Jump to content

Είναι βλακεία ή κάτι άλλο?!


Recommended Posts

Σήμερα θα μιλήσουμε για ένα αβυσσαλέο μυστήριο, το μεγαλύτερο όλων: την ανθρώπινη βλακεία.

 

Αν και είναι πολλά αυτά που μπορούν να ειπωθούν, κάτι τέτοιο θα ήταν μάλλον περιττό, γιατί οι βλάκες δεν θα επηρεαστούν και οι έξυπνοι δεν τα πολυχρειάζονται.

 

Για να μη χάνουμε χρόνο, θα σας θέσουμε σήμερα επτά ερωτήματα. Συνήθως τα σωστά ερωτήματα είναι πολύ πιο χρήσιμα από οποιαδήποτε απάντηση, όπως έχουμε ήδη διδαχτεί. Μια απάντηση που θα προκύψει μεν για όλους, αλλά ανάλογα με το σε ποια από τις παραπάνω κατηγορίες είστε επιρρεπείς. Έτσι:

 

1) Όταν η μητέρα φύση δίνει κοινή βιολογική βάση, λίγο πολύ σε όλους μας, γιατί κάποιοι χρησιμοποιούν τα μάτια και τα αυτιά άλλων για να τροφοδοτούν με «ξένες» πληροφορίες τον εγκέφαλό τους; Είναι μήπως ήδη «τυφλοί» και «κουφοί»;

 

2) Όταν το να κοιτάζουμε πού και πού τα άστρα, θα μας ανοίξει μια μέρα τις πύλες του σύμπαντος, τι μπορεί κανείς να πει για εκείνους που αναλύουν στο μικροσκόπιο το βούρκο που βρίσκεται στα πόδια τους, όχι από αγάπη προς το μικρόκοσμο αλλά ανάγοντάς τον σε ύψιστο αγαθό ? κερδοσκοπικού λιπάσματος, μήπως;

 

3) Όταν η τάση ολόκληρου του σύμπαντος είναι να εκμηδενίσει το φαινόμενο της ζωής, τι να πεις για τα ζωντανά όντα που συμμαχούν εναντίον της ίδιας μας της ύπαρξης, αφήνοντας ρωγμές στη θωράκισή μας; Μια προσφιλής τους μέθοδος είναι, συνήθως, γράφοντας για φαινόμενα, όπως η Έρπουσα Σκιά ?μια κοσμική απειλή που πρώτος εντόπισε, βάφτισε και διερεύνησε, με προσωπικό ρίσκο, ο Γιώργος Μπαλάνος. Στη συνέχεια να τα κάνουν μπάχαλο λες και αναφέρονται στον ψιλικατζή της γειτονιάς τους, χωρίς να γνωρίζουν καν για τι πράγμα μιλάνε και με τι έχουν να κάνουν.

 

4) Όταν η ενέργεια που χρειάζεται για να κοροϊδέψει κανείς τον περίγυρό του είναι υπερπολλαπλάσια από εκείνη που χρειάζεται για να πρωτοπορήσει, πώς να εξηγήσει κανείς το απελπιστικό ξόδεμα όλων των φυσικών αποθεμάτων νοημοσύνης που μας παρέχει η φύση και η ζωή;

 

5) Όταν η μόνη μας ελπίδα ως είδος στον πλανήτη είναι η συλλογική αύξηση της ανθρώπινης επίγνωσης, τι να πει κανείς για εκείνους που συστηματικά επιδίδονται στο σκοταδισμό και στην ύφανση ενός πέπλου άγνοιας και μωρίας, περιφέροντας το πολύπαθο σαρκίο τους σε τηλεοπτικές χαβούζες από τη μια, έως σε «ανεξάρτητα» έντυπα, που μας θυμίζουν αυθόρμητα τη Softex, από την άλλη;

 

6) Όταν ο αδυσώπητος χρόνος δεν παύει να μας υποδεικνύει το πώς πρέπει να τον υπερβούμε, τι να πει κανείς σ? εκείνους που μεταμφιέζουν το μεγαλύτερο αγώνα από όλους στην πιο αναίσχυντη σπατάλη; Και καλά όταν αφορά τον εαυτό τους, αλλά όταν ξοδεύουν το δικό μας χρόνο;

 

7) Και το έσχατο ερώτημα: Είναι απλώς βλακεία, ή, μήπως, άλλου είδους σκοπιμότητα;

 

πηγη http://www.mystery.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μη χολοσκάς!  :cheerful:

 

Απλά δώσε μας το link  :smilewink:

:lol::clapping: Ολα ειναι οκ Νεφ!Εχω την αδεια πλεον :gleam:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Aislinn... Τί θέμα είναι αυτό??? :001almostcry: ...Γιατί μιλάτε για το πρόβλημά μου? :huh: Δεν έχω σκοπιμότητα, απλά έτσι γεννήθηκα...Γιατί με κοροιδέυετε?

 

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατο να προφυλάξεις κάτι από τη βλακεία γιατί οι βλάκες είναι ικανότατοι.

Επίσης επειδή ψηφίζουν έχουν και τους εκπροσώπους τους.

Αλήθεια το σύμπαν, η φύση ενδιαφέρεται για την ανθρώπινη ζωή ή έχουμε εμπλακεί σε μία μάχη επιβίωσης ?

Link to comment
Share on other sites

Ότι κι αν συμβαίνει, πάντως η ηλιθιότητα προστατεύεται από αρκετούς νόμους του Μέρφυ... Αν θέλετε να περαθέσω 2 που μου έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή:

1)Η λογική θα επικρατήσει μόνο όταν οι υπόλοιπες δυνατότες έχουν εξαντληθεί...

2)Ποτέ μη διαφωνείς ΔΗΜΟΣΙΑ με έναν ηλίθιο... ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά...

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω πιασει αλλιως το νοημα:

Δεν υπαρχουν βλακες αλλα αφιλοτιμοι που βολευονται μεσα στον ορο του "βλακα", για να τα φωρτονονται ολα οι φιλοτιμοι. Και απο κει και υστερα χτιζεται μια ολοκληρη κοινωνια με βασιλιαδες και δουλους, συμφεροντα και αξιες.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

 

Φίλε Ixwp,

σίγουρα υπάρχει και η "κατηγορία" ανθρώπων που περιγράφεις, αλλά σίγουρα υπάρχουν και απλά ανόητοι, που δεν αποβλέπουν πουθενά, πιθανότατα μάλιστα να είναι και υποδείγματα φιλότιμου... αλλά "δεν τραβάει" το ρημάδι! Και κάνουν ανοησίες (μερικές φορές μάλιστα επικίνδυνες), από έλλειψη κρίσης και προβλεψιμότητας του τι θα επακολουθήσει.

Δεν ξέρω για σένα, προσωπικά πάντως έχω γνωρίσει πάμπολλους τέτοιους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

 

σίγουρα υπάρχει και η "κατηγορία" ανθρώπων που περιγράφεις, αλλά σίγουρα υπάρχουν και απλά ανόητοι...

Δεν ξέρω για σένα, προσωπικά πάντως έχω γνωρίσει πάμπολλους τέτοιους ανθρώπους.

6829[/snapback]

 

Οι ανόητοι δεν είναι βλάκες. Τις έχουμε συνδέσει ως συνόνυμες αυτές τις δύο λέξεις αλλά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...