Jump to content

Προμηθέα Ολυμπία Κυρήνη Πυθία


Egotronic
 Share

Recommended Posts

post-3441-0-66529400-1296992895_thumb.jpg

Αστυνομικοί στις ΗΠΑ, σκότωσαν Έλληνα πρώην παράγοντα της ομογένειεας.

Ο 81χρ. Έλληνας συνταξιούχος είχε εμμονή με την συγκεκριμένη κοπέλα

και προσπαθούσε να πείσει την Προμηθέα να σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ ενώ εκείνη επέμενε στην απόφαση της να παραμείνει στο Πανεπιστήμιο της Μοντάνα.

Είναι η τρίτη απόπειρα που γίνεται κατά της συγκεκριμένης κοπέλας.

Τελικά η μητέρα της τραυματίστηκε σοβαρά στην προσπάθεια της να την υπερασπιστεί και βρίσκεται σοβαρά στην εντατική.

Η Προμηθέα σε ηλικία 14 χρόνων τελείωσε το πανεπιστήμιο ενώ το 2007 σε μια εκδήλωση (Σικάγο, Ξενοδοχείο Ritz) για τον Ελληνοχριστιανικό πολιτισμό είχε ταχθεί φανερά κατά της χριστιανικής Εκκλησίας.

Έκτοτε ο "πόλεμος" καλά κρατεί & ο επιλεκτικός ανθρωπισμός επίσης.

Εύχομαι προσωπικά, η μητέρα της να γίνει σύντομα καλά & όλοι οι Έλληνες να της σταθούν.

& όλοι μας να ενθαρρύνουμε και να υποστηριζουμε τόσο δυνατά μυαλά και ψυχές.. στο μέλλον.

 

Κάποιες πηγές:

Καλάμι, ανεξάρτητη εφημερίδα Ομογένειας

Blog Ιάσωνος

 

Χαρακτηριστικό βίντεο από την ομιλία της το 2007, στο Σικάγο:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

....Αστυνομικοί στις ΗΠΑ, σκότωσαν Έλληνα πρώην παράγοντα της ομογένειεας.

Ο 81χρ. Έλληνας συνταξιούχος είχε εμμονή με την συγκεκριμένη κοπέλα

και προσπαθούσε να πείσει την Προμηθέα να σπουδάσει στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ ενώ εκείνη επέμενε στην απόφαση της να παραμείνει στο Πανεπιστήμιο της Μοντάνα.

Είναι η τρίτη απόπειρα που γίνεται κατά της συγκεκριμένης κοπέλας.

Τελικά η μητέρα της τραυματίστηκε σοβαρά στην προσπάθεια της να την υπερασπιστεί και βρίσκεται σοβαρά στην εντατική.

Η Προμηθέα σε ηλικία 14 χρόνων τελείωσε το πανεπιστήμιο ενώ το 2007 σε μια εκδήλωση (Σικάγο, Ξενοδοχείο Ritz) για τον Ελληνοχριστιανικό πολιτισμό είχε ταχθεί φανερά κατά της χριστιανικής Εκκλησίας.

Έκτοτε ο "πόλεμος" καλά κρατεί & ο επιλεκτικός ανθρωπισμός επίσης.

Εύχομαι προσωπικά, η μητέρα της να γίνει σύντομα καλά & όλοι οι Έλληνες να της σταθούν.

& όλοι μας να ενθαρρύνουμε και να υποστηριζουμε τόσο δυνατά μυαλά και ψυχές.. στο μέλλον.

 

Κάποιες πηγές:

[/font]Καλάμι, ανεξάρτητη εφημερίδα Ομογένειας

Blog Ιάσωνος

...

Εεεεε. Ξανά αν θέλεις γιατί δεν έχουν συνοχή αυτά που γράφεις.

 

Μοιάζεις να συνδέεις κάποιον "πόλεμο" που της γίνεται με την απόπειρα. Ούτε τον σκότωσαν τον άνθρωπο οι αστυνομικοί επειδή ήταν Έλληνας.

Σύμφωνα με τις πηγές που παραθέτεις, ο κακομοίρης που πυροβολήθηκε (επειδή είχε τραβήξει όπλο και την απειλούσε, είχε ήδη πυροβολήσει τη μάνα της) δεν ήταν μέρος του "πολέμου" κάποιους εκκλησιαστικού κατεστημένου. Απλά την είχε ψωνίσει με την κοπέλα (την θαύμαζε κτλ.) την είχε χρηματοδοτήσει ($ 17000 ουκ ολίγα) και τα πήρε επειδή δεν του ήταν τόσο ευγνώμων όσο εκείνος περίμενε να του είναι.... Με αυτά υπόψη μάλλον, αρχαιολάτρης θαυμαστής της ήταν και όχι κανένας κάποιας "εκκλησίας" που την "πολεμάει".

Link to comment
Share on other sites

καλά κατάλαβα τη λέει αν και είναι λίγο μπέρδεμα μαζί και μετο σοκ που ένιωσα όταν το διάβασα .Μην είσαι τόσο σίγουρος και μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα ουτις .

 

Η κοπέλα φαίνετε να είναι φαινόμενο ,τώρα θα πρέπει να είναι περίπου 17 ετών . όσο για την χριστιανικής Εκκλησίας ξέρουμε πιστεύω όλοι πολύ καλά ποσό στα άκρα μπορεί να φτάσει .

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

καλά κατάλαβα τη λέει αν και είναι λίγο μπέρδεμα μαζί και μετο σοκ που ένιωσα όταν το διάβασα .Μην είσαι τόσο σίγουρος και μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα ουτις .

 

Η κοπέλα φαίνετε να είναι φαινόμενο ,τώρα θα πρέπει να είναι περίπου 17 ετών . όσο για την χριστιανικής Εκκλησίας ξέρουμε πιστεύω όλοι πολύ καλά ποσό στα άκρα μπορεί να φτάσει .

Η είδηση είναι ξεκάθαρη αν την διαβάσεις από την αρχική πηγή. Δεν ήταν κανένας εκκλησιαστικός που πήρε το πιστόλι. Φίλος της και χρηματοδότης της ήταν. Που είναι το βιαστικό συμπέρασμα; Απλά διάβασα τη είδηση όπως την παραθέτει ο σύνδεσμος.

Ο άνθρωπος ήταν χ ρ η μ τ ο δ ό τ η ς της μ ε τ ά τα γεγονότα του 2007. Ήταν δηλαδή κάποιος που συμφωνούσε με αυτήν και τα αρχαιολατρικά. Απλά περίμενε - ποιος ξέρει τι - περισσότερα από αυτήν και "τα πήρε" που λένε, τελικά.

Είναι κάπως περίεργο να εμπλέκει κανείς την εκκλησία σε ένα γεγονός άσχετο.

Εκείνο που δείχνει η όλη υπόθεση είναι, ότι αν η μια πλευρά (η εκκλησιοφιλική της ομογένειας) δυσαρεστήθηκε και έπαψε να είναι φιλική (αφού και η ίδια δεν ήταν φιλική, όπως φαίνεται από το λόγο της) η "άλλη" πλευρά η "αρχαιόλατρική" απλά την "χρησιμοποίησε" ασύστολα στην αντιεκκλησιαστική προπαγάνδα (και τη χρηματοδότησαν άνθρωποι "φιλικά" διακείμενοι όπως φαίνεται).

Να όμως που η ίδια αποδεικνύεται μάλλον... ανεξάρτητη... Πάλι επανέλαβε, από μια άποψη, το να "δαγκώνει" το χέρι που την ταϊζει...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

@ Outis

 

Θα ήθελα να δεις λιγάκι αυτό:

 

Πολύ φανατισμό βλέπω. Θίχτηκαν τόσο πολύ; Επειδή είπε την αλήθεια δεν σημαίνει πως έπρεπε να συμπεριφερθούν έτσι. Ούτε νομίζω πως τα παπαδάκια έχουν το δικαίωμα να προσβάλλουν ένα παιδί-θαύμα που είχε πτυχίο μαθηματικού στα 14 της. Αντιεκκλησιαστική προπαγάνδα δεν υφίσταται. Δεν θες να το ανοίξουμε αυτό το θέμα, πιστεύω.

Πάω να κλάψω τώρα για τον ''κακομοίρη'' που δολοφονήθηκε από τους μπάτσους και όχι για το γεγονός πως η μάνα της προτίμησε να θυσιαστεί για την κοπέλα επειδή την αγαπάει αλλά και καθώς είναι ολοφάνερο πως έχει έναν ανώτερο σκοπό.

Link to comment
Share on other sites

@ Outis

 

Θα ήθελα να δεις λιγάκι αυτό:

 

Πολύ φανατισμό βλέπω. Θίχτηκαν τόσο πολύ; Επειδή είπε την αλήθεια δεν σημαίνει πως έπρεπε να συμπεριφερθούν έτσι. Ούτε νομίζω πως τα παπαδάκια έχουν το δικαίωμα να προσβάλλουν ένα παιδί-θαύμα που είχε πτυχίο μαθηματικού στα 14 της. Αντιεκκλησιαστική προπαγάνδα δεν υφίσταται. Δεν θες να το ανοίξουμε αυτό το θέμα, πιστεύω.

Πάω να κλάψω τώρα για τον ''κακομοίρη'' που δολοφονήθηκε από τους μπάτσους και όχι για το γεγονός πως η μάνα της προτίμησε να θυσιαστεί για την κοπέλα επειδή την αγαπάει αλλά και καθώς είναι ολοφάνερο πως έχει έναν ανώτερο σκοπό.

Όπως είπα το συγκεκριμένο γεγονός που γίνεται αφορμή κάποιος να φωνάζει ότι πήγαν τα τη σκοτώσουν (με συνομωσιακό νόημα) είναι άσχετο.

Τώρα, ας το δούμε ανάποδα:

Πες ότι είσαι "αστέρι" στα μαθηματικά και το ΥΣΕΕ (Ύπατο Συμβούλιο των Ελλήνων Εθνικών) ή κάποια άλλη παραπλήσια ομάδα αποφασίζει (επιστημονική φαντασία?) να χρηματοδοτήσει μέρος των σπουδών σου. Και σε καλούν να μιλήσεις σε σύναξή τους και εσύ βγάζει λόγο για τη συνεισφορά των τριών ιεραρχών στα Ελληνικά γράμματα.... Ε άμα τη γλυτώσεις χωρίς καρπαζιές, τι λες θα συνεχίσει η χρηματοδότηση;;; Αν πιστεύεις τέτοιο πράγμα....

 

Οπότε το ότι θίχτηκαν δεν είναι και τίποτα παράξενο. Ο "κακομοίρης" που λες ήταν - μάλλον, απ' ότι φαίνεται - κάποιος που τη θαύμασε για το θάρρος της να μιλήσει έτσι (άρα μάλλον αρχαιοελληνιστής) και την χρηματοδότησε. Έτσι λέει η είδηση. Κι αυτό σημαίνει ότι είναι χωρίς βάση να παίρνει κανείς αφορμές από αυτό το γεγονός για να μιλήσει για το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις φτάσει σε αυτό το σημείο αλλά πρόκειται για ξεπούλημα του εαυτού σου και για διπροσωπία το να υποστηρίξει ένας Εθνικός, τον Χριστιανισμό. Η Ελλάδα ''φωνάζει'' από μέσα του και δεν τον αφήνει. Το ΥΣΕΕ προφανώς προσφέρθηκε να χρηματοδοτήσει τις σπουδές της αν και δεν το είχα ξανακούσει αυτό που είπες. Σε προηγούμενό σου ποστ την χαρακτήρισες ανεξάρτητη. Εε, λοιπόν δεν νομίζω ότι είχε και τεράστια ανάγκη την χρηματοδότηση καθώς είχε την δυνατότητα και το μυαλό να σπουδάσει και με υποτροφία. Πιστεύεις πραγματικά ότι θα έβγαιναν να πουν πως ο γέρος ήταν κάποιος φανατικός χριστιανός; Ή μήπως ένας καθαρός αρχαιοελληνιστής θα σκότωνε ένα ανήλικο παιδί, υπόδειγμα Ελληνισμού, για τα λεφτά και μόνο;

 

Διάβασε και το παρακάτω και βγάλε τα συμπεράσματά σου:

 

Πολυαγαπημένοι μου Έλληνες, κίνητρο της ψυχής μου, πανέμορφο Γένος, απαράμιλλες ψυχές, τέκνα Θεών και Ηρώων, υπέρλαμπροι φωτοδότες,

 

Πολλοί, πολλοί από εσάς, φτωχοί Έλληνες, σηκώσατε στους ώμους σας τά πάθη μας, όταν εγώ και η μητέρα μου είχαμε το τροχαίο ατύχημα. Μας βοηθήσατε να ξεπεράσουμε την πιο σκοτεινή περίοδο στην ζωή μας. Η μητέρα μου, δυναμώνει χάρη σε εσάς Έλληνες της Πατρίδας, εσάς όλους, δηλαδή, πού συνδράματε με τόση αγάπη τότε, όταν την γύρευε ο θάνατος του Σκότους, και εσείς πανέμορφοι Έλληνες, την περιτυλίξατε στο φώς της ψυχής σας. Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ ούτε έναν από εσάς.

 

Σας ευχαριστώ πού συνδράματε στην μόρφωσή μου. Το σχολικό έτος του 2007 ετελείωσε με μεγάλη επιτυχία. Και είμαι ευγνώμων σε όλους τους Έλληνες πού ο καθένας σας έκανε το αδύνατον δυνατόν να μας βοηθήσει με όποιον τρόπο μπορούσε ο καθένας σας. Πολλοί δέν με άκουσαν να τους ευχαριστώ, διότι τους ξέρω μόνον με το όνομά τους. Μά όλοι σας ζείτε μέσα στην καρδιά μας, εκεί όπου πάντα θα σας κρατώ, πολύτιμους φίλους, όσο πολύτιμους όσο ο αέρας πού αναπνέω.

 

Και επειδή και εγώ είμαι παιδί του λαού, και γνωρίζω την φτώχια όσο καλά, όσο πολλοί από εσάς, σας υπενθυμίζω πώς δεν θέλω να ανησυχείτε για εμένα. Ας αφήσουμε και το ΣΥΜΠΑΝ να μας φροντίσει.

 

Με όλη μου την αγάπη, σε όλους σας στην Γή του Φωτός.

 

Προμηθέα

Edited by Filosofos
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις φτάσει σε αυτό το σημείο αλλά πρόκειται για ξεπούλημα του εαυτού σου και για διπροσωπία το να υποστηρίξει ένας Εθνικός, τον Χριστιανισμό. ...

Εσύ μόλις πριν λίγο δεν είπες...
Πολύ φανατισμό βλέπω. Θίχτηκαν τόσο πολύ; Επειδή είπε την αλήθεια δεν σημαίνει πως έπρεπε να συμπεριφερθούν έτσι. ....
Δηλαδή σημασία έχει να υποστηρίζεις σαν φίλαθλος (χούλιγκαν μάλλον) τον έναν ή τον άλλο και να βλέπεις τον "φανατισμό" των "άλλων";
... Εε, λοιπόν δεν νομίζω ότι είχε και τεράστια ανάγκη την χρηματοδότηση καθώς είχε την δυνατότητα και το μυαλό να σπουδάσει και με υποτροφία. ...
Πάντως το 17000 δολάρια τα δέχτηκε από τον άνθρωπο - αυτό λέει η είδηση.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τα ταιριάξω έτσι όπως τα έθεσες αλλά τα διαφορετικά μας πιστεύω επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης, πιστεύω.

Σημασία έχει να υποστηρίζεις την ΑΛΗΘΕΙΑ και μόνο. Η απότομη ΑΛΗΘΕΙΑ φέρνει και απότομες αντιδράσεις. Και 1000 μπράβο στην κοπέλα που είχε το θάρρος να μιλήσει για τα εγκλήματα του Χριστιανισμού μπροστά σε τόσους Χριστιανούς που στην τέλος την αποδοκίμασαν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τα ταιριάξω έτσι όπως τα έθεσες αλλά τα διαφορετικά μας πιστεύω επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης, πιστεύω.

Σημασία έχει να υποστηρίζεις την ΑΛΗΘΕΙΑ και μόνο. Η απότομη ΑΛΗΘΕΙΑ φέρνει και απότομες αντιδράσεις. Και 1000 μπράβο στην κοπέλα που είχε το θάρρος να μιλήσει για τα εγκλήματα του Χριστιανισμού μπροστά σε τόσους Χριστιανούς που στην τέλος την αποδοκίμασαν κιόλας.

Νομίζω πως αυτό είναι που ονομάζεται "φανατισμός" (λέξη που δεν είναι Ελληνική).

 

Τα έθεσα με την μόνη σειρά που ορθός λόγος επιβάλλει. Αν κάποιος αρχαιοελληνιστής χρηματοδότης της θέλησε να την σκοτώσει είναι κάτι άσχετο με τη σχέσης της με την εκκλησία.

Αν τώρα η όλη υπόθεση δεν είναι το ατυχές γεγονός αλλά απλά μια αφορμή για παροξυσμούς και διχόνοιες.... ο μόνος φανατισμός που βλέπω προέρχεται (εδώ που μιλάμε) από ανθρώπους που υποστηρίζουν κάποια αντιχριστιανική θέση (και μάλιστα κάπως αστήρικτα στην περίπτωσή μας).

Link to comment
Share on other sites

Φανατισμένος; Ναι, μπορεί να είμαι λιγάκι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς κολλάει αυτό. Αν πάλι θεωρείς φανατισμό το γεγονός πως ψάχνω την Αλήθεια, τότε οκ. Ο τρόπος σκέψης έχει την δυνατότητα να μπλοκάρει τον ορθό λόγο. Αυτό όμως που δεν μπορείς να ξέρεις ούτε εσύ αλλά ούτε και εγώ είναι το αν όντως ήταν αρχαιοελληνιστής χρηματοδότης αυτός. Εσύ υποστηρίζεις αυτό... Εγώ υποστηρίζω πως ήταν απόπειρα από Χριστιανούς εχθρούς της καθώς ο γέρος παίζει να είχε σαλτάρει και τον χρησιμοποίησαν. Τα πιστεύω μας επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης. Αυτό όμως που αξίζει να συζητηθεί είναι οι ΤΡΕΙΣ απόπειρες δολοφονίας που έγιναν εναντίον της μετά από την ομιλία.......................... Χμμ... Λίγο περίεργο, όντως...

Link to comment
Share on other sites

... Εγώ υποστηρίζω πως ήταν απόπειρα από Χριστιανούς εχθρούς της καθώς ο γέρος παίζει να είχε σαλτάρει και τον χρησιμοποίησαν. Τα πιστεύω μας επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης. Αυτό όμως που αξίζει να συζητηθεί είναι οι ΤΡΕΙΣ απόπειρες δολοφονίας που έγιναν εναντίον της μετά από την ομιλία.......................... Χμμ... Λίγο περίεργο, όντως...
Για άλλες απόπειρες δεν ξέρω, μπορείς να παραθέσεις τις ειδήσεις (από ειδησεογραφικές πηγές, όχι... μπλογκ...) Η συγκεκριμένη "φωνάζει" ότι δεν ήταν από την πλευρά της εκκλησίας αφού ο άνθρωπος άρχισε να την χρηματοδοτεί μετά άρα τη θαύμαζε ως ελληνολάτρης.Τώρα αν έχει στοιχεία ότι η εκκλησία ήξερε ότι ο άνθρωπος θα σαλτάρει και τον έβαλε να τη χρηματοδοτήσει...να τα δούμε, διαφορετικά, συγνώμη αλλά αυτά είναι παλαβά.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν ξέρεις τι παίχτηκε με τις προηγούμενες απόπειρες, τότε πως μπορείς να μιλάς με σιγουριά; Γενικά εμπιστεύεσαι ακόμα τις ειδησεογραφικές πηγές; Έγιναν τρεις απόπειρες ΜΕΤΑ από την ομιλία, όπου άναψαν τα αίματα με αυτά που είπε. Εε λοιπόν ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν ξέρεις τι παίχτηκε με τις προηγούμενες απόπειρες, τότε πως μπορείς να μιλάς με σιγουριά; Γενικά εμπιστεύεσαι ακόμα τις ειδησεογραφικές πηγές; Έγιναν τρεις απόπειρες ΜΕΤΑ από την ομιλία, όπου άναψαν τα αίματα με αυτά που είπε. Εε λοιπόν ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...

Τις ειδήσεις από εκεί τις μαθαίνουμε. Αν ξέρεις για αυτές δεν έχεις παρά να τις παραθέσεις.

 

Εδώ όμως μιλάμε για ατή την απόπειρα και σ' αυτή την απόπειρα μπορούμε να μιλάμε (αφού εξ αιτίας της είδησης γίνεται η κουβέντα). Τώρα πως γίνεται να μην εμπιστεύεσαι τις ειδήσεις (από που έμαθες για την απόπειρα;) αλλά να εμπιστεύεσαι της ειδήσεις (που δεν παραθέτεις οπότε δεν μπορούμε να κρίνουμε) για 3 προηγούμενες. Κι όλα αυτά γίνονται μια σαλάτα χωρίς νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τα ταιριάξω έτσι όπως τα έθεσες αλλά τα διαφορετικά μας πιστεύω επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης, πιστεύω.

Σημασία έχει να υποστηρίζεις την ΑΛΗΘΕΙΑ και μόνο. Η απότομη ΑΛΗΘΕΙΑ φέρνει και απότομες αντιδράσεις. Και 1000 μπράβο στην κοπέλα που είχε το θάρρος να μιλήσει για τα εγκλήματα του Χριστιανισμού μπροστά σε τόσους Χριστιανούς που στην τέλος την αποδοκίμασαν κιόλας.

 

Προσπαθώ να σας καταλάβω και αδυνατώ.

Δηλαδή θες να μας πεις ότι η 14χρονη αριστούχος δεν έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου?

Όλο το παρουσιαστικό της,η ομιλία της μοιάζει με κακέκτυπο μάρτυρος του Ιέχωβα greek edition.Έλεος δηλαδή.

Και εντάξει ας είναι ότι θέλει αλλά δυστυχώς όσο και αν έχει αριστεύσει,στους τρόπους είναι κάτω απο την βάση,και της λες μπράβο.

Nα έρθω εγώ σπίτι σου Filosofos να ξέρω ότι πιστεύεις κάπου και να αρχίσω να προσβάλλω την πίστη σου.Και αυτό είναι μαγκιά.

Και υποστηρίζει λες την ΑΛΗΘΕΙΑ,ποιά αλήθεια? Η απότομη ΑΓΕΝΕΙΑ φέρνει απότομες αντιδράσεις και όχι η αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...