Jump to content

Τα βιβλία


outis
 Share

Recommended Posts

Κανείς δεν μπορεί να μάθει μαγειρική από ένα βιβλίο, αν δεν εκτελέσει τις συνταγές ο ίδιος.

Κανείς δεν μπορεί να μάθει μουσική από ένα βιβλίο, αν δεν παιδευτεί για ώρες με το μουσικό όργανο.

Κανείς δεν μπορεί να μάθει την ζωή από ένα βιβλίο, αν δεν την ζήσει.

Κανείς δεν μπορεί να μάθει τον εαυτό του από ένα βιβλίο, αν δεν κοιτάξει μέσα του.

Ας μην ξεχνάμε ότι αναφέρεται σε βιβλία αποκρυφισμού, όχι στα βιβλία γενικότερα!

Οι γενικεύσεις που κάνετε είναι επικίνδυνες.

 

Δεν μπορώ να μάθω ιστορία βιώνοντάς την, γιατί έχει ήδη περάσει ο χρόνος.

Δεν μπορώ να μάθω βοτανολογία ή μαγειρική χωρίς να στηριχτώ σε πληροφορίες (είτε σε γραπτή είτε σε προφορική μορφή) γιατί δεν είναι καθόλου απίθανο να πεθάνω από δηλητηρίαση πειραματιζόμενος με τα υλικά.

 

Γενικότερα, δεν μπορώ να έχω μια επαρκή εικόνα του περιβάλλοντός μου και της πραγματικότητας που βιώνω χωρίς να έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να την προσεγγίσω. Η εικόνα που έχω για το περιβάλλον μου και για την πραγματικότητα εξαρτάται από το πόσα ξέρω, και τα όσα ξέρω οφείλονται σε μεγάλο βαθμό σε αυτά που έχω διαβάσει (εκτός από αυτά που έχω βιώσει).

 

Όπως λέει και η Minerva, δεν χρειάζεται να ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό για να τον χρησιμοποιήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

...

Όπως λέει και η Minerva, δεν χρειάζεται να ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό για να τον χρησιμοποιήσουμε.

Σ' αυτή τη νοοτροπία βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Ναι "δεν χρειάζεται να ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό για να τον χρησιμοποιήσουμε" δηλαδή ως "καταναλωτές" ενός "προϊόντος" πάντα εξαρτώμενοι από "προμηθευτές".

Αν όμως θέλουμε να περάσουμε από το στάδιο του "καταναλωτή" στο στάδιο του "κατασκευαστή"/δημιουργού τότε πρέπει να μάθουμε να "ανακαλύπτουμε" τον τροχό από την αρχή, ώστε οι "τροχοί" που θα φτιάχνουμε να μην είναι απομιμήσεις αλλά αυθεντικοί.

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή τη νοοτροπία βλέπω κάποιο πρόβλημα.

Ναι "δεν χρειάζεται να ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό για να τον χρησιμοποιήσουμε" δηλαδή ως "καταναλωτές" ενός "προϊόντος" πάντα εξαρτώμενοι από "προμηθευτές".

Αν όμως θέλουμε να περάσουμε από το στάδιο του "καταναλωτή" στο στάδιο του "κατασκευαστή"/δημιουργού τότε πρέπει να μάθουμε να "ανακαλύπτουμε" τον τροχό από την αρχή, ώστε οι "τροχοί" που θα φτιάχνουμε να μην είναι απομιμήσεις αλλά αυθεντικοί.

Ναι, όντως πρέπει να μπούμε σε μια τέτοια διαδικασία αν θέλουμε να γράψουμε βιβλίο. :P

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως η γνωση χωριζεται σε θεωρητικη και εμπειρικη και επισης

πιστευω πως η μια δεν ειναι ανωτερη της αλλης.

 

Σε καποιο θεμα που ειναι καθαρα διανοητικο τα βιβλια απο μονα τους

μπορει να ειναι αρκετα, ενω σε καποιο αλλο οπου εμπλεκεται η ψυχολογια

τα βιβλια απλως δινουν μια εξωτερικη περιγραφη χωρις να σε φερνουν σε

επαφη με την ουσια.

 

Γενικα ειμαι της αποψης -σε ολα τα θεματα- πρωτα θεωρια και μετα πραξη

γιατι ετσι γλυτώνεις χρονο, κοπο και δυσαρεστες εμπειριες.

 

Τωρα στο θεμα του αποκρυφισμου νομιζω τα βιβλια σου δινουν εναν "χαρτη"

και "οδηγιες" για το πως μπορεις να πας εκει που θελεις. Δε σημαινει οτι θα

τα καταφερεις και ουτε οτι δε θα κανεις λαθη. Απλως εχεις ενα μπουσουλα

μεσα στο χαος του αγνωστου...

Link to comment
Share on other sites

....Απλως εχεις ενα μπουσουλα

μεσα στο χαος του αγνωστου...

Έχεις;

Από πολλούς και πολλές ακούω το πως η πληθώρα των πολλών προτάσεων κατεύθυνσης και "ατραπών" μάλλον τους έχει μπερδέψει.

Αν πριν από τα βιβλία δεν υπάρχει κάποιο μέτρο κρίσης για την αξιολόγησή τους (που συνήθως είναι εμπειρικό, βιωματικό) τότε δεν βοηθούν τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...