Jump to content

Δυσπιστία


Recommended Posts

Κοντα ειναι αλλα οχι ακριβως το ιδιο..

 

Δεν εμπιστευομαι καποιον η δεν πιστευω αυτα που μου λεει αρα ειμαι και επιφυλακτικος απεναντι του..

 

Η δυσπιστία λειτουργεί αμυντικά για τον οργανισμό έτσι δεν είναι;
Αρκει να μπορεις να την αποσυρεις κατα βουληση..

 

Και καταπολεμάται με αντικειμενικότητα + λογική = κριτική σκέψη!

 

ναι αυτη περιπου ειναι η λυση, αλλα απαιτει χρονο και κατανοηση και απο το αλλο μερος..

Link to comment
Share on other sites

επειδή έπαιξε αρκετά η σχέση ανάμεσα στις δύο λέξεις

δυσπιστία =η δυσκολία για εμπιστοσύνη, μη πίστη και

επιφύλαξη=δισταγμός για την λήψη μιάς απόφασης,αναμονή ορισμένων προυποθέσεων

 

η δυσπιστία μου φαίνεται σαν κάτι πιό πάγιο οσο αφορά στον χαρακτηρισμό ενός ατόμου ενώ η επιφύλαξη δείχνει περισσότερο μιά τακτική,είναι δε ενδιαφέρον οτι στα νομικά εμπεριέχει την διατήρηση δικαιώματος αναίρεσης

 

στην συγκεκριμένη φράση χρησιμοποιείται η λέξη δυσπιστία ,αν και υποθέτω οτι ο εμπνευστής της μάλλον μπερδεύεται ως προς την σαφή απόδοση του νοήματος δηλ εγώ την καταλαβαίνω ως εξής ( φυσικά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη)

 

Η επιφύλαξη σαν τρόπος κερδίζει , η δυσπιστία σαν αρχή χάνει.

 

Το ερώτημα για μένα είναι :μπορείς να αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους αφήνοντας πίσω τις όποιες αρνητικές εμπειρίες ? ακόμα και αν επιφανειακά οι περιστάσεις παραπέμπουν σε δυσμενείς εξελίξεις δεδομένου όμως οτι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός τότε οι ανατροπές πρέπει να είναι αν όχι αναμενόμενες τουλάχιστον προσδόκιμες...

 

θεωρώ οτι ακόμα και για χάρη ενός ανθρώπου που θα μας κάνει την έκπληξη αξίζει να βιώσουμε τις όποιες απογοητεύσεις απο κάποιους άλλους..

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα για μένα είναι :μπορείς να αντιμετωπίζεις τους ανθρώπους αφήνοντας πίσω τις όποιες αρνητικές εμπειρίες ? ακόμα και αν επιφανειακά οι περιστάσεις παραπέμπουν σε δυσμενείς εξελίξεις δεδομένου όμως οτι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός τότε οι ανατροπές πρέπει να είναι αν όχι αναμενόμενες τουλάχιστον προσδόκιμες...
ναι αλλα μονο κατοπιν θελησης και σκεψης, γιατι τις αρνητικες εμπειριες οπως και τι θετικες τις φερνουμε μεσα μας και ειναι ενα κομματι απο τον εαυτο μας..

 

αλλα πριν φτασεις εκει χρειαζεται αυτο που ειπε ο johnny

 

Και καταπολεμάται με αντικειμενικότητα + λογική = κριτική σκέψη!

 

μετα ερχεται η εν μερη επιστοσυνη και μετα η αρση , ολοκληρωτικη η εν μερη.. :)

Link to comment
Share on other sites

«Batida de Coco,

εγώ την καρδιά μου δε τη δανείζω με τόκο.

Κι όταν πίσω την παίρνω στο κακό της το χάλι,

λέω πάντα ?χαλάλι!?

και Batida de Coco...»

(Από παλιό τραγουδάκι της Αρλέτας :cheerful: )

 

Μ? άλλα λόγια δηλαδή, εάν «κλείνεσαι», σίγουρα θα προφυλαχθείς από περαιτέρω πλήγματα... Αλλά ταυτόχρονα δεν θα ξαναβιώσεις όλ' αυτά τα βαθιά συναισθήματα -καλά και δυσάρεστα-, που σίγουρα αξίζουνε να βιώνονται, για ποικίλους λόγους. (Μόνο με τα βαθιά συναισθήματα, αισθάνεται κανείς πραγματικά ζωντανός ^_^ )

Link to comment
Share on other sites

H δυσπιστία κατ'εμέ, αν υπάρχει σε μικρές και απόλυτα ελεγχόμενες δόσεις μπορεί να σώσει τον άνθρωπο απο τα χειρότερα...Άν όμως είναι τεραστίων διαστάσεων και ανεξέλεγκτη (προς όλους δλδ) στερεί απο τον άνθρωπο την έννοια του συναισθήματος....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...