Jump to content

50 Ενεργειακοί Τόποι Στην Ελλάδα..


chaos
 Share

Recommended Posts

outis: και η ύπαρξη του σύμπαντος πάνω σε θεωρίες δεν στηρίζεται?

όντως οι άνθρωποι έχουν την τάση να σημαδεύουν περιοχές, ίσως γι' αυτό υπάρχουν αρχαίοι ναοί, εκκλησίες, μοναστήρια σε αρκετά μέρη στη λίστα και σε άλλα εκτός λίστας..

 

Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στην ψυχολογία μου όταν επισκέπτομαι παρόμοιους χώρους, μάλλον φταίει η αφηρημένη φύση μου..

πάντως ένα δάσος ή ένας ναός τοποθετημένος σε ένα όμορφο μέρος με χαλαρώνει, όπως τους περισσότερους ανθρώπους που βρίσκονται εκεί..

Edited by chaos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μια και ανέφερες την είσοδο της σπηλιάς εκεί υπάρχει μια Εκκλησία που

αυτή έχει 2 Ιερά πράγμα περίεργο διότι απο τα λίγα που γνωρίζω άλλη μια εκκλησία

έχει αυτήν την ιδιαιτερότητα στον Ελλαδικό χώρο....

Τα ιερά δεν χτίστηκαν ταυτόχρονα. Πρώτα κτίστηκε του Άγ. Σπυρίδωνα και ύστερα από καιρό του Αγ.Νικολάου.

Πιθανόν να είχαν αντιληφθεί την ιδιαιτερότητα του μέρους και να χρειαζόταν φύλαξη από 2 αγίους.

Επίσης παράξενο είναι που κανένα από τα δύο ιερά δεν βλέπει την Ανατολή, αλλά Βορρά και Νότο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@chaos

 

Εγω παλι απορώ πώς έβγαλες αρνητική ενέργεια στα μέρη της κρήτης που έγραψες. τα έχω επισκεφτεί όλα. Θα συμφωνήσω με την κνωσσό. Απο τα μέρη που έγραψες τουλάχιστον, το ιδαίον είναι το μέρος με την περισσότερη ενέργεια η οποία πραγματικά σε αφήνει αποχαυνωμένο.. To φαράγγι της σαμαριάς το ίδιο. Υπάρχουν και άλλα μέρη τα περισσότερα μη αρχαιολογικού ενδιαφέροντος (αποσο γνωρίζω) με πολύ δυνατά vibes.

 

Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι το βράδυ η ενέργεια αυξάνεται αλλά και επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό απο την σελήνη και την φάση της και απο άλλους παράγοντες. Είμαι της γνώμης ότι ένα μέρος δεν έχει καλή ή κακή ενέργεια αλλά ότι διαθέτει συγκεντρωμένη ενέργεια ή όχι.

 

Οι αρχαίοι ναοί που αναφέρεις συνήθως έχουν ενέργεια, η οποία όμως δεν θεωρώ ότι εξασθενεί.

:thumbsup:

 

Δεν νομίζω να είναι τυχαίο που όπου υπήρχε αρχαίος ναός κάπου εκεί κοντά, πάνε και φτιάχνονται εκκλησίες ή και μοναστήρια.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

...

 

Δεν νομίζω να είναι τυχαίο που όπου υπήρχε αρχαίος ναός κάπου εκεί κοντά, πάνε και φτιάχνονται εκκλησίες ή και μοναστήρια.

Ούτε είναι τυχαίο ότι σήμερα τόποι με αρχαίους ναούς, με ή χωρίς εκκλησίες κοντά, είναι ερειπωμένοι (και οι εκκλησίες επίσης). Η δύναμη τόπων εξασθενεί ανάλογα γιατί δεν είναι εγγενής, κάτι κάνει την εκδήλωση φανερή σε ένα τόπο και όταν το ή τα κάτι δεν είναι πια εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε είναι τυχαίο ότι σήμερα τόποι με αρχαίους ναούς, με ή χωρίς εκκλησίες κοντά, είναι ερειπωμένοι (και οι εκκλησίες επίσης). Η δύναμη τόπων εξασθενεί ανάλογα γιατί δεν είναι εγγενής, κάτι κάνει την εκδήλωση φανερή σε ένα τόπο και όταν το ή τα κάτι δεν είναι πια εκεί...

 

 

Καλά, οι αρχαίοι ναοί δεν ερειπώθηκαν μόνοι τους...

 

Διαφωνώ και στο ότι η δύναμη των τόπων δεν είναι εγγενής. Εάν δεν ήταν εγγενής δεν θα χτίζονταν εκεί ναοί.

Link to comment
Share on other sites

recless: βρήκα σχετικά άρθρα και τα δημοσίευσα..

Δεν έχω επισκευτεί τα περισσότερα μέρη που αναφέρονται..

 

Αν δεν κάνω λάθος η ενέργεια προκύπτει από γεωμετρικά τρίγωνα..

Θα ψάξω να βρω κάποιο άρθρο που τα περιγράφει αναλυτικά..

Link to comment
Share on other sites

recless: βρήκα σχετικά άρθρα και τα δημοσίευσα..

Δεν έχω επισκευτεί τα περισσότερα μέρη που αναφέρονται..

 

Αν δεν κάνω λάθος η ενέργεια προκύπτει από γεωμετρικά τρίγωνα..

Θα ψάξω να βρω κάποιο άρθρο που τα περιγράφει αναλυτικά..

Η γεωμετρία χρησιμεύει στον εντοπισμό, το να λες όμως ότι η ενέργεια προκύπτει από τη γεωμετρία είναι σα να λες ότι ο ήλιος γυρίζει γύρω από τη γη. Σίγουρα γυρίζει γύρω από τη γη, αν το δούμε από γήινη οπτική, αλλά αυτό είναι απλά ένα φαινόμενο που δεν ανταποκρίνεται στα πράγματα όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...