Jump to content

Ο Κήπος & οι Επιλογές


Recommended Posts

Θες να μας πεις γιατί?

Επιρεασμένος από το θέμα με το υποσυνείδητο είπα να πω τη βλακεία μου αβασάνιστα... Τώρα πρέπει να την υποστηρίξω με επιχειρήματα όμως....

Λοιπόν...

->έρχεται σε αντίθεση με τα βασικά του ένστικτα του.

->στην ουσία δεν υπερασπίζεται το δίκιο του, δε κάνει ούτε ένα βήμα για να απομακρηνθεί από το χειρότερο αλλά το προκαλεί.

 

αυτά μπορώ να πω για να στηρίξω τη θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

και αν ο κήπος είναι παγίδα???και αν βλέπω μεν τα δέντρα απ πάνω ακούω το νερό.. αλλα ποιος μου λέει ότι δεν είναι γεμάτος φίδια, κατσαρίδες, έντομα επικύνδινα εεεεε????

 

γιαιτί λοιπόν να μην τον δω.. να δω τι γευση εχει ο κήπος (γιατί αλλη γευση έχει το μεταλλαγμένο, άλλο το βιολογικής καλλιέργειας)κ μόλις είμαι σίγουρος για το σωστό.. τρεχω να βοηθήσω τους άλλους..

 

μη τους πάρω στο λαιμό μου  ε???

Σωστή η ένσταση! :cheerful:

 

 

H αυτοθυσία είναι πράξη παρακμής

Από μια μεριά, δεν έχει άδικο ο Φοίβος...

Η αυτοθυσία, είναι πράγματι πράξη παρακμής: παρακμής του βασικού ένστικτου της επιβίωσης! (όπως ήδη ανέφερε και ο ίδιος)

 

Η παρακμή όμως αυτού του ενστίκτου, υποδεικνύει την ακμή ( ή μήπως "αφύπνιση"; ) ενός άλλου...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, ουσιαστικά, το θέμα είναι ποιός θα "ευνοηθεί" εγώ ή οι άλλοι. Νομίζω ότι αν κρατήσουμε μια ισορροπία θα είναι καλύτερα για όλους. Εμείς να γευτούμε τη Γνώση και να δώσουμε ό,τι πρέπει στους άλλους. Τώρα, όμως, μπαίνει στη μέση αυτό το πρέπει..Το έβαλα γιατί ο έχων Γνώση πρέπει να κρίνει το σε ποιούς θα τη μεταλαμπαδεύσει.. Εκεί γίνονται σφάλματα..

Link to comment
Share on other sites

Ο έχων αποκτήσει ένα επίπεδο της Γνώσης ξέρει να κρίνει... Και αν δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιοι πρέπει να πάρουν, να διδαχτούν τη Γνώση ξέρει ποιοι δεν πρέπει και ποιοι δεν μπορούν, ποιοι δεν είναι άξιοι. Αλλιώς ας διατηρήσει Σιωπή μέχρι να μπορεί και να του επιτραπεί να κρίνει σωστά.

 

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Ο έχων αποκτήσει ένα επίπεδο της Γνώσης ξέρει να κρίνει... Και αν δεν μπορεί να ξεχωρίσει ποιοι πρέπει να πάρουν, να διδαχτούν τη Γνώση ξέρει ποιοι δεν πρέπει και ποιοι δεν μπορούν, ποιοι δεν είναι άξιοι. Αλλιώς ας διατηρήσει Σιωπή μέχρι να μπορεί και να του επιτραπεί να κρίνει σωστά.

15791[/snapback]

Μα ποιός θα ξρίνει αν ο ίδιος είναι έτοιμος? Δεν είναι κομματάκι εγω'ι'στικό, εγωκεντρικό και αλαζονικό?! Και ποιός θα του επιτρέψει να το κάνει? Πάντα δε θα υπάρχει κάποιος που μπορεί να σε ξεγελάσει?! Το ότι έφτασες σε ένα κάποιο επίπεδο δε σημαίνει ότι είσαο ο τέλειος, ο πιο έξυπνος, ο...,ο...!

Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι γίνονται τα μεγάλα λάθη...

 

Μιχαήλ και Saginie, έχετε και οι δύο δίκιο!

Πράγματι ο έχων κάποιο επίπεδο, μπορεί να κρίνει...

...Αλλά είναι επίσης αλήθεια ότι πάντα υπάρχει κάποιος που μπορεί να ξεγελάσει.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι «ακόμα και οι δεινοί κολυμβητές μπορούν να πνιγούν»...

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι «ακόμα και οι δεινοί κολυμβητές μπορούν να πνιγούν»...

15841[/snapback]

 

 

Μόνο όταν δεν ξέρουνε τα όρια τους και όταν έχουν φάει πριν πάνε για το μπανάκι τους.

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη διάβασε το βιβλίο Πυθαγόρας ο γιος της Σιωπης ίσως το βρεις ενδιαφέρον σε πολλούς τομείς. Ένας εξ αυτών πως να κρίνεις έναν άνθρωπο.

 

Λίγοι ξεγελούν αν είσαι προσεχτικός. Πολλές φορές ίσως σου πάρει χρόνο για να κρίνεις κάποιον.

 

Οι καλοί κολυμβητές πνίγονται... από απροσεξία.

 

 

Μιχαήλ

Link to comment
Share on other sites

Μιχαηλ μολις παραγγειλα το βιβλιο αυτο, εχεις κανενα αλλο να προτεινεις??? :offtopic::offtopic::offtopic::offtopic::offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη διάβασε το βιβλίο Πυθαγόρας ο γιος της Σιωπης ίσως το βρεις ενδιαφέρον σε πολλούς τομείς. Ένας εξ αυτών πως να κρίνεις έναν άνθρωπο.

Thanks, το έχω ήδη στην "λίστα αναμονής" :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Μιχαηλ μολις παραγγειλα το βιβλιο αυτο, εχεις κανενα αλλο να προτεινεις??? :offtopic:  :offtopic:  :offtopic:  :offtopic:  :offtopic:

15900[/snapback]

 

Ο άνθρωπος που γνώριζε πολλά Κατριν Νταβιντ

Ανατομία του τρόμου Αντριου Σινκλερ

Το όνομα του ρόδου Εκο Ουμπερτο

Ανθρωποι του Ψευδους Σκοτ Πεκ

και τελειωμό δεν έχει

 

Μιχαηλ

 

ΞΕΡΩ :offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το βρήκα αν και μοιάζει τρελλό. Μου ήρθε στο μεσημεριανό ύπνο. ευτυχώς το κατέγραψα. Ακούστε.

 

Δυο ταξιδευτές αναζητητές του Κήπου της Γνώσης, Της Μαγείας των απόλυτων συνταγών μαγειρικής εν πάση περιπτώσει βρίσκουν το πολυπόθητο τους αντικείμενο ο ένας φεύγει να βρει και άλλους ο άλλος μπαίνει μέσα στο Άγνωστο.

 

Ένα άλλο δίδαγμα λέει πως δυο άνθρωποι αντιλαμβάνονται διαφορετικά το ίδιο πράγμα. Κάποιος που περνάει λέει πως μόνο ο νους αλλάζει και όχι το προς μελέτη αντικείμενο. Έτσι και εδώ μπορεί να είναι η ίδια πράξη με δυο διαφορετικούς τρόπους λύσεις. Ή ο άνθρωπος να είναι ο ίδιος αλλά να πράττει ξεχωριστά στέλνοντας το ένα του μέρος μέσα στον Κήπο και το άλλο να αποστέλλεται να βρει τους συμπορευτές. Η πράξη αλλάζει το πνεύμα όμως μένει ίδιο.

 

 

Μιχαηλ

 

Η φύση των ανθρώπων είναι ίδια. Είναι οι συνήθειες που τους κάνουν διαφορετικούς

Κομφούκιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

κατι αλλα πολυ πσιλα...

 

ισως αν μπορουσες να κανεις μια καλυτερη αναλυση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...