Jump to content

Το Άρωμα - Πατρίκ Ζισκίντ


Marilena
 Share

Recommended Posts

Καθε βιβλιο στον καθε ενα μας λεει κατι διαφορετικο...

 

Εμενα μου θυμισε οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε ολες τις αισθησεις μας στο επακρο....

 

Συνιθως χρησιμοποιουμε την οραση και την ακοη αλλα υπαρχει και η αφη και οσφρηση

 

Μερος της προσπαθεια για να αποκτησουμε την γνωση ειναι να μαθουμε να χρεισιμοποιουμε στο επακρο αυτων που μας δινονται απο την φυση, εμεις προσπαθουμε να τα παρακαμψουμε ισως και για αυτο ξεχαστικε και η "γνωση"...

 

Τωρα βεβαια αυτες ειναι η δικες μου σκεψεις για το συγκεκριμενο βιβλιο και τι μου ειπε...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες Μαριλένα :cheerful:

 

Συμπληρώνοντας τα όσα ήδη είπε η Namiarlda (με τα οποία συμφωνώ), το βιβλίο δείχνει επίσης το πως αντιμετωπίζει ο κόσμος τον "διαφορετικό άνθρωπο".

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και πάλι marilena.

Σου έκανα κήρυγμα σε προηγούμενο topic για τις καταστροφικές συνέπειες που έρχονται όταν δρούμε "αντιδραστικά". :cheerful: Σκέψου λοιπον εδώ τι έκανε ο ήρωας του βιβλίου αυτού και γιατί. Και σκέψου και το τέλος του (μην το αποκαλύψουμε γι' αυτους που δεν το έχουν διαβάσει ακόμα).

 

Για μένα το τέλος του βιβλίου ήταν αυτό που το έκανε να ανέβει απίστευτα στην εκτιμησή μου. Κατά τα άλλα θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα καλογραμμένο splatter θρίλερ για τους λάτρεις του είδους.

Link to comment
Share on other sites

καμμια φορα ενας τιτλος και το ονομα του συγγραφεα δεν βοηθανε..

μπορει να το εχω διαβασει παλιοτερα..

ισως μια συντομη περιγραφη να εκανε πιο ενδιαφερον το topic..

Link to comment
Share on other sites

Από λογοτεχνικής άποψης εμένα μου άρεσε ότι καταρρίπτει το στερεότυπο του πρωταγωνιστή- ήρωα-καλού.

 

Εδώ μιλάμε για ένα τέρας της φύσης το οποίο λειτουργεί ενστικτωδώς και καταστρέφει τα πάντα στο πέρασμά του...

 

Αυτό μου έχει μείνει από το βιβλίο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...