Jump to content

H Μεταφυσική Στην Ελλάδα


 Share

Recommended Posts

Ναι, καλά... Όποτε έχω προτείνει παρόμοια όλοι εδώ μέσα μου το παίζουν «υπεράνω χρημάτων» και καλά...

 

... αλλά τι λέμε, εδώ μου έχουν βάλει χέρι (ονόματα δε λέμε... :whistling2:/> ) όταν δήλωσα πως, αν έμενα άνεργος, δε θα δίσταζα να βγάλω τα προς το ζην λέγοντας τα ταρώ.

Εμ δε το έλεγες τόση ώρα; Λοιπόν αγαπητέ σου χρειάζεται ένα δίπλωμα όπως τα πιο κάτω

http://www.tarottherapy.co.uk/dittprosp.htm

 

http://www.gatewayworkshops.com/Courses.aspx?c=6ca1cf23-7f26-49c6-a5be-79d5047b70b

 

Εγώ όπως κατάλαβες δε χρησιμοποιώ ταρώ για τους χρησμούς. Το μυστικό μου είναι ο μαγικός καθρέφτης (ο δικός μου είναι μάρκας IBM, μέσα από εκεί ένα - μάλλον ακίνδυνο - πνεύμα που ακούει στο όνομα γούγλης απαντά κάθε ερώτησή μου)

 

Καλή σταδιοδρομία! (αχρείαστη νάναι)

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα έχουμε εξαιρετικούς γραφίστες, λες να μην τα καταφέρνουν στα πτυχία για τον τοίχο?

Γραφιστική και παρανομία... :lol:/>

Έκπτωση 50% μέχρι τέλος Δεκεμβρίου για πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, διαβατήρια, πιστοποιητικά κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η Πυραμίδα έχει δίκιο στο συγκεκριμένο.

 

Απορία... οι διδάκτορες της Ταρώ, από που απέκτησαν τα οφίκιά τους...; :whistling:/>/>

Αφού σου έστειλα και τα λινκ - έλα αφού θέλεις να κάνεις καριέρα σ'αυτό ρώτα το μαγικό καθρέφτη.

η διαδικασία είναι η εξής:

 

1. Φτιάχνεις μια κοινωφελή μη κερδοσκοπική εταιρία (θέλει 5 ομοϊδεάτες) - "εκπολιτιστική" :shocked:/> - "Το Αβάπτιστον"

2. Με πρόεδρο τον ιδρυτή ή την ιδρύτρια της "εταιρίας" φυσικά.

3. Εντός των δραστηριοτήτων βάζεις "επιμορφωτικά" σεμινάρια.

4. Αυτά δίνουν και πιστοποιητικό - σε ότι θέλεις - βεβαιώνουμε ότι ο κατωτέρω ολοκλήρωσε εκπαίδευση feng shui (κάτι τέτοια και δι'αλληλογραφίας με ΗΠΑ γίντονται - οι πρώτοι 5 ιδρυτικοί μπορούνε από πριν να πάρουν τέτοια ανάλογα PhD / MA ώστε στα σεμινάρια οι επιμορφωτές να είναι "διδάκτορες" ).

5. Μαθαίνεις και πως - με σύνδεση με εξωτερικό - μπορείς να δίνεις και διδακτορικά!

6. Προτείνεις και τι αναγνωρισμένη επαγγελματική πιστοποίηση (αν υπάρχει)ή κατεύθυνση χρειάζεται ο καθένας (πχ με PhD στο Feng-Shui για "διακοσμητή" σε βλέπω. Αν θέλεις βελονισμό χρειάζεται κάτι ιατρικό/παραϊατρικό για να εξασκήσεις διαφημίζοντας "θεραπεία" χωρίς φόβο...

7 Voila!

Πρόκειται, πως το λένε... "θετική ανάδραση" που ξεκινά από την απόλυτη "μαγική" στάση: ΕΣΥ δημιουργείς το ποιος/α, τι είσαι! (σημ. πως λέμε "ότι δηλώσεις"; Αυτό!) Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η Πυραμίδα έχει δίκιο στο συγκεκριμένο.

 

Απορία... οι διδάκτορες της Ταρώ, από που απέκτησαν τα οφίκιά τους...; :whistling:/>/>

μμμμ... αναζητάς role model? Ιδού:

http://www.tarottherapy.co.uk/biogs.htm

 

 

ΥΓ

 

Τώρα που το καλοσκέφτομαι, είναι καταπληκτική ιδέα, όχι καινούργια, αλλά καταπληκτική, πτυχία & διπλώματα "φτιάξτο μόνος σου" (ή "μόνη σου")

 

Πρώτα. Θα βρω ποια "διαδικτιακή δημοκρατία" είναι η καλύτερη ως "έδρα" της νέας "σχολής" (ή να την πούμε "ακαδημία"; ή το ορφικοπυθαγόρειο-σωκρατικό: "φροντιστήριο"; θα δούμε, προτάσεις ευπρόσδεκτες).

Edited by outis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για ακόμα μια φορά money makes the world go round.

 

Ααακριβώς.

Και σ' αυτά τα πλαίσια - της προσφοράς και της ζήτησης - κινείται και η μεταφυσική στην Ελλάδα.

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για την προσφορά οποιωνδήποτε μαθημάτων/υπηρεσιών/πτυχίων στο εξωτερικό χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν και την αντίστοιχη ζήτηση που υπάρχει εκεί. Κι εφόσον η ζήτηση καθορίζεται από την καταναλωτική (και όχι μονο, προφανώς) νοοτροπία του κόσμου, έχει σημασία να δούμε και το "τί ζητά ο πολύς ο κόσμος" τόσο εδώ όσο και έξω.

 

Αν λοιπόν δεις την προσφορά που υπάρχει εδώ αυτή τη στιγμή μπορείς πάνω-κάτω να καταλάβεις και την ανάλογη ζήτηση.

Δηλαδή, σε γενικές γραμμές είτε λαμβάνεις γνώσεις και χαρτιά για να βγάλεις λεφτά - ξερά όμως, ως αυτοσκοπός - είτε γνώσεις και χαρτιά που τονώνουν τον εγωισμό σου, ενισχύουν τις αυταπάτες σου, κρύβουν τις ανασφάλειες και τους φόβους σου κάτω από το χαλάκι και τελικά σε απομακρύνουν ακόμα περισσότερο από τον εαυτό σου... αλλά νιώθοντας καλά!

 

Και, σημειωτέον, δεν ήταν πάντα έτσι τα πράγματα εδώ γιατί καλώς ή κακώς δεν ζούσαν πάντα και οι ίδιοι άνθρωποι εδώ, ή η κοινωνία συνολικά δεν είχε τις ίδιες ανάγκες με τώρα. Κατά τις πρώτες δεκαετίες του 20ού αιώνα και μέχρι τη δεκαετία του '70 στην Ελλάδα γινόταν πολύ σοβαρή δουλειά στον χώρο της παραψυχολογίας (έχουμε αναφερθεί αρκετές φορές στον Τανάγρα, τον Πισσάνο κτλ, ).

Τουλάχιστον μέχρι που άλλαξαν οι καιροί και οι συνθήκες, και σταμάτησε να μας απασχολεί ιδιαίτερα η ουσία του θέματος.

 

Οπότε, ας (ξανα)γίνουμε πρώτα άνθρωποι, με λογική, συνείδηση και κρίση της προκοπής, και μετά είμαι σίγουρος πως θα διαμορφωθεί κι εδώ η ανάλογη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...