Jump to content

H Μεταφυσική Στην Ελλάδα


 Share

Recommended Posts

Πριν λίγο διάστημα,λόγω μιας συζήτησης,μου δημιουργήθηκε για πολλοστή

φορά ο εξής προβληματισμός..

Το ελληνικό κράτος,ως σύστημα,ως ιδεολογία και ως εκπαιδευτικό σύστημα

προσφέρει σε κάθε άτομο ηλικίας τεσσάρων ως τριαντατεσσάρων ετών την "πλήρη"

δυνατότητα να κινηθεί επαγγελματικά και μορφωτικά στον τομέα των:

Χριστιανικών-θρησκευτικών,Καθαρών ψυχολογικών μελετών,Καθαρών ψυχιατρικών

μελετών και σε κάποιο μικρότερο βαθμό(με μορφή μεταπτυχιακών και μαθημάτων

στην θεολογία)με τον Μουσουλμανισμό,τον Ινδουισμό και τον Ταοϊσμό..

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν..με όλα τα υπόλλοιπα τι γίνεται;Δεν νομίζω οτι είναι δυνατόν ένας

ολόκληρος τομέας με παραθρησκείες,ιδεολογίες,θεοφιλοσικά κινήματα κτλ να μην

υπάρχει καθόλου και πουθενά..Δεν είναι παράξενο?

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο διάστημα,λόγω μιας συζήτησης,μου δημιουργήθηκε για πολλοστή

φορά ο εξής προβληματισμός..

Το ελληνικό κράτος,ως σύστημα,ως ιδεολογία και ως εκπαιδευτικό σύστημα

προσφέρει σε κάθε άτομο ηλικίας τεσσάρων ως τριαντατεσσάρων ετών την "πλήρη"

δυνατότητα να κινηθεί επαγγελματικά και μορφωτικά στον τομέα των:

Χριστιανικών-θρησκευτικών,Καθαρών ψυχολογικών μελετών,Καθαρών ψυχιατρικών

μελετών και σε κάποιο μικρότερο βαθμό(με μορφή μεταπτυχιακών και μαθημάτων

στην θεολογία)με τον Μουσουλμανισμό,τον Ινδουισμό και τον Ταοϊσμό..

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν..με όλα τα υπόλλοιπα τι γίνεται;Δεν νομίζω οτι είναι δυνατόν ένας

ολόκληρος τομέας με παραθρησκείες,ιδεολογίες,θεοφιλοσικά κινήματα κτλ να μην

υπάρχει καθόλου και πουθενά..Δεν είναι παράξενο?

Λίγο ατελής η προσέγγιση. Τι θα ήθελες να δεις;

Πρώτα. Είναι διαφορετικά σε άλλες χώρες; πχ εκτός από ένα 'τμήμα' Παραψυχολογίας στη Σκωτία (που πήγαινε για κλείσιμο) και τη δυνατότητα ΜΑ στο Exeter στο Δυτικό Εσωτερισμό δεν ξέρω άλλη διαφορετική διέξοδο στο UK.

Τώρα μικρο-ομάδες που προσφέρουν μαθήματα και διπλώματα πάντα υπήρχαν και στην Ελλάδα και αλλού (μέντουμ, "διπλωματούχος ψυχοερευνήτρια", δεν το έχεις δει;)

Εκτός κι αν σου φαίνεται ιδανικό το αμερικάνικο πρότυπο όπου όποιος θέλει προσφέρει πτυχία, μεταπτυχιακά και διδακτορικά για οτιδήποτε, σε όποιον πληρώνει και το κάθε τέτοιο "ίδρυμα" αξιολογείται θετικά (οπότε αναγνωρίζεται ως έγκυρο) από οργανισμούς πιστοποίησης είτε όχι (οπότε τα πτυχία είναι συμβολικά, όπως της "διπλωματούχος ψυχοερευνήτριας".

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ατελής η προσέγγιση. Τι θα ήθελες να δεις;

 

Νομίζω οτι καλύτερη ερώτηση είναι το τι θα μπορούσα να δω..

Δεν νομίζω οτι αμφισβητεί κανείς οτι μια τεράστια πλειονότητα

της νεολαίας είναι πρακτικά άθρησκη και οτι υπάρχει ένας εξίσου

μεγάλος αριθμός από μικρο-ομάδες,σέχτες,οργανώσεις και παρέες

που ασχολούνται με τον μυστικισμό και την παραφυσική..

(χωρίς να αναφέρουμε όσους απλώς "ψάχνονται")

 

Από ό,τι έχω δει,για να καλυφθεί η ζήτηση και οι ανάγκες των

ανθρώπων αυτών,έχουν γίνει διάφορες πρωτοβουλιές..μαγαζάκια

με "μαγικά είδη",περιοδικά,forums..

Δεν θα μου φαινόταν παράξενο αν υπήρχε και κάποιου είδους

κατάρτιση πάνω στο θέμα..το κράτος πχ ως μηχανισμός πώς αντιμετωπίζει

αυτές τις ομάδες;..ή πώς αντιμετωπίζει εγκλήματα με θρησκευτικό

χαρακτήρα;Φωνάζει τον θεολόγο που έχει μελετήσει μόνο χριστιανισμό

και σατανισμό;Δεν νομίζω..

Η για να μην το πάμε στο τόσο εγκληματικό..οι επιχειρήσεις,οι στατιστικές,

οι ερευνητικές ομάδες κτλ σε τι στηρίζονται;σε τυχαίους που αυτοαποκαλούνται

μύστες;Δεν θα ήταν λογικό να υπάρχει(δεν είναι πρόταση αυτό,είναι ερώτηση

επιβεβαίωσης)κάποιου είδους μεταπτυχιακό/master/πτυχίο/εκπαίδευση?

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι καλύτερη ερώτηση είναι το τι θα μπορούσα να δω..

Δεν νομίζω οτι αμφισβητεί κανείς οτι μια τεράστια πλειονότητα

της νεολαίας είναι πρακτικά άθρησκη και οτι υπάρχει ένας εξίσου

μεγάλος αριθμός από μικρο-ομάδες,σέχτες,οργανώσεις και παρέες

που ασχολούνται με τον μυστικισμό και την παραφυσική..

(χωρίς να αναφέρουμε όσους απλώς "ψάχνονται")

 

Από ό,τι έχω δει,για να καλυφθεί η ζήτηση και οι ανάγκες των

ανθρώπων αυτών,έχουν γίνει διάφορες πρωτοβουλιές..μαγαζάκια

με "μαγικά είδη",περιοδικά,forums..

Δεν θα μου φαινόταν παράξενο αν υπήρχε και κάποιου είδους

κατάρτιση πάνω στο θέμα..το κράτος πχ ως μηχανισμός πώς αντιμετωπίζει

αυτές τις ομάδες;..ή πώς αντιμετωπίζει εγκλήματα με θρησκευτικό

χαρακτήρα;Φωνάζει τον θεολόγο που έχει μελετήσει μόνο χριστιανισμό

και σατανισμό;Δεν νομίζω..

Η για να μην το πάμε στο τόσο εγκληματικό..οι επιχειρήσεις,οι στατιστικές,

οι ερευνητικές ομάδες κτλ σε τι στηρίζονται;σε τυχαίους που αυτοαποκαλούνται

μύστες;Δεν θα ήταν λογικό να υπάρχει(δεν είναι πρόταση αυτό,είναι ερώτηση

επιβεβαίωσης)κάποιου είδους μεταπτυχιακό/master/πτυχίο/εκπαίδευση?

 

 

Το κράτος ως μηχανισμός άλλα πολλά και πιο επείγοντα θέματα που θα έπρεπε να πράξει δεν ασχολείται. Γιατί να ασχοληθεί λοιπόν με ένα θέμα που για αυτόν είναι από αδιάφορο έως και ανύπαρκτο .

Όσο για δράση αν ποτέ χρειαστεί να κάνει κάτι επειδή στο θρησκευτικό κομμάτι έχει σπόνσορα θα κάνει μια γεροί βίαιοι καταστολή!

 

 

 

Οι ερευνητικές ομάδες πάλι στηρίζονται στην κοινοί μεταφυσική λογική !

Αν θέλουν π.χ. να μελετήσουν ένα πείραμα με τηλεκινηση θα προσεγγίσουν ένα τέτοιο άτομο και εύκολα θα αποδεχτεί το κατά πόσο είναι όντος ψυχικός ….

whistling.gif

Edited by panas o trismegistos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι καλύτερη ερώτηση είναι το τι θα μπορούσα να δω..

...Δεν θα ήταν λογικό να υπάρχει(δεν είναι πρόταση αυτό,είναι ερώτηση[/color][/color]

επιβεβαίωσης)κάποιου είδους μεταπτυχιακό/master/πτυχίο/εκπαίδευση?

 

Αν στην Αγγλία των 50 εκατομμυρίων υπάρχει μόνο 1 διαθέσιμο μαστερ, στην Ελλάδα των -10 εκατομμυρίων δεν είναι αφύσικο να μην υπάρχει κανένα.

 

"αυτοανακυρηγμένα" υπάρχουν και υπήρχαν. Οπότε, όχι δεν είναι λογικό να υπάρχει - αν έχουμε ως κριτίριο 'λογικής' τον μέσο όρο αφού ούτε αλλού υπάρχουν.

 

Μορφές εκπαίδευσης και "μαγικά" σχολεία υπάρχουν και υπήρχαν αλλά αυτά προσφέρουν κυρίως προσωπική ικανοποίηση σε μέλη κι όχι κάτι 'αναγνωρισμένο' - τέτοιο κι εσύ μπορείς να κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό κράτος,ως σύστημα,ως ιδεολογία και ως εκπαιδευτικό σύστημα

προσφέρει σε κάθε άτομο ηλικίας τεσσάρων ως τριαντατεσσάρων ετών την "πλήρη"

δυνατότητα να κινηθεί επαγγελματικά και μορφωτικά στον τομέα των:

Χριστιανικών-θρησκευτικών...

 

Επίτηδες το κόβω εδώ.

 

Το σοκ προσωπικά το έπαθα πριν από μερικά χρόνια, όταν επισκέφθηκα την μονή Πεντέλης και διαπίστωσα πως υπάρχει ένα ολόκληρο δωμάτιο όπου πωλούνται αποκλειστικά τίτλοι (πάνω από 30) του Τιμόθεου Κιλίφη.

 

Εντάξει, δεν έχω κάτι προσωπικό για τον άνθρωπο, αλλά σοκαρίστηκα όταν διαπίστωσα πως ένας άνθρωπος πληρώνεται για να διαβάζει και να συγγράφει. Δηλ. είναι η θέση εργασίας που ονειρεύομαι, αλλά φευ...

Link to comment
Share on other sites

"αυτοανακυρηγμένα" υπάρχουν και υπήρχαν. Οπότε, όχι δεν είναι λογικό να υπάρχει - αν έχουμε ως κριτίριο 'λογικής' τον μέσο όρο αφού ούτε αλλού υπάρχουν.

Μορφές εκπαίδευσης και "μαγικά" σχολεία υπάρχουν και υπήρχαν αλλά αυτά προσφέρουν κυρίως προσωπική ικανοποίηση σε μέλη κι όχι κάτι 'αναγνωρισμένο' - τέτοιο κι εσύ μπορείς να κάνεις..

Εντάξει, δεν έχω κάτι προσωπικό για τον άνθρωπο, αλλά σοκαρίστηκα όταν διαπίστωσα πως ένας άνθρωπος πληρώνεται για να διαβάζει και να συγγράφει.

 

To βασικό μου θέμα και αυτό που ακόμη δυσκολεύομαι να αντιληφθώ

είναι οτι ενώ υπάρχουν τόσα πολλά άτομα που ενδιαφέρονται για τον μυστικισμό,

τόσο πολλά dojo που ασχολούνται με το ενεργό ζεν(iaido),τις κινέζικες εσωτερικές

τέχνες,την γιόγκα,το τάι τσι(κτλ) και ενώ υπάρχουν τόσα μαγαζάκια που πουλάνε

κρυστάλλους,μαγικά είδη,κοσμήματα,συν τις τόσες ομάδες..

Επαγγελματικά,σε κρατικό και αναγνωρισμένο κοινωνικό επίπεδο..η αγορά εργασίας

φλερτάρει με το μηδέν από την μια πλευρά και με τα ράσα από την άλλη..

Edited by Βηλφεγώρ
Link to comment
Share on other sites

To βασικό μου θέμα και αυτό που ακόμη δυσκολεύομαι να αντιληφθώ

είναι οτι ενώ υπάρχουν τόσα πολλά άτομα που ενδιαφέρονται για τον μυστικισμό,

τόσο πολλά dojo που ασχολούνται με το ενεργό ζεν(iaido),τις κινέζικες εσωτερικές

τέχνες,την γιόγκα,το τάι τσι(κτλ) και ενώ υπάρχουν τόσα μαγαζάκια που πουλάνε

κρυστάλλους,μαγικά είδη,κοσμήματα,συν τις τόσες ομάδες..

Επαγγελματικά,σε κρατικό και αναγνωρισμένο κοινωνικό επίπεδο..η αγορά εργασίας

φλερτάρει με το μηδέν από την μια πλευρά και με τα ράσα από την άλλη..

Υπάρχει η δυνατότητα για επαγγελματική κίνηση, και "ακαδημαϊκή" (τρόπος του λέγειν) κατάρτηση. Όπως κάνεις μάστερ στο μάρκετινγκ και μετά δουλεύεις σε "πωλήσεις" (σε μανάβικου!), το ίδιο μπορείς να γίνεις ζεν μάστερ δι'αλληλογραφίας και να προσφέρεις 'μαθήματα' κτλ. Τι ακριβώς θα ήθελες να δεις να ζητά "η αγορά εργασίας" - οτιδήποτε γίνεται να ζητά υπάρχει - έχεις στο νου κάτι συγκεκριμένο;

 

ΥΓ. Αν κάτι λείπει από την Ελλάδα σ'αυτόν τον τομέα είναι ίσως η πληρωμή του έργου. Σε ορισμένες χώρες τίποτε δεν είναι τζάμπα, οπότε υπάρχει συνεχής ροή χρήματος. Οι "δωρεάν" εκδηλώσεις επί μεταφυσικών θεμάτων είναι πρακτικά άγνωστές (με μικρή εξαίρεση όταν είναι έντονα promotional). Οπότε και οι συνετελεστές πληρώνονται. Εδώ οι οργανωτές κάνουν το promotion τους και οι συντελεστές το κομάτι τους. Αλλά αυτό γίνεται σε όλα - και εκτός μεταφυσικού - οπότε πάλι δεν είναι περίεργο.

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θα ήθελες να δεις να ζητά "η αγορά εργασίας" - οτιδήποτε γίνεται να ζητά υπάρχει - έχεις στο νου κάτι συγκεκριμένο;

 

Ψυχιάτρους εξειδικευμένους και στην μεταφυσική θεώρηση των περιστατικών,θεολόγους εξειδικευμένους στις παραθρησκείες

αντί μόνο στον χριστιανισμό και ψυχολόγους καταρτισμένους στην προσφορά λύσεων από όλες τις παραδόσεις και όχι μόνο από

την δυτική φιλοσοφία..αλλά εγώ μπορώ να θέλω οτιδήποτε,το θέμα είναι τι προσφέρεται,όχι τι ζητάω..

Link to comment
Share on other sites

 

Ψυχιάτρους εξειδικευμένους και στην μεταφυσική θεώρηση των περιστατικών,θεολόγους εξειδικευμένους στις παραθρησκείες

αντί μόνο στον χριστιανισμό και ψυχολόγους καταρτισμένους στην προσφορά λύσεων από όλες τις παραδόσεις και όχι μόνο από

την δυτική φιλοσοφία..αλλά εγώ μπορώ να θέλω οτιδήποτε,το θέμα είναι τι προσφέρεται,όχι τι ζητάω..

Νομίζω ότι αυτά δεν προσφέρονται πουθενά έτσι ή αν θέλεις, προσφέρονται παντού (και στην Ελλάδα) με τρόπο που να καλύπτωνται νομικά. Υπάρχουν λοιπόν ψυχίατροι κτλ που χρησιμοποιούν βελονισμό (στην Ελλάδα) για θεραπευτικούς σκοπούς, για παράδειγμα. Ανάλογα υπάρχουν και τα άλλα. Νομίζω πάντως πως ένα τέτοιο "ζητούμενο" μετά από κάποιο σημείο γίνεται παράλογο. Με την έννοια ότι ο κάθε τόπος (και σωστά) αντλεί από τις δικές του 'παραδόσεις'. Στη "δύση" τι περιμένεις να βρεις; Όπως είναι η "ανατολή" έχει παρουσία εδώ. Περιμένεις να βρεις στην Ιαπωνία πχ "θεολόγους" εξειδικευμένους στο χριστιανισμό;;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτά δεν προσφέρονται πουθενά έτσι ή αν θέλεις, προσφέρονται παντού (και στην Ελλάδα) με τρόπο που να καλύπτωνται νομικά. Υπάρχουν λοιπόν ψυχίατροι κτλ που χρησιμοποιούν βελονισμό (στην Ελλάδα) για θεραπευτικούς σκοπούς, για παράδειγμα. Ανάλογα υπάρχουν και τα άλλα. Νομίζω πάντως πως ένα τέτοιο "ζητούμενο" μετά από κάποιο σημείο γίνεται παράλογο. Με την έννοια ότι ο κάθε τόπος (και σωστά) αντλεί από τις δικές του 'παραδόσεις'. Στη "δύση" τι περιμένεις να βρεις; Όπως είναι η "ανατολή" έχει παρουσία εδώ. Περιμένεις να βρεις στην Ιαπωνία πχ "θεολόγους" εξειδικευμένους στο χριστιανισμό;;;

 

σωστό..

κρίμας όμως..κρίμας.. :P

Link to comment
Share on other sites

 

σωστό..

κρίμας όμως..κρίμας.. :P/>

Γιατί όμως "κρίμας";;; Θέλεις να κάνεις κάτι και δεν μπορείς;

Όλα γίνονται (αλλιώς γιατί μιλάμε σε τέτοιο φόρουμ;)

 

Μπορούμε και εδώ να το κάνουμε.

 

Στην Ελλάδα η διαδικασία είναι η εξής:

 

1. Φτιάχνεις μια κοινωφελή μη κερδοσκοπική εταιρία (θέλει 5 ομοϊδεάτες) - "εκπολιτιστική" :shocked: - "Το Αβάπτιστον"

2. Με πρόεδρο τον ιδρυτή ή την ιδρύτρια της "εταιρίας" φυσικά.

3. Εντός των δραστηριοτήτων βάζεις "επιμορφωτικά" σεμινάρια.

4. Αυτά δίνουν και πιστοποιητικό - σε ότι θέλεις - βεβαιώνουμε ότι ο κατωτέρω ολοκλήρωσε εκπαίδευση feng shui (κάτι τέτοια και δι'αλληλογραφίας με ΗΠΑ γίντονται - οι πρώτοι 5 ιδρυτικοί μπορούνε από πριν να πάρουν τέτοια ανάλογα PhD / MA ώστε στα σεμινάρια οι επιμορφωτές να είναι "διδάκτορες" ).

5. Μαθαίνεις και πως - με σύνδεση με εξωτερικό - μπορείς να δίνεις και διδακτορικά!

6. Προτείνεις και τι αναγνωρισμένη επαγγελματική πιστοποίηση (αν υπάρχει)ή κατεύθυνση χρειάζεται ο καθένας (πχ με PhD στο Feng-Shui για "διακοσμητή" σε βλέπω. Αν θέλεις βελονισμό χρειάζεται κάτι ιατρικό/παραϊατρικό για να εξασκήσεις διαφημίζοντας "θεραπεία" χωρίς φόβο...

7 Voila!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλά... Όποτε έχω προτείνει παρόμοια όλοι εδώ μέσα μου το παίζουν «υπεράνω χρημάτων» και καλά...

 

... αλλά τι λέμε, εδώ μου έχουν βάλει χέρι (ονόματα δε λέμε... :whistling2: ) όταν δήλωσα πως, αν έμενα άνεργος, δε θα δίσταζα να βγάλω τα προς το ζην λέγοντας τα ταρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...