Jump to content

Αρχαίες γνώσεις ιατρικής για τα βότανα επιβεβαιώνο


Recommended Posts

Nefelie

Δημοσιεύθηκε: 27 Σεπ 2004 02:49 pm

 

Για άλλη φορά, η σύγχρονη επιστήμη έρχεται να επιβεβαιώσει τη γνώση των παραδοσιακών πολιτισμών. Αυτή τη φορά μέσα από τη χρήση και τις ιδιότητες ενός βοτάνου, του οποίου κάποιες ευεργετικές δράσεις επιβεβαιώθηκαν μέσα από πρόσφατες έρευνες.

 

Πρόκειται για το βότανο Φασκόμηλο, το οποίο φημίζονταν παλιότερα για την ιδιότητά του να ενισχύει τη μνήμη.

 

Τα πειράματα που οδήγησαν στην επιβεβαίωση αυτή διεξήγαγε το Ερευνητικό Κέντρο Φαρμακευτικών Φυτών (MPRC), που λειτουργεί με τη συνεργασία των πανεπιστημίων Newcastle και Northumbria. Το Κέντρο αυτό ειδικεύεται στην έρευνα πάνω στις θεραπευτικές ιδιότητες των βοτάνων.

 

Στο πείραμα που επιβεβαίωσε την ιδιότητα αυτή του Φασκόμηλου, συμμετείχαν 44 άτομα. Σε κάποιους δόθηκε ένα χάπι με έλαιο από Φασκόμηλο, ενώ στους υπόλοιπους ένα απλό χάπι χωρίς την ουσία.

Αυτό το είδος «άχρηστων» χαπιών ? γνωστά ως χάπια "placebo" ? χορηγείται ώστε να αποκλεισθεί η περίπτωση τυχόν πειραματικά δεδομένα να είναι αποτέλεσμα αυθυποβολής του ανθρώπου ? λήπτη κι όχι γνήσιας δράσης της εκάστοτε ουσίας που δοκιμάζεται.

 

Το πείραμα αποκάλυψε ότι αυτοί στους οποίους είχε χορηγηθεί το βότανο, ήταν σαφώς πιο αποτελεσματικοί σε ένα τεστ ανάκλησης λέξεων. Αυτό κάνει τους ειδικούς να πιστεύουν ότι το Φασκόμηλο προκαλεί την έκκριση μιας ουσίας του εγκεφάλου, που βοηθάει στη μετάδοση των εγκεφαλικών μηνυμάτων.

 

Η χρήση του Φασκόμηλου ήταν ήδη γνωστή στους Ιάπωνες, αλλά και στους ιθαγενείς Ινδιάνους της Αμερικής.

Για τη δράση του Φασκόμηλου, συναντάμε επίσης αναφορές απ? τα τέλη του 16ου αιώνα. Από τότε ο βοτανολόγος John Gerard υποστήριζε ότι το Φασκόμηλο είναι καλό για το κεφάλι και ότι επιταχύνει τη λειτουργία του νευρικού συστήματος και της μνήμης.

 

Τώρα αυτό που μένει να ερευνηθεί είναι αν όντως το Φασκόμηλο μπορεί να συμβάλει στην ανάπτυξη μιας μακροχρόνιας μνήμης, δηλ. αν η τακτική λήψη του, βοηθά στην εδραίωση μιας καλής και υγιούς μνήμης.

Κάποιοι ερευνητές ελπίζουν ακόμα ότι το Φασκόμηλο μπορεί να βοηθήσει στις περιπτώσεις των ασθενών της νόσου Alzheimer.

'Eρευνες όμως πρόκειται να ακολουθήσουν πάνω στο συγκεκριμένο βότανο, για να διαπιστωθούν κατά πόσον ισχύουν και άλλες ιδιότητές του, καθώς οι αρχαίοι βοτανολόγοι του αποδίδουν αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες καθώς και την ικανότητα να βελτιώνει τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος.

 

Η επιστήμη μάλλον βρίσκεται -για άλλη μια φορά- στην επιβεβαίωση άλλης μιας αρχαίας γνώσης.

 

 

Πηγές:

http://tech.pathfinder.gr/xpaths/humanity/181.html

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3189635.stm

 

vp_flier

Δημοσιεύθηκε: 29 Σεπ 2004 10:32 am

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Νεφέλι μου!

Δεν ξέρω τι γνωρίζεις γενικότερα απο βότανα αλλα όσον αφορά για την μνήμη,

το γκίνγκο μπιλόμπα (GINGKO BILOBA) θεωρείται ότι είναι το αρχαιότερο δένδρο του πλανήτη. Πρωτοκαλλιεργήθηκε 190 εκατομμύρια χρόνια πριν.

Παρά τη μακροχρόνια χρήση του ως φάρμακο στη χώρα προέλευσής του, την Κίνα, οι θεραπευτικές του δράσεις έχουν διερευνηθεί πρόσφατα.

Τα φύλλα (και τα αποστάγματά τους) χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία της κακής κυκλοφορίας του αίματος στον εγκέφαλο (όπου οφείλεται και η κακή μνήμη) και για να διατηρήσουν την κανονική παροχή αίματος στο κεντρικό νευρικό σύστημα.

Το γκίνγκο ειναι επίσης πολύτιμο για το άσθμα, υψηλή πίεση του αίματος, αρτηριοσκλήρωση και πολλά πολλά αλλα...! (ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ, ΠΙΟ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ, απλά ζητήστε το μου  )

 

Προσωπικά το έχω πάρει πριν αρκετό καιρό στις σημαντικότερες εξετάσεις που έδωσα στη ζωή μου, στις ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ. Μετά την πρώτη εβδομάδα άρχισα να καταλαβαίνω την δράση του. Εκτός ότι αισθανόμουν μια εφορεία, εγρήγορση γενικότερα, το αποτέλεσμα που είχα στην αποστήθιση των μαθημάτων μου ήταν συγκλονιστικό! Τότε προτιμούσα τις θετικές-τεχνολογικές επιστήμες διότι δεν μπορούσα να μάθω απέξω ούτε μια παράγραφο 300 λέξεων από θεωρητικό μάθημα!

Έπειτα από την χρήση του, συγκρατούσα πάνω από 15 κεφάλαια σε κάθε θεωρητικό μάθημα χωρίς να χάνω ούτε κόμμα (μιλάω για φυσικό ντόπινκ)!!! Ακόμη και να τα φωτογράφιζα δεν θα ήταν τόσο καθαρά στο μυαλό μου.

 

Υ.Γ Σαν φυσιολάτρης και αθλητής (από την κοιλιά της μητέρας μου) που είμαι επιλέγω (όσο μπορώ) φυσικούς τρόπους "θεραπείας" και ενίσχυσης του οργανισμού μου. Έτσι όποιος ενδιαφέρεται για κάτι συγκεκριμένο όσον αφορά την μαγεία των βοτάνων, ευχαρίστως να βοηθήσω!

 

Nefelie

Δημοσιεύθηκε: 29 Σεπ 2004 11:42 am

 

Φίλε vp_flier,

 

μιας και έχεις ασχοληθεί αρκετά -απ΄ ότι καταλαβαίνω- με την Βοτανολογία, θα ήταν πιστεύω πολύ χρήσιμο να μοιραστείς τις γνώσεις σου για τα φυσικά φάρμακα και συνταγές μαζί μας!

Αν μάλιστα έχεις και τις επιστημονικές αναλύσεις για να τα συνοδεύσουν, ακόμα καλύτερα!! 

 

Μια από αυτές τις μέρες θα παραθέσω εδώ μια επιλογή από την συλλογή μου φυσικών συνταγών, που έχω μαζέψει από βιβλία, ιστοσελίδες και κάτι γιαγιούλες σε χωριά. Πρόκειται για απλές συνταγές που μπορεί να φτοιάξει ο καθένας στο σπίτι του και που όσες έχω χρησιμοποιήσει, έμεινα πολύ ικανοποιημένη από τα αποτελέσματα (αρκετές από αυτές, τις αναφέρω και στην ιστοσελίδα).

Όποιος γνωρίζει κι άλλα, ας μας τα πει!

 

 

Σημείωση: ξαμοληθείτε να ρωτήστε τις γιαγιάδες σας! Οι γυναίκες μεγάλης ηλικίας, και ειδικά αυτές που μεγάλωσαν στην επαρχία, είναι απίστευτες πηγές γνώσεων πάνω σ΄ αυτό το θέμα!

 

Seirios

Δημοσιεύθηκε: 30 Σεπ 2004 06:58 pm

 

Nefelie έγραψε:

Φίλε vp_flier,

 

μιας και έχεις ασχοληθεί αρκετά -απ΄ ότι καταλαβαίνω- με την Βοτανολογία, θα ήταν πιστεύω πολύ χρήσιμο να μοιραστείς τις γνώσεις σου για τα φυσικά φάρμακα και συνταγές μαζί μας!

.........

Μια από αυτές τις μέρες θα παραθέσω εδώ μια επιλογή από την συλλογή μου φυσικών συνταγών, που έχω μαζέψει από βιβλία, ιστοσελίδες και κάτι γιαγιούλες σε χωριά. ......

Όποιος γνωρίζει κι άλλα, ας μας τα πει!.....

 

 

ΝΑΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΚΙ ΕΓΩ...

 

Zil-Erel

Δημοσιεύθηκε: 30 Σεπ 2004 07:07 pm

 

Παράθεση:

Πρωτοκαλλιεργήθηκε 190 εκατομμύρια χρόνια πριν. 

 

 

Αυτο η σαρδαμ ειναι, η υποδηλωνει οτι υπηρχαν δεινοσαυροι - βοτανολογοι 

 

Οποιος ενδιαφερεται για μαγικες χρησεις βοτανων (και οχι θεραπευτικες), μπορει να παρει το βιβλιο της Silver Ravenwolf, Magical Herbs and Potions. Ο Cunningham εχει επισης αρκετες συμβουλες στα βιβλια του, νομιζω εχει και ενα μονο για βοτανα αλλα δεν θυμαμαι το ονομα του 

 

Seirios

Δημοσιεύθηκε: 01 Οκτ 2004 12:40 pm

 

Nefelie έγραψε:

Φίλε vp_flier,

 

μιας και έχεις ασχοληθεί αρκετά -απ΄ ότι καταλαβαίνω- με την Βοτανολογία, θα ήταν πιστεύω πολύ χρήσιμο να μοιραστείς τις γνώσεις σου για τα φυσικά φάρμακα και συνταγές μαζί μας!

Αν μάλιστα έχεις και τις επιστημονικές αναλύσεις για να τα συνοδεύσουν, ακόμα καλύτερα!! 

 

Μια από αυτές τις μέρες θα παραθέσω εδώ μια επιλογή από την συλλογή μου φυσικών συνταγών, που έχω μαζέψει από βιβλία, ιστοσελίδες και κάτι γιαγιούλες σε χωριά. Πρόκειται για απλές συνταγές που μπορεί να φτοιάξει ο καθένας στο σπίτι του και που όσες έχω χρησιμοποιήσει, έμεινα πολύ ικανοποιημένη από τα αποτελέσματα (αρκετές από αυτές, τις αναφέρω και στην ιστοσελίδα).

Όποιος γνωρίζει κι άλλα, ας μας τα πει!

 

 

Σημείωση: ξαμοληθείτε να ρωτήστε τις γιαγιάδες σας! Οι γυναίκες μεγάλης ηλικίας, και ειδικά αυτές που μεγάλωσαν στην επαρχία, είναι απίστευτες πηγές γνώσεων πάνω σ΄ αυτό το θέμα!

 

Στόν Τομέα Αρθρα από τόν τύπο / Θέμα: αρωματικά βότανα καί φυτά, παραθέτω δύο διευθύνσεις μέ χρήσιμες πληροφορίες γιά τήν καλλιέργεια, συγκομιδή καί χρήση τους.

 

HELLIN

Δημοσιεύθηκε: 05 Οκτ 2004 11:58 pm

 

kalimera filoi mou...

Apla na anafero pos anammeno kai ego perissoteres plirofories

kai dimosiefseis sxetika me to thema..

Molis vgike o adelfos mou apo to nosokomeio kai me kinitopoiei

poli to olo thema..Oxi gia na prospathiso na giatrevo kosmo,alla

na kanoume ti zoi mas pio poiotiki me ta farmaka pou prosferei

i idia i mana gi...

 

vp_flier

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 12:42 am

 

ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ Zil-Erel,

 

"Zil-Erel:Αυτο η σαρδαμ ειναι, η υποδηλωνει οτι υπηρχαν δεινοσαυροι - βοτανολογοι

 

Οποιος ενδιαφερεται για μαγικες χρησεις βοτανων (και οχι θεραπευτικες), μπορει να παρει το βιβλιο..."

ΒΟΥΤΑ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΕΕΙ Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΝΕΦΕΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΡΑΨΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΑΝ ΩΝΤΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΟΤΑΝΟ ΠΡΩΤΟΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΗΚΕ 190 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ Ή ΟΧΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΣΑΡΔΑΜ...

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΚΟΜΗ (ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΒΟΤΑΝΑ) ΟΤΙ ΤΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΑ (ΣΤΗ ΛΑΪΚΗ) ΒΟΤΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΓΙΚΑ ΒΟΤΑΝΑ! ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ???

ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΣΕΡΒΙΡΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ(ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ). ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ,ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ Ή ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΡΟϊΔΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ.

 

Υ.Γ >ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ ΟΣΑ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΣΕ ΑΠΟΚΑΛΩ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ.

 

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ...(ΚΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΕΙΣ...ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕΜΕ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ(ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ). ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΩ!

 

maria

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 12:43 am

 

οπως και να εχει εγω ενδιαφερομαι γι το βοτανο που αναφερεις vp_flier

επισης θα δοκιμασω και το φασκομηλο που ανεφερε η Νεφελη

εχω ακουσει και για τον βασιλικο πολτο οτι λειτουργει καπως ετσι οπως το βοτανο που ανεφερες

αν δεν φερνει ταχυκαρδιες θα ηθελα να το δοκιμασω

γι αυτο αν θες σε παρακαλω πες μας περισσοτερα 

 

vp_flier

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 01:09 am

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ HELLIN

 

ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ,ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΠΑΛΥΝΕΙ Η ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!

 

ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΣΤΗ!

ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ...ΦΙΛΗ ΜΟΥ HELLIN

 

vp_flier

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 01:22 am

 

Maria ΕΦΟΣΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ,ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΤΑΝΟ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΟΡΗΓΗΘΕΙ...(ΚΑΨΟΥΛΕΣ,ΡΙΖΑ,ΦΥΛΛΑ,ΑΦΕΨΗΜΑ κ.α)

ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΦΕΡΕΙ! ΕΙΝΑΙ ΒΟΤΑΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΑ.(ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ (ΣΕ ΓΝΩΣΕΙΣ) ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥ Ή ΕΝΟΣ ΙΑΤΡΟΥ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΓΙΑΝΑ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ)

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΠΩΣ "ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ" ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΑΓΝΟ ΒΟΤΑΝΟ 'Η ΑΛΛΟ ΠΡΟΪΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΛΑΨΕΙ! ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ Η ΜΑΓΕΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ. ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...

 

Zil-Erel

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 02:48 pm

 

Παράθεση:

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΡΕΥΝΩΝΤΑΣ ΑΝ ΩΝΤΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΟΤΑΝΟ ΠΡΩΤΟΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΗΚΕ 190 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ Ή ΟΧΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΣΑΡΔΑΜ... 

 

 

Πολυ απλα, στα ελληνικα καλλιεργω σημαινει φυτευω, επιμελουμαι, που σημαινει οτι προκειται για μια ενεργητικη διαδικασια, απο καποιο ατομο. Ε, πριν απο 195 εκατομυρρια χρονια, δεν υπηρχαν ανθρωποι, οσο και να το ζορισουμε με την παραιστορια. Σχεδον το συνολο της πανιδας εκεινης της περιοδου ηταν δεινοσαυροι. Αρα, ο καλλιεργητης δεν μπορει να ηταν ανθρωπος. Το ερωτημα ειναι απλο: Ποιος ηταν ο καλλιεργητης? Ενας δεινοσαυρος μηπως? Μηπως καποιος εξωγηινος?

 

Παράθεση:

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΚΟΜΗ (ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΒΟΤΑΝΑ) ΟΤΙ ΤΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΑ (ΣΤΗ ΛΑΪΚΗ) ΒΟΤΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΓΙΚΑ ΒΟΤΑΝΑ! ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΤΙ ΕΣΤΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ??? 

 

 

Αν νομιζεις οτι η ιατρικη και η μαγικη χρηση ενος βοτανου ειναι η ιδια, δικαιωμα σου. Μην προσπαθεις ομως να το περασεις αυτο σαν απολυτη αληθεια, γιατι πολυ απλα δεν ισχυει. Οσο για το αν ξερω τι ειναι θεραπεια, επετρεψε μου να ξερω, με αυτο το θεμα ασχολουμαι επαγγελματικα.

 

ΥΓ: Η προσφωνηση "αδερφε μου" μου κανει πολυ χριστιανικη. Εγω δεν την ανταποδιδω, γιατι θα ηταν υποκριτικο απο μερους μου, αφου δεν σε ξερω και δεν σε θεωρω αδερφο μου. Καλυτερα κρατα το "φιλε", κοινο στα περισσοτερα φορουμ.

 

Zil-Erel

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 02:50 pm

 

ΥΓ 2: Κανε κατι με το αβαταρ σου, ειναι τοσο μεγαλο που διαστρεβλωνει τη σελιδα.

 

maria

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 04:10 pm

 

σ'ευχαριστω vp_flier

 

maria

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 04:14 pm

 

καθε γνωση στο θεμα που συζηταμε εδω ειναι πολυτιμη

και σιγουρα θα ενδιαφερονται αρκετοι να μαθουν τις θεραπευτικες αλλα και τις μαγικες ιδιοτητες των βοτανων

 

HELLIN

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 07:36 pm

 

kalispera filoi mou..

EIristho en parodo,na anafero pos pistevo idiaitera stis dinameis pou mas dinei i mitera fisi..

O adelfos mou loipon gennithike arketa proora kai apo sovares elleipseis sto nosokomeio kai ameleia kapoion giatron,kontepse na xasei ti zoi tou otan itan neogennito.Perase arketo kai ro se thermokoitida kai apo tote exei allergiko asthma,pou ton pianei kata periodous.

Prin ligo kairo girnousa apo ti douleia mou 5-5misi to proi kai itan stin porta gia eisagogi sto nosokomeio.ekatse arketo kairo kai talaiporithikame oloi kai pio poli o idios..

Telika den kseroun an itan vroxiko i allergiko afti ti fora..

Den skopevo na antikatastiso tous giatrous pou ton parakolouthoun kai einai oi kaluteri kai apo to eksoteriko,alla isos mporousa na voithiso sxetika ma kapoia votana i rofimata..

euxaristo ek ton proteron...

 

Nefelie

Δημοσιεύθηκε: 06 Οκτ 2004 07:41 pm

 

Παραθέτω μια συλλογή που είχα καταχωνιασμένη στ΄ αρχεία μου, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι την πηγή της!! Μάλλον πρόκειται για παλαιότερο άρθρο του http://www.valentine.gr/ αλλά δεν είμαι σίγουρη 

 

Θερμή παράκληση, όποιος γνωρίζει από που προέρχεται, να ενημερώσει!

 

 

ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ

1. Πιτυρίθρα: Βράζουμε σκοινάρι (σκοίνος: μικρός θάμνος με κόκκινους κόκκους-σπόρους). Μ?αυτό το νερό λουζόμαστε και φεύγει η πιτυρίδα.

 

2. Για να μακρύνουν τα μαλλιά: Βράζουμε βάτο ή βατσινιά, που έχει κόκκινους καρπούς, και μ?αυτό το νερό λουζόμαστε.

 

3. Για να μαλακώσουν τα μαλλιά: Βράζουμε φύλλα καρυδιάς και μ?αυτό το νερό ξεβγάζουμε τα μαλλιά μετά το λούσιμο.

 

4. Κατά της τριχόπτωσης: Παίρνουμε πίτουρο από μαύροσιτάρι, (ολικής αλέσεως), το βράζουμε, λουζόμαστε και το αφήνουμε 5? λεπτά στα μαλλιά μας, πριν το ξεβγάλουμε.

(Τζίμα Θεοδώρα - Μεγαδέντρο)

 

5. Για καυτηρίασμα μπιμπικιών: Χρειαζόμαστε μια μικρού σχήματος καμφορά, που την τρίβουμε. Την ρίχνουμε σ?ένα μπουκάλι μικρό, όπου προσθέτουμε και 4 εκατ. καθαρό οινόπνευμα. Κουνάμε το μπουκάλι, μέχρι το μίγμα να γίνει ομοιογενές. Όταν θέλουμε να καυτηριάσουμε τα μπιμπίκια μας, παίρνουμε μία μπατονέτα, τη βουτάμε σ?αυτό το υγρό και αλείφουμε τα μπιμπίκια, αφού προηγουμένως πλύνουμε το πρόσωπό μας μ?ένα απλό σαπούνι. Αυτό το κάνουμε μια φορά την ημέρα, μέχρι να εξαφανιστούν τα μπιμπίκια.

(Πιστιόλα Παναγιώτα - Φλάμπουρα)

 

6. Λοσιόν κατά της ακμής: Χρειαζόμαστε σαπούνι, χαμομήλι, βαμβάκι, λίγο ταλκ. Καθαρίζουμε το πρόσωπό μας καλά με ένα σαπούνι και άφθονο νερό. Βράζουμε λίγο χαμομήλι, βουτάμε ένα βαμβάκι στο υγρό αυτό και το περνάμε στο προσωπό μας. Πριν στεγνώσει τελείως η επιδερμίδα, πουδράρουμε με λίγο ταλκ. Μ?αυτό τον τρόπο, καταπραΰνονται σπυράκια και ερεθισμοί λόγω της ακμής και κάνουμε το δέρμα μας απαλό και βελούδινο.

(Φλώρου Βασιλική - Τζουμέρκα)

 

7. Για σύσφιξη προσώπου: Παίρνουμε ένα ασπράδι αυγού και το χτυπάμε μαζί με λίγο λεμόνι (1 κουταλιά σούπας χυμό). Ύστερα το αλείφουμε σε όλο το πρόσωπο και το αφήνουμε εκεί ένα 20/λεπτο, χωρίς να κινούμε καθόλου τους μυς του προσώπου. Μετά ξεπλένουμε με άφθονο νερό.

(Δόθηκε από πολλούς)

8. Για την πυτιρίδα: Με λίγο βαμβάκι, ποτισμένο με ελαιόλαδο, περνάμε τις ρίζες των μαλλιών. Τ?αφήνουμε για 30 λεπτά και έπειτα λουζόμαστε, χωρίς να ξεπλύνουμε στην αρχή το λάδι. Λουζόμαστε κατευθείαν με το σαμπουάν. Μετά ξεπλένουμε καλά τα μαλιά και τα στεγνώνουμε. Αν χρειάζεται το επαναλαμβάνουμε.

(Τσόλη Μαργαρίτα, 35 χρονών, Πρέβεζας)

 

9. Κρέμα για το πρόσωπο: Αναμιγνύομε λίγο λεμόνι με ένα ασπράδι αυγού και γίνεται μια κρέμα, που την απλώνουμε στο πρόσωπο και την αφήνουμε πέντε-δέκα λεπτά. Μετά την ξεπλένουμε. (Μπασαρά Παυλίνα - Νεοχώρι Πρέβεζας).

 

10. Για γεμάτα υγεία μαλλιά: Για μαύρα μαλιά βράζουμε φύλλα καρυδιάς και λουζόμαστε μ?αυτό το νερό. Τα μαλλιά παίρνουν ένα ωραίο μαύρο χρώμα και λάμπουνε. Για ξανθά μαλλιά ή με ξανθές ανταύγειες βράζουμε και χρησιμοποιούμε χαμομήλι. Για να δυναμώνουν και να πυκνώνουν τα μαλλιά, μία ώρα πριν το λούσιμο, βάζουμε λίγο λάδι φαγητού στις ρίζες των μαλλιών και κάνουμε ελαφρό μασάζ.

(Μπασαρά Παυλίνα - Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

11. α)Τα άσπρα μαλλιά μαυρίζουν, όταν τα λούζουμε με δενδρολίβανο.

β)Τα μαλλιά δυναμώνουν, όταν βράζουμε αλισίβα, (σταχτόνερο) την σουρώνουμε και λουζόμαστε.

γ) Για γερά μαλλιά βράζουμε σκινάρι ή σπόρους από σκινάρι και λουζόμαστε μ?αυτό το νερό. Το ίδιο πετυχαίνουμε και με τις ελιές της δάφνης.

(Βασιλική Σκλαβενίτη - Λευκάδας)

 

12. Για πιτυρίδα: Αλείβουμε το κεφάλι μας με λάδι και το δένουμε με ένα μαντίλι. Το αφήνουμε έτσι όλο το βράδυ και το πρωΐ χτενιζόμαστε με ένα ψιλό χτενάκι. Ύστερα λουζόμαστε με πιτουρόνερο. (Βράζουμε το πίτουρο, ύστερα το σουρώνουμε και λουζόμαστε με το νερό).

(Καραγιαννίδου Ελένη - Αγιος Σπυρίδωνας)

 

13. Άνοιγμα χρώματος του προσώπου: Όταν είσαι πολύ μελαχροινός ή μελαχροινή στο πρόσωπο, μπορείς να στύψεις λεμόνι και να βάλεις το χυμό στο πρόσωπό σου. Έτσι το χρώμα του θα γίνει πιο ανοιχτό.

(Ντάφλου Αναστασία - Αετόπετρα Κονίτσης)

 

ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΟΝΟΙ

1. Για τον πόνο του αυτιού: «Στουμπάς» λίγο σκόρδο και το καις με λίγο λάδι. Αυτό γίνεται σαν αλοιφή. Όταν κρυώσει, το βάζεις στο αυτί σου και περνάει ο πόνος.

 

2. Για κοιλόπονο:

α. Στύβουμε μισό λεμόνι και προσθέτουμε μια κουταλιά ελληνικό καφέ. Το ανακατεύουμε καλά, το πίνουμε και σταματάει ο πόνος.

β. Το αποξηραμένο χαμομήλι κάνει επίσης καλό στον πονόκοιλο, όταν το πιούμε σαν αφέψημα.

γ. Στύβουμε τρία λεμόνια και μέσα σ?αυτό το χυμό ρίχνουμε ένα κουταλάκι του γλυκού καφέ ελληνικό.

(Μπασαρά Παυλίνα - Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

3. Πόνος στη μέση: Παίρνουμε παλιά κεραμίδια, τα ζεσταίνουμε, τα τυλίγουμε σε μία χλιαρή πετσέτα, τα ακουμπάμε στη μέση και τα κρατάμε σταθερά εκεί, για όση περισσότερη ώρα μπορούμε. (Τζίμα Θεοδώρα - Μεγαδέντρο)

 

4. Πόνοι στην πλάτη: Ανοίγουμε το ντους με νερό μέτρια ζεστό και αφήνουμε να τρέξει στην πλάτη μας. Μ?ένα μαλακό σφουγγάρι κάνουμε απαλό μασάζ, αποφεύγοντας τις βούρτσες τριψίματος. Πάνω στο σφουγγάρι καλό είναι να βάλουμε λίγο αμυγδαλέλαιο. ο πόνος θα φύγει, πριν το καταλάβουμε. (Τσόλη Μαργαρίτα - Βράχος)

 

5. Για πόνους στο σώμα γενικά: Χρησιμοποιούμε το φυτό σκορπίδι. Παίρνουμε τα φύλλα του και τα βράζουμε. Αν θέλουμε, προσθέτουμε λίγη ζάχαρη, επειδή είναι πικρό. Αφού βράζει, το αφήνουμε να κρυώσει και μετά πίνουμε ένα ποτήρι του κρασιού. Αν ο πόνος δεν υποχωρήσει αμέσως, μπορούμε να πιούμε και δεύτερο ποτήρι μετά από 4 ώρες.

(Δημήτρης Κώστας Πλαίσια Ιωαννίνων)

 

6. Πόνος στο στομάχι: Χρησιμοποιούμε το δίκταμο. Βράζουμε μια χεριά δίκταμο και πίνουμε ένα ποτήρι την ημέρα, μέχρι να υποχωρήσει ο πόνος.

(Δημήτρης Κώστας - Πλαίσια Ιωαννίνων)

 

7. Για πόνο αυτιών : Χρησιμοποιούμε το φυτό γαστρίτσα, που φυτρώνει σε τοίχους παλιών σπιτιών και σε βράχια. Παίρνουμε τα φύλλα της γαστρίτσας και τα στύβουμε με το χέρι ή με ό,τι άλλο θέλουμε. Μετά ρίχνουμε 3-4 σταγόνες από αυτό το υγρό στο αυτί και ο πόνος εξαφανίζεται αμέσως. Αντί για γαστρίτσα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα άλλο φυτό, τον αθάνατο, που το στύβουμε όπως τη γαστρίτσα.

 

8. Πονοκέφαλος: Βάζουμε ξινό προζύμι σ?ένα πανί, το δένουμε στο κεφάλι και ο πόνος περνάει.

 

9. Για πόνο στο αυτί: Παίρνουμε ένα ωμό κρεμμύδι, το τεμαχίζουμε και το στύβουμε σ?ένα κουτάλι. Αυτό το χυμό τον ρίχνουμε στο αυτί και ο πόνος περνάει.

(Τσόγκα Όλγα - Αβγό Ιωαννίνων)

 

10. Για τον πόνο των αρθρώσεων: Χρησιμοποιούμε το κοκαλόχορτο, ένα φυτό που έχει το χρώμα ττου καρότου καθώς και τον ίδιο βολβό και είναι πολυετές. Παίρνουμε το βολβό του φυτού και, αφού τον πλύνουμε, τον βράζουμε και πίνουμε ένα ποτήρι την ημέρα για δέκα μέρες και ο πόνος περνάει. (Δημήτρης Κώστας - Πλαίσια Ιωαννίνων)

 

11. Για πόνο στο αυτί: παίρνουμε λαδάκι από το καντήλι και το βάζουμε στο αυτί, (όχι επειδή είναι αγιασμένο, αλλά έχει την κατάλληλη θερμοκρασία. (Μπασαρά Παυλίνα - Νεοχώρι Πρέβεζας)

12. Πιάσιμο από κρύωμα: Υλικά : Λάδι και κερί μέλισσας. Βάζουμε το λάδι στη φωτιά και ρίχνουμε το κερί. Μετά το κατεβάζουμε από τη φωτιά και το αφήνουμε να πήξει. Μ?αυτή την κηραλοιφή τρίβουμε το μέρος που έχουμε πιαστεί και σιγά-σιγά μας περνάει.

(Τσούτση Ελευθερία - Κρυοπηγή)

 

13. Πόνος στη μέση: Τοποθετούμε πάνω στο πονεμένο μέρος βρώμικο μαλλί προβάτου, όπου έχουμε ρίξει οινόπνευμα και κόκκινο πιπέρι. Ο πόνος λιγοστεύει.

 

14. Ρευματισμοί: Παίρνουμε κορφές από λιχινό χορτα και, αφού τα ξεράνουμε στο ήλιο, τα ανακατεύουμε με 200 γρ λάδι. Μ?αυτό αλείφουμε το μέρος που πονάει.

(Τσόλκα Θεοδώρα - Χειμαδιό)

 

ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑΤΑ

1. Παίρνουμε φύλλα ευκαλύπτου και τα βράζουμε σε μία κατσαρόλα με νερό. Βγάζουν ένα ωραίο και δυνατό άρωμα. Αν βάλουμε το κεφάλι μας πάνω από τους υδρατμούς και εισπνεύσουμε, η βουλωμένη από το συνάχι μύτη ξεβουλώνει. (Το γιατροσόφι αυτό δόθηκε από πολλούς).

 

2. Το καρμπουνόχορτο το μαζεύουμε, το ξηραίνουμε καλά στον ήλιο και μ?αυτό φτιάχνουμε ρόφημα, που μπορεί να μας ανακουφίσει, όταν έχουμε κρυολόγημα. (Ντούσια Κατερίνα - Πρέβεζα)

 

3. Η αποξηραμένη ρίγανη, όταν την βράσουμε και την πιούμε, κάνει καλό στους πνεύμονες και απαλύνει το βήχα, όταν έχουμε κρυολόγημα. (Τσόλη Μαργαρίτα - Βράχος)

 

4. Παίρνουμε παλιά κεραμίδια, τα ζεσταίνουμε καλά σε μια εστία θέρμανσης, τα σκεπάζουμε με ζεστά πανιά (μάλλινα) και τα τοποθετούμε στο στήθος, όταν έχουμε βήχα, βρογχίτιδα, πνευμονία... (Τζίμα Θεοδώρα - Μεγαδέντρο)

 

5. Παίρνουμε πίτουρα, τα βάζουμε σε μια πάνινη σακούλα, τα ζεσταίνουμε και τα βάζουμε στο στήθος, όταν έχουμε κρυώσει και μας πονάει ο λαιμός. Μ?αυτό τον τρόπο μαλακώνει ο πόνος. (Μπούτικου Θάλεια - Συρράκο

 

6. Λεμόνι με μέλι καταπραΰνει το βήχα, όταν το τρώμε.

(Απόστολος Τάκης - Κατσανόπουλο)

 

7. Λίγο μαύρο πιπέρι σε ζεστό κρασί καταπραΰνει το βήχα, όταν το πίνουμε. (Απόστολος Τάκης - Κατσανόπουλο)

 

8. Λίγη σόδα ή αλάτι μέσα σε ζεστό νερό κάνει καλό, όταν εισπνέουμε τους υδρατμούς, στο κρυολόγημα.

(Απόστολος Τάκης - Κοτσανόπουλο)

 

9. Για τη βρογχίτιδα: Βράζουμε καλαμπόκι (φρέσκια ρόκα) με νερό και το πίνουμε. (Απόστολος Τάκης - Κοτσανόπουλο)

 

10. Ένα καλό φάρμακο για τη γρίπη είναι η φασκομηλιά. Παίρνουμε φασκομηλιά και τη βράζουμε, όπως το τσάι. Το πίνουμε χωρίς ζάχαρη. (Ματέρη Ελευθερία - Χειμαδιό)

 

11. Βράζουμε λουλούδια από άγρια μολόχα και γιούλια (ία) με ξύλο κανέλας και πίνουμε το αφέψημα. Κάνει καλό στο βήχα. (Σμπόνια Λαμπρινή - Πρέβεζα)

 

12. Για το βήχα: Βράζουμε καλά σκορπιδόχορτο και πίνουμε κάθε πρωί ένα φλιτζάνι τσαγιού (το σκορπιδόχορτο βρίσκεται παντού με το ίδιο όνομα. Έχει φύλλα σαν του βασιλικού, χωρίς μυρωδιά, και φθάνει περίπου σε ύψος 0,30 cm.) (Σμπόνια Λαμπρινή - Πρέβεζα)

 

13. Για να σταματήσει ο βήχας, τρίβουμε με σκόρδο τις πατούσες των ποδιών πριν ξαπλώσουμε για ύπνο. ?Ετσι μπορούμε να κοιμηθούμε ήσυχοι. (Φλώρος Γιώργος - Τσουμέρκα)

 

14. Για τον πονόλαιμο: Μπορούμε να βράσουμε κράνα και να πιούμε το ζουμί. Ο λαιμός θα ανακουφιστεί αμέσως.

(Φλώρος Γιώργος - Τσουμέρκα)

 

15. Για τον πονοκέφαλο: Βράζουμε τα κουκούτσια κυδωνιών και πίνουμε το πρωί ή όταν έχουμε πόνο.

 

16. Για το βήχα: Κάνει καλό το τσάϊ ρίγανης.

(Τσόλη Μαργαρίτα, Πρέβεζα)

 

17. Ανακατεύουμε μία κουταλιά της σούπας καλά τριμμένη ρίγανη σ?ένα φλυτζάνι μέλι και το τρώμε.

(Κωνσταντίνα Τάγγα- Πρέβεζα)

 

ΠΛΗΓΕΣ-ΠΡΗΞΙΜΑΤΑ Κ.Λ.Π.

1. Πρησμένα με πύον σημεία του σώματος: ?Όταν πονάει κάποιο σημείο του χεριού ή του ποδιού και είναι πρησμένο και έχει πύον (όμπυο), βράζουμε μολόχα, στη συνέχεια την στραγγίζουμε, την βάζουμε σ?ένα πανί και την τοποθετούμε στο πονεμένο σημείο. Έτσι ξεπρήζεται, φεύγει το πύον και περνάει ο πόνος. (Θεοδώρα Τσόλκα - Χειμαδιό)

 

2. Ανοικτή πληγή στο στόμα: Τοποθετούμε επάνω φύλλα από βατομουριά και σιγά-σιγά κλείνει η πληγή.

(Ματέρη Ελευθερία - Χειμαδιό)

 

3. Για μαγουλάδες: Παίρνουμε χλωρά φύλλα από άγρια κουκούτσα (αγκινάρα), τα κοπανίζουμε, τα τυλίγουμε σε ένα πανί και τυλίγουμε το λαιμό (καταπραΰνει το πρήξιμο).

 

4. Χτυπήματα ή κοψίματα: Βάζουμε πάνω στην πληγή καπνό.

 

5. Αποστήματα: Βάζουμε επάνω βρασμένη μολόχα.

 

6. Για το τσίμημα από αγκάθι σκορπιού (ψάρι): Ο σκορπιός (το ψάρι) έχει ένα μεγάλο δηλητηριώδες αγκάθι. Εάν, καθαρίζοντας το σκορπιό, πληγωθούμε από το αγκάθι, τρέχουμε αμέσως, κόβουμε ένα φύλλο από συκιά και στάζουμε πάνω στην πληγή συκόγαλο.

(Μπασαρά Παυλίνα Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

7. Για κοψίματα από μαχαίρι: Βάζουμε πάνω στην πληγή ένα χόρτο, το ψίλιτρο, ή καπνό από τσιγάρο. Το ψίλιθρο πρέπει πρώτα να το κοπανήσουμε και, αφού το βάλουμε πάνω στην πληγή, δένουμε το χέρι στο σημείο εκείνο με ένα πανί.

(Μπασαρά Παυλίνα, Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

8. Για τέτανο: Όταν κάποιος πατούσε ένα σκουριασμένο αντικείμενο, για να μην πάθει τέτανο, έπαιρνε φλούδα από φτυλιά, την στούμπαγε και την έβαζε πάνω στην πληγή. Η φλούδα από φτυλιά χρησιμοποιείται και όταν έχουμε στο πόδι πληγή με πύον.

(Μπασαρά Παυλίνα, Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

9. Για πληγή με πύον: Βγάζουμε τη ψύχα κολοκύθας, το «στουμπάμε», προσθέθουμε ζάχαρη και το βάζουμε στο σημείο με το πύον. (Μπασαρά Παυλίνα, Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

10. Για στοματίτιδα : Καίμε κληματόβεργες να γίνουν στάχτη, τις σβήνουμε σε νερό, το σουρώνουμε και με αυτό κάνουμε γαργάρες. (Βασιλική Σκλαβενίτη

 

11. Όταν το πόδι/χέρι είναι πρησμένο ψήνουμε σκόρδο στα κάρβουνα και το βάζουμε πάνω στο πρήξιμο. Έτσι περνάει.

(Κωνσταντίνα Τάγγα - Πρέβεζα)

 

ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ

1. Κάταγμα ποδιού ή χεριού: Παίρνουμε ένα κομμάτι ξύλο και το δένουμε μ?ένα πανί πάνω στο σπάσιμο. Ύστερα χτυπάμε ένα ασπράδι από αυγό, μέχρι να γίνει μαρέγκα και το τοποθετούμε πάνω στο ξύλο. Αυτό, όταν στεγνώσει παγώνει, γίνεται σα γύψος. (Η μαρέγκα αυτή λέγεται ανακόλι).

(Κουκουζέλης Παναγιώτης - Ιωάννινα)

 

2. Για στραμπούλιγμα: α)Πλένουμε το σημείο που πονάει με χλιαρό νερό και πράσινο σαπούνι, κάνοντας μασάζ. β)Κόβουμε στη μέση ένα κρεμμύδι, το ζεσταίνουμε και το ακουμπάμε εκεί που πονάμε, το δένουμε και περνάει.

(Κουκουζέλης Παναγιώτης - Ιωάννινα)

 

3. Για στραμπούλιγμα: Φτιάχνουμε μια αλοιφή, το ανακόλι, ως εξής: Τρίβουμε με λίγο πράσινο σαπούνι και ρίχνουμε λίγο ούζο, λίγη ρίγανη κι ένα ασπράδι αυγού. Τα ανακατεύουμε όλα και γίνονται μια κρέμα. Την βάζουμε σε χαρτοσακούλα και την κολλάμε στο στραμπουλιγμένο μέλος, έτσι ώστε να συγκρατείται η κρέμα εκεί. Ξεκολλάει μόνη της, αλλά, αν θέλουμε να την βγάλουμε πιο νωρίς, ρίχνουμε λίγο ούζο και βγαίνει. (Μπασαρά Παυλίνα, 74 ετών - Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ

1. Για τσιμπήματα από μέλισσες ή σφήκες:

α. Μόλις μας τσιμπήσει η μέλισσα, κόβουμε ένα φύλλο συκιάς, το οποίο, όταν κοπεί, στην άκρη του κοτσανιού του βγάζει ένα άσπρο υγρό, το λεγόμενο συκόγαλο. Ρίχνουμε μια σταγόνα συκόγαλο πάνω στο τσίμπημα και αυτό δεν πρήζεται καθόλου.

(το ίδιο γιατροσόφι δόθηκε από πολλούς)

β. Άλλος τρόπος για να μην πρηστεί το τσίμπημα είναι να κόψουμε ένα κρεμμύδι και να το τρίψουμε στο μέρος που μας τσίμπησε το έντομο.

(Παπαδοπούλου Ειρήνη - Φιλιππιάδα)

 

ΔΕΡΜΑΤΙΚΑ

1. Για εκζέματα: Χρησιμοποιούμε το βάλσαμο, (ένα φυτό που φυτρώνει στον κάμπο κατά το Μάιο-Ιούνιο). Όταν ανθίζει παίρνουμε 1 ½ κιλό βάλσαμο και στύβουμε τα άνθη του, τα οποία μας δίνουν 5 γρ. μιας ουσίας, παρόμοιας με λάδι. Αυτό το υγρό το βάζουμε σ?ένα μπουκάλι κι αφού προσθέτουμε 100 γρ. ελαιόλαδο το ανακατεύουμε καλά και γίνεται μια αλοιφή, που, αν την επαλείψουμε στην πληγή, το έκζεμα εξαφανίζεται. (Τσόλκα Θεοδώρα - Χειμαδιό)

 

2. Όταν μας τσιμπά τσουκνίδα, τρίβουμε πονεμένο μέρος με φύλλα μολόχας κι αμέσως υποχορεί το πολύ τσούξιμο και η φαγούρα. (Μπασαρά Παυλίνα, Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

3. Για τις μπαστραβίτσες: Χρησιμοποιούμε γι?αυτό το νερό που μαζεύεται στην κουφάλα ενός παλιού πουρναριού. Παίρνεις όσο θες απ?αυτό και πλένεις τα χέρια σου μια φορά την ημέρα, μέχρι να εξαφανιστούν οοι μποστραβίτσες.

(Δημήτρης Κώστας-Πλαίσια Ιωαννίνων)

 

4. Για τις χιονίστρες: Χρησιμοποιούμε βελανίδια από πουρνάρι. Παιρνουμε ένα-δυο κιλά βελανίδια, ανάλογα με την ποσότητα που θέλουμε, τα βράζουμε και μ?αυτό το υγρό πλενόμαστε μια φορά την ημέρα για 4-5 μέρες. Οι χιονίστρες εξαφανίζονται. (Δημήτρης Κώστας - Πλαίσια Ιωαννίνων)

 

5. Για τις χιονίστρες: Σε μία λεκάνη βάζουμε αλατόνερο και βάζουμε τα πόδια μας να μουλιάσουν. Ύστερα από μισή ώρα περίπου, τα βγάζουμε. Παίρνουμε μία σκελίδα σκόρδο και την κοπανάμε. Επειτα βάζουμε το κοπανισμένο σκόρδο μαζί με λίγο αλάτι πάνω στις χιονίστρες και τα δένουμε εκεί πάνω μ?ένα πανί. (Κυριακίδου Θεοδώρα - Νεα Σαμψούντα)

 

6. Κηραλοιφή: Λιώνουμε κυρήθρα από μέλισσα μαζί με λίγο λαδάκι και τη ρίχνουμε σε φλιτζάνι. Μ?αυτήν τρίβουμε πρωΐ-βράδυ τα κορμάκια των μωρών και κοιμούνται ήσυχα.

(Μπασαρά Παυλίνα, 74 ετών - Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

7. Για το μιξίτη (μεγάλο σπυρί): Στουμπάμε τσουκνίδα και την βάζουμε πάνω στο μιξίτη ή βράζουμε λίγο κρεμμύδι με λίγο λάδι και ζάχαρι το βάζουμε πάνω στο μιξίτη κι αυτός υποχωρεί. (Μπασαρά Παυλίνα - Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

8. Για το μιξίτη: Ψήνουμε κρεμμύδι και το βάζουμε πάνω στην πληγή . (Καρτεζίνη Πανωραία - Κανάλι)

 

9. Για τσίμπημα σφήκας: Το στρώνουμε αμέσως (το σημείο όπου μας τσίμπησε η σφήκα) μ?ένα μαχαίρι, χορίς να σκίσουμε το δέρμα. Υστερα ρίχνουμε ξίδι και δεν μας τσούζει ούτε πρήζεται. (Μπασαρά Παυλίνα - Νεοχώρι Πρέβεζας)

 

10. Για καλόγερο: Βράζουμε μολόχα και τη βάζουμε σαν έμπλαστρο πάνω στον καλόγερο.

 

PhantomWitchSabrina

Δημοσιεύθηκε: 27 Οκτ 2004 03:43 am

 

Παραθέτω αυτούσιο το άρθρο του WiseSoulHealer από την κοινότητα "This Is What I Call Magik" Φασκόμηλο:

 

Παράθεση:

Φασκόμηλο-Ελελίσφακος ο φαρμακευτικός-Salvia Officinalis

 

Οι Κινέζοι το ονομάζουν ελληνικό βραστάρι και το θεωρούν καλύτερο από το τσάι. Οι Γάλλοι το ονομάζουν ελληνικό τσάι και το χρησιμοποιούν όπως και οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι όχι μόνο για φαρμακευτικούς αλλά και για μαγειρικούς σκοπούς. Οι Άραβες θεωρούσαν ότι μπορούσε να θεραπεύσει τα πάντα. Στην αρχαιότητα οι πρόγονοί μας το χρησιμοποιούσαν σαν πολυφάρμακο και έχει εκθειαστεί από τον Ιπποκράτη, τον Διοσκουρίδη τον Γαληνό και τον Αέτιο. Οι Λατίνοι το θεωρούσαν ιερό φυτό και το χρησιμοποιούσαν σε τελετές. Ήταν το φυτό της αθανασίας.

 

ΧΡΗΣΕΙΣ

 

Εσωτερική: είναι τονωτικό, βοηθά στην ατονία του στομάχου, στην αύξηση μνήμης, στο κρυολόγημα, και στην έντονη εφίδρωση.

 

Τρόπος παρασκευής ροφήματος: για αφέψημα βράζουμε μια κουταλιά του γλυκού φρέσκα ή αποξηραμένα φύλλα σε ένα μπρίκι νερό, το σουρώνουμε και το πίνουμε ζεστό ή κρύο ανάλογα με την εποχή.

 

Εξωτερική: ανακούφιση προσφέρουν τα φρέσκα φύλλα, αν τα τρίψουμε σε περιοχές με τσιμπήματα εντόμων ή σε πληγές με πύο. Γαργάρες με το αφέψημα καταπραΰνουν τον ερεθισμό των ούλων και του λαιμού. Το συχνό λούσιμο με το αφέψημα είναι καλό για την τριχόπτωση, και οι κομπρέσες (επιθέματα) με ζεστό βραστάρι είναι τονωτικές για το δέρμα του προσώπου. Χρησιμοποιείται επίσης στην μαγειρική για να νοστιμίζει κυρίως φαγητά με κρεατικά. Στο είδος Salvia υπάρχουν και ποικιλίες που καλλιεργούνται για διακοσμητικούς σκοπούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

:( είναι πολλάάάάάάάα΄δεν μπορω να τα διαβάσω βαριέμαι

 

 

(αν και έιναι ένα πολύ ενδιαφέρον μα και επικύνδινο ταυτόχρονα θέμα)

Link to comment
Share on other sites

:(  είναι πολλάάάάάάάα΄δεν μπορω να τα διαβάσω βαριέμαι

 

....διάβαζε Lodi, διάβαζε ... αυτή είναι η "τιμωρία" τών Μάγων ή τών συνώνυμων "Φυσικών" κατά τήν αρχαιοελληνική γραμματεία.

 

:blblbl:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ας μην ξεχνάμε ότι η φαρμακολογία ξεκίνησε από τη χρήση των βοτάνων. Συγκεκριμένα το φασκόμηλο βρασμένο μαζί με ύσσωπο βοηθάει στην αποτοξίνωση του οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...