Jump to content

Η μουσικότητα και η θεραπευτικές ιδιότητες


Recommended Posts

Από μια εκπομπή του Χαρδαβέλα που δυστυχώς είδα την μισή άκουσα για το θέμα.

Θα παραθέσω συμπεράσματα και παρακαλώ όσους ξέρουν κάτι παραπάνω να το παραθέσουν.

Η γλώσσα μας έχει μουσικότητα γιατί είναι φτιαγμένη να ακούγεται ευηχα σε φθόγγους όπως ακριβώς η μουσική.

Τα διαφορετικά ι και ο προσφέρουν σ΄αυτή και θα είναι καταστροφή αν γίνει δεκτό το αίτημα του Κύπριου να καταργηθούν τα διαφορετικά ι και ο.

Μάλιστα είναι ήδη ζημιωμένη από την κατάργηση του πολυτονικού.

Η Ελληνική γλώσσα που εξαιτίας της Ψήφου των Αμερικάνων δεν είναι παγκόσμια γλώσσα είναι όμως πανδιαστημική διότι το μήνυμα στο διάστημα από τον Βαγγέλη Παπαθανασίου είναι στα αρχαία ελληνικά.

Τώρα για το θεραπευτικό μέρος παιδιά που μαθαίνουν αρχαία από μικρή ηλικία έχουν καλύτερη μνήμη και παιδιά δυσλεκτικά με την εκμαθυνσή τους θεραπεύονται. Και η μουσική έχει θεραπευτικές ιδιότητες επομένως και η γλώσσα μας είναι μουσική.

Η ελληνική γλώσσα η ανωτέρα όλων με θεική ρίζα μιλά και θεραπεύει την ψυχή.

 

Μάτζικα Ντε Σπελ :004 wirchy4:

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπευτική ιδιότητα της μουσικής;... θα έλεγα οτι είναι το καλύτερο στοιχείο όσον αφορά την ανάπτυξη έμβιου οργανισμού, αλλά για ίαση δεν έχω ακούσει κάτι ακόμα.

 

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα που αφορούν την μουσική (κλασσικές μελωδίες), που βοηθούν την καλύτερη ανάπτυξη φυτών και ηρεμίας κατοικιδίων. Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που έχουν αποτυπωθεί για το συγκεκριμένο θέμα... αλλά για την ίαση αν έχεις κάτι παραπάνω , σε παρακαλώ τοποθέτησε το , για να δούμε τι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Η γλώσσα μας έχει μουσικότητα γιατί είναι φτιαγμένη να ακούγεται ευηχα σε φθόγγους όπως ακριβώς η μουσική.

Τα διαφορετικά ι και ο προσφέρουν σ΄αυτή και θα είναι καταστροφή αν γίνει δεκτό το αίτημα του Κύπριου να καταργηθούν τα διαφορετικά ι και ο.

Μάλιστα είναι ήδη ζημιωμένη από την κατάργηση του πολυτονικού.

Η μουσικότητα της γλώσσας έχει ήδη καταστραφεί από την κατάργηση του πολυτονικού, δεν θα υπάρξει κάποια ιδιαίτερη διαφορά με τη διαφορά στα φωνήεντα (μόνο το ότι θα επισημοποιηθεί η ανορθογραφία και η ημιμάθεια του κόσμου).

 

Η Ελληνική γλώσσα που εξαιτίας της Ψήφου των Αμερικάνων δεν είναι παγκόσμια γλώσσα είναι όμως πανδιαστημική διότι το μήνυμα στο διάστημα από τον Βαγγέλη Παπαθανασίου είναι στα αρχαία ελληνικά.

Αυτό περί της ψήφου των αμερικάνων είναι urban legend...

 

Τώρα για το θεραπευτικό μέρος παιδιά που μαθαίνουν αρχαία από μικρή ηλικία έχουν καλύτερη μνήμη και παιδιά δυσλεκτικά με την εκμαθυνσή τους θεραπεύονται. Και η μουσική έχει θεραπευτικές ιδιότητες επομένως και η γλώσσα μας είναι μουσική.

Κάθε γλώσσα έχει "ιδιότητες", είτε αυτές είναι θεραπευτικές είτε καταστροφικές. Το κοινό στοιχείο είναι ο ήχος και η συχνότητα που παράγει.

Τα υπόλοιπα είναι σχετικά αόριστα για να ληφθούν υπόψιν σοβαρά... ας πούμε, κι εγώ έκανα αρχαία από μικρή ηλικία αλλά η μνήμη μου είναι μάλλον κακή. :wacko:

 

Η ελληνική γλώσσα η ανωτέρα όλων με θεική ρίζα μιλά και θεραπεύει την ψυχή.

Το ίδιο δεν θα μπορούσαν να πουν και οι κινέζοι?!...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο δεν θα μπορούσαν να πουν και οι κινέζοι?!...

 

Λοιπόν ναι γιατί στην εκπομπή που δυστυχώς είδα μισή έδειξε μία μητέρα Ελληνίδα που το παιδί της είχε πρόβλημα μαθησιακό και το πήγε σε ένα ινστιτούτο στην Αμερική και της είπαν ότι για να καλυτερέψει προτείνετε να μάθει μία από τις αρχαιότερες γλώσσες με θεραπευτικές ιδιότητες η μία τα ελληνικά και η άλλη τα κινέζικα.

Καλύτερα τα ελληνικά όμως,και μάλιστα επειδή οι άνθρωποι ήταν και από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπευτική ιδιότητα της μουσικής;... θα έλεγα οτι είναι το καλύτερο στοιχείο όσον αφορά την ανάπτυξη έμβιου οργανισμού, αλλά για ίαση δεν έχω ακούσει κάτι ακόμα.

 

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα που αφορούν την μουσική (κλασσικές μελωδίες), που βοηθούν την καλύτερη ανάπτυξη φυτών και ηρεμίας κατοικιδίων. Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που έχουν αποτυπωθεί για το συγκεκριμένο θέμα... αλλά για την ίαση αν έχεις κάτι παραπάνω , σε παρακαλώ τοποθέτησε το , για να δούμε τι λέει.

 

Λοιπόν δεν ξέρω πολλά θα ψάξω,θα ρωτήσω και θα επανέλθω δρυμήτερη.

Για τώρα μπορώ να πω ότι χρησιμοποιήται μουσική σε ξένα πανεπιστήμια για την θεραπεία ψυχικών νοσημάτων, η καταλληλή μουσική (κλασική κυρίως) βοηθά στο μυαλό. Και για την ηρεμία των εμβρύων και μωρών χρησιμοποιήται Βιβάλντι γιατί το μέτρημα του είναι σαν τους 70 χτύπους της καρδιάς.

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπευτική ιδιότητα της μουσικής;... θα έλεγα οτι είναι το καλύτερο στοιχείο όσον αφορά την ανάπτυξη έμβιου οργανισμού, αλλά για ίαση δεν έχω ακούσει κάτι ακόμα.

 

ρίξε μία ματιά στην ''μουσικοθεραπεία''

 

π.χ http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article...02/2004_1281091

 

όλο και κάτι θα βρεις.

 

Υ.Γ Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, επομένως δεν ξέρω λεπτομέρειες. Θυμάμαι πριν καιρό όμως που μία φίλη μου μουσικολόγος ήθελε να κάνει μεταπτυχιακά πάνω στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η ελληνική γλώσσα η ανωτέρα όλων με θεική ρίζα μιλά και θεραπεύει την ψυχή.

 

Η αναζήτηση της τέλειας γλώσσας, Umberto Eco, Εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Από μια εκπομπή του Χαρδαβέλα ...

Παρόλο που γενικά δεν τον πάω τον Χαρδαβέλα και την εκπομπή του, οφείλω να πω ότι η συγκεκριμένη εκπομπή ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και αξιόλογη. Όσοι δεν την είδατε, προσπαθήστε να την βρείτε και να την δείτε (στα ελληνικά torrents ίσως?)

Link to comment
Share on other sites

Και γω την βλέπω όταν δω ότι έχει ενδιαφέρον θέμα!

Δεν μπορώ να καταλάβω πως από την μία έχει καλά και ενδιαφέροντα θέματα και από την άλλη ασχολείται με τα της κίτρινης δημοσιογραφίας! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς ή ευτυχώς... οι Κινέζοι δεν θα μπορούσαν να πούν το ίδιο...

 

Δεν το λέω εγώ... οι αριθμοί των λέξεών του το λένε.. :smilewink:

 

 

 

Από κει και πέρα....

 

 

 

 

Όποις είπε οτι καταργήθηκε η μουσικότητα της Ελληνικής μάλλον δεν έχει ακούσει

να μιλάνε νησιώτες :cheerful:

 

 

 

 

Όμως.... μήπως όμως.... (λέω τώρα εγώ...) οι εξελίξεις της γλώσσας μας... είναι

λογικές; Γιατί να την θέλουμε πεθαμένη και αποστειρωμένη;

 

 

Λογικό είναι να "ανθίζει" όταν ανθίζουν οι ανθρώποι και να μαραζώνει όταν μαραζώνουν.

 

 

 

 

Σόου σίμ'πλ

Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνική γλώσσα που εξαιτίας της Ψήφου των Αμερικάνων δεν είναι παγκόσμια γλώσσα είναι όμως πανδιαστημική διότι το μήνυμα στο διάστημα από τον Βαγγέλη Παπαθανασίου είναι στα αρχαία ελληνικά.

 

Όντως τα περί ψήφου είναι αστικός μύθος. Και μάλιστα, το σύνταγμα των ΗΠΑ δεν προβλέπει καμμία επίσημη γλώσσα, αφού εκείνη την εποχή το φιλελεύθερο πνεύμα υπαγόρευε πλήρη ισότητα, άρα να μην έχει κανείς πλεονέκτημα ανάμεσα στους μετανάστες που έρχονταν από κάθε γωνιά του πλανήτη. Πολύ πρόσφατα, κάποιες πολιτείες καθιέρωσαν ως επίσημη γλώσσα τους τα αγγλικά, κι αυτό λόγω της επέλασης των ισπανικών στις ΗΠΑ.

 

Αλλά, ρε παιδιά... Μήνυμα στο διάστημα η Μυθωδία; Στίχοι; Αυτά δεν μπορώ να τα δεχτώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...