αντιμετωπιζει προβληματα επιβιωσης?

Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου χαζές οι σκέψεις σου!

 

Και αναφερομαι στους τραγικα πλουσιους του πλανητη. Γιατι αλλο να χεις πλουτο στην τραπεζα

(ειναι κατι που δεν φαινεται, ψιλοαοριστο κιολας), κ αλλο πραγματικο πλουτο σε υλικα αγαθα. Οποτε εκ των πραγματων θα υπηρχε καποιο οριο στον πλουτο. Αλλα ακομα κ αν δεν υπηρχε, θα ταν πολυ πιο ευκολες οι αναδιανομες.... χιχιχι!

 

Εγώ είμαι σαφώς υπέρ του να μπει όριο στον πλούτο. Και μπορεί να μπει, με δυο απλά και ορθολογικά κριτήρια.

 

Πρώτον, είναι σωστό κάποιος άνθρωπος (ενήλικος) να ξοδεύει περισσότερα από όσα ο ίδιος έχει παράγει; Για μένα, όχι.

Δεύτερον: κανένας άνθρωπος δεν δικαιούται να μαζέψει περισσότερο πλούτο από όσο θα μπορούσε να ξοδέψει σε όλη του τη ζωή.

 

Αφού με το πρώτο κριτήριο κανένας δε δικαιούται να ξοδέψει παραπάνω από όσα παράγει, άρα, κανείς δεν μπορεί να μαζέψει περισσότερο πλούτο από όσο θα μπορούσε να ξοδέψει σε όλη του τη ζωή.

 

Ο λόγος είναι απλός: όταν παράγεις περισσότερα από όσα χρειάζεσαι, αρχίζεις να αγοράζεις τις ζωές των άλλων.

 

Η δευτερη σκεψη ηταν ακομα πιο χαζη! :P

Καθορισμος των αξιων των αγαθων αναλογα με τις επιδρασεις που συνεπαγεται η χρηση τους σε μας ,τους γυρω μας, και γαιτι οχι, και στο περιβαλλον.

 

Ακριβώς πάνω σε αυτή τη σκέψη έγραψα ένα (κακό) κείμενο πριν από κάνα δίμηνο!

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι απλός: όταν παράγεις περισσότερα από όσα χρειάζεσαι, αρχίζεις να αγοράζεις τις ζωές των άλλων.

 

Χμμμ...

Αρα δεν ειναι ακριβος ο τροπος ζωης, απλα εμεις πουλαμε φθηνα τις ζωες μας... :P

οκ ολος παραδοξως μου φαινεται λογικο... :whistling: :unsure5:

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ειναι ακριβος ο τροπος ζωης, απλα εμεις πουλαμε φθηνα τις ζωες μας... :P

 

Μα έτσι είναι!

 

Σκέψου το λίγο διαφορετικά, με βάση τη δεύτερη χαζή σου σκέψη: αν μονάδα χρήματος ήταν η μία εργατοώρα, μάνι-μάνι έχουμε:

 

Προσδοκώμενο ζωής ενός ανθρώπου: 75 χρόνια (περίπου). Μείον 21 μέχρι την ενηλικίωση (να βάλουμε και το πανεπιστήμιο μέσα) = 54 χρόνια. Ας πούμε τώρα πως κάποιος θέλει να είναι πολύ πλούσιος, οπότε ας βγάλουμε τη σύνταξη.

 

54 χρόνια x 52 εβδομάδες = 2808 εβδομάδες εργασίας x 5 ημέρες εργασίας ανά εβδομάδα = 14040 εργατοημέρες x 8 ώρες = 112,320 εργατοώρες κι αυτό είναι το όριο.

 

Δεν μπορεί φυσικά να υπάρξει αντιστοιχία με κάποιο νόμισμα, αφού, σε αυτό το νόμισμα θα άλλαζε η τιμή πολλών αγαθών.

 

(Πενταήμερο κι οκτάωρο: ας θέλει να γίνει πλούσιος, δεν επιτρέπεται να :censored: στη δουλειά!)

Link to comment
Share on other sites

...τις υπολοιπες επιλογες σου, επιθυμιες κλπ. αρα ενω ενα αγαθο εχει την ιδια τιμη για ολους, σιγουρα δεν εχει κ την ιδια αξια...

 

Κράτα αυτό και άσε τα όλα τα άλλα για ένα οικονομολογικό φόρουμ ή για τις εξετάσεις :P

 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Ότι η ακρίβεια δεν είναι αποτέλεσμα τιμής, αλλά επιλογών.

Και για τις επιλογές μας δεν φταίνε μόνο οι άλλοι (βλέπε marketing) αλλά είμαστε υπεύθυνοι κυρίως εμείς οι ίδιοι. Και αυτό είναι καθαρά κομμάτι το οποίο πραγματεύεται το φόρουμ :cheerful:

Για ποιόν λόγο κάνουμε τόσο λάθος επιλογές;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κράτα αυτό και άσε τα όλα τα άλλα για ένα οικονομολογικό φόρουμ ή για τις εξετάσεις :P

Ελα ριιιι αντεεεεε.... Αυτο ειναι αδικο...! :crying:

Μ'αρεσει που το τονισα κιολας.... :

Αν απομονωσουμε απο το εχμ.. υποδειγμα μας απο καθε ειδους οικονομικη σκεψη

 

αρχαγγελε γι αυτα που εγραψε ο τραγου κερατος δεν εχει να πεις τιποτα....?

Γιατι εγω δεν καταλαβα κ πολλα :P

 

επισης...

Για ποιόν λόγο κάνουμε τόσο λάθος επιλογές;;;;

 

Οκ αντε εγω πες κανω λαθος επιλογες... αντε να κανουν και οι γονεις μου.. Η γιαγια μου ομως βρε Αρχαγγελε τι λαθος επιλογες να κανει η δολια? :P

Δηλαδη υπαρχει ακριβεια για ενα συγκεκριμενο μερους του πληθυσμου κ για ολους του υπολοιπους υπαρχει ακριβος τροπος ζωης...? Δεν παει ετσι..... :P

 

κατα την γνωμη μου το ερωτημα θα πρεπε να διατυπωνεται καπως ετσι :

Για ποιο λογο ΘΑ καναμε τοσο λαθος επιλογες (αν ειχαμε την δυνατοτητα να τις κανουμε :P )
Edited by nenya
Link to comment
Share on other sites

Ελα ριιιι αντεεεεε.... Αυτο ειναι αδικο...! :crying:

Μ'αρεσει που το τονισα κιολας.... :

 

Είναι άδικο που άλλο ρωτάω και για άλλο θες να μιλήσεις;;; Να ανοίξω καινούριο νήμα για να διορθώσω την αδικία; :cheerful:

 

αρχαγγελε γι αυτα που εγραψε ο τραγου κερατος δεν εχει να πεις τιποτα....?

Γιατι εγω δεν καταλαβα κ πολλα :P

 

Εγώ κατάλαβα γιατί είμαι από τους λίγους τυχερούς που έχουν διαβάσει αυτό το σπάνιο ανέκδοτο υλικό.

Είναι συναφές της συζήτησης αλλά σε διαφορετικό πλαίσιο.

 

Οκ αντε εγω να κανω λαθος επιλογες... αντε να κανουν και οι γονεις μου.. Η γιαγια μου ομως βρε Αρχαγγελε τι λαθος επιλογες να κανει η δολια? :P

Δηλαδη υπαρχει ακριβεια για ενα συγκεκριμενο μερους του πληθυσμου κ για ολους του υπολοιπους υπαρχει ακριβος τροπος ζωης...? Δεν παει ετσι..... :P

 

Τώρα περιμένεις να σου απαντήσω στο γιατί μέσα στα ξερά καίγονται και τα χλωρά... δεν μπορώ να το κάνω. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι τα ξερά είναι σε τέτοια μάζα που να ευνοούν την πυρκαγιά. Που άλλωστε είναι και το θέμα μας :019blush:

Και να σου πω και το άλλο. Σαφώς φταίει και η γιαγιά σου (δεν την ξέρω την γυναίκα, καλά να 'ναι όπου και να 'ναι). Όταν η προηγούμενη γενεά τρέφει στην επόμενη τον καταναλωτισμό (δηλαδή στο να κάνεις λάθος επιλογές από μικρός), ό,τι σπείρει θα θερίσει.

Αν οι παππούδες μας δεν είχαν το κατοχικό σύνδρομο, δεν θα είχε γεμίσει ταβέρνες και φαγάδικα όλη η Ελλάδα. Έχουν μερίδιο ευθύνης για τις καρδιοπάθειες και τα εγκεφαλικά της επόμενης γενεάς.

Αν η γενιά των πατεράδων μας δεν είχε την μανία του Δημοσίου και των σπουδών, δεν θα υπήρχε αυτό το χάλι στο Δημόσιο και ούτε και τα Πανεπιστήμιο Αγγλίας, Βαλκανίων και λοιπών Χωρών γεμάτα με Έλληνες ''φοιτητές''.

Ο συνδυασμός αυτών δημιουργεί ένα τρίτο φαινόμενο καταναλωτισμού. Νέους (κυρίως φοιτητές, στους οποίους προσκολλούνται και οι άλλοι ''άνεργοι'') τακτικοί θαμώνες σε καφετεριώνες (δηλαδή περιοχές ολόκληρες με καφετέριες).

Αδιαφορούμε για το τί παράγουμε και μας ενδιαφέρει μόνο το τί θα καταναλώσουμε. Και εκεί τώρα κολλάει αυτό που προείπε ο Κέρατος.

Όταν δε η γιαγιά, σου δίνει και ένα 50ρικο (κάθε εβδομάδα) έτσι...για να πιείς ένα καφέ... καλά να πάθει.

 

 

κατα την γνωμη μου το ερωτημα θα πρεπε να διατυπωνεται καπως ετσι :

Για ποιο λογο ΘΑ καναμε τοσο λαθος επιλογες (αν ειχαμε την δυνατοτητα να τις κανουμε :P )

Δεν είναι υποθετικό το ερώτημα. Οι λάθος επιλογές έγιναν και συνεχίζουν να γίνονται.

 

 

 

edit:

(Όταν όμως είχα παραθέσει απόσπασμα του Όσσο που έλεγε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια, με κράξατε... 015annoyed.gif αλλά τέλος πάντων 018bleh.gif )

 

Για δεύτερη φορά ξέχασα να το γράψω...

Για ποιό απόσμασμα μιλάς Νεφέλη; Θα ήθελα να το ξαναδώ.

Edited by Αρχάγγελος
Link to comment
Share on other sites

Αν οι παππούδες μας δεν είχαν το κατοχικό σύνδρομο, δεν θα είχε γεμίσει ταβέρνες και φαγάδικα όλη η Ελλάδα. Έχουν μερίδιο ευθύνης για τις καρδιοπάθειες και τα εγκεφαλικά της επόμενης γενεάς.

εχμ... Τωρα δλδ αν σου πω πως ειναι ξεκαθαρο σε ποιες γραμμες αναπτυξης μπορει να κινηθει η Ελλαδα θα μου πεις παλι να τα αφησω αυτα για τις εξετασεις? :P και τι πιο ευνοικο για τον τουρισμο απο απο τις "ταβερνες κ τα φαγαδικα"? οσο για τις καρδιοπαθειες κλπ πιστευεις σοβαρα οτι οφειλονται στις ταβερνουλες με τα κρασακια και τα μεζεδακια??? Εμενα πιο πολυ μου φταινε τα Goodys και τα McDonalds. Και γι αυτα δεν μπορεις να κατηγορησεις τις προηγουμενες γενιες!

 

Αν η γενιά των πατεράδων μας δεν είχε την μανία του Δημοσίου και των σπουδών, δεν θα υπήρχε αυτό το χάλι στο Δημόσιο και ούτε και τα Πανεπιστήμιο Αγγλίας, Βαλκανίων και λοιπών Χωρών γεμάτα με Έλληνες ''φοιτητές''.

ε καφρικο αλλα συγνωμη.. φαντασου πως θα ηταν τα πανεπιστημια αν ειχαμε κ αυτους.. Υποτιθειται πως οι αλλαγες στην νομοθεσια γινονται να "ξεφορτωθουν" λιγο τα δημοσια πανεπιστημια. (οκ μη παραξηγηθω προφανως κ ΔΕΝ σuuμεριζομαι αυτην την αποψη ε )

 

Δεν είναι υποθετικό το ερώτημα. Οι λάθος επιλογές έγιναν και συνεχίζουν να γίνονται.

συμφωνω αλλα οχι οπως το εννοεις εσυ! λαθος επιλογες παρθηκαν απο καποιους κ εγιναν κακως αποδεκτες απο καποιouς αλλους.. :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...