Jump to content

Απ? τα πολλά βγήκε το Ένα και απ? το Ένα τα πολλά


Recommended Posts

Αυτή τη φράση, θα μπορούσε να έχει το περιεχόμενο που λες την ύστερη ελληνιστική εποχή ή τα ρωμαϊκά χρόνια. Την εποχή του Εμπεδοκλή όμως, το βρίσκω αρκετά δύσκολο.

:huh:

Αφού ήδη οι Ορφικοί -πολύ πριν τον Εμπεδοκλή- δίδασκαν τον θεό εντός!

 

Ένωση με το "πρωταρχικό" πυρ... Εκπύρωση... Κάπου εκεί.

Ναι, πολύ πιθανό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φράση, θα μπορούσε να έχει το περιεχόμενο που λες την ύστερη ελληνιστική εποχή ή τα ρωμαϊκά χρόνια. Την εποχή του Εμπεδοκλή όμως, το βρίσκω αρκετά δύσκολο.

:huh:

Αφού ήδη οι Ορφικοί -πολύ πριν τον Εμπεδοκλή- δίδασκαν τον θεό εντός!

 

Δε θα το διατύπωνε έτσι, αν ήθελε να εννοήσει αυτό. Άποψή μου, πάντα.

Link to comment
Share on other sites

- Προς το τέλος κάπου το έχασε, λένε, κι άρχισε να λέει ότι ήταν θεός.

Δεν ξέρω εάν το έχασε ή απλά διατυμπάνιζε το... αυτονόητο της φιλοσοφίας του: ότι δηλαδή όλοι είμαστε θεοί, μιας και διδάσκε ότι «ο άνθρωπος είναι ένας εξόριστος και πλάνης θεός».

«Έφυγε» από τον κόσμο με τρόπο που τον κάνουν αντάξιο του Δον Χουάν: «αποσωματώθηκε» και εξαφανίστηκε. Οι κακές γλώσσες λένε ή η «αποσωμάτωση» έγινε όταν απλά πήδηξε μέσα στον κρατήρα του ηφαιστείου της Αίτνας αλλά ο θρύλος τον θέλει να εξαφανίζεται σαν του παλιούς Τολτέκους μάγους.
Εγώ δεν πιστεύω καθόλου ότι "το έχασε", έτσι το έγραψα γιατί έτσι αποδίδεται μερικές φορές. Είχε καταλάβει πράγματα που οι άλλοι δεν καταλάβαιναν και σίγουρα μερικές φορές του 'βγαιναν με τρόπο που οι άλλοι ή θα γελούσαν ή θα προσκυνούσαν...
Link to comment
Share on other sites

Κερατάκι,

Τι να πω. Για μένα η διατύπωση είναι επαρκώς κατανοητή.

Άλλωστε... ρίξε μια ματιά και στην υπογραφή μου :cheerful:

 

Ούτις,

Νομίζω ότι αυτό το πρόβλημα (παρανόησης από τους γύρω, δηλαδή) το αντιμετώπισαν όλα τα λαμπρά πνεύματα του κόσμου και των εποχών.

Συμφωνούμε :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

Κερατάκι,

Τι να πω. Για μένα η διατύπωση είναι επαρκώς κατανοητή.

Άλλωστε... ρίξε μια ματιά και στην υπογραφή μου  :cheerful:

 

Ούτις,

Νομίζω ότι αυτό το πρόβλημα (παρανόησης από τους γύρω, δηλαδή) το αντιμετώπισαν όλα τα λαμπρά πνεύματα του κόσμου και των εποχών.

Συμφωνούμε  :cheerful:

16172[/snapback]

Εγώ όμως σκέφτομαι και κάτι άλλο. Σίγουρα κάποιοι παρανοήθηκαν, άλλοι όμως πήγαν γυρεύοντας (όπως νομίζω ο Εμπεδοκλής). Επεδίωξαν δηλ. την παρανόηση, ίσως, για να στείλουν και μ' αυτό τον τρόπο ένα "μήνυμα" σε όσους αποδέκτες το πιάσουν

Link to comment
Share on other sites

Επεδίωξαν δηλ. την παρανόηση, ίσως, για να στείλουν και μ' αυτό τον τρόπο ένα "μήνυμα" σε όσους αποδέκτες το πιάσουν

Δεν το αποκλείω... Αν και είναι ένας πολύ ριψοκίνδυνος τρόπος.

Διότι έτσι, τραβούν το ενδιαφέρον από "κάθε καρυδιάς καρύδι" που τρέχα-γύρευε πως θα το πάρει ο καθένας.

 

Ή τουλάχιστον, έτσι νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Επεδίωξαν δηλ. την παρανόηση, ίσως, για να στείλουν και μ' αυτό τον τρόπο ένα "μήνυμα" σε όσους αποδέκτες το πιάσουν

Δεν το αποκλείω... Αν και είναι ένας πολύ ριψοκίνδυνος τρόπος.

Διότι έτσι, τραβούν το ενδιαφέρον από "κάθε καρυδιάς καρύδι" που τρέχα-γύρευε πως θα το πάρει ο καθένας.

Ή τουλάχιστον, έτσι νομίζω...

Θα μπορούσε να είναι ριψοκίνδυνο, αλλά θα ένοιαζε αυτό κάποιον που δεν έχει πρόβλημα να σαλτάρει μέσα σε ηφαίστιο, να πιεί κώνειο, να αφεθεί να τον πιάσουν και να τον σκοτώσουν, να σαλπάρει στον Ωκεανό χωρίς να ξέρει με βεβαιότητα ότι έχει στεριά στην άλλη άκρη;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:offtopic:

Ασχετο αλλα Παρανοια :4_2_200v[1]: μηπως εχει να κανει με παραπανω(=απαγορευμενη) νοηση?

Γιατι το θεωρουν αρρωστεια?? :evilbl:

Μηπως φταινε ολοι οι narrow-minded ψυχολογοι που μονο ψυχολογια δε γραφανε?, :offtopic: :4_1_7v[1]:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...