Jump to content

Το Έπος της Γαιοθάλασσας


outis
 Share

Recommended Posts

Παίζει να είμαι και εκτός θέματος αλλά η ίδια συγγραφέας δεν είχε γράψει μια σειρά με εξωγήινους πολιτισμούς?? αν ήταν αυτή πραγματικά με είχε εντυπωσιάσει τότε γιατί είναι από τους συγγραφείς που αποδυκνίει ότι μπορεί να υπάρχει φανταστική λογοτοχνία με σημαντικότατο περιεχόμενο και βάθος, έκανε (καλά αμα λέω για καμιά άλλη τώρα, το σχόλιο είναι ότι να,ναι :063laugh: ) φοβερά κοινωνικοπολιτικά σχόλια μέσα από τα μυθηστορήματά της!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Εκτακτο πολεμικό ανακοινωθέν από το μέτωπο των βιβλιοπωλείων ... Το Επος της Γεωθάλασσας το βρήκα στον Πύρινο Κόσμο αλλά μόνο το τελευταίο βιβλίο (το οποίο και αγόρασα βεβαίως...). Τα υπόλοιπα μου είπαν πως έχουν εξαντληθεί. Προσπάθησα να βρω το τηλέφωνο των εκδόσεων αλλά στάθηκε αδύνατο :015annoyed:

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!

 

 

:witch:

Link to comment
Share on other sites

Εκτακτο πολεμικό ανακοινωθέν από το μέτωπο των βιβλιοπωλείων ... Το Επος της Γεωθάλασσας το βρήκα στον Πύρινο Κόσμο αλλά μόνο το τελευταίο βιβλίο (το οποίο και αγόρασα βεβαίως...). Τα υπόλοιπα μου είπαν πως έχουν εξαντληθεί. Προσπάθησα να βρω το τηλέφωνο των εκδόσεων αλλά στάθηκε αδύνατο  :015annoyed:

 

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑ!

Λοιπόν... μη το πείτε πουθενά... αλλά στο δίκτυο μπορούν να βρεθούν όλα σε pdf (στα Αγγλικά). Δεν μπορώ να πω το πως, ήδη είπα πολλά (!), ούτε προτρέπω κανέναν στε παράνομες πράξεις...

 

 

ο ζητών ευρίσκει κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Τα παρήγγειλα από την πρωτοπορία και μου ήρθαν σπίτι!

 

Εκδόσεις ΤΡΙΤΩΝ

 

Ζωοδόχου Πηγής 17, Αθήνα 10681

 

Δεν υπάρχει διαθέσιμο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά αυτοί οι σεναριογράφοι δεν δείχνουν κανένα σεβασμό στα βιβλία; Η ταινία δεν ακολουθεί ούτε σε γενικές γραμμές το βιβλίο...

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά αυτοί οι σεναριογράφοι δεν δείχνουν κανένα σεβασμό στα βιβλία; Η ταινία δεν ακολουθεί ούτε σε γενικές γραμμές το βιβλίο...

17611[/snapback]

Γι' αυτό και η Λε Γκεν "αποκήρυξε" τη μίνι σειρά που είδαμε: http://slate.msn.com/id/2111107/

 

Από την άλλη οι αλλαγές μερικές φορές είναι τόσο αναγκαστικές που οι καλές προθέσεις - όταν υπάρχουν - δεν αρκούν: Η Ρόουλινγκ του Χάρι για παράδειγμα έχει τον έλεγχο για τυχόν αλλαγές στις ταινίες (η μόνη που επέβαλλε τους όρους της!). Κι όμως αλλαγές είδαμε και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στο σιτε της, δείχνει με πολύ ωραίο πλαίσιο την επανέκδοση των βιβλίων της με εξώφυλλα από την ταινία αλλά από την άλλη αποκηρύσσει την ταινία.

 

Πάντως σαν σενάριο ταινίας ήταν καλό και επίσης μπορώ να δικαιολογήσω κάποιες διαφοροποιήσεις π.χ. οι τάφοι του Ατουάν στην ταινία φωτίζονται ενώ στο βιβλίο απαγορεύεται ο φωτισμός(πιο συγκεκριμένα μιλώ για το κατωτάφιο) και πάρα πολλά άλλα(μην αναλύσουμε όλη την ταινία σκηνή προς σκηνη...)

 

 

Τέλος αυτά που λέει η συγγραφέας σωστά είναι άλλά πόσοι από αυτούς που είδαν την ταινία τα διαβάσαν(και κατάλαβαν);

 

 

Υ.Γ.: το Γκεντ στην ταινία το είχαν αλλάξει σε σπουργίτο-κάτι. Τι σχέση έχει ή μήπως δεν θυμάμαι καλά(εκτός αμα το μπερδέψανε με τον κιρκο)(βασικά τώρα μπερδεύτηκα και εγώ.....)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στο σιτε της, δείχνει με πολύ ωραίο πλαίσιο την επανέκδοση των βιβλίων της με εξώφυλλα από την ταινία αλλά από την άλλη αποκηρύσσει την ταινία.

 

Πάντως σαν σενάριο ταινίας ήταν καλό και επίσης μπορώ να δικαιολογήσω κάποιες διαφοροποιήσεις π.χ. οι τάφοι του Ατουάν στην ταινία φωτίζονται ενώ στο βιβλίο απαγορεύεται ο φωτισμός(πιο συγκεκριμένα μιλώ για το κατωτάφιο) και πάρα πολλά άλλα(μην αναλύσουμε όλη την ταινία σκηνή προς σκηνη...)

 

 

Τέλος αυτά που λέει η συγγραφέας σωστά είναι άλλά πόσοι από αυτούς που είδαν την ταινία τα διαβάσαν(και κατάλαβαν);

 

 

Υ.Γ.: το Γκεντ στην ταινία το είχαν αλλάξει σε σπουργίτο-κάτι. Τι σχέση έχει ή μήπως δεν θυμάμαι καλά(εκτός αμα το μπερδέψανε με τον κιρκο)(βασικά τώρα μπερδεύτηκα και εγώ.....)

Το Sparrowhawk είναι "κίρκος" (το κερκινέζι, που λένε, μικρό γεράκι που υπάρχει και μέσα στις πόλεις). Εκεί που το μπερδέψανε είναι ότι ενώ το Γκεντ είναι στο βιβλίο το "αληθινό όνομα" και το Κίρκος το κοινό στο έργο τα παρουσίαζε ανάποδα - χωρίς λόγο imo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα παρήγγειλα από την πρωτοπορία και μου ήρθαν σπίτι!

 

Εκδόσεις ΤΡΙΤΩΝ

 

Ζωοδόχου Πηγής 17, Αθήνα 10681

 

Δεν υπάρχει διαθέσιμο τηλέφωνο

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Πήγα στην Πρωτοπορεία ... καλέ, αυτό δεν είναι βιβλιοπωλείο, χάνεσαι εκεί μέσα! Αγόρασα τα 3 πρώτα! Τα ειχε προσφορά 7 Ε (παρά κάτι)! Είναι ανοιχτά από το πρωΐ ως το βράδυ!

 

Πριν πάω εκεί, πέρασα από την Καραγιώργη Σερβίας και έπεσα σε μία φωλιά με λίθους (καμία σχέση με εμένα απλή συνωνυμία :018bleh: ). Παιδιά μου οι τιμές εκεί είναι καταπληκτικές! Προσφορές όπως π.χ. 10 λίθοι (διάφοροι και μικροί) 2 Ε. ! Είδα και μία καταπληκτική σφαίρα από Χαλαζία ... την ερωτεύθηκα! Πεντακάθαρη!!! Μόνο που την είχε 90 Ε. και να τι έπαθα... :blink: ! Γαβάθες από χαλαζία, έτοιμα κολιέ από αζουρίτη, από αμέθυστο ... ότι θες! Αυτά τα τελευταία έκαναν 4 Ε. Για τις γαβαθούλες δεν ρώτησα ...!

 

Το παραπάνω κείμενο είναι τελείως άσχετο με την Γαιοθάλασσα αλλά έπρεπε να σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι τυχαίο πως η Ursula Le Guen είναι μία από τις αγαπημένες μου συγγραφείς!

 

Και ίσως και η Γαιοθάλασσα η αγαπημένη σειρά που έχει γράψει η Ursula Le Guen μιας και έκδωσε μετά από ΠΟΛΛΥ καιρό τα 5ο και 6ο βιβλίο ενώ είχε δηλώσει παλιότερα πως το 4ο=τελευταίο!

Link to comment
Share on other sites

Είναι θεωρητικώς δύσκολο αλλά από την περασμένη πέμπτη που αγόρασα τα 3 πρώτα ... χθες τελείωσα το 3ο :015annoyed: ! Αντε πάλι αγορές ...

 

Δεν θα δω την ταινία διότι σίγουρα θα νευριάσω.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είμαι και εκτός θέματος αλλά η ίδια συγγραφέας δεν είχε γράψει μια σειρά με εξωγήινους πολιτισμούς?? αν ήταν αυτή πραγματικά με είχε εντυπωσιάσει τότε γιατί είναι από τους συγγραφείς που αποδυκνίει ότι μπορεί να υπάρχει φανταστική λογοτοχνία με σημαντικότατο περιεχόμενο και βάθος, έκανε (καλά αμα λέω για καμιά άλλη τώρα, το σχόλιο είναι ότι να,ναι :063laugh: ) φοβερά κοινωνικοπολιτικά σχόλια μέσα από τα μυθηστορήματά της!
Ναι, να κάποια από τα μεταφρασμένα της στα Ελληνικά, και τα οποία μου άρεσαν πολύ - με τη σειρά που τα παραθέτω:

ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΞΟΡΙΑΣ

Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΟΥΤΟΠΙΑΣ

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΡΑΚΑΝΟΝ

ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ: ΔΑΣΟΣ

Και άλλα βέβαια αλλά δεν ξέρω άλλα μεταφρασμένα.

Α ναι ανάμεσά τους είναι κι ένα απίθανο που δεν υπάρχει στα Ελληνικά:

ALWAYS COMING HOME - μια "λαογραφία" του μέλλοντος, "γυναικεία" και "μαγική".

Ως κόρη ανθρωπολόγου είχε πρόσβαση σε βιβλία και γνώσεις που τις επέτρεψαν να μάθει, ενώ τα "κοινωνικοπολιτικά" της σχόλια δεν είναι άσχετα με το ότι "καθιερώθηκε" τη δεκαετία του 1960.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...