Jump to content

Lord Of The Rings


 Share

Lord Of The Rings  

35 members have voted

  1. 1. Lord Of The Rings

    • ??????
      16
    • ???? ????
      11
    • ??????
      5
    • ????? ????
      0
    • ??? ??? ????
      0
    • ?? poll ????? Gay
      5


Recommended Posts

Δυστυχώς Νεφέλη η ταινία χομπιτ δεν ειναι ετοιμη ακόμα.

Ο τζακσον είχε πει οτι θα την ετοιμάσει μετά το κινγκ κονγκ το οποίο κοντεύει να τελιώσει και σε λίγο καιρό θα το δουμε στις αίθουσες των σινεμά.

Μετά απο κανα χρόνο απο τώρα υποθέτο πως θα δούμε το χομπιτ στις κινηματογραφικές αίθουσες. :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 34
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δε μαθαίνεις καλύτερα Αρχαία Ελληνικά να σε βοηθήσει και στη ζωή σου ;

:wacko::wacko::wacko::wacko:

Τι θέλει να πει ο ποιητής??

Ότι είναι πολύ ανώτερη της quenya να φανταστώ? :whistling:

 

Γι'αυτό άλλωστε και ο Τόλκιν έχει δανειστεί μερικά στοιχεία της για τη γλώσσα των ξωτικών...

Link to comment
Share on other sites

Δε μαθαίνεις καλύτερα Αρχαία Ελληνικά να σε βοηθήσει και στη ζωή σου ;

:wacko::wacko::wacko::wacko:

Τι θέλει να πει ο ποιητής??

Ότι είναι πολύ ανώτερη της quenya να φανταστώ? :whistling:

 

Γι'αυτό άλλωστε και ο Τόλκιν έχει δανειστεί μερικά στοιχεία της για τη γλώσσα των ξωτικών...

ΣΩΠΑ ΡΕ JOHNNY, Τι ανώτερη ρε σύ.. Χαλάρωσε. Ακου Ανωτερη .. υπερβολές... τσκ.. :whistling:

 

(...ακου εκεί ποιητής! σεβασμός 0 στους μεγαλυτερους η σημερινή νεολέα...) <_< :nono:

Link to comment
Share on other sites

Mr poeta αντιλαμβάνομαι την ανωτερώτητα τη χρησιμότητα δεν αντιλαμβάνομαι...

:drooling2:

11887[/snapback]

...Ενώ η χρησιμότητα της quenya είναι πέραν αμφισβήτησης... B)

Link to comment
Share on other sites

... Δεν έχεις κι άδικο το θέμα είναι ότι εγώ με τα αρχαία το έχω το τραύμα( :018bleh: )...

11907[/snapback]

 

..αμα ασχοληθείς σοβαρά με το χώρο, όχι μόνο χρησιμεύει .. . . . .

 

 

 

Κι εγω απο τραύμα ειμαι! χιχιχιχι :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

όντως το τραύμα των αρχαίων ελληνικών μου στέρησε την επιλογή της 3ης δέσμης....και με γκρέμισε στο φαράγγι της φυσικής στην 2η......

 

όσο για τις ταινίες θα συμφωνήσω πως δεν είναι αντάξιες των βιβλίων άλλα με 9 ώρες δεν βγαίνουν 3 τόμοι....

επίσης ο γάμος του Elendil με την Arwen δεν είχε το κλίμα του βιβλίου....βαρέθηκα λίγο...

όμως γενικά δεν ήταν άσχημο....ίσως δεν γινόταν καλύτερο....πάντως την επιθυμία να πάω Νέα Ζηλανδία από εκεί την πήρα.....

I hope i will..... :witch:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Νεφέλη η ταινία χομπιτ δεν ειναι ετοιμη ακόμα.

Ο τζακσον είχε πει οτι θα την ετοιμάσει μετά το κινγκ κονγκ το οποίο κοντεύει να τελιώσει και σε λίγο καιρό θα το δουμε στις αίθουσες των σινεμά.

Μετά απο κανα χρόνο απο τώρα υποθέτο πως θα δούμε το χομπιτ στις κινηματογραφικές αίθουσες.  :cheerful:

11833[/snapback]

 

 

 

 

Οχι ακομα!!!! τωρα θα αρχισει να γραφει το σεναριο.Οποτε πρεπει να περιμενουμε για τη ταινια αν τελικα πραγματοποιηθει το λιγοτερο κατα το 2007 (αν αληθευουν οι φημες). το θεμα ειναι να καταφερει να γυρισει και το SILMARILION αλλα αν το κανει θα πρεπει να γυρισει το λιγοτερο 2 ταινιες και τοτε θα εχει κανει πραγματικα το μεγαλυτερο ΑΘΛΟ στην ιστορια του σινεμα! :shocked::shocked::shocked:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Όντως, αλλά μπαίνεις σε έναν κόσμο τόσο τέλειο και τόσο πραγματικό για να είναι ψεύτικος που συναρπάζεσαι.Σου δίνει άχρηστες φαινομενικά λεπτομέριες οι οποίες αν και ίσως κουράζουν κάποιους σου δίνουν την αίσθηση οτι διαβάζεις ιστορικά γεγονότα και κατά συνέπεια βγάζουν τεράστια ένταση στις κορυφαίες στιγμές.Δεν είναι τυχαίος ο άνθρωπος.By the way, ξεκινάω να μάθω quenya(ξέρω ήδη κάποια βέβαια)...

:) κι εγω πηρα τα βιβλια, δεν τα εχω ανοιξει ακομα ομως!

Link to comment
Share on other sites

Το ειχατε σκεφτει αυτο??

 

Μεση γη>Μεσογειος

 

ΕΛΦς(βοηθανε τους ανθρωπους)>ΕΛ(το ιδιο)

 

9 πουλημενες στο κακο ψυχες βασιλιαδων>9 σκοτεινοι "αρχοντες"(συνομοσιολογια)

 

καλα δε μιλαω για το δαχτυλιδι, το γεννημα του κακου, "το πολυτιμο", που διαφθειρει & εξουσιαζει τοσο ανετα...

 

:blink::wacko::wacko::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Το ειχατε σκεφτει αυτο??

 

Μεση γη>Μεσογειος

 

ΕΛΦς(βοηθανε τους ανθρωπους)>ΕΛ(το ιδιο)

 

9 πουλημενες στο κακο ψυχες βασιλιαδων>9 σκοτεινοι "αρχοντες"(συνομοσιολογια)

 

καλα δε μιλαω για το δαχτυλιδι, το γεννημα του κακου, "το πολυτιμο", που διαφθειρει & εξουσιαζει τοσο ανετα...

 

:blink::wacko::wacko::whistling::whistling:

 

 

κάτι έχασα!!!!!!! :headb:

 

το κακό ναι υπάρχει, αλλά τα Ξωτικά (Elf-Elves)δεν βοηθάνε! κάνανε τον κύκλο τους στην Μέση Γή και ξαναγυρίζουν στο νησί που τους έδωσαν οι θεοί για την αιωνιότητα! η ιστορία δίνει μηνύματα! καλοσύνης, εννότητας! φιλιάς! αγάπης! αλλά ο Τόλκιν είχε άλλα μηνύματα να δώσει?????? :headb:

 

και τα δαχτυλίδια δωθηκαν σε ξωτικά 3, σε νάννους 7 και στους ανθρώπους (που διαθφείρονται από την εξουσία!) ο Σάουρον ήταν το πνεύμα του κακού..... κατώτερος από θεός αλλά ανώτερος από ξωτικά και ανθρώπους! (κάτι σαν τους μάγους Gandalf, Saruman) δεν θυμάμαι ακριβώς, πάει καιρος που διάβασα ένα σχετικό βιβλίο.... :019blush:

Link to comment
Share on other sites

μωρε ασε τι και ποσα δοθηκαν, αυτα ειναι αλλα πιο χωμενα που μου διαφευγουν...

Βοηθανε τα Ξωτικα...μονο και μονο σαν τοξοτες να τους παρεις αποδεκατιζουν ορδες απο τα τερατα...

 

Και ο σαουρον που λες οτι ειναι κατωτερος απο θεος αλλα ανωτερος απο τους υπολοιπους κατι σε ακατανομαστο μου φερνει...ασε που εχει υποδουλωσει τους παντες...

Link to comment
Share on other sites

μωρε ασε τι και ποσα δοθηκαν, αυτα ειναι αλλα πιο χωμενα που μου διαφευγουν...

Βοηθανε τα Ξωτικα...μονο και μονο σαν τοξοτες να τους παρεις αποδεκατιζουν ορδες απο τα τερατα...

 

Και ο σαουρον που λες οτι ειναι κατωτερος απο θεος αλλα ανωτερος απο τους υπολοιπους κατι σε ακατανομαστο μου φερνει...ασε που εχει υποδουλωσει τους παντες...

 

τους υποδούλωσε μια φορά! αλλά τελικά το δαχτυλίδι (το μέσο) και ο Σάουρον πήγαν στον αγύριστο! και αν το προσέξεις θα δεις ότι χρειάστηκε η ενοποιήμένη δύναμη όλων των ελεύθερων φυλών αλλά με 1ους και βασικούς τους Ανθρώπους!

Τα ξωτικά βο'ηθησαν όσο μπορούσαν! αλλά όχι μόνα τους! κάποιος τους παρακίνησε! (ο Έλροντ έχει μια μακρινη ίσως συγκένεια με τον Άραγκορν!!!! ψάχτο λίγο!) και μην τα πέρνεις κυριολέκτικά! μεταφορικό είναι αλλά τα μηνυματα της ιστορίας είναι σοβαρά! Αδεελφοσύνη, Καλοσύνη, Φιλία, Αγάπη! και πάνω απόλα το κακό σπάνια (ίσως ποτέ) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλούς σκοπούς! στο τέλος η διαφθορά της εξουσίας σε κάνει να χάνεις την ψυχή σου.....

 

(δική μου άποψη, ίσως λανθασμένη.....) :019blush:

Link to comment
Share on other sites

μωρε ασε τι και ποσα δοθηκαν, αυτα ειναι αλλα πιο χωμενα που μου διαφευγουν...

Βοηθανε τα Ξωτικα...μονο και μονο σαν τοξοτες να τους παρεις αποδεκατιζουν ορδες απο τα τερατα...

 

Και ο σαουρον που λες οτι ειναι κατωτερος απο θεος αλλα ανωτερος απο τους υπολοιπους κατι σε ακατανομαστο μου φερνει...ασε που εχει υποδουλωσει τους παντες...

 

 

Εσύ που μιλάς αρνητικά για τον Σαουρον πες μας ποιοι ηταν αυτοί που βοήθησαν τον Αραγκορν στο τέλος;

Μήπως δεν ηταν και τόσο ζωντανοι; Για σκεψου λίγο;

 

Αυτά τα καράβια με τα οποία έκανε ο Αραγκορν απόβαση στο τέλος τίνος λαού ήταν; Μηπως ήταν ανθρώπων;

Για θυμήσου στη ταινεια, αυτοί οι στρατιώτες που μπαίνανε μέσα στη mordor (είχανε πάει τα hobit κοντά για να μπουν) τι φυλή ήτανε;; Μηπως δεν τους ειχε υποδουλώσει ο Σαουρον? Μηπως ειχανε πάει από μόνοι τους;

Αυτοι που καβαλούσανε τους τεράστιους ελέφαντες ;; Άνθρωποι δεν ηταν κι αυτοί! Για σκεψου πάλι;;;;;

 

Τα ΕΛ-φς που ήτανε στο τελευταίο επισόδιο; Γιατι δε τα θυμάμαι και πολύ να συμμετέχουν;; Και στο Helms Deep είχε πάει μια μικρή ομάδα (300ατομα) από τη κυρά της λίμνης τπτ περισσότερο! Για σκεψου ξανα... μήπως δεν ειμαστε και με τόσους συμμάχους τελικά, αλλά μόνοι μας; Και μάλιστα οι μισοί έχουν πάει με τον Εχθρό;

 

Ειδες τελικά ότι το συμπέρασμα δεν έχει σχέση με τα ΕΛ-φς αλλά με εμάς τους ίδιους;

 

Γιαυτό λοιπον ασε τους ΕΛ-φ και δες τι μπορεις να κάνεις εσύ ο ίδιος αγαπητέ sucore !

 

Ο τολκιν προσπαθησε να δειξει ακριβως αυτό, ότι άμα δε κανει κατι η ανθρωπότητα από μόνη της, κανεις δε θα την βοηθησει! Ακόμα και ο ίδιος ο ανθρωπος θα την απειλήσει... Τελος υπαρχει μήνημα Αδελφοσύνης, Καλοσύνης, Φιλίας, Αγάπης, Ηρωισμού, και Αρετής!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...