Jump to content

Όσοι περισσότεροι?τόσο το καλύτερο !


 Share

Recommended Posts

Σε μια συζήτηση με έναν φίλο μου, μου είπε τα εξής:

 

«Οι πνευματικές ομάδες κάνουν κρα για οπαδούς γιατί έτσι αυξάνουν την δύναμη τους. Όσοι περισσότεροι σκέφτονται τα ίδια τόσο πιο εύκολα πετυχαίνεται το θέλημα της ομάδας»

 

Αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Μπορεί να ισχύει στην μαγεία;

 

Στην μαγεία σκεφτόμαστε σχεδόν με τις ίδιες «αντιστοιχίες» για να πετύχουμε τον σκοπό μας.

 

Όσοι περισσότεροι σκέφτονται με το ίδιο τρόπο τόσο πιο εύκολα πετυχαίνεται ο στόχος του κάθε ενός;

 

Δλδ η συντονισμένη σκέψη οπαδών βοηθάει στο έργο του κάθε ενός μας ξεχωριστά;

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Σε μια συζήτηση με έναν φίλο μου, μου είπε τα εξής:

 

«Οι πνευματικές ομάδες κάνουν κρα για οπαδούς γιατί έτσι αυξάνουν την δύναμη τους. Όσοι περισσότεροι σκέφτονται τα ίδια τόσο πιο εύκολα πετυχαίνεται το θέλημα της ομάδας»

 

Αυτό με έβαλε σε σκέψεις. Μπορεί να ισχύει στην μαγεία;

 

Στην μαγεία σκαφτόμαστε σχεδόν με τις ίδιες «αντιστοιχίες» για να πετύχουμε τον σκοπό μας.

 

Όσοι περισσότεροι σκέφτονται με το ίδιο τρόπο τόσο πιο εύκολα πετυχαίνεται ο στόχος του κάθε ενός;

 

Δλδ η συντονισμένη σκέψη οπαδών βοηθάει στο έργο του κάθε ενός μας ξεχωριστά;

 

 

 

Και εδώ μπαίνει το ερώτημα (από το παράθυρο)....

 

 

Τελικά... το έργο του καθενός εν δυνάμει μάγου έχει σημασία ή.... κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι σε μια ομάδα (πνευματική και όχι μόνο) όσο περισσότερα άτομα είναι, τόσο πιο έυκολα πετυχαίνεται ο κοινός στόχος...

 

Δηλαδή

Όσοι περισσότεροι σκέφτονται τα ίδια τόσο πιο εύκολα πετυχαίνεται το θέλημα της ομάδας
.

 

Τώρα αν ο κα8ένας σκεύτεται/θέλει κάτι και ο άλλος κάτι άλλο, δεν ξέρω κατα πόσο μπορουν να βοηθηθούν και οι δύο (ή οι όσοι)..

 

 

:015annoyed: Λογικό δεν είναι???

Link to comment
Share on other sites

σκέψου και το άλλο.

 

εμείς οι άνθρωποι χωρίζουμε ομάδες κτλ η σκέψη όμως που παράγει ο κάθε ένας μας ενώνεται σε μία συνιστώσα.

 

δλδ κατά κάποιο τρόπο όλοι είμαστε σε μια ομάδα με διαφορετικούς στόχους κατά καιρούς.

 

Αυτό μήπως προωθεί κάτι πιο "αφανές" από την σκέψη μιας ανθρώπινης ομάδας μήπως προωθεί αυτό που πολλοί λένε το σχέδιο του Θεού; Και άραγε τι μπορεί να εξυπηρετεί αυτή η συνολική σκέψη όλων των ανθρώπων;

 

κανείς ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

να στο δώσω λιγο πιο απλά, όπως το σκεύτομαι εγώ..

 

είστε τρεις συγκάτοικοι, και θέλετε να αγοράσετε 3 κιλά πατάτες (=στόχος), άρα ο καθένας βάζει τα ίδια λεφτά (=ενέργεια) με τους άλλους δύο, αλλα στον καθένα έρχεται πιο φτηνά απ' ότι αν το αγόραζε ο κα8ένας μόνος του..

 

αν είστε πάλι τρεις, και ο ένας θέλει να αγορασει 3 κιλά πατάτες, ο άλλος 3 κιλά ντομάτες και ο τρίτος 3 κιλά σκόρδα( :063laugh: )...

ποιος ο λόγος να τα αγοράσουν και οι τρεις μαζί, αφού και μόνοι τους να τα πάρουν τα ίδια θα πληρώσουν???

 

((λίγο χοντροκομμένο το παράδειγμα, για να καταλάβεις το σκεπτικό μου)..)

Link to comment
Share on other sites

στο παράδειγμα που έφερες έχεις δίκιο τα λεφτά (ενέργεια) μοιράζονται κάπως έτσι αλλά...

 

η ενέργεια-λεφτά είτε φεύγουν από έναν είτε από όλους πάνε σε ένα ταμείο ή όχι;

 

δλδ η σκέψη αποτελεί μια συνιστώσα σκέψεων ή όχι;

 

Αν ναι τότε όλοι ανεξαρτήτως τι σκεφτόμαστε και σε ποιες ομάδες είμαστε εξυπηρετούμε ένα κοινό σκοπό, τον οποίο δεν γνωρίζουμε.

 

Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

(sidnomi gia ta greeklish alla eimai sto e3oteriko kai den iparxi elliniki grafi)

 

nomizo pos to tamio einai o skopos, alla poli pi8anon na kano kai la8os!

 

lene pos i energeia den katanalonete, apla anakiklonete. Mporei (leo ego tora) i energeia tis skepsis mas na trefei "kati" to opoio profanos trefei emas. Opote etsi sinantionai oi gnomes mas kai bgainoun kai oi dio sostes. Arxika mporei oi skepseis kai i energia olon mas (i oson apo mas) pu enonontai me diaforetiko skopo, na pigainoun allou, alla sto telos oli i energia kataligei kapou (poli pi8anon piso se mas)

 

ti les gi' auto?? :cheerful:

 

 

(poli paratrabigmeno??:whistling: )

Link to comment
Share on other sites

έλα νεφέλη, μπήκα στις ρυθμίσεις και τείκ'α κατάφερα να βρώ ελληνικά! απλά το προηγούμενο post μου δεν έχει το κουμπί edit.. προσπαθησε να κανεις κατι, please! Δυστυχώς ξέρω οτι είναι κουραστικό να διαβαζεις greeklish!

 

Οπότε.. περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της συλλογικής σκέψης και θετικής ενέργειας, νομίζω οτι γίνονται και επιστημονικές έρευνες. Κάπου είχα εντοπίσει ενα άρθρο που ανέφερε οτι ειδικά στους αγώνες του EURO 2004 στο 115' του αγώνα Ελλάδα - Τσεχία (το γνωστό κόρνερ με το goal του Δέλλα) οι δείκτες μέτρησης είχαν δείξει "κόκκινο" στην Ελλάδα στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο.

 

Οπότε... ακόμα και έτσι έχεις μια έμμεση επιβεβαίωση στο ερώτημα σου. Αν βρώ το άρθρο θα το τοποθετήσω και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της συλλογικής σκέψης και θετικής ενέργειας, νομίζω οτι γίνονται και επιστημονικές έρευνες. Κάπου είχα εντοπίσει ενα άρθρο που ανέφερε οτι ειδικά στους αγώνες του EURO 2004 στο 115' του αγώνα Ελλάδα - Τσεχία (το γνωστό κόρνερ με το goal του Δέλλα) οι δείκτες μέτρησης είχαν δείξει "κόκκινο" στην Ελλάδα στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο.

 

Οπότε... ακόμα και έτσι έχεις μια έμμεση επιβεβαίωση στο ερώτημα σου. Αν βρώ το άρθρο θα το τοποθετήσω και εδώ.

 

το έχω ακουστά το συγκεκριμένο που αναφέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...