Jump to content

Παράλληλες Διαστάσεις


 Share

Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα να μου πει αν γνωρίζει κάποιος, πόσες διαστάσεις υπάρχουν καθώς επίσης και αν είναι δυνατόν, σε ποια βρισκόμαστε εμείς. Εκτιμώ πολύ και όποιες άλλες πληροφορίες επί του θέματος αναρτήσετε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες γινε πιο σαφης. Αν εννοεις στην φυσικη ψαξε στο wiki multiple dimensions. Μου φαινεται οτι υπαρχουν θεωριες με πανω απο 20. Οι διαστασεις που αντιλαμβανεται ο ανθρωπος ειναι 4. οι 3 του χωρου και ο χρονος. Αν εννοεις στον αποκρυφισμο, μονο η φαντασια σου σε περιοριζει... ψαξε για planes of existence. Εμεις υποτιθεται οτι βρισκομαστε στον υλικο κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα να μου πει αν γνωρίζει κάποιος, πόσες διαστάσεις υπάρχουν καθώς επίσης και αν είναι δυνατόν, σε ποια βρισκόμαστε εμείς. Εκτιμώ πολύ και όποιες άλλες πληροφορίες επί του θέματος αναρτήσετε. Ευχαριστώ.

Ποια είναι η δική σου γνώμη, και κυρίως, γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Outis η δική μου γνώμη, είναι ότι πρέπει να υπάρχουν αρκετές διαστάσεις, που εξελίσσονται παράλληλα. Η κάθε μία, διέπεται από τους δικούς της νόμους όσον αφορά το χρόνο, την ταχύτητα και τις λειτουργίες αντίληψης του σώματος (όταν αυτό υφίσταται όπως το ξέρουμε τουλάχιστον). Ο λόγος που στηρίζω τις πεποιθήσεις μου, είναι κυρίως οι γνώσεις που μου έχουν μεταλαμπαδεύσει άνθρωποι-γνώστες του θέματος, τις οποίες θα ήθελα να εμπλουτίσω με την βοήθειά σας.

 

Reckless ευχαριστώ.

Edited by Archi
Link to comment
Share on other sites

Outis η δική μου γνώμη, είναι ότι πρέπει να υπάρχουν αρκετές διαστάσεις, που εξελίσσονται παράλληλα. Η κάθε μία, διέπεται από τους δικούς της νόμους όσον αφορά το χρόνο, την ταχύτητα και τις λειτουργίες αντίληψης του σώματος (όταν αυτό υφίσταται όπως το ξέρουμε τουλάχιστον). Ο λόγος που στηρίζω τις πεποιθήσεις μου, είναι κυρίως οι γνώσεις που μου έχουν μεταλαμπαδεύσει άνθρωποι-γνώστες του θέματος, τις οποίες θα ήθελα να εμπλουτίσω με την βοήθειά σας.

 

Reckless ευχαριστώ.

Μιλώντας για διαστάσεις χρησιμοποιούμε έναν σύγχρονο 'επιστημονικοφανή' όρο, για να περιγράψουμε κάτι που από παλιά υποψιαζόταν και αναζητούσαν (μήπως και εξερευνούσαν;) οι άνθρωποι. "άλλους" κόσμους, εναλλακτικές πραγματικότητες κτλ. Δεν φαίνεται σωστό το διάσταση. Αν όπως λες "Η κάθε μία, διέπεται από τους δικούς της νόμους όσον αφορά το χρόνο, την ταχύτητα και τις λειτουργίες αντίληψης του σώματος" τότε μιλάμε για κάτι το παράλληλο, ίσως, μα διαφορετικό. Η κάθε "διάσταση" (όπως μήκος, πλάτος, ύψος, βάθος) δεν είναι καθόλου κάτι διαφορετικό από τις άλλες διαστάσεις,σε μερικές περιπτώσεις είναι ακριβώς το ίδιο από άλλη άποψη (πχ βάθος=ύψος) και δεν διέπεται καμιά από "δικούς της νόμους"... αλλά όλες διέπονται από τους ίδιους.

...άρα δεν ή μιλάμε για διάσταση... ή οι "διαστάσεις" για τις οποίες μιλάμε δεν διέπονται από τους δικούς τους νόμους η καθεμιά, ή δεν εννοούμε διάσταση όπως εννοούμε τη διάσταση συνήθως...

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Archi (από το 'αρχή' υποψιάζομαι),

Μία εναλλακτική υφή των πραγμάτων, μια άλλη πραγματικότητα εάν θες, μπορείς να βιώσεις μέσω αστρικής προβολής, αλλά φαντάζομαι πως ήδη τη γνωρίζεις αυτήν τη 'διάσταση'.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που πιασαμε αυτη τη συζητηση θα πω την γνωμη μου πανω σε αυτο. Για μενα περαν του φυσικου υπαρχουν απειροι κόσμοι-πεδια-διαστασεις. όπως είπα και πριν μονο η φαντασια σου σε περιοριζει. Αυτούς του κόσμους μπορείς να τους επισκεφτείς με την χρήση της μαγείας, των βοτάνων, του διαλογισμού, της έξτασης, των ονείρων κ.α.

 

Ο αστρικός κόσμος είναι η γέφυρα που ενώνει όλους τους κόσμους με τον φυσικό-υλικό. Μέσω αυτού μπορούμε να τους επισκεφτούμε όλους. Αν το σκεφτείς σχηματικά, δες το σαν κύκλους που αλλού εφάπτονται και αλλού τέμνονται. Εκεί που εφάπτονται είναι η φυσιολογική είσοδο που γίνεται απο τον καθένα π.χ. ο άλλος κόσμος εφάπτεται με τον φυσικο υλικο και τεμνεται απο τον αστρικο. Μπορεις να πας εκει φυσιολογικα οταν πεθανεις αλλα μπορεις να τον επισκεφτεις μεσα απο τον αστρικο.

 

Ο αστρικός κόσμος είναι ένας ανοιχτός κόσμος, χωρίς βαρύτητα που συνδέει – ενώνει όλους τους άλλους κόσμους με τον υλικό. Ο αστρικός κόσμος χρησιμοποιείται για να επισκεφτεί κάποιος τους άλλους κόσμους. Μπορείς να τον επισκεφτείς μέσω διαλογισμού, νιρβάνας, ονείρων κτλ. Η αστρική προβολή είναι ένας ενδεδειγμένος τρόπος. Ο αστρικός κόσμος είναι ο συναισθηματικός κόσμος

 

Ο άλλος κόσμος, ο κόσμος των κόσμων, πιστεύεται ότι είναι το μέρος που πάει η ψυχή όταν πεθαίνουμε. Παρόλα αυτά μπορούμε να το επισκεφτούμε και μέσω των ονείρων μας, του διαλογισμού, της ύπνωσης ή μέσω αστρικού ταξιδιού.

 

Ο εσωτερικός κόσμος που μπορείς να μπεις μέσω διαλογισμού είναι ο κόσμος όπου πηγάζει η δική σου ενέργεια θετική και αρνητική που επηρεάζει την πραγματικότητα σου. κομμάτι του εσωτερικού κόσμου είναι και οι κόσμοι των στοιχείων που αποτελείται ο καθένας απο το καθένα απο τα στοιχεία αποκλειστικά (αέρας, γη, φωτιά, νερό).

 

Στον αιθερικό κόσμο μπορείς να μπείς μέσω διαλογισμού. Μέσα στον αιθερικό κόσμο μπορείς να δεις και να ακούσεις τον υλικό αλλά το αντίθετο δεν ισχύει. Ένα αιθερικό πλάσμα είναι αόρατο και αθάνατο στον υλικό κόσμο αλλά θνητό και ορατό στον αιθερικό. Ο αιθερικός κόσμος είναι ο πνευματικός - νοητικός κόσμος (για μενα).

 

Ο κόσμος των σκιών είναι ο κόσμος οπου τέμνεται ο φυσικός κόσμος με τον αστρικό. Κατα συνέπεια ο κόσμος των σκιών μπορεί να σε βάλει και στον αστρικό. Και αυτό γιατί οι σκιές είναι κάτι που επηρεάζει άμεσα και τον φυσικό κόσμο. Στον κόσμο αυτόν μπορείς να μπεις με την χρήση των σκιών και με ξόρκια για σκιές όπως και με διαλογισμό π.χ. κοιτάζοντας τη φωτιά ή τις σκιές που σχηματίζει το φως του κεριού πάνω στην επιφάνεια του νερού.

 

Που ειναι τωρα το κλειδί της υπόθεσης... εκει πανω στο σχέδιο ειναι αποτυπωμενες ολες οι κυριες μαγικες εργασίες. Οι εργασίες δηλαδη που εχουν να κανουν με τα στοιχεια, την αυτοβελτιωση, την θεραπεια κ.α.

Π.χ. Εκει που τεμνεται ο αιθερικος με τον αστρικο ειναι η ψυχικη υγεια. εκει που τεμενεται ο εσωτερικος με τον αιθερικο και τον αστρικο είναι η ψυχική και σωματική υγεία. Εκεί που τέμνεται ο αιθερικός με τον αστρικό, με τον εσωτερικο και με τον φυσικό είναι ο κόσμος των στοιχείων. Εκει που τεμνεται ο φυσικος με τον αιθερικο ειναι οι σκέψεις μας. κτλ κτλ. Καποια στιγμη μπορει να κατσω να φτιαξω το σχεδιο στον υπολογιστη να το ανεβασω για να το δειτε.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ reckless για τις πάρα πολύ χρήσιμες γνώσεις που μοιράστηκες με εμάς. Ευχαριστώ και εσένα Ιχώρ. Η αλήθεια είναι πως στον αστρικό κόσμο μπαίνω πολύ συχνά, μέσω των ονείρων, αλλά και της κατάστασης στην οποία βρίσκομαι (πολύ πιο σπάνια) λίγο πριν ανακτήσει τις αισθήσεις του το σώμα μου. Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το πως τέμνονται οι μνήμες από τις εμπειρείες που αποκούνται στους κόσμους αυτούς (αστρικό και αυτόν εδώ). Όταν ξυπνάω, μερικές φορές θυμάμαι πολύ καλά τι έκανα στον αστρικό κόσμο. Ωστόσο, όταν εισέρχομαι στον αστρικό κόσμο, δεν έιμαι σίγουρος αν θυμάμαι τί έκανα στο φυσικό/υλικό μας κόσμο. Αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι πώς λειτουργεί η μνήμη, όταν το σώμα μας δεν υφισταται βιολογικά. Τέλος πάντων, όσο πιο πολλά μαθαίνω, τόσο λιγότερα νομίζω πως ξέρω και νομίζω πως αν παραθέσω όλα τα συναφή ερωτήματά μου, θα βγω τελικά εκτός θέματος.

Reckless, μου κίνησες πολύ την περιέργεια για τον αιθερικό κόσμο. θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα γι'αυτόν. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη θεωρια λεει οτι υπαρχουν πολλα 'σετ' μνημης αλλα αυτο που επικρατει στο συνειδητο μερος

του νου ειναι ειτε το δυνατοτερο, ειτε αυτο με το οποιο εχεις καταφερει να συνδεθεις.

 

Οποτε υπαρχει η μνημη που σχετιζεται με το φυσικο κοσμο, η μνημη που σχετιζεται με το αστρικο, η μνημη

που σχετιζεται με τον ονειρικο κοσμο κλπ...Ουσιατικα η μνημη ως ιδιοτητα ειναι μια, αλλα οι 'σειρες' αναμνησεων

στις οποιες εχεις προσπελαση ειναι διαφορετικες. Υποτιθεται οτι αυτα τα 'σετ μνημης' υπαρχουν ως ενεργειακα

πεδια γυρω απ το σωμα.

 

Γι αυτο και μολις ξυπνας ειναι η καταλληλη στιγμη για να θυμηθεις ενα ονειρο, επειδη υπαρχει ακομα συνδεση με

τη "μνημη" που σχετιζεται με τον ονειρικο κοσμο. Αν το αφησεις τοτε το ενεργειακο κομματι μνημης που αφορα

τα ονειρα απλα χανεται και ειναι δυσκολο να "ξανασυνδεθεις" ωστε να θυμηθεις.

 

Επισης καποιες σχολες λενε οτι το προβλημα με οσους δυσκολευονται στην αστρικη προβολη ειναι καθαρα οτι

δε μπορουν να ανακαλεσουν τις αστρικες εμπειριες, καθως ολοι κανουμε αστρικες προβολες στον υπνο μας.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

devaraja σε ευχαριστώ πολύ. Όντως, πολύ καλή η συγκεκριμένη θεωρία. Μου αρέσει πολύ να ταξιδεύω και να γεμίζω την ζωή μου με εμπειρίες, και στους δύο κόσμους. Το θεωρώ πολύ όμορφο, εφόσον είναι και οι εμπειρίες όμορφες φυσικά. Καμιά φορά, ξυπνάω και νιώθω ότι είχα μια πολύ γεμάτη μέρα στον αστρικό κόσμο, και νιώθω έναν όμορφο κορεσμό αισθήσεων, που με κάνει να χαομγελώ αμέσως μόλις ανοίγω τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει η Αρθουριανή μυθολογία οτι κάποτε το Άβαλον ήταν ενωμένο με την υπόλλοιπη

Βρετανία..και οτι ακόμα παλιότερα,μπορούσες να περπατήσεις από το κέντρο της Βρετανίας

μέχρι την χώρα των ξωτικών αν γνώριζες τους σωστούς δρόμους..

 

Κάποια στιγμή,όταν οι άνθρωποι άρχισαν να έρχονται σε επαφή με άλλες θρησκείες και πεποιθήσεις

υποστηρίζεται οτι ο κόσμος των ξωτικών άρχισε να "απομακρύνεται" από τον ανθρώπινο κόσμο..

Πλέον η "σύνδεση" μεταξύ του κόσμου των ανθρώπων και των ξωτικών ήταν διακοπτώμενη και μόνο

κάποιος που είχε ξαναφτάσει εκεί μπορούσε,περιστασιακά,να περάσει από τον ένα τόπο στον άλλο..

 

Τελικά θεωρείται οτι η χώρα των ξωτικών χάθηκε μέσα στις ομίχλες και τότε ήταν η σειρά της Άβαλον

να αρχίσει να υποχωρεί,μετά την έλευση των Χριστιανών..Με τον προσυλητισμό ενός μεγάλου αριθμού

χωρικών και με την "προδοσία" του Αρθούρου η Άβαλον αποσύρεται οριστικά πίσω από τις ομίχλες..

 

Παραμυθάκι..

Αλλά η βάση είναι δύο φράσεις:

"Πριν ακόμα χαθεί οριστικά η Άβαλον κάποιος που είχε διδαχτεί τους τρόπους της Αρχαίας Θρησκείας

μπορούσε να ανοίξει τα πέπλα των δύο κόσμων και να περάσει στο βασίλειο της.Όσο περνούσε ο καιρός

όμως και όσο αντιμάχονταν οι καμπάνες και οι προσευχές των χριστιανών την αρχαία θρησκεία,τόσο πιο

δύσκολο ήταν να περάσεις από τον ένα κόσμο στον άλλο και κάποιος αμύητος,θα έβρισκε στην γεωγραφική

θέση της Άβαλον μόνο μια σειρά από Χριστιανικά μοναστήρια."

 

και η δεύτερη,όταν προσπαθούσε να εξηγήσει το θέμα ο μέρλιν(μέρλιν τίτλος,όχι όνομα):

"Θα μπορούσες να ακουμπήσεις δύο διαφορετικά νομίσματα στην ίδια θέση?

Θα κατάφερνες βέβαια να βάλεις το ένα πάνω στο άλλο,ή να τα ακουμπήσεις μεταξύ τους,αλλά στην ίδια θέση?

Αυτό ακριβώς συμβαίνει με το κόσμο των ανθρώπων,τον κόσμο της Άβαλον και τον κόσμο των ξωτικών.

Παρότι όμως βρίσκονται στην ίδια θέση,δεν μπορούν να είναι ταυτόχρονα ορατοί στα μάτια των ανθρώπων που

δεν διαθέτουν την εσωτερική όραση.

Υπάρχουν διαφορετικοί δρόμοι για να φτάσεις στον καθένα και διαφορετικές μέθοδοι για να ανοίξεις τις πύλες

τους..Οι περισσότεροι δρόμοι όμως,έχουν κλείσει πλέον και λίγοι είναι αυτοί που θυμούνται ακόμα τις αρχαίες

συνήθειες"

 

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

πολλοι υποστηρίζουν οτι το αβαλον ήταν το νησι των δρυιδων - Ynys Mon (ασχετο).

"Πολλοί";;;; :yeahright::shocked: μετρά το αν το υποστηρίζουν πολλοί ή λίγοι, ή αν αυτό που υποστηρίζουν μπορεί να στηριχθεί;

Link to comment
Share on other sites

Καμια θεωρια δεν μπορει να στηριχτει... δεν ξερουμε καν αν υπηρχε σαν μερος. Οπως και η ατλαντιδα.

 

Παρόλα αυτα υπάρχουν στοιχεία που το δείχνουν... το όνομα το ίδιο.

 

Απο wiki.

 

Geoffrey of Monmouth called it in Latin Insula Avallonis in the Historia. In the later Vita Merlini he called it Insula Pomorum the "isle of apples". The name is generally considered to be of Welsh origin (though an Old Cornish or Old Breton origin is also possible), derived from Old Welsh abal, "apple", or aball, "apple tree" (in later Middle Welsh spelled aval, avall; now Modern Welsh afal, afall).[1][2][3][4 ] In Breton, apple is spelled "aval"/ "avaloù" in plural. It is also possible that the tradition of an "apple" island among the British was influenced by Irish legends concerning the otherworld island home of Manannán mac Lir and Lugh, Emain Ablach (also the Old Irish poetic name for the Isle of Man),[1] where Ablach means "Having Apple Trees

 

 

Geoffrey's description of the island indicates a sea voyage was needed to get there. shows the magical nature of the island:

 

The island of apples which men call “The Fortunate Isle” (Insula Pomorum quae Fortunata uocatur) gets its name from the fact that it produces all things of itself; the fields there have no need of the ploughs of the farmers and all cultivation is lacking except what nature provides. Of its own accord it produces grain and grapes, and apple trees grow in its woods from the close-clipped grass. The ground of its own accord produces everything instead of merely grass, and people live there a hundred years or more. There nine sisters rule by a pleasing set of laws those who come to them from our country.[9]

 

και αλλα...

 

Μια άλλη θεωρία ήταν ότι ήταν στο Glastonbury (αλλο ιερο μερος για τους δρυιδες).

 

What is now known as Glastonbury was, in ancient times, called the Isle of Avalon. It is virtually an island, for it is completely surrounded by marshlands. In Welsh it is called Ynys Afallach, which means the Island of Apples and this fruit once grew in great abundance.

Edited by reckless
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...