Jump to content

Δεκάδες νεκροί από λάθος βελονισμό


outis
 Share

Recommended Posts

Δεκάδες νεκροί από λάθος βελονισμό. Μάλιστα.

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=10743&la=1

Διαβάζω πιο κάτω και λέει:

"Ογδόντα έξι άτομα έχουν χάσει τη ζωή τους τα τελευταία 45 χρόνια, επειδή οι γιατροί δεν είχαν τη σωστή εκπαίδευση, υποστηρίζει νέα μελέτη". 86 σε 45 χρόνια. Λιγότεροι από 2 το χρόνο (1,9111..).

Πόσοι χάνουν τη ζωή τους από νυστέρι (ας πούμεε); 86 την μέρα; την ώρα;

Υπερβάλλω αλλά είναι σίγουρα πολλοί, πολλοί περισσότεροι. Το μέγα πρόβλημα της κοινωνίας είναι όμως οι 1,9111... νεκροί το χρόνο λόγω βελονισμού!

 

Δεν έχω καμιά συμπάθεια για το βελονισμό. Αλλά είναι απαράδεκτο το πως προβάλλονται οι 86 ζωές σε 45 (!) χρόνια ως "αιτία" δυσφήμισης (διότι περί αυτού πρόκειται).

Δείχνει πολλά αυτή η "είδηση"...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες αλλά και μία ακόμα ζωή έχει σημασία. Δε νομίζω οτι αυτό γίνεται για να δυσφημίσει το βελονισμό αλλά για να τονίσει το πόσο σημαντικό είναι να απευθυνθούμε στους ειδικούς αν ποτέ το αποφασίσουμε. Εσένα δεν σου κάνει εντύπωση οτι από τον βελονισμό μπορεί να πεθάνεις? Από νυστέρι χάνουν πάρα πολλοί τη ζωή τους καθημερινά αλλά είναι διαφορετικό. Όταν κάνεις εγχείρηση συνήθως έχεις ιδέα για τους κινδύνους αν και πολλοί ασθενείς χάνονται άδικα λόγω της ανεπάρκειας κάποιων γιατρών. Αλλά για το βελονισμό μου κάνει εντύπωση. Είμαστε βαθιά νυχτωμένοι για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουμε όταν αφήνουμε άσχετους ανθρώπους να μας θεραπέυσουν επεμβαίνοντας στο σώμα μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο χρονικό διάστημα, πόσοι πέθαναν από παρενέργειες φαρμάκων?? Καλά, στην εγχείρηση ξέρεις ότι υπάρχει κίνδυνος, όταν πας στο γιατρό και σου γράφει φάρμακα το ξέρεις??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν ξέρεις ανάγνωση και διαβάσεις τις παρενέργειες παίρνεις μια γεύση...

Το θέμα είναι ότι δημοσιότητα για 80-κάτι θύματα σε 45 χρόνια είναι εντελώς δυσανάλογό να έχει παρόμοια διάσταση με εκατόμβες κάθε χρόνο από την συμβατική ιατρική. Δε λέω να μη γίνει αναφορά, αλλά αυτή η δυσαναλογία μου φαίνεται κάπως "ύποπτη".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...