Jump to content

Μήπως μπορώ να βοηθήσω?


Lainus
 Share

Recommended Posts

Με πήρε και μου είπε (επειδή ξέρει πως τρελαίνομαι με τα μεταφυσικά χώρις να ξέρει ότι ασχολούμαι πρακτικα) πως σε ένα παλιό σπίτι στο χωριό μου το οποίο ανακαινίστηκε ( είναι στο λεγόμενο Παλιό Χωριό) και μόλις μπήκε κόσμος στο σπίτι πως υπάρχουν ενοχλητικές παρουσίες που είναι και επικίνδυνες καθώς η οικοδέσποινα καθώς παρακολουθούσε την αλλόκοτη φιγούρα ένα βράδυ, ένα βάζο έπεσε στο κεφάλι της .

 

Ήταν τυχερή καθώς δεν έπαθε απολύτως τίποτα .ΌΠως είναι ακόλουθο έφυγε για το μόνιμο σπίτι της ( όλη η οικογένεια) .

 

Απόσο μου είπε θα έρθει παπάς να διαβάσει το σπίτι μεθάυριο.

 

Η γιαγιά και ο παππούς είναι εκτός και κινητό δεν χρησιμοποιούν.

 

 

Μπορώ να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για να διώξω την παρουσία...

Ότι και αν είναι.

Να βοηθήσω , να νιώσω την ευχαρίστηση που νιώθεις όταν βοηθάς αφιλοκερδώς χωρίς καν να αναγνωριστείς (καιρό ήθελα να το πω αυτό )

Link to comment
Share on other sites

Eίναι κάτι εντελώς προσωπικό πιστεύω. Αν θες να το κάνεις κάντο. Αλλά εγώ είμαι της άποψης να μην ανακατευτείς εφόσον δε σε έχουν καλέσει τον ίδιο.

Όπως λέει ο λαός "μη χώνεσαι εκεί που δε σε σπέρνουν".

Από κει και πέρα όμως είναι κάτι που αφορά εσένα και μόνο..

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε και μου είπε (επειδή ξέρει πως τρελαίνομαι με τα μεταφυσικά χώρις να ξέρει ότι ασχολούμαι πρακτικα) πως σε ένα παλιό σπίτι στο χωριό μου το οποίο ανακαινίστηκε ( είναι στο λεγόμενο Παλιό Χωριό) και μόλις μπήκε κόσμος στο σπίτι πως υπάρχουν ενοχλητικές παρουσίες που είναι και επικίνδυνες καθώς η οικοδέσποινα καθώς παρακολουθούσε την αλλόκοτη φιγούρα ένα βράδυ, ένα βάζο έπεσε στο κεφάλι της .

 

Ήταν τυχερή καθώς δεν έπαθε απολύτως τίποτα .ΌΠως είναι ακόλουθο έφυγε για το μόνιμο σπίτι της ( όλη η οικογένεια) .

 

Απόσο μου είπε θα έρθει παπάς να διαβάσει το σπίτι μεθάυριο.

 

Η γιαγιά και ο παππούς είναι εκτός και κινητό δεν χρησιμοποιούν.

 

 

Μπορώ να κάνω κάτι?

 

 

 

Όπως λες και εσύ ο ίδιος...

 

 

Είναι για να νιώσεις ΕΣΥ κάτι.... εγωιστικό κίνητρο...

 

να νιώσω την ευχαρίστηση που νιώθεις όταν βοηθάς αφιλοκερδώς χωρίς καν να αναγνωριστείς (καιρό ήθελα να το πω αυτό )

 

 

Δεν σε κάλεσε κανείς για βοήθεια.....

 

 

Εκτός του οτι μπορεί να μην κάνεις και τίποτα (λόγου του κινήτρου)... υπάρχει κύνδυνος να βρεθείς από ζημιώμενος

έως και μπλεγμένος......

Edited by Αναξαγόρας
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Ναι, είναι το πρώτο μου πόστ! :cheerful:

 

Φίλε μου, η δική μου άποψη είναι: Σε καμμία περίπτωση. Ειδικά αν είναι και χωριό, μήν το σκέφτεσαι καν. Η ελληνική κοινωνία βρίσκεται ακόμη στο 312 μ.Χ., ένα χρόνο πρίν από το διάταγμα των Μεδιολάνων γιά την ανεξιθρησκεία, και, κάποιος που μπλέκει με τα δαιμόνια και δεν είναι παπάς τί μπορεί να είναι; Κανα φιλαράκι τους μήπως; Ή κανένας από αυτούς τους άθεους που πιστεύουν στούς 12 Θεούς; Άχ παιδεία που μας χρειάζεται....

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν είναι και χωριό, μήν το σκέφτεσαι καν. Η ελληνική κοινωνία βρίσκεται ακόμη στο 312 μ.Χ., ένα χρόνο πρίν από το διάταγμα των Μεδιολάνων γιά την ανεξιθρησκεία, και, κάποιος που μπλέκει με τα δαιμόνια και δεν είναι παπάς τί μπορεί να είναι; Κανα φιλαράκι τους μήπως; Ή κανένας από αυτούς τους άθεους που πιστεύουν στούς 12 Θεούς; Άχ παιδεία που μας χρειάζεται....

 

Αμ είναι και αυτό!

Εδώ καλά καλά δεν ξέρει ο φίλος σου ότι ασχολείσαι πρακτικά, θα πας ξαφνικά και θα πεις "επ εδώ είμαι, ασχολούμαι και ήρθα να σώσω την κατάσταση!";

Link to comment
Share on other sites

και που ξέρεις τι είναι αυτό...

 

θέλω να πω πως μπορεί αυτό το κάτι να θέλει βοήθεια και να προκαλεί όλη αυτή την κατάσταση για να τραβήξει προσοχή...

 

θέλει προτού κάνεις κάτι να βρεις τι γίνεται .... και ποιον πρέπει να βοηθήσεις....

ίσως βοηθώντας τον ατακτούλη βοηθήσεις και τους θαμώνες.

 

Το θέμα είναι:

1) μπορείς να βρεις τι παίζει; και

2) μπορείς να βοηθήσεις ανάλογα (έχεις τις ικανότητες);

Edited by dimulator
Link to comment
Share on other sites

Με πήρε και μου είπε (επειδή ξέρει πως τρελαίνομαι με τα μεταφυσικά χώρις να ξέρει ότι ασχολούμαι πρακτικα) πως σε ένα παλιό σπίτι στο χωριό μου το οποίο ανακαινίστηκε ( είναι στο λεγόμενο Παλιό Χωριό) και μόλις μπήκε κόσμος στο σπίτι πως υπάρχουν ενοχλητικές παρουσίες που είναι και επικίνδυνες καθώς η οικοδέσποινα καθώς παρακολουθούσε την αλλόκοτη φιγούρα ένα βράδυ, ένα βάζο έπεσε στο κεφάλι της .

 

Ήταν τυχερή καθώς δεν έπαθε απολύτως τίποτα .ΌΠως είναι ακόλουθο έφυγε για το μόνιμο σπίτι της ( όλη η οικογένεια) .

 

Απόσο μου είπε θα έρθει παπάς να διαβάσει το σπίτι μεθάυριο.

 

Η γιαγιά και ο παππούς είναι εκτός και κινητό δεν χρησιμοποιούν.

 

 

Μπορώ να κάνω κάτι?

Λες αλλοκοτη φιγουρα, λεπτομεριες ξερεις;

Με τον παπα τι εγινε τελικα;

Δεν καταλαβα αν ο φιλος σου εχει καποια προσωπικη σχεση με τους ανθρωπους που πηγαν να μεινουν εκει, ή ειναι απλα φημες που δινουν και παιρνουν εκει γυρω;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. επεστρεψα για λιγες μερες πριν ξαναφυγω. περασα υπεροχα ευρωπη. lainus επειδη ξερεις πως ασχολουμαι με τετοια αν δεν σου ζητηθει δεν ειμαι σιγουρος πως πρεπει να ανακατευτεις. αρα συμφωνω με σαμπρινα

Link to comment
Share on other sites

Παπάς ακόμη δεν ήρθε.

 

Αλλόκοτη φιγούρα σε στυλ χαμένο ημιδιαφανές παιδί.

 

Είναι οικογενειακοί φίλοι .

 

Και στο σπίτι είχε γίνει φόνος το 1915.

 

Κάτι με τον πόλεμο φαντάζομαι (δε πέθανε ένας αλλά τρεις) αν και κανείς δε ξέρει λεπτομέρειες...

 

Υποθέτω πως το θύμα, πλέον είναι ο θύτης.

 

Η απλώς θέλει να πει κάτι.

 

Θέλει ψάξιμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Παπάς ακόμη δεν ήρθε.

 

Αλλόκοτη φιγούρα σε στυλ χαμένο ημιδιαφανές παιδί.

 

Είναι οικογενειακοί φίλοι .

 

Και στο σπίτι είχε γίνει φόνος το 1915.

 

Κάτι με τον πόλεμο φαντάζομαι (δε πέθανε ένας αλλά τρεις) αν και κανείς δε ξέρει λεπτομέρειες...

 

Υποθέτω πως το θύμα, πλέον είναι ο θύτης.

 

Η απλώς θέλει να πει κάτι.

 

Θέλει ψάξιμο ακόμα.

 

εχεις καποια πειρα με πνευματα;;;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως έχω ελάχιστη πείρα.

 

Με την γιαγια (την καθοδήγηση της) βοήθησα ένα πνεύμα να προχωρήσει...

 

Να προστατευτώ πάντως μπορώ .Για αυτό είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Να προστατευτώ πάντως μπορώ .Για αυτό είμαι σίγουρος.

 

Mην είσαι ποτέ σίγουρος. Γιατί με την πολλή σιγουριά τρώμε και τα μούτρα μας.

 

Πείρα δεν έχεις. Εμπειρία ναι. Αλλά καθοδηγούμενη εμπειρία! Καθοδηγούμενη από τη γιαγιά σου (η οποία όπως λες δεν είναι εκεί αυτόν τον καιρό).

 

Και δε νομίζω ότι μέσα σε 5 (;) μήνες που έχεις πει ότι έχεις αρχίσει και ασχολείσαι, έχεις αποκτήσει και τα κατάλληλα εφόδια. Πηγαίνεις ξυπόλητος στα αγκάθια αυτή τη στιγμή..

Edited by sabrina
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...