Jump to content

Άγιος Δημήτριος


Recommended Posts

Πιο πανω εκει που λεω ''επραξαν τις μεγαλυτερες κατα του Παγανισμου και ιδιαιτερα προς τον Ελληνισμο.'', ηθελα να γραψω ''τις μεγαλυτερες χυδαιοτητες''...

τωρα το ειδα...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι οτι όλοι οι άγιοι της εκκλησίας έχουν επιλεγεί με περισσότερο "πολιτικά" κριτήρια παρά με θρησκευτικά. Κριτήρια για αγιοποίηση δηλαδή είναι η βοήθεια στην στερέωση - επικράτηση του χριστιανισμού περισσότερο παρά μάλλον η ζωη κοντά στον θεο σύμφωνα με τα χριστιανικά πρότυπα...

 

Το ευοίωνο είναι οτι σιγά σιγα οι άγιοι "απομυθοποιούνται", οι θεοί αμφισβητούνται... νομίζω οτι ίσως οδηγούματε σε έναν νέο κόσμο οπου θα πρυτανεύει η λογική και η μαθηματική ερμηνεία του κόσμου....

 

:offtopic:

Ο Γεροβασιλείου κάνει το καλύτερο κρασί... :wacko: :wacko:

Τα πολιτικά κριτήρια - αν και όχι ανύπαρκτα πάντα - μπορούν να δικαιολογήσουν πολύ μικρό ποσοστό μόνο.
Ξεχαστηκε να αναφερθει και ο Αγιος Γεωργιος σαν αντιστοιχο παραδειγμα.

Δεν ξερω αν η "αγιοποησει" γινεται με αντικειμενικα κριτιρια τελικα,αλλα καλο θα ειναι να βλεπουμε τα πραγματα λιγο πιο σχετικα.

Υπαρχουν βουδιστες δασκαλοι που λενε πως ..και αν ενας Βουδας(φωτισμενος,αγιος) σκοτωσει δεν δημιουργει καρμα, ενω ακομα και αν ενας "αδαης" δεν σκοτωσει και δεν βλαψει ποτε του ουτε ακριδα,δημιουργει καρμα...

 

 

αναφερεσαι στον Αρτζουνα και τον Κρισνα εδω :)

Ναι. Αυτό είναι ενδιαφέρον αλλά ξεχωριστό θέμα όπως και τα κριτίρια αγιοποίησης. Δείχνει όμως τέτοιες αντιφάσεις ότι είναι απλά θρησκευτικό φαινόμενο όχι αποκλειστικά χριστιανικό.
Link to comment
Share on other sites

'Υστερα απο την ξέναγησή μου σε ένα ναό σήμερα το πρωί, έπεσε το μάτι μου σε μια εικόνα του Αγίου Δημητρίου, έτσι μου δώθηκε η αφορμή να ρωτήσω(για το θέμα μας)...

 

Η απάντηση που πήρα;

 

-Ο Άγιος δεν σκότωσε άνθρωπο. Η εικόνα είναι συμβολική και εκείνος που φαίνεται να δολοφονείται, παριστάνει "το κακό".

 

Όσων αφορά, την ευλόγια που έδωσε στο μαθήτη του... ήταν για να τον "φωτήσει" να αμυνθεί...

 

Ιστορικά όμως αυτο ισχύει;

Και γιατί σχεδιάστηκε άνθρωπος και όχι φίδι ή κατί άλλο, που παραδοσιακά συμβολίζει "το κακό";

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου, το φιδι συμβολιζει το κακο μονο στον Χριστιανισμο. Για τα ''φιδικια της Παναγιας'' τι εχουνε να πουνε ομως? λιγο :offtopic:

 

τι απαντηση περιμενες να λαβεις εκει που ρωτησες?

Link to comment
Share on other sites

'Υστερα απο την ξέναγησή μου σε ένα ναό σήμερα το πρωί, έπεσε το μάτι μου σε μια εικόνα του Αγίου Δημητρίου, έτσι μου δώθηκε η αφορμή να ρωτήσω(για το θέμα μας)...

 

Η απάντηση που πήρα;

 

-Ο Άγιος δεν σκότωσε άνθρωπο. Η εικόνα είναι συμβολική και εκείνος που φαίνεται να δολοφονείται, παριστάνει "το κακό".

 

Όσων αφορά, την ευλόγια που έδωσε στο μαθήτη του... ήταν για να τον "φωτήσει" να αμυνθεί...

 

Ιστορικά όμως αυτο ισχύει;

Και γιατί σχεδιάστηκε άνθρωπος και όχι φίδι ή κατί άλλο, που παραδοσιακά συμβολίζει "το κακό";

Ιστορικά είναι το πιθανότερο
Link to comment
Share on other sites

said by Zak:

Μην ξεχνάτε όμως ότι τα χρόνια εκείνα ήταν πολύ συμαντικό να κρατάς την πίστη σου στο Θεό και να μην τον απαρνιέσαι...

 

Για να έχετε κυρίες και κύριοι μια αντικειμενική κρίση θα πρέπει να έχετε και μια οπτική της τότε εποχής. Επίσης καλό είναι να μην προτρέχουμε σε κρίσεις πριν ακόμα έχουμε όλα τα δεδομένα. Ποιός απο όλους όσους ήταν μεροληπτικά εναντίον της "αγιοποίησης" έχει όλα τα ιστορικά δεδομένα για να μπορέσει να βγάλει μια αντικειμενική κρίση και οχι βασισμένος σε μια μεροληπτική ... άρα και υποκειμενική στάση του;(οχι απο το wikipedia καθώς εκεί γράφει όποιος θέλει... παράδειγμα η Μακεδονία κατά Σκοπιανούς)

 

Όσο για τους συμβολισμούς ... ο άνθρωπος εκεί είναι ντυμένος Ρωμαϊκά... κατά την εποχή εκείνη κάθε κακό της εποχής αποδίδονταν στην Ρώμη. Κάτι όπως γίνεται σήμερα με τις ΗΠΑ. Στην απεικόνιση λοιπόν φαίνεται σαν να νικάει το "κακό" της εποχής με την απόδοση που είπα παραπάνω.

 

Anor

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μου, το φιδι συμβολιζει το κακο μονο στον Χριστιανισμο. Για τα ''φιδικια της Παναγιας'' τι εχουνε να πουνε ομως? λιγο :offtopic:

 

τι απαντηση περιμενες να λαβεις εκει που ρωτησες?

Το φίδι δεν συμβολίζει το κακό στο χριστιανισμό. Ως μεταφορά χρησιμοποιείται και θετικά και αρνητικά. Το πιο κάτω πχ δεν μοιάζει αρνητικό:
Ιδού εγώ αποστέλλω υμάς ως πρόβατα εν μέσω λύκων· γίνεσθε ούν φρόνιμοι ως οι όφεις και ακέραιοι ως αι περιστεραί

κατά Ματθαίο ι' 16

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν μπορουμε να βασιστουμε σε αυτο για να απορριψουμε το οτι οι χριστιανοι πιστευουν οτι το φιδι συμβολιζει το κακο... Ας παρουμε το προπατορικο αμαρτημα με τους πρωτοπλαστους και το φιδι-σατανα που τους ξεγελασε, απο την παλαια διαθηκη.

Για να φερω και εγω ενα παραδειγμα... Το φιδι μπορουμε να πουμε οτι μοιαζει με το σπερματοζωριο. Και το σπερματοζωριο σαν το φιδι κινειται.... και οχι μονο... το φιδι συμβολιζει κι αλλα...

Edited by Filosofos3
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν μπορουμε να βασιστουμε σε αυτο για να απορριψουμε το οτι οι χριστιανοι πιστευουν οτι το φιδι συμβολιζει το κακο... Ας παρουμε το προπατορικο αμαρτημα με τους πρωτοπλαστους και το φιδι-σατανα που τους ξεγελασε, απο την παλαια διαθηκη.

Για να φερω και εγω ενα παραδειγμα... Το φιδι μπορουμε να πουμε οτι μοιαζει με το σπερματοζωριο. Και το σπερματοζωριο σαν το φιδι κινειται.... και οχι μονο... το φιδι συμβολιζει κι αλλα...

Δεν είπα ότι το φίδι δεν συνδέεται καθόλου με αρνητικούς συμβολισμούς. Δεν συνδέεται όμως μόνο με αρνητικούς. Οπότε το φίδι δεν συμβολίζει το κακό. Για το φίδι-σπερματοζωάριο δεν κολλάει το πράγμα αφού για να δει κανείς σπερματοζωάρια θέλει μικροσκόπιο. Κανείς δεν είχε δει τη μορφή πριν το 1677.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν με εχεις καταλαβει καλα... Εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι το Φιδι κανονικα δεν πρεπει να συμβολιζει αρνητικα στοιχεια. Μονο για τον Χριστιανισμο γνωριζω οτι συμβολιζει το κακο...Δεν μπορω να θυμηθω κατι αλλο...

Τωρα για το σπερματοζωριο...Δεν ειναι απαραιτητο να το κρινουμε σχετικα με το ποτε ειδαμε την μορφη του εμεις... Κατι τετοιο μπορει να παρατηρηθηκε μετα το 1677 οπως λες και κατα συνεπεια να δημιουργηθηκε αυτη η θεωρια...

Κατα την αποψη μου το φιδι ειναι ευλογημενο απο τις Θειες Δυναμεις...

Edited by Filosofos3
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν με εχεις καταλαβει καλα... Εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι το Φιδι κανονικα δεν πρεπει να συμβολιζει αρνητικα στοιχεια. Μονο για τον Χριστιανισμο γνωριζω οτι συμβολιζει το κακο...Δεν μπορω να θυμηθω κατι αλλο...

Τωρα για το σπερματοζωριο...Δεν ειναι απαραιτητο να το κρινουμε σχετικα με το ποτε ειδαμε την μορφη του εμεις... Κατι τετοιο μπορει να παρατηρηθηκε μετα το 1677 οπως λες και κατα συνεπεια να δημιουργηθηκε αυτη η θεωρια...

Κατα την αποψη μου το φιδι ειναι ευλογημενο απο τις Θειες Δυναμεις...

Ο φόβος των ερπετών γενικά είναι από τους αρχέγονους (ερπετά, ύψος, σκοτάδι) και το φίδι ειδικά επειδή συνδεόνταν με τη γη και το θάνατο (βλέπε δηλητήριο) είναι πολύ λογικό να συμβολίζει αρνητικά στοιχεία.

Οι συμβολισμοί γεννιώνται από την παρατήρηση. Έτσι προέκυψαν αρνητικοί από τη θανατηφόρο φύση των φιδιών και θετικοί από άλλα που παρατηρούνταν, προσεκτική κίνηση (φρονιμάδα), αλλαγή "πουκάμισου" (αναγέννηση) κτλ. κτλ.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Serpent_(symbolism)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...