Jump to content

Ακρίβεια ή ακριβός τρόπος ζωής;


Recommended Posts

Με αφορμή αυτό που είπε ο ingmar

 

[...]Τουλάχιστον,δεν ανήκετε στο 1/2 των ελλήνων που...δεν πρόκειται να πάει διακοπές λόγω ακρίβειας! [...] :P^_^

 

Θα ήθελα να συζητήσουμε το κατά πόσο το γεγονός αυτό είναι πραγματικό ή όχι.

Όχι φυσικά το αν το 50% των Ελλήνων θα πάει ή όχι διακοπές, αλλά το κατά πόσο η πραγματική αιτία είναι η ακρίβεια.

 

Βρίσκονται πραγματικά σε δύσκολη θέση αυτοί οι άμοιροι Έλληνες, ή τα θέλουν και τα παθαίνουν; Μήπως το πραγματικό πρόσωπο του προβλήματος είναι η σπατάλη και ο καταναλωτισμός και όχι η ακρίβεια;

Μήπως η αναφορά στην ακρίβεια είναι απλώς υπεκφυγές και δικαιολογίες;

 

Προφανώς, δεδομένου ότι βρισκόμαστε σε φόρουμ που πραγματεύεται τον εσωτερισμό, δεν σας καλώ να συζητήσουμε το οικονομοπολιτικό κομμάτι, με δείκτες και οικονομικούς όρους, αλλά κυρίως τις εσωτεριστικές παραμέτρους και πλευρές του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mόνο οι Έλληνες βιώνουν την ακρίβεια τους τελευταίους μήνες; Πανευρωπαϊκό φαινόμενο είναι. Αλλά δεν ξέρω πώς την αντιμετωπίζουν στον εξωτερικό για να εκφράσω πλήρη άποψη.. Αν και θα ήθελα να μάθω :)

Link to comment
Share on other sites

Mόνο οι Έλληνες βιώνουν την ακρίβεια τους τελευταίους μήνες; Πανευρωπαϊκό φαινόμενο είναι. Αλλά δεν ξέρω πώς την αντιμετωπίζουν στον εξωτερικό για να εκφράσω πλήρη άποψη.. Αν και θα ήθελα να μάθω :)

 

Αλλάζει κάτι αυτό στην ερώτησή μου;

Αν θες, την επεκτείνω. Βρίσκονται πραγματικά σε δύσκολη θέση αυτοί οι άμοιροι Ευρωπαίοι (ή ό,τι άλλο θες) ή τα θέλουν και τα παθαίνουν; Μήπως το πραγματικό πρόσωπο του προβλήματος είναι η σπατάλη και ο καταναλωτισμός και όχι η ακρίβεια;

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει κάτι αυτό στην ερώτησή μου;

Αν θες, την επεκτείνω. Βρίσκονται πραγματικά σε δύσκολη θέση αυτοί οι άμοιροι Ευρωπαίοι (ή ό,τι άλλο θες) ή τα θέλουν και τα παθαίνουν; Μήπως το πραγματικό πρόσωπο του προβλήματος είναι η σπατάλη και ο καταναλωτισμός και όχι η ακρίβεια;

 

H σπατάλη, ο καταναλωτισμός, η προτίμηση ακριβών προϊόντων -από τα ρούχα μέχρι τα τρόφιμα. Η προτίμηση γενικά ακριβού τρόπου ζωής, από την σπιγμή που υπάρχουν επιλογές για πιο φθηνά. Για παράδειγμα, αντί να πας σε μια παραλία με ξαπλώστρα και ομπρέλα και να σκάσεις τα διπλάσια, πάρε μια ψάθα και πήγαινε στην άμμο, δε θα πάθει τίποτε ο ..πωπός μας.

Και αυτή η προτίμηση του ανθρώπου στην..καλή ζωή και στην άνεση έφερε ως συνέπεια και την ακρίβεια. Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε. Είναι κάτι το οποίο λειτουργεί αλυσιδωτά πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τον τίτλο και μόνο ήμουν σίγουρος πως εσύ άνοιξες το τόπικ! :018bleh:

 

Καλώς ή κακώς ο ρυθμιστής της οικονομίας μας είναι μια πηγή ενέργειας η οποία είναι πεπερασμένη. Όσο λοιπόν παρατηρείται αύξηση στην τιμή της, επέρχονται και ανατιμήσεις σε όλα τα αγαθά. Από καλλυντικά μέχρι βασικά διατροφικά προϊόντα. Το ότι (όντως) έχουμε επίπλαστες ανάγκες δεν αναιρεί το ότι έχουμε και βασικές ανάγκες (διατροφή) - και οι ανατιμήσεις παρατηρούνται και στα βασικά αγαθά.

 

Και όχι, η ακρίβεια δεν είναι πανευρωπαϊκό φαινόμενο (τουλάχιστον όχι στο ποσοστό που παρατηρείται στην Ελλάδα). Άλλες χώρες είναι "η χαρά του καταναλωτή" (στις ίδιες χώρες που αν ανέβει η τιμή της βενζίνης κατά 0,2 λεπτά ανά λίτρο κατεβαίνουν όλοι στους δρόμους και κόβουν τον αέρα των πολυεθνικών... όχι σαν εμάς που κοιμόμαστε όρθιοι).

Link to comment
Share on other sites

Και όχι, η ακρίβεια δεν είναι πανευρωπαϊκό φαινόμενο (τουλάχιστον όχι στο ποσοστό που παρατηρείται στην Ελλάδα)

Όχι στο ίδιο ποσοστό, δεν παύει όμως να υπάρχει ως πρόβλημα σε όλες τις χώρες. Απλά οι υπόλοιπες χώρες ίσως (τί "ίσως", μάλλον σίγουρα) δεν έχουν την κερδοσκοπία που έχουμε εδώ.

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Και όχι, η ακρίβεια δεν είναι πανευρωπαϊκό φαινόμενο (τουλάχιστον όχι στο ποσοστό που παρατηρείται στην Ελλάδα). Άλλες χώρες είναι "η χαρά του καταναλωτή" (στις ίδιες χώρες που αν ανέβει η τιμή της βενζίνης κατά 0,2 λεπτά ανά λίτρο κατεβαίνουν όλοι στους δρόμους και κόβουν τον αέρα των πολυεθνικών... όχι σαν εμάς που κοιμόμαστε όρθιοι).

 

Για τα άλλα συμφωνώ, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Αυτές οι χώρες που λες όμως.... ποιές είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω για την Ισπανία (Μαδρίτη) που 'χω την έχω και πρόσφατη και γνωρίζεις κι εσύ για τις τιμές εκεί οπότε μπορείς να το επιβεβαιώσεις (και βασικά αυτή είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το παραπάνω, γιατί εκεί πράγματι έκαναν επεισόδια και τελικά πέτυχαν τη μείωση της τιμής της βενζίνης). Συγκεκριμένα εκεί, είναι πραγματικά η χαρά του καταναλωτή! Πήγα σε ένα σούπερ μάρκετ που θεωρούταν και σχετικά ακριβό, πήρα καμιά 10ρια προϊόντα (τρόφιμα κυρίως, αλλά και άλλα προϊόντα που εδώ "τσούζουν" από τιμές) και πλήρωσα γύρω στα 5?. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί για τα ίδια προϊόντα εδώ στην Ελλάδα θα πλήρωνα τα διπλάσια λεφτά.

 

Και σε άλλες χώρες όμως, όχι μόνο είναι φτηνά τα προϊόντα αλλά και παρατηρείται το παράδοξο του ότι ακόμα και ελληνικά προϊόντα πωλούνται φτηνότερα απ' ότι εδώ. Και μιλάμε για Λονδίνο, Βερολίνο κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω για την Ισπανία (Μαδρίτη) που 'χω την έχω και πρόσφατη και γνωρίζεις κι εσύ για τις τιμές εκεί οπότε μπορείς να το επιβεβαιώσεις (και βασικά αυτή είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το παραπάνω, γιατί εκεί πράγματι έκαναν επεισόδια και τελικά πέτυχαν τη μείωση της τιμής της βενζίνης). Συγκεκριμένα εκεί, είναι πραγματικά η χαρά του καταναλωτή! Πήγα σε ένα σούπερ μάρκετ που θεωρούταν και σχετικά ακριβό, πήρα καμιά 10ρια προϊόντα (τρόφιμα κυρίως, αλλά και άλλα προϊόντα που εδώ "τσούζουν" από τιμές) και πλήρωσα γύρω στα 5?. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί για τα ίδια προϊόντα εδώ στην Ελλάδα θα πλήρωνα τα διπλάσια λεφτά.

 

Και σε άλλες χώρες όμως, όχι μόνο είναι φτηνά τα προϊόντα αλλά και παρατηρείται το παράδοξο του ότι ακόμα και ελληνικά προϊόντα πωλούνται φτηνότερα απ' ότι εδώ. Και μιλάμε για Λονδίνο, Βερολίνο κτλ...

To ότι η Ελλάδα είναι πιο ακριβή από τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες ναι.

Το ότι σε μία χώρα υπάρχει η "χαρά του καταναλωτή" δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ακρίβειας σε όλη την Ευρώπη -γιατί δε μιλάμε για σύνολο 5 χωρών, αλλά πολύ περισσότερων.

Παρόλα αυτά.. κάνω quote αυτό που είπε ο Αρχάγγελος επειδή το θέμα πηγαίνει αλλού...

Προφανώς, δεδομένου ότι βρισκόμαστε σε φόρουμ που πραγματεύεται τον εσωτερισμό, δεν σας καλώ να συζητήσουμε το οικονομοπολιτικό κομμάτι, με δείκτες και οικονομικούς όρους, αλλά κυρίως τις εσωτεριστικές παραμέτρους και πλευρές του θέματος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον Αρχάγγελο και γενικά ναι μεν είναι ακριβά σε σχέση με τους μισθούς αλλά φταίμε και εμείς...άνετα κάνεις κατασκήνωση σε camp και είναι και παρεϊστικα και φθηνά αλλά αν θές 5 αστέρων είναι άλλο θέμα..εγώ π.χ. δεν μπορώ να γκρινιάζω για ακρίβεια όταν πάω και πληρώνω τον καφέ 4+ ευρό...καλά κάνουν και μου τα τρώνε γιατί είμαι θύμα...στην΄Κόρινθο έχουμε και καφέ με 2 ευρό χιχιχιχι....αν ο καθένας αγοράζει σωστά τότε είναι καλύτερα ή αν οργανωθεί για να πέσουν οι τιμές...μην πάρεις την ντομάτα αν δεν είναι εποχή της. και θα την πληρώσεις και θα ναι γεμάτη ορμόνες. μην πληρώσεις βενζίνη πάρε λεωφορείο ή τα πόδια σου ή ποδήλατο. Αν θες αμάξι κάνε τις διαδρομές με συναδέλφους κλπ κλπ...όλοι μας τα ξέρουμε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Παντού ακρίβεια ...

 

 

 

...στην Ελλάδα όμως τα αγαθά κοστίζουν περισσότερο σε σχέση με την πλειονότητα των χωρών της ΕΕ, ενώ οι μισθοί είναι σημαντικά χαμηλότεροι.

 

Ναι φταίει ο καταναλωτισμός για την αύξηση των τιμών, όχι όμως για την ανέχεια σε όλα τα κοινωνικά στρώματα.

 

Το 1/3 των Ελλήνων ζουν με λιγότερα από 470 ευρώ μηνιαίως

 

Περισσότερα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα το άρθρο...αλλά ειλικρινά μόνο αν είσαι συνταξιούχος ζεις με τόσα και είναι και δύσκολα....υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλα πιστεύω πως στην πλειοψηφία όσοι κλαίγονται για ανεργία και είναι νέοι και βρίζουν τους ξένους είναι άξιοι της μοίρας τους...δουλειές υπάρχουν ένα κάρο

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω πως στην πλειοψηφία όσοι κλαίγονται για ανεργία είναι άξιοι της μοίρας τους...δουλειές υπάρχουν ένα κάρο

 

 

Ναι αμέ, με 580 euros και ανασφάλιστοι...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει η Minerva!

 

Δεν είναι μόνο θέμα ακρίβειας αλλά λειτουργεί συμψηφιστικά με άλλους παράγοντες, όπως το επίπεδο ζωής, οι μισθοί κτλ.

Όταν είμαστε από τις ακριβότερες χώρες της Ευρώπης με τους χαμηλότερους μισθούς της Ευρώπης, σαφώς και έχουμε πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες!

 

Τώρα όσον αφορά τις "εσωτερικές" προεκτάσεις, δεν θέλουν και πολλή φαντασία...

Link to comment
Share on other sites

time βρε παιδιά...καλά οκ το ανασφάλιστοι αλλα με 2 part time ίσον ένας μισθός...στην τελική κανείς δεν βγαίνει πλήρως αλλά αν υπάρχει θέληση πιστεύω μπορεί. Εξάλλου τουλάχιστον εδώ παίρνουμε το καρπουζάκι μας ολόκληρο ενώ οι Γάλλοι φίλοι μας το παίρνουν στην ίδια τιμή σε κομμάτια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...