Jump to content

Religulous


Νεφέλη
 Share

Recommended Posts

Αναζητήστε αυτή τη ταινία/ντοκυμαντέρ και δείτε την. Αξίζει τον χρόνο σας :thumbsup:

 

<<Το Religulous είναι μια δημιουργία του Bill Maher και του σκηνοθέτη Larry Charles (Borat).

O τίτλος προέρχεται από τις λέξεις Religious και Ridiculous, και όπως καταλαβαίνετε ασχολείται με ένα διαφορετικό τρόπο με τις θρησκείες.

Ο Bill Maher στον ρόλο ενός παρουσιαστή ντοκιμαντέρ, συζητά με διάφορους εκπρόσωπους θρησκειών και πιστούς από όλο τον κόσμο κάνοντας κωμικές, σοβαρές αλλά και προβοκατόρικες ερωτήσεις.

[...]

Κάποιοι μιλάνε για μια πανέξυπνη ιδέα και μια κωμικότατη εκτέλεση και κάποιοι για μια ακόμα ταινία γεμάτη χοντροιδεάστατο Αμερικάνικο χιούμορ...>>

(Πηγή: http://www.e-write.gr/posts/487)

 

Προσωπικά, το βρήκα ενδιαφέρον και αρκετά διασκεδαστικό :yes:

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον και αρκετά διασκεδαστικό μου φάνηκε όντως το trailer. Μου τη δίνουν όμως οι άθεοι οι οποίοι έχουν βγάλει a priori το συμπέρασμα πως, αφού είμαι θρησκευόμενος, άρα είμαι χαμηλού επιπέδου άτομο. Και είναι λογικό αυτή η στάση να κερδίζει έδαφος στις ΗΠΑ όπου η πόλωση γύρω από το θέμα οξύνεται, η πόλωση όμως δεν είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικός Αμερικάνικος Μανιχαϊσμός! Μαύρο - Άσπρο, Κακοί - Καλοί, Αστυνόμοι - Τρομοκράτες, Θρήσκοι - Άθεοι κλπ.

 

Πάντως είναι ένα καλό documentary! Δείχνει το εξευτελιστικό είδος του επιπέδου που έχει λάβει η θρησκεία σε μερικά σημεία της Αμερικής.

Spoiler: Ο Χριστός είναι Μεξικανός! χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Μου τη δίνουν όμως οι άθεοι οι οποίοι έχουν βγάλει a priori το συμπέρασμα πως, αφού είμαι θρησκευόμενος, άρα είμαι χαμηλού επιπέδου άτομο.

Ο συγκεκριμμένος δεν ανήκει σ' αυτή τη κατηγορία άθεων. Για την ακρίβεια, δεν είναι άθεος, αλλά άθρησκος (απ' ότι συμπεραίνεται) και φαίνεται πως το πρόβλημά του είναι με τις θρησκείες, όχι με την πίστη. Δες το :thumbsup:

 

 

Δείχνει το εξευτελιστικό είδος του επιπέδου που έχει λάβει η θρησκεία σε μερικά σημεία της Αμερικής.

Αυτό! :yes:

Link to comment
Share on other sites

Την είδα... πέρα από δυο τρεις καλές ατάκες δεν με τρέλανε κάτι άλλο. Προσπαθεί να μοιάσει στον Moore αλλά δεν το έχει καθόλου. Το ύφος του είναι υπερβολικά σαρκαστικό αλλά στρέφεται εναντίον του. Κάτι δεν μου άρεσε πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμμένος δεν ανήκει σ' αυτή τη κατηγορία άθεων. Για την ακρίβεια, δεν είναι άθεος, αλλά άθρησκος (απ' ότι συμπεραίνεται) και φαίνεται πως το πρόβλημά του είναι με τις θρησκείες, όχι με την πίστη. Δες το :thumbsup:

Και άπιστος είναι. Σε πολλά σημεία φαίνεται αυτό, είναι απόλυτα λογικός και προσπαθεί να αντικρούσει κάθε τι στην θρησκεία μέσω της λογικής ενώ είχε την ευκαιρία να συγκρίνει τις θρησκείες μεταξύ τους, να φωτίσει τα κοινά τους σημεία και να καταλήξει σε διαφορετικά συμπεράσματα περί Πίστης. Ξαναδές το εάν έχεις χρόνο Νεφέλη.

Link to comment
Share on other sites

Ιχώρ, στην αρχή του ντοκυμαντέρ, εκεί που συζητάει μ' εκείνους τους τύπους στο μικρούλι το εκκλησάκι, αφού ολοκληρώνουν την συζήτηση, τους λέει: "σας ευχαριστώ που είστε σαν τον Χριστό και όχι Χριστιανοί"... Αυτό, εξηγεί ωραιότατα την θέση του απέναντι στις θρησκείες και την πίστη.

Θα το ξαναδώ κάποια στιγμή (ελπίζω να τα καταφέρω) γιατί κάποια σημεία τα ψιλοέχασα. Όμως, ξαναδές το κι εσύ, διότι απ' ότι φαίνεται κι εσύ έχασες κάποια σημεία! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ιχώρ, στην αρχή του ντοκυμαντέρ, εκεί που συζητάει μ' εκείνους τους τύπους στο μικρούλι το εκκλησάκι, αφού ολοκληρώνουν την συζήτηση, τους λέει: "σας ευχαριστώ που είστε σαν τον Χριστό και όχι Χριστιανοί"... Αυτό, εξηγεί ωραιότατα την θέση του απέναντι στις θρησκείες και την πίστη....

Δεν είναι και πρωτότυπος σ' αυτό. Στο εξωτερικό ο όρος "churchianity" είναι σε χρήση για να διαφοροποιείται ο χριστιανισμός (christianity).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...