Jump to content

Φοβαστε? Γιατί?


Recommended Posts

Όλοι λέμε πως θέλουμε να κατακτήσουμε τη Γνώση ή να γίνουμε Μάγοι.

Οι υπόλοιποι το ξέρουν? Αν όχι γιατί γίνεται αυτό? Μήπως φοβόμαστε την κριτική των υπολοίπων? Και γιατί να τη φοβόμαστε?

 

Ευχαριστώ.

 

Μιχαήλ

 

Η Γνώση είναι δύναμη. Και Δύναμη ο Λόγος μου Κι ο Λόγος μου είναι Δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί εδώ... http://artofwise.gr/forum/index.php?showtopic=278

Δεν είναι τόσο θέμα φόβου, όσο επιφύλαξης. Σε έναν υλιστικο-κρατούμενο πολιτισμό, δε μπορείς να ανοίγεσαι τόσο εύκολα... (γνώμη μου)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.΄Όμως πολλές φορές δεν είναι μόνο η επιφύλαξη αλλά και η γνώμη των υπολοίπων μήπως τελικά δεν είνα το περιβάλλον αλλά οι συνάνθρωποι που μας ωθούν να κρύψουμε την ταυτότητά μας? Και τι γίνεται αν τη μάθουν?

 

Όσο για το άλλο thread το διάβασα και έγραψα σε αυτό.

 

Θέλω όμως περισσότερες απαντήσεις με σωστά επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν γινεται, απλα το θεωρουν αδυναμια γιατι νομιζουν οτι θα μπορουν να σε "οριοποιησουν" μετα

Ασε που ετσι μας εμποδιζουν το δρομο προς την ενοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι μερικοί σε παίρνουν στο ψιλό και σε κορο'ι'δεύουν γιατί δεν καταλαβαίνουν τι εννοείς όταν λες ότι είσαι Μάγος ή διότι έχουν σχηματίσει τη γνωστή εικόνα του μάγου της τηλεόρασης και του χριστιανισμού (<--παράδειγμα)..

υπάρχουν και οι άλλοι, οι οποίοι θα στραφούν εναντίων σου ή και μακριά σου χωρίς να τους αναπτύξεις τη φιλοσοφία σου.Η Μαγεία φοβίζει..

Αυτές οι δύο κατηγορίες καλύπτουν, δυστυχώς, μεγάλο τμήμα του πληθυσμού (για την Ελλάδα συγκεκριμένα από δεδομένα και εμπειρία)...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λέει η Saginie...

Το ξέρετε το ανέκδοτο με τα επαγγέλματα? Ρωτάει η δασκάλα στην τάξη τί δουλειά κάνει ο μπαμπάς των παιδιών και φτάνει στο τέλος στον Γιωργάκη όπου της λέει "ο μπαμπάς μου δουλεύει σε ένα μαγαζί που γδύνεται και του βάζουν λεφτά στο μποξεράκι, συνοδεύει που και που μεγάλες κυρίες έναντι αμοιβής και μερικές φορές κοιμάται και μαζί τους" κτλ κτλ κτλ. Όταν η δασκάλα μετά τον βρίσκει μόνο του και τον ρωτάει αν έλεγε αλήθεια, ο Γιωργάκης λέει "όχι κυρία, σύμβουλος του Bush είναι, απλά ντρεπόμουν να το πω...". :smilewink:

Κάπως έτσι μπορούμε να αντιστοιχήσουμε και τη θέση μας μέσα στην κοινωνία - κατά πόσο είναι καλό για μας να κρύβουμε κάποια πράγματα, "ώντας προνοητικοί και προσεκτικοί" και φυλάγοντας τα ρούχα μας για να έχουμε τα μισά...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και αλλού, δεν είναι όλοι έτοιμοι ν' ακούσουν κάποια πράγματα. Χρειάζεται προετοιμασία (πνευματική -εννοείται).

 

Αυτό, δεν είναι θέμα «ελιτισμού». Κι εμείς κάποτε δεν ήμασταν έτοιμοι ν? ακούσουμε κάποια πράγματα και εξακολουθούμε να μην είμαστε έτοιμοι για κάποια άλλα.

Link to comment
Share on other sites

και εξακολουθούμε να μην είμαστε έτοιμοι για κάποια άλλα.

15398[/snapback]

 

 

Τι δεν είσαι έτοιμη να ακούσεις Νεφέλη?

 

 

Μιχαήλ

 

 

Την άλλη μέρα του ονείρου

βγήκε ένας ήλιος τόσο μαύρος

που κι οι τυφλοί βλέπουν διπλό σκοτάδι

ΤΙΤΟΣ ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ

Link to comment
Share on other sites

και είναι ανάγκη δλδ να ξέρουν οι άλλοι τι κάνεις??? Γιατί κάνεις διαφήμηση..

 

γεια χαρα Βιολέτα, μάγια, γητέιες, ξόρκια και χαρτία.. 090.... :4_1_72[1]: :4_1_72[1]:

 

λες σε όλους το επαγγελμά σου?? όχι , το λες μόνο σε αυτούς που σχετίζονται με αυτό ή με εσενα... δε νομίζω εμένα και τον χ ψ εμένα να με ενδιαφέρει τι δουλεια κάνει η Νεφέλη ή ο Μιχαήλ κλπ κλπ..

 

αλλά ακόμα κ στο φιλικό σου περιβάλλον (όχι το οικογενειακό) επειδή το επιλέγεις.. ξέρεις πως να τους το φέρεις (αν έιναι απαραίτητο)

τώρα για την οικογένεια... αστα, βράστα, εδω μπαινει ζήτημα ηθικής και πονάει το θεμα.. απλα σε αυτη την περίπτωση το βουλώνεις για να μην δίνεις εξηγήσεις στο βρόντο

Link to comment
Share on other sites

και εξακολουθούμε να μην είμαστε έτοιμοι για κάποια άλλα.

Τι δεν είσαι έτοιμη να ακούσεις Νεφέλη?

Δεν ξέρω... :019blush:

 

Αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάτι!! :015annoyed:

Link to comment
Share on other sites

και εξακολουθούμε να μην είμαστε έτοιμοι για κάποια άλλα.

Τι δεν είσαι έτοιμη να ακούσεις Νεφέλη?

Δεν ξέρω... :019blush:

 

Αλλά σίγουρα θα υπάρχει κάτι!! :015annoyed:

15764[/snapback]

Λογικό είναι. Αλλιώς θα σε λατρεύαμε σα Θεά...και Θεά με φακίδες δε λέει... :018bleh:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φοβάσαι να ακούσεις κάτι Νεφέλη?

15790[/snapback]

Συγνώμη που θα μπλεχτώ! Εσεις συνεχίστε τη συζήτηση, δεν επεμβαίνω σε αυτό!

 

Μα...κάθε άνθρωπος δεν είναι έτοιμος να ακούσει τα πάντα. Χρειάζεται να περάσεις από κάποια μονοπάτια ή λεωφόρους, να αποκτήσεις γνώσεις με το δικό σου ρυθμό, να περπατήσεις το δρόμο σου χωρίς να κάνεις τίποτα (χρειάζεται και η πνευματική ξεκούραση), να επανέλθεις δριμύτερος, να μπεις μετά "κόπων και βασάνων" και πάλι με τους ρυθμούς σου στο πρακτικό μέρος. Το θεωρητικό μέρος-άλλωστε- δεν τελειώνει ποτέ, ποιός είναι Πάνσοφος άραγε?

Νομίζω ότι αν ένας άνθρωπος πιστεύει για τον εαυτό του ότι τα έχει μάθει όλα, ότι ξέρει να αντιμετωπίσει την κάθε κατάσταση, τότε αυτός έιναι πολύ απομακρυσμένος από τη Γνώση, την Αλήθεια, τη Μαγεία.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι έτοιμος να ακούσεις τα πάντα, γιατί αυτό απαιτεί ο σημερινός αβέβαιος τρόπος ζωής... Το πρόβλημα είναι πως θα το αντιμετωπίσεις, αλλά για να διάλεξες το δρόμο προς τη Γνώση πρέπει να πάθεις και να μάθεις να έχεις τα αυτιά σου ανοιχτά για τα πάντα και φυσικ΄να διαπιστώνεις κάθε φορά πόσο ισχύουν αυτά

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Μιχαήλ, έχεις δίκιο, ο καθένας θα πρέπει να έχει ανοικτά τα αυτιά του όσο περισσότερο μπορεί... Αυτό όμως δεν είναι το ίδιο και το αυτό για όλους. Το γεγονός λοιπόν ότι πρέπει να είμαστε σε ετοιμότητα όσον αφορά αυτά που θα ακούσουμε, δε σημαίνει ότι θα τα καταφέρουμε κιόλας!

Ο καθένας είναι έτοιμος στο ποσοστό που μπορεί να είναι έτοιμος (ένα ποσοστό που έχει διαμορφωθεί από εμπειρίες, περιβάλλον κτλ κτλ κτλ)!

Αυτό είπε και η Νεφέλη, το ότι αυτή τη στιγμή δεν είναι όλοι έτοιμοι να ακούσουν κάποια πράγματα (αναλόγως τα πράγματα και αναλόγως το ποσοστό της πνευματικής προετοιμασίας τους). Όχι ότι δεν θα έπρεπε να είναι έτοιμοι... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...