Jump to content

Πακετο!!


 Share

Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα!!!

Μολις πηρα ενα καινουριο αντιγραφικο DVD, αλλα το pc μου δεν το αναγνωριζει γιατι δεν εχω το software του μαλλον, αλλαξα τα slave master κλπ απο πισω, το εκανα restart πολλες φορες, εψαξα στο net για το software αλλα δεν το βρηκα και εχω χαλαστει πολυ!!!

Ειχα δωσει το παλιο (ενα samsung) στον πατερα μου για φτιαξιμο(να το παει σε εναν δικο του που μου ελεγε),

και μου φερνει ενα LG super multi .. ταδε, το οποιο δεν ξερω ουτε τι μοντελο ειναι!!!

Ο father δε ξερει μια απο αυτα και δε καταλαβαινει, μηπως μπορειτε να μου πειτε τι μπορω να κανω???

 

ΥΓ. ο οδηγος των Win δεν εχει LG στη λιστα, και στα sites υπαρχουν μονο updates...

 

PLZZZZzzzz some help here!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε, ηρέμισε και πάμε να δουμε τι έχει.

 

Καταρχήν όταν ξεκινάς τον υπολογιστή μπες στο BIOS και δες στην πρώτη επιλογή αν το έχει αναγνωρίσει. Αν όχι και λέει ΝΟΝΕ πάτα ENTER πάνω του και βάλτο AUTΟ.

Βγάλε το DVD-ROM και βάλε το jumper στη θέση Cable Select.

Πες μου αν έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

σορυ που αργησα, κατι δεν πηγενε καλα με το connection μου μαλλον γιατι δεν ανοιγε η σελιδα..

τεσπα τι εστι cable select??το εχω βιδωσει + δε διαβαζω τι γραφει..

το Bios γραφει auto...

Link to comment
Share on other sites

Θα το ξεβιδώσεις, θα το βγάλεις και θα δεις οτι στο πίσω μέρος του, εκεί που συνδέεται το καλώδιο ΙDE και το καλώδιο ρεύματος (φαντάζομαι τα έχεις συνδέσει και τα 2) θα βρεις κάτι σιδεράκια στα οποία υπάρχει ένα πλαστικό (με μέταλλο μέσα) το οποίο ενώνει δύο από αυτά. Βγάλτο, και βάλτο στην θέση Cable Select (CS).

Για να βρεις ποια είναι η θέση αυτή θα κοιτάξεις μήπως πάνω απο τα σιδεράκια το έχει «σκαλισμένο» ή μήπως στο πάνω μέρος του drive το γράφει σε κανένα χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως χρειαζεται restart ετσι??

Βιος γραφουν none, παταω για να τα εντοπισει αλλα τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε θα κλείσεις τον υπολογιστή για να το κάνεις αυτό.

Μετά μολις τον ανοιξεις πήγαινε στο ΒΙΟS και δες αν το εχει αναγνωρισει

Αν οχι τοτε αλλαξε αυτη τη φορα το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω αλλα φως δεν βλεπω...

καμια αλλη συνταγη να δε σου κανει κοπο?ειναι και αργα βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

σε προβληματισα καπως ε?

σορρυ για την ταλαιπωρια...

κι εγω εχω και μαθημα αυριο...την τριτη δινω final speech...μετα τελος αλλα ειναι καπως λακετο...

ουτε θεμα δεν εχω βρει να φανταστεις...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι τόσο το καλώδιο IDE όσο και το καλώδιο ρεύματος είναι συνδεδεμένα καλά.

Για να δεις αν έχει ρεύμα όταν ανοίξει ο υπολογιστής πάτα το κουμπί open στο drive. Αν σου ανοίξει το πορτάκι τότε είμαστε ΟΚ από άποψη ρεύματος.

Στην συνδεσμολογία IDE τώρα.

Το καλώδιο που συνδέεις το drive είναι συνδεδεμένο με άλλη συσκευή;

Αν όχι τότε σύνδεσέ το σε master και βάλε και το πλαστικό στα σιδεράκια στη θέση master.

Αν υπάρχει άλλη συσκευή, τότε πρέπει να δεις αν αυτή η άλλη συσκευή είναι master ή slave.

Αν είναι μαστερ, τότε βάλε το πλαστικό στο drive slave και σύνδεσε την ελεύθερη υποδοχή του καλωδίου.

Αν είναι slave κάνε το αντίθετο.

 

Αν πάλι δεν δουλεύει τότε κάτι δεν κάνεις σωστά με το πλαστικό (jumber). Αυτό καθορίζει αν αναγνωρίζεται η συσκευή ή όχι. Εκτός και αν είναι προβληματικό το drive

Link to comment
Share on other sites

ξερω κατι απο αυτα που λες και τα ειχα τσεκαρει πολλες μεχρι να κανω post,μαλλον θα ψαξω υποστηριξη μεσω microsoft...

Τελος παντων ευχαριστω για τον χρονο σου!!!Αντε και καλο μηνα!!!!

Καλη Ξεκουραση!!

Link to comment
Share on other sites

Τα Drives δεν θέλουν drivers ρε για να δουλέψουν. Ακόμα και να μην υπάρχει του κατασκευαστή, χρησιμοποιούνται κάποιοι defaults. Το ότι δεν στο αναγνωρίζει είναι 10000000% πρόβλημα συνδεσμολογίας ή συσκευής. Ο driver δεν έχει να κάνει. Ξανακοίτα προσεκτικά την συνδεσμολογία, το jumber, τα καλώδια αν λειτουργούν (πχ δοκίμασε καλώδια από άλλο drive) και αν δεν λειτουργουν τότε το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...