Jump to content

Άσε τους ανθρώπους ήσυχους...


Recommended Posts

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αν και ως προς την τελειοποίηση ενδέχεται να υπάρξουν ενστάσεις... :unsure:

15271[/snapback]

 

 

Αναφέρεσαι ενδεχομένως στα αδιέξοδα όπου μαζεύονται οι πολλοί και νομίζουμε πως είναι το τέλος. Φυσικά ο δρόμος προς τη Γνώση είναι ατελείωτος και από το ένα θέμα όταν το διατηρείς και το αναπτύσεις (το δανείστηκα από εσένα αυτό) εξελίσεται και δημιουργεί νέα ερωτήματα που ζητάν απαντήσεις μέσω νέων ερευνών. Θυμηθείτε τη ρήση του Ουροβόρου... Το Τέλος μου, η Αρχή μου.

 

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Αν και ως προς την τελειοποίηση ενδέχεται να υπάρξουν ενστάσεις... :unsure:

Αναφέρεσαι ενδεχομένως στα αδιέξοδα όπου μαζεύονται οι πολλοί και νομίζουμε πως είναι το τέλος.

Το αναλύεις λίγο αυτό;

 

(...δεν το κατάλαβα... :019blush: ίσως να είμαι ζαλισμένη από την δουλειά)

Link to comment
Share on other sites

Αν και ως προς την τελειοποίηση ενδέχεται να υπάρξουν ενστάσεις... :unsure:

Αναφέρεσαι ενδεχομένως στα αδιέξοδα όπου μαζεύονται οι πολλοί και νομίζουμε πως είναι το τέλος.

Το αναλύεις λίγο αυτό;

15397[/snapback]

 

 

Αυτό μπορώ να σου το σχεδιάσω αν σου διατυπώσω τη σκέψη μου με λόγια ίσως να μην το καταλάβεις. Αν και κατα κάποιο τρόπο αναιρεί το ιστορία Ζεν που αναφέρεις σε άλλο θέμα σου... Φαντάζεσαι μετά τον τοίχο του Κήπου να μην είναι το τέλος αλλά αυτός να είναι άλλο ένα εμπόδιο αδιέξοδο που μόνο στόχο του έχει την παραπλάνηση των εξερευνητών για τη Γνώση? Και εκεί που περνούν τον τείχο και βρίσκουν το πολυπόθητο Νερό να μην είναι το τέλος που νομίζουν και αφού το καταλάβουν να πρέπει ανακλύψουν ένα άλλο μονοπάτι για τον πραγματικό Κήπο της Γνώσης?

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορώ να σου το σχεδιάσω αν σου διατυπώσω τη σκέψη μου με λόγια ίσως να μην το καταλάβεις. Αν και κατα κάποιο τρόπο αναιρεί το ιστορία Ζεν που αναφέρεις σε άλλο θέμα σου... Φαντάζεσαι μετά τον τοίχο του Κήπου να μην είναι το τέλος αλλά αυτός να είναι άλλο ένα εμπόδιο αδιέξοδο που μόνο στόχο του έχει την παραπλάνηση των εξερευνητών για τη Γνώση? Και εκεί που περνούν τον τείχο και βρίσκουν το πολυπόθητο Νερό να μην είναι το τέλος που νομίζουν και αφού το καταλάβουν να πρέπει ανακλύψουν ένα άλλο μονοπάτι για τον πραγματικό Κήπο της Γνώσης?

Όχι απλά το φαντάζομαι, αλλά το θεωρώ σίγουρο. :cheerful:

 

Κατά την γνώμη μου, ο δρόμος προς την «καρδιά» της Γνώσης δεν έχει μονάχα 1 ή 2 «επίπεδα»... Έχει 7 (χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο να είναι κι ακόμα περισσότερα) :whistling:

Μόνο όταν περνάμε από το ένα «επίπεδο» στο άλλο, ανακαλύπτουμε τον δρόμο για το επόμενο. Νωρίτερα, έχουμε απλά την ψευδαίσθηση ότι το επόμενο, είναι το τελευταίο...

 

 

...Νομίζω όμως ότι είμαστε ολίγον εκτός θέματος, οπότε ας το βουλώσω :lol: ...

Link to comment
Share on other sites

:4_1_7v[1]: Ως κλασσικος :offtopic: τυπος :4_1_7v[1]:

ειναι μεν 7 αλλα ποιοις σου λεει οτι δεν ειμαστε στο 3ο η 4ο και εχουμε αλλα 4-3 ακομα...

Πχ. γιατι να υπαρχουν πλανητες/επιπεδα μεσα στη.. και να μην υπαρχουν και γυρω της??? B) B) B)

Τυχαια ειναι κολαση(κατω)Παραδεισος(πανω),και αντιστοιχα στις αλλες Θρησκειες....

:worthy:

 

ΥΓ. ΕΛ ΕΛ ξερω εγ τι λεω...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την ερμηνεια που εδωσες(αυτος που μοιαζει στον Θεο)ταιριαζει πιο πολυ το -ΕΛ γιατι συνανταται συχνοτερα στα "ΘΕΙΑ"

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την ερμηνεια που εδωσες(αυτος που μοιαζει στον Θεο)ταιριαζει πιο πολυ το -ΕΛ γιατι συνανταται συχνοτερα στα "ΘΕΙΑ"

15815[/snapback]

Νόμιζα ότι ήθελες να πεις ΕΛΕΟΣ αλλά δε σου έβγαινε... :lol::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Μπααα

ταιριαζει και στη προφορα ΜΙ ΧΑ ΕΛ..

ΕΛ-ΛΑΣ((η πολη) του Φωτος..)

ΕΛ-Ντοραντο((η πολη) του χρυσου..)

ΕΛ(Σειριος κλπ)

ΕΛ(εκδοσεις Λιακοπουλος) :4_1_210[1]:

 

αν ψαξω,που δεν προκειται, θα βρω κι αλλα αλλα βαριεμαι τοοοσο πολυ τωρα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεν 7 αλλα ποιοις σου λεει οτι δεν ειμαστε στο 3ο η 4ο και εχουμε αλλα 4-3 ακομα...

Πχ. γιατι να υπαρχουν πλανητες/επιπεδα μεσα στη.. και να μην υπαρχουν και γυρω της??? B)  B)  B)

Τυχαια ειναι κολαση(κατω)Παραδεισος(πανω),και αντιστοιχα στις αλλες Θρησκειες....

Κατά μια φιλοσοφία (-συγχωρέστε με- δεν θυμάμαι που την διάβασα :019blush: ), εμείς βρισκόμαστε στο 3ο επίπεδο. Κάπου δηλαδή στην μέση, μεταξύ «κόλασης» (κατώτατο επίπεδο) και «παραδείσου» (ανώτατο επίπεδο). Στο χέρι μας είναι το εάν θα πάμε προς τα πάνω ή προς τα κάτω.

 

Προσωπικά, διαφωνώ (εν μέρη). Πιστεύω ότι γεννιόμαστε στο 3ο ή 4ο επίπεδο μα πολύ σύντομα (προτού καλά-καλά μπούμε στην παιδική ηλικία) «πέφτουμε» στο 1ο - το κατώτατο.

Στο χέρι μας είναι να ξανανεβούμε και να συνεχίσουμε ν? ανεβαίνουμε για το ανώτατο. Τα φόντα, τά 'χουμε. Το θέμα είναι αν θα τα χρησιμοποιήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε πιστευω να πεφτουμε τοσο χαμηλα κατα τη διαρκεια της ζωης μας..

Μαλλον οταν αυτη τελειωνει, αναλογως τις πραξεις μας, ανεβαινουμε η κατεβαινουμε επιπεδο.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι στην τλικη ζωη πως μπορω να ερθω σε επαφη με τα αλλα επιπεδα.Δηλαδη πως μπορω να παω στον κοσμο των Νεκρων και στο κοσμο των Αγγελων, δεδομενου οτι και οι δυο περασαν απο εδω..

Υπαρχουν αναφορες για τα εγκατα της γης, και για το οτι "αν οιγουν" οι ουρανοι!!!

Θα ηθελα οσο τιποτα αλλο να ειμαι παρων σε ενα τετοιο γεγονος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...