Jump to content

Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΥΔΡΟΧΟΟΥ


Recommended Posts

Ωωωω, Τραγούλη. Βάζεις λόγια στο στόμα μου;;;; Και δε θα ασχοληθώ με το ότι επέλεξες τη λέξη αστρονομία.

 

Ξέρεις πολύ καλά, ότι είναι άλλο να κοιτάς τα αστέρια για να συμπληρώσεις τις γνώσεις σου και άλλο να ζεις με βάση αυτά. Είναι άλλο να βλέπεις τις σχέσεις των πλανητών για να καταλάβεις τις δυνάμεις που κρύβονται από πίσω και άλλο να προβλέπεις την καταστροφή του κόσμου επειδή παίρνουν κάποιες συγκεκριμένες θέσεις στον ουράνιο θόλο που εμείς βλέπουμε και σε σχέση με εμάς.

 

Βασικά μούφα είναι όλο αυτό. Οι εποχές των ζωδίων είναι πραγματικότητα μόνο ως αστρονομικό φαινόμενο και οφείλονται στη μετάπτωση του άξονα της γης και επ' ουδενί λόγω δεν προφητεύουν το τέλος του κόσμου. Άλλωστε από τις ίδιες τις προβλέψεις φαίνεται πόσο εξωφρενικό είναι όλο αυτό...

 

Εποχή του Υδροχόου: Το 1937 ο μυστικιστής P. Cour αναφέρει για πρώτη φορά την έννοια της Υδροχοϊκής εποχής. Ο όρος αυτός αναφέρεται σε μία αστρολογική αντίληψη κατά την οποία ο ήλιος αλλάζει ζώδιο κάθε 2.160 χρόνια. Η ημερομηνία έναρξης της Υδροχοϊκής εποχής κυμαίνεται κάπου ανάμεσα στα 1904 και 2160, γενικά όμως θεωρείται ως η εποχή όπου σημαντικές αλλαγές στην κοινωνία και στους θεσμούς της. Ενώ η προηγούμενη εποχή του Ιχθύος ήταν αφιερωμένη στην ανάπτυξη του Χριστιανισμού, η νέα εποχή του Υδροχόου μας μεταφέρει σε μία αύξηση της πνευματικότητας. Ο όρος εποχή του Υδροχόου έχει πλέον αντικατασταθεί από τον όρο Νέα Εποχή.

 

Στοοοπ!!! Με τη θεωρία συμφωνώ, αλλά δε μου κάθονται τα νούμερα. Πρώτον γιατί τον "Ένα Θεό Πατέρα" τον είχαν δεχτεί από προ Χριστού και έλεγαν ο "άγνωστος θεός", το "θείον" κλπ. Κάποιοι ειδικότεροι εμού στην ιστορία θα μπορέσουν να μας διαφωτίσουν καλύτερα. H μεσαιωνική κοινωνία (ο μεσαίωνας αρχίζει με τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία το 146 π,Χ. και όχι με την ίδρυση της Βυζαντινής το 330 μ.Χ.) ήταν πατριαρχική και άρα ο θεός έπρεπε να είναι "πατέρας". Ο Χριστιανισμός δεν επεκράτησε γιατί έκανε το θαύμα του ο Θεός αλλά γιατί έδωσε την κατάλληλη στιγμή, απάντηση στο ποιος είναι επιτέλους αυτός ο άγνωστος θεός "πατέρας"...

 

Off Topic αλλά αναγκαίο να επισημανθεί:

Αυτός ήταν και ο πραγματικός λόγος που η εκκλησία έκαιγε τους οπαδούς της παλιάς θρησκείας στη Δύση. Η "μητέρα Θεά" και η σεξουαλικότητα τους χαλούσε τη συνταγή για τον έλεγχο της ανθρωπότητας κατά το ήμισυ και κατά το άλλο ήμισυ η επιστήμη, η οποία και αυτή αντιμετωπίστηκε με τον ίδιο τρόπο... Είχαμε έτσι ένα δυσάρεστο σκοτεινό διάλειμμα στον ανθρώπινο πολιτισμό...

Τελος του Off Topic

 

Άρα η "εποχή των Ιχθύων είναι -1ος εως 18ος αιώνας, όπου αρχίζει η μεγάλη πρόοδος των επιστημών και η έρευνα για το μεταφυσικό και η εκκλησία αρχίζει να υποχωρεί και να περιορίζεται δραστικά. Δε σε σκότωναν αν δήλωνες άθεος ή αποκρυφιστής. Άρα πρέπει να πάμε τα όρια 200 χρόνια πιο πίσω...

 

Επίσης το σφάλμα 2160 - 1904 = 256 χρόνια (>10%) είναι ανεπίτρεπτη ακόμα και για τα δεδομένα του 1937. Ήξεραν από πού φαίνεται ο ήλιος την εαρινή ισημερία... Επομένως η όλη έρευνα είναι φτιαγμένη στο πόδι αν και η θεωρία είναι γενικά σωστή... Εσείς βάλτε το MS WWT ή το Google Sky να δείτε από πού...

 

 

Ο λεγόμενος Ζωδιακός των Αστερισμών καθορίζει το Μεγάλο Ζωδιακό Έτος, με μια διάρκεια 25.920 χρόνων, κατά τον οποίο η γη περνάει από το κάθε Ζώδιο μέσα σε 2.160 χρόνια. Αυτές οι περίοδοι ή «αστρολογικοί μήνες» αποτελούν τις Αστρολογικές Εποχές.

 

Τη μετάπτωση του άξονα της γης που αυτή το προκαλεί αυτό, δεν την αναφέρει. Η μετάπτωση οφείλεται στη σεληνιακή βαρύτητα...

 

 

Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι η γη μπήκε κάτω από την επίδραση του Υδροχόου από το 1950 και θα παραμείνει μέχρι το 4000 -; 4100. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, όλες οι αστρικές επιδράσεις, πριν φτάσουν στη γη και στην ανθρωπότητα, θα περνούν από το Ζωδιακό Οίκο του Υδροχόου.

 

Και πάλι αυθαίρετο συμπέρασμα. Πως βγάζει το 1950; επειδή τελείωσε ο β' παγκόσμιος πόλεμος; Και αυτό λάθος είναι... τελείωσε το 1990 με τη λήξη του ψυχρού πολέμου και το τέλος της διχοτόμησης της Ευρώπης... Τις προβλέψεις δε τις σχολιάζω γιατί θα γίνω κακός...

 

Σαν αυτούς που έλεγαν για το 2011 - 2012 και τώρα όπου να 'ναι θα ξεφτιλιστούν. Το 2011 το άκουσα πρώτη φορά παιδάκι ότι τάχα θα επιστρέψουν τότε οι... Ολύμπιοι Θεοί!!! Το 2012 το άκουσα από το "Λιακό" πρώτη φορά και ομολογώ ότι η θεωρία ενός πλανήτη με "έτος" 3600 χρόνια σε εχέση με το σαρ των Σουμέριων συν τα ημερολόγια των Μάγια, την Αποκάλυψη του Ιωάννη και όλα αυτά ήταν αρκετά αληθοφανής. Όμως και αυτά ψέμματα ήταν γιατί αν υπήρχε πλανήτης τέτοιος, τώρα θα φαινόταν και με κιάλια ακόμα... Εκείνο που δεν μπορεί να αποκλειστεί είναι πολιτικές ανακατατάξεις και πόλεμοι, με κάποια ερμηνεία των προφητειών, όμως θέμα ημερομηνίας τέλους του κόσμου, είναι γελοίο και να το συζητάμε ακόμα...

 

Πιστεύω ότι τα εσχατολογικά σενάρια ιδίως όταν συμπεριλαμβάνουν "σωτήρες" είναι ψυχολογικές επιχειρήσεις για να μην αντιδρούν οι λαοί στα όσα γίνονται εις βάρος τους...

Edited by Grey
Link to comment
Share on other sites

Ωωωω, Τραγούλη. Βάζεις λόγια στο στόμα μου;;;; Και δε θα ασχοληθώ με το ότι επέλεξες τη λέξη αστρονομία.

 

Βασικά, εκμεταλλεύτηκα ένα κενό στη διατύπωσή σου! :angel_not:

 

Ξέρεις πολύ καλά, ότι είναι άλλο να κοιτάς τα αστέρια για να συμπληρώσεις τις γνώσεις σου και άλλο να ζεις με βάση αυτά. Είναι άλλο να βλέπεις τις σχέσεις των πλανητών για να καταλάβεις τις δυνάμεις που κρύβονται από πίσω και άλλο να προβλέπεις την καταστροφή του κόσμου επειδή παίρνουν κάποιες συγκεκριμένες θέσεις στον ουράνιο θόλο που εμείς βλέπουμε και σε σχέση με εμάς.

 

Εντάξει, κι εγώ δε θα υπερασπιστώ εδώ την αστρολογία. Ωστόσο, είναι νομίζω προφανές πως η καταστροφολαγνεία δεν έχει να κάνει με την αστρολογία. Μπορείς να βρεις καταστροφολάγνους από τους αυτόκλητους ιεροκήρυκες - προφήτες των δρόμων, μέχρι τους οικονομολόγους.

 

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω διαβάσει τόσες πολλές «προφητείες» για καταστροφή του κόσμου, ώστε, σε πρώτη φάση απέκτησα την προσέγγιση «ας γίνει, επιτέλους, να δούμε λίγο σεξ και βία» και, μεταγενέστερα σε πλήρη αδιαφορία.

 

Και, για να πούμε και κάτι άλλο, τι στα κομμάτια θα πει «καταστροφή»; Από τη σκοπιά της Μαρίας Αντουανέτας, η Γαλλική Επανάσταση ήταν καταστροφή ας πούμε!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κι εγώ δε θα υπερασπιστώ εδώ την αστρολογία. Ωστόσο, είναι νομίζω προφανές πως η καταστροφολαγνεία δεν έχει να κάνει με την αστρολογία. Μπορείς να βρεις καταστροφολάγνους από τους αυτόκλητους ιεροκήρυκες - προφήτες των δρόμων, μέχρι τους οικονομολόγους.

 

Αν και η αστρολογία δεν έχει επιστημονική τεκμηρίωση ωστόσο θα έλεγα ότι όντως άτομα του ίδιου ζωδίου έχουν κοινά χαρακτηριστικά... Η καταστροφολαγνεία οφείλεται στη μανία κάποιων να τραβούν την προσοχή σε συνδυασμό με το φόβο του θανάτου. Υπάρχουν και οι εμπορικοί και πολιτικοί λόγοι βεβαίως....

 

 

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω διαβάσει τόσες πολλές «προφητείες» για καταστροφή του κόσμου, ώστε, σε πρώτη φάση απέκτησα την προσέγγιση «ας γίνει, επιτέλους, να δούμε λίγο σεξ και βία» και, μεταγενέστερα σε πλήρη αδιαφορία.

 

Ε ναι, μετά από ένα διάστημα παύεις να τα πιστεύεις... Σεξ και βία; κατι σαν Μαντ Μαξ εννοείς; λολ

 

 

Και, για να πούμε και κάτι άλλο, τι στα κομμάτια θα πει «καταστροφή»; Από τη σκοπιά της Μαρίας Αντουανέτας, η Γαλλική Επανάσταση ήταν καταστροφή ας πούμε!

 

Αν είναι έτσι, και πρόκειται να καταστραφούν οι πολιτικοί τότε οκ με το καλό... λολ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...Εποχή του Υδροχόου: Το 1937 ο μυστικιστής P.Cour αναφέρει για πρώτη φορά την έννοια της Υδροχοϊκής εποχής. ...

Είχα την εντύπωση ότι ο όρος ήταν σε χρήση τουλάχιστον από το δεύτερο μισό του 19ου αιώνα στους θεοσοφικούς κύκλους.

Όπως και να έχει δεν φαίνεται να υπάρχει συμφωνία σχετικά με το πότε άρχισε (ή θα αρχίσει) αυτή η "εποχή" (δείτε http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_Aquarius) πόσο μαλλόν για αν επιρρεάζει τις μεταβολές της συνειδητότητας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...