Jump to content

Osho rajneesh


Recommended Posts

στη δευτερη απαντηση ξεχασες το

 

Namaste!

 

απλα το υπεθνιμιζω

 

 

:063laugh::063laugh::063laugh::063laugh:

 

Sorry Atma.... :019blush:

 

Απλά μου φάνηκε αστείο...... No hard feelings.... ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Atma αστειο ειτανε και ζητω συγνωμη αν σε προσβαλε..

 

δε υπαρχει τιποτα τετοιο

-παρατηρώ πως υπάρχει μια περίεργη διάθεση χμ....για να δούμε!_..

 

οσο για το τι κατοικει μεσα μου αστο καλυτερα εκει που ειναι..

 

 

αμα θελεις το σβηνω η μαλλον το τροποποιώ καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

συγχωρεμένος :angel:

 

αλλά κοίτα κι αυτό--για να γνωριζόμαστε σιγά-σιγά--:

 

Νamaste=..."αναγνωρίζοντας τον θεό που κατοικεί μέσα σου"

 

τουτέστιν καλόμ'...αυτός είναι ο χαιρετισμός που χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου, αλλά και στο γραπτό μου λόγο.)

any other comments/hope not.-

 

το να δέχεσαι τους άλλους ως έχουν,είναι κάτι που πρέπει να ξεκινάει από το να είσαι εικρινής μαζί τους/

συνεπώς..μην τροποποιήσεις την απάντηση φίλε μου,άπλα να γνωρίζεις ότι καλό είναι και το χιούμορ ως διάλειμμα στην κουβέντα ( χρειάζεται πρωτίστως όμως και η εξοικοίωση...)...αλλά δεν είδα ακόμη "φώς" σε αυτη:(...

δηλαδή κανείς δεν κουβεντιάζει εδώ;...(όχι! δεν θέλω να πιστεψω κάτι τέτοιο...//είναι ακόμη νωρίς κλπ κλπ...)

 

εχμ..

 

καλό βράδυ.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καμια προθεση να σε κρινω, το κανω ομως ΧΩΡΙΣ κανενα αρνητικο~επιθετικο συναισθημα

 

Εδω ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα...Ισα ισα που αυτο ειναι προφανες απο το περιβαλλον...

Link to comment
Share on other sites

έσχετα με το απατεόνας ή όχι, το σίγουρο είναι ότι ήταν αντιδραστικός!

 

έκανε κοινωνιολογία και ανέτρεπε αυτά που άκουγε, με συνέπεια να βγαίνει συνεχώς έξω απ' την τάξη!

 

Μια πολύ αγαπημένη μου φρασούλα που είπε ήταν: "Στην προσπάθεια μας να αναθρέψουμε τα παιδιά, τα κάνουμε σκλάβους-σκλάβους των πολιτικών ιδεολογιών, των κοινωνικών ιδεολογιών, των θρησκευτικών. Δεν τους δίνουμε την ευκαιρία να σκεφτούν αυτόνομα, να ψάξουν αυτόνομα..."

 

Από το freedom, the courage to be yourself!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καμια προθεση να σε κρινω, το κανω ομως ΧΩΡΙΣ κανενα αρνητικο~επιθετικο συναισθημα

 

Εδω ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα...Ισα ισα που αυτο ειναι προφανες απο το περιβαλλον...

 

 

χμ...το πρόσεξα καλόμ'..

 

απλά μέσα στην αυτή "χαλαρότητα" ν' ανταλλάσουμε και καμμιά κουβέντα "άξιας λόγου"..τι λές;)

 

Ο Όσσο έλεγε συνήθως στο ακροατήριο του...πως "σημασία δεν έχει τι λέω όταν μιλάω, αλλά τι κατεβάσει ο νους σου όταν με ακούς"(διαβάζεις- εδώ)

 

να είσαι καλά.)

Link to comment
Share on other sites

για τον κυριο Οσσο δεν θα εκφερω γνωμη γιατι απλα δεν γνωριζω αν και δεν νομιζω πως εχει να προσφερει τιποτα περισσοτερο απο οσα εχουν ειπωθει κατα καιρουν απο μεγαλυτερους ανδρες η προφητες απο αυτον..

 

γιαυτο κλεινω περισσοτερο προς την αποψη του Succore περι "ψαρεματος"...

 

 

αλλά κοίτα κι αυτό--για να γνωριζόμαστε σιγά-σιγά--:
ναι αυτο οσο ολοι μαπαινοβγαινουμε εδω..

καποια στιγμη δηλαδη..

 

 

 

Νamaste=..."αναγνωρίζοντας τον θεό που κατοικεί μέσα σου"

 

τουτέστιν καλόμ'...αυτός είναι ο χαιρετισμός που χρησιμόποιώ στην καθημερινότητα μου αλλά και στο φραπτό μου λόγο.)

any other comments/hope not.-

 

και φυσικα αυτες οι εξηγησεις δεν χρειαζοταν..

ειναι δικαιωμα σου να ξεκινας και να σταματας τα topic σου οπως νομιζεις εσυ καλυτερα..

 

το δικο μου κινητρο το ξεκαθαρισα..

 

οποτε καλυτερα για ολους να τελειωσει αυτο εδω..

αλλωστε ειναι και :offtopic:

 

οπως ειπε και η Morgainne

 

No hard feelings....
Link to comment
Share on other sites

Καμία περίεργη διάθεση! :)

Απλά, υπάρχουν πολλοί τρόποι να ανοίξει κανείς μια συζήτηση, μεταξύ των οποίων και ο "σχετικά εριστικός"... Αυτόν προσπαθούσα να προλάβω... "No hard feelings"! :smilewink:

 

Αλήθεια, για να επιστρέψουμε και στον κύριο rajneesh, το "namaste" που αρέσκεσαι να λες, έχει καμία σχέση με αυτό?

Γιατί, αν έχει, πιθανόν να είσαι ο σχετικά "αρμόδιος" άνθρωπος να μοιραστεί τις απόψεις του για τον Osho rajneesh (η όποια αμεροληψία βέβαια είναι κάτι το οποίο πιθανόν να μας αποχαιρετήσει για λίγη ώρα...).

Link to comment
Share on other sites

για τον κυριο Οσσο δεν θα εκφερω γνωμη γιατι απλα δεν γνωριζω αν και δεν νομιζω πως εχει να προσφερει τιποτα περισσοτερο απο οσα εχουν ειπωθει κατα καιρουν απο μεγαλυτερους ανδρες η προφητες απο αυτον..

 

Αυτοί που φέρουν τα λόγια ήταν και είναι πολλοί και σε όλα τα μήκη και πλάτη της γής.Απο κεί και πέρα είτε ο Ιησούς ήταν όπως πολλοί λένε ένας απλός επαναστάτης,είτε ο osho ένας απλός απατεώνας το σίγουρο είναι

οτι τα λόγια και η δόνηση που αυτά μεταφέρουν είναι για μένα και η όλη ουσία.Τώρα από ποιόν μας αρέσει να τα ακούμε θαρρώ οτι είναι θέμα προσωπικής προτίμησης καθώς και θέμα συντονισμού.

Link to comment
Share on other sites

για τον κυριο Οσσο δεν θα εκφερω γνωμη γιατι απλα δεν γνωριζω αν και δεν νομιζω πως εχει να προσφερει τιποτα περισσοτερο απο οσα εχουν ειπωθει κατα καιρουν απο μεγαλυτερους ανδρες η προφητες απο αυτον..

 

Αυτοί που φέρουν τα λόγια ήταν και είναι πολλοί και σε όλα τα μήκη και πλάτη της γής.Απο κεί και πέρα είτε ο Ιησούς ήταν όπως πολλοί λένε ένας απλός επαναστάτης,είτε ο osho ένας απλός απατεώνας το σίγουρο είναι

οτι τα λόγια και η δόνηση που αυτά μεταφέρουν είναι για μένα και η όλη ουσία.Τώρα από ποιόν μας αρέσει να τα ακούμε θαρρώ οτι είναι θέμα προσωπικής προτίμησης καθώς και θέμα συντονισμού.

 

δεν διαφωνω..

αλλα αυτο νομιζω πως ειναι μια λογικη η μεθοδος..

ιδιαιτερα σε περιπτωσεις που τα πραγματα ειναι σαφη και ξεκαθαρα..

 

υπαρχει ομως και η αλλη μεθοδος η οποια μπορουμε να την χρησημοποιησουμε οταν τα πραγματα δεν ειναι τοσο ξεκαθαρα και ας μου επιτραπει να πω τοσο "..Ηλίου φαεινότερα.."

τοτε παιζει ρολο η πηγη η οποια προερχεται η θεωρια και ακομα καλυτερα αν μπορουμε να τσεκαρουμε την πρωταρχικη πηγη..

 

αν οι ανθρωποι η καλυτερα οι πηγες οι οποιες προερχονται ειναι ορθες τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα και αυτα που εκπορευονατι να ειναι σωστα..

Link to comment
Share on other sites

SeaHawk

 

τι ακριβώς θές να πείς;μπορείς να φέρεις ένα παραδειγμά μιας "ορθής" πηγής;

 

Ο καλύτερος τρόπος κατα την ταπεινή μου άποψη για να τσεκάρεις την όποια θεωρία είναι να αναζητήσεις την εφαρμογή της στην καθημερινότητα σου και στην ιδιοσυγκρασία σου.Από εκεί νομίζω οτι θα εξάγεις τα καλύτερα συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ας πούμε μια ''σωστή'' πηγή θα ήταν ο βουδισμός και τα ιερά του βιβλία παρά οι ''αναμύξεις'' και ''προσωπικές τοποθετήσεις'' του Όσσο περί του θέματος!

 

νομίζω ότι και γω μπορώ ''άνετα'' να βγάλω δική μου χριστιανική αλήθεια με δυο τρεις στίχους μόνο:

 

1) Άβυσσος άβυσσον αιώνεια προσκαλεί

2) Ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεσθαι

3) Δόξα σοι τω δίξαντι τω φως κ.ο.κ.

 

Το θέμα είναι ότι η δική μου προσέγγιση θα είναι που μπορεί να απέχει χιλιόμετρα μακριά από αυτά που ήθελε να ''θείξει'' η βίβλος ή τα ευαγγέλια...

 

Συμφωνώ με τις ορθές πηγές :worthy:

Link to comment
Share on other sites

Namaste.)

 

Ο καλύτερος τρόπος κατα την ταπεινή μου άποψη για να τσεκάρεις την όποια θεωρία είναι να αναζητήσεις την εφαρμογή της στην καθημερινότητα σου και στην ιδιοσυγκρασία σου.Από εκεί νομίζω οτι θα εξάγεις τα καλύτερα συμπεράσματα.

 

ακριβώς:)//Ποιός μιλάει όμως μέχρι στιγμής σε τούτη την κουβέντα ιδίας πείρας;...Ποιός έχει φτάσει να ερευνήσει τις "ορθές πηγές" ,να πάει παραπέρα και να κατανοήσει που είναι το σωστό και που το λάθος του διδάσκαλου Όσσο;..

---χμ..σκληρο αυτό,ναι ,αλλά αν κατάλαβα καλά ,έχουμε δρόμο ακόμη εδώ../ακόμη δεν φτάσαμε στις συγκρίσεις μεταξύ των "ορθών" για να καταλήξουμε στο τρία..πόσο μάλλον στο τέσσερα,καλέ μου.. @_@---

 

 

 

Τι να την κάνεις την όποια "ορθή πηγή" αν δεν είναι για σένα η Αλήθεια;

Αναρρωτιέμαι και ρωτώ και σας παιδιά!

-Με τίνος τη σιγουριά μιλάτε για τον έσω-εαυτό σας;

"Ορθή πηγή "είναι αυτή που σας είπαν ότι είναι, ή κατόπιν μελέτης αυτής plus:του εαυτού σας,βρήκατε "συγκερασμό" μεταξύ των;

 

Η απόψη μου, σε όσα αφορούν στον δικό μου δρόμο, είναι συγκεκριμένη για τις θρησκείες-όλες είναι ένα κομμάτι μου/μα όλες."Δύναμαι να προχωρήσω παραπέρα;"--αυτό οφείλω να αναρρωτηθώ,μόλις τελειώσω την έρευνα μου,εντός και εκτός...και το έπραξα,ο συγκερασμός των μερών μου (των άπανταχού "θρησκειών" είναι το ζητούμενο μου ..μέχρι ανελίξεως.. ) *

 

Το πρόβλημα με τις θρησκείες ως έχουν δεν είναι τα όποια δόγματα άλλα η δυσκολία να καλύψουν σε απαντήσεις της εσωτερικής διαδρομής του αναζητητή.

μπορείς να περάσεις από τηνκάθε μια απ'αυτές να αποκωδικοποιήσεις αλλά η ψχ σου να θέλει προχώρησει πιο πέρα..

το τέλος των θρησκειών από την θεοσοφική του διάσταση ,ο συγκερασμός των ιδεών από διδασκάλους σαν τον Όσσο ,αλλά και σαν τον Σάτυα Σαι Μπάμπα ,η έννοια τους ενός θεού εντός που εμφανίζεται μέσα από απειρες εκφάνσεις ανά τις θρησκείες και τις ιδιοσυγκρασίες των προσωπικοτήτων που ασπάζονται τα απανταχού δόγματα....θέλει πολλά καρβέλια ακόμη να καταναλώσει πριν γίνει το μέλλον τώρα...

 

η υδροχοϊκη εποχή μπορεί να δηλώνεται ότι "έφτασε" ,αλλά για να είναι όντως εδώ...χρειάζεται αυτό που τώρα εμείς δηλώσαμε ως δεδομένο (εν τω παν) να γίνει συνείδηση και στην πλειοψηφία των όσων χλευάζουν τις ...ανατροπές..των "ορθών πηγών"...

 

 

 

μια αγαπημένη μου φράση λέει πως..σαν γενιόμαστε είναι λες και ο εαυτός είναι μια λεγεώνα προσωπικοτήτων...μέχρι να πεθάνει ως Ενας.

 

 

---------->*το γεγονός ότι δεν είναι όλοι έτοιμοι να αποδεχτούν πέραν του ενός δόγματος, ως ορθό ή αληθές,πόσο μάλλον να προχωρήσουν στην συγκριτική μελέτη μεταξύ των,είναι τόσο θέμα φυσικής τάσης(ιδιοσυγκρασίας)όσο μάλλον και λείανσης της προσωπικής λίθου που έχει ήδη επιτευχθεί μέσω των αλλεπάλληλων επανενσαρκώσεων /τουτέστιν, δεν είναι όλοι έτοιμοι να δεχτούν όσα άλλοι θεωρούν απολύτως αποδεκτά ή ακόμη και δεδομένα,και αυτό είναι κάτι το απολύτως αποδεκτό από μένα,που βρίσκομαι εδώ να συζητώ κάτι τόσο πολυεπίπεδο,και ίσως δυσνόητο για κάποιους//Το σίγουρο είναι πως από τους διδασκάλους που μας δείχνουν το δύσκολο δρόμο προς το Εν.. όλοι μπορούμε να μάθουμε περισσότερα.. είτε είμαστε στην αρχή είτε στη μέση είτε στο τέλος της πορείας μας στην ατραπό ..--------

 

 

 

 

Μην ακούς όσα σου λέω...σημασία έχει τι σκέφτεσαι όταν μ'ακούς..

 

//πεσμας τι σκέφτηκες λοιπόν:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...