Jump to content

Τα Συναισθήματα ως Εφευρέσεις


Recommended Posts

Αυτό γίνεται επειδή θέλουμε να δείξουμε κάτι συγκεκριμένο κάθε φορά έστω και αν δεν συμφωνεί με το πραγματικό μας εγώ...

Θα φέρω άλλο ένα παράδειγμα αστείο αλλά τέλειο, πιστεύω πως θα το κατανοήσετε:

Έρχετε ένα μωρό στο σπίτι και ενώ όλοι κοιμούνται αυτό αρχίζει να κλαίει, να σκούζει σα παρθένα, να χτυπιέται από το κλάμα να έχει κοκκινίσει σαν ντομάτα για σάλτσα Ναπολιτάν με αποτέλεσμα να σας ξυπνήσει. Και δεν το κάνει μια δεν το κάνει δυο, το κάνει συνέχεια. Κι ενώ τρέχετε να το ησυχάσετε σκέφτεστε Θα το πνίξω και μετά ας πάω και στην Κόλαση, να ησυχάσουμε θα το σκοτώσω... και τους υπόλοιπους όμορφους, ενάρετους, ανθρώπινους συνειρμούς που κάνετε. Τελικά δημιουργείται μια συμπεριφορά εντελώς διαφορετική των συναισθημάτων σας και αγκαλιάζεται το μικρό καλικάντζαρο. το διαόλι και τριβόλι το νανουρίζεται αφού το ταίσετε κλπ. Δημιουργείται δηλ μια συμπεριφορά.

Το ότι τελικά δεν καλιγώνεις το πιτσιρίκι, δεν έχει να κάνει με ασυμφωνία του πραγματικού σου εγώ. Έχει να κάνει με τα πραγματικά σου συναισθήματα: ναι, σ? έχει εκνευρίσει την δεδομένη στιγμή, αλλά γενικά το αγαπάς!

Αντίστοιχα και το παράδειγμα με το ζώο και το ιδιοκτήτη: αγαπάει τον ιδιοκτήτη του, γι αυτό δεν τον κάνει λωρίδες. Αν όμως ήταν κάποιος άσχετος που το απειλεί, δεν θα δίσταζε να τον κάνει τας-κεμπάπ.

15759[/snapback]

:smilewink: Εγραψες Νεφέλη, έγραψες!! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για το σκύλο πρόσεχε δεν είναι άνθρωπος δρα με ένστικτα.

15793[/snapback]

Το ότι δρα με βάση το ένστικτο δεν τον κάνει χαζό! Ο σκύλος -μη ξεχνάμε- προήλθε απ'το λύκο και οι λύκοι κυνηγούν σε αγέλες :smilewink: ! Οι σκύλοι έχουν σύνθετη ψυχοσύνθεση και είναι κάτι παραπάνω από ικανοί να καταλάβουν τα συναισθήματα του αφεντικού και -κατά συνέπεια- να έχουν τα δικά τους και να δράσουν με μέθοδο! Αλλωστε, τα συναισθήματα είναι ενέργεια' και ποιός αντιλαμβάνεται καλύτερα τη μετακίνηση ενέργειας από τα ζώα?!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως είναι χαζός... Εφευρίσκει όμως μια συμπεριφορά και τη διατυπώνει ως φυσική για να μην αποκαλύψει στο αφεντικό του τι πραγματικά νιώθει... Ίσως να θέλει να τον κάνει... hot dog

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να θέλει να τον κάνει... hot dog

15798[/snapback]

Είπαμε...χαζός δεν είναι.. Εχει και σαγόνια γι'αυτό και ποδαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για το σκύλο πρόσεχε δεν είναι άνθρωπος δρα με ένστικτα.

Το ότι δρα με βάση το ένστικτο δεν τον κάνει χαζό! Ο σκύλος -μη ξεχνάμε- προήλθε απ'το λύκο και οι λύκοι κυνηγούν σε αγέλες :smilewink: ! Οι σκύλοι έχουν σύνθετη ψυχοσύνθεση και είναι κάτι παραπάνω από ικανοί να καταλάβουν τα συναισθήματα του αφεντικού και -κατά συνέπεια- να έχουν τα δικά τους και να δράσουν με μέθοδο! Αλλωστε, τα συναισθήματα είναι ενέργεια' και ποιός αντιλαμβάνεται καλύτερα τη μετακίνηση ενέργειας από τα ζώα?!

Μαλλον εμεις ..

Αλλο το τι λεμε στον εαυτο μας για "δικαιο-λογιες"(λαθος λεξη).

Πιστευω οτι πρεπει να τα ψαχνουμε αυτα, προσωπικα εχει στην ακρη εδω και παρα πολυ καιρο, τωρα ποτε θα φλιπαρω ενας(maybe more...) θεος ξερει

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο πιστεύω πως θα ήταν μερικές φορές, τις σωστές όμως, πρέπει να φανερώνουμε τα πραγματικά μας συναισθήματα... Καμιά φορά πρέπει να σκεφτούμε και το δικό μας καλό, για την υγεία μας. Κρύβωντας αυτά που πραγματικά μας ενοχλούν μπορεί να δημιουργηθούν ασθένειες στον οργανισμό μας που δεν θα ξέρουμε από που μας χτύπησαν. Μερικές φορές πρέπει να κάνεις και να δρας όπως αισθάνεσαι κι ας πληγώσεις μερικούς η αλήθεια πονάει. Δείξε θάρρος κι ας το μετανοιώσεις αργότερα, να ξέρεις πάντως πως σε κάθε περίπτωση θα γίνεις ακλύτερος και πιο θαρραλέος. Μα πάντα να δέχεσαι τις συνέπειες των πραξεών σου. Έτσι πρέπει μερικές φορές να πετάμε τα προσωπεία και να φανερώνουμε το είναι ώστε να μη δείχνουμε συνέχεια το φαίνεσθαι του εαυτού μας.

 

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

Το μονο λαθος που εκανα ηταν οτι ΠΑΝΤΑ εδειχνα το αληθεινο μου προσωπο,ακομα το κανω.

Συμπληρωνω πως μονο η αληθεια ποναει αν το καλοσκεφτεις..

 

Πραγματικα ποτε(μεχρι προσφατα) δεν ειχα σκεφτει να αλλαξω για να με δεχτουν πιο ευκολα, τωρα μονο "λυγιζω" λιγο τον χαρακτηρα μου χαρη της κοπελας μου, που δεν θελω να χασω, οποτε καθομαι και καταπινω* πολλα αφηνοντας την να τα σκεφτει μονη της, κι αν δεν το κανει τοτε της δειχνω με σωστο/απαλο τροπο τα λαθη της(τοτε ειναι που Φλιπαρει τελειως!!,μα καλα γιατι δεν το δεχονται ποτε??)

 

*με αποτελεσμα να με ενοχλουν αργοτερα(οπως πολυ σωστα ειπες)

Link to comment
Share on other sites

(τοτε ειναι που Φλιπαρει τελειως!!,μα καλα γιατι δεν το δεχονται ποτε??)

 

15890[/snapback]

 

Της γυναίκας η καρδιά είναι όντως μια Αβυσσος.

 

ΕΛ ΚΑΜΙΝΟ

 

ΕΛ ΝΤΙΑΜΠΟΛΟ

 

Μιχαηλ

Link to comment
Share on other sites

"Οταν κοιτας μεσα στην Αβυσο κοιταει και αυτη μεσα σε εσενα.."

Δε θυμαμαι ποιος...

Link to comment
Share on other sites

(τοτε ειναι που Φλιπαρει τελειως!!,μα καλα γιατι δεν το δεχονται ποτε??)

Της γυναίκας η καρδιά είναι όντως μια Αβυσσος.

Του ανθρώπου η καρδιά είναι άβυσσος...

Μην βιάζεστε τόσο να φορτώσετε μόνο στις γυναίκες, λάθη που κάνουν και οι άνδρες :smilewink:

 

"Οταν κοιτας μεσα στην Αβυσο κοιταει και αυτη μεσα σε εσενα.."

Δε θυμαμαι ποιος...

«Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο, η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα» ~ Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

"Οταν κοιτας μεσα στην Αβυσο κοιταει και αυτη μεσα σε εσενα.."

Δε θυμαμαι ποιος...

«Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο, η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα» ~ Νίτσε

Αυτό προέρχεται από το βιβλίο των Ψαλμών της Βίβλου:

Ψαλμός 42 στιχ. 7-8:

42:1 ΟΠΩΣ το ελάφι επιποθεί τους ρύακες των νερών, έτσι η ψυχή μου σε επιποθεί Θεέ 2 Διψάει η ψυχή μου τον Θεό, τον ζωντανό Θεό πότε θα ?ρθω, και πότε θα φανώ μπροστά στον Θεό! 3 Τα δάκρυά μου έγιναν τροφή μου ημέρα και νύχτα όταν καθημερινά μού λένε: Πού είναι ο Θεός σου 4 Αυτά θυμήθηκα, και ξέχυσα μέσα μου την ψυχή μου καθώς διάβαινα μαζί με το πλήθος και περπατούσα μαζί του μέχρι τον οίκο του Θεού, με φωνή χαράς και αίνεσης με πλήθος που γιόρταζε. 5 Γιατί είσαι περίλυπη, ψυχή μου. Και γιατί κατατάσσεσαι μέσα μου Να ελπίσεις στον Θεό επειδή, ακόμα θα τον υμνώ το πρόσωπό του είναι σωτηρία 6 Θεέ μου, η ψυχή μου είναι μέσα μου περίλυπη γι? αυτό, θα σε θυμάμαι από τη γη του Ιορδάνη και Ερμωνείμ, από το βουνό Μισάρ. 7 Άβυσσος προσκαλεί άβυσσο στον ήχο των καταρρακτών σου όλα τα κύματά σου κι οι τρικυμίες σου πέρασαν επάνω μου 8 Την ημέρα ο Κύριος θα προστάξει το έλεός του και τη νύχτα το τραγούδι του θα είναι μαζί μου η προσευχή μου προς τον Θεό της ζωής μου. 9 Θα πω στον Θεό την πέτρα μου: Γιατί με ξέχασες; Γιατί περπατάω σκυθρωπός από την κατάθλιψη του εχθρού; 10 Οι εχθροί μου αυτοί που με ονειδίζουν σπάζουν τα κόκαλά μου, λέγοντάς μου καθημερινά: Πού είναι ο Θεός σου; 11 Γιατί είσαι περίλυπη ψυχή μου; Και γιατί κατατάσσεσαι μέσα μου; Έλπισε στον Θεό επειδή, ακόμα θα τον υμνώ αυτός είναι η σωτηρία του προσώπου μου, και ο Θεός μου
.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...