Jump to content

ZabaSearch


Recommended Posts

Στον «έξω» κόσμο, κάμερες απαθανατίζουν κάθε μας κίνηση σε καταστήματα, τράπεζες και άλλα δημόσια κτίρια. Εδώ και χρόνια όμως, ο Μεγάλος Αδερφός έχει εξαπλώσει τις δραστηριότητές του και στο διαδίκτυο

μια ωραία εισαγωγή για το θέμα μου, παρμένη από το pathfinder.

 

Ο λόγος για ένα σχετικά νέο site, το ZabaSearch, το οποίο, μας πληροφορεί και για την έμπνευση του ονόματός του... {ZABA is from the Greek word, "tzaba", which means, "free" or "at no cost"}, όπως μπορείτε να διαβάσετε στο κάτω μέρος της εν λόγω σελίδας. Τι κάνει αυτή? Σε πρώτη φάση, ότι και η υπηρεσία Whitepages του ΟΤΕ, αλλά για κάθε αμερικανό πολίτη. Πληροφορίες όπως διεύθυνση, ημερομηνία γεννήσεως (αυτό δε γίνεται στο whitepages) και τηλέφωνο. Σε δεύτερη φάση, μπορεί κανείς να δει φωτογραφία του σπιτιού του ανυποψίαστου αμερικάνου μέσω δορυφόρου (μέσω του Terraserver) ή κάποιον χάρτη της περιοχής (μέσω του Mapquest) όπου διαμένει ο τύπος, τον ταχυδρομικό του κωδικό καθώς και την πρόβλεψη του καιρού που θα κάνει στην περιοχή του κακομοίρη ανυποψίαστου :blink: . Θέλετε κι άλλα? Οκ λοιπόν... Με μια επιβάρυνση της τάξεως των 35 δολλαρίων για εγγραφή και 5 ακόμα για κάθε αναζήτηση, μπορεί κανείς να πραγματοποιήσει ολόκληρο background check και να μάθει: αν έχει μετακομίσει τα τελευταία 20 χρόνια, αν έχει ποινικό μητρώο, την οικονομική του κατάσταση, τίτλους ακίνητης ιδιοκτησίας (στοιχεία που μόνο η εφορεία έχει), διευθύνσεις συγγενικών του προσώπων και άλλα καλούδια...

Πηγή (γιατί σιγά μην έδινα 40 δολλάρια για να το τσεκάρω :huh: ) είναι το PCMASTER Ιουλίου.

 

Στοιχεία λοιπόν για όποιον αμερικανό θέλουμε (δε νομίζω βέβαια να μας δίνει και του Ράμσφελντ τα στοιχεία)... Αμερικανό μόνο σε πρώτη φάση αν μου επιτρέπεται να προσθέσω... Ένα ακόμη απροκάλυπτο βήμα παραβίασης των προσωπικών δεδομένων, αλλά αυτή τη φορά όσο πιο ανήθικα γίνεται. Ο μέσος πολίτης που έχει σίγουρα στην κάρτα του 40$, μπορεί να ψάξει και να βρει ότι γουστάρει για τον υπάλληλό του, για τον άντρα της κόρης του, γενικά για όποιον θέλει, με ελάχιστα κλικ, με ελάχιστο κόπο, με ελάχιστα χρήματα...

Ένα έχω να πω...Μπράβο μας!

:nocoment:

Link to comment
Share on other sites

Nefelieeeee!!!!!! Είσαι να στήσουμε ένα τέτοιο;;; χιχι

 

Για μετανάστες Έλληνες που πρόσφατα πήγαν στην Αμερική έχει; κάτι θά 'θελα

να βρώ... :018bleh:

 

 

Δεν παίζονται οι τύποι. :headb: :headb:

 

Land of freedom.

In net we trust.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...