Jump to content

Remote Viewing


johnny
 Share

Recommended Posts

Μιλώντας σε ένα ένα άλλο τόπικ για ένα ολοένα αυξανόμενο ενδιαφέρον από πλευράς επιστήμης για τα παραψυχολογικά φαινόμενα, να και μια καλή είδηση για την "όραση εξ'αποστάσεως" (remote viewing).

 

Πιό συγκεκριμένα, μέσα σ'αυτό το μήνα γίνεται στο Λονδίνο κάποιο συνέδριο όπου ένας αμερικανός καθηγητής, ο Paul H. Smith θα διδάξει τη μέθοδο του remote viewing, ώστε να αντιλαμβάνεται κανείς πράγματα που βρίσκονται σε απόσταση και πέρα από τις 5 αισθήσεις του.

Πληροφορίες περί τέτοιων συνεδρίων μπορείτε να βρείτε εδώ.

Ο Smith, μαθητής των Ingo Swann και Hal Puthoff, υπήρξε εργαζόμενος στη CIA όπου μαθήτευε σε πράκτορες αυτή τη μέθοδο επί 7 χρόνια.

Αυτό που λέει λοιπόν ο κύριος Smith (και έχει ζουμί) είναι ότι όλοι έχουμε τη δυνατότητα να μάθουμε να χρησιμοποιούμε το remote viewing, χωρίς να έχουμε ανεπτυγμένες ψυχικές δυνάμεις. Έχουμε όλοι μέσα μας αυτή την εσωτερική νοητική δύναμη, απλά δεν το ξέρουμε. Η ικανότητα να αναπτύξουμε αυτές τις δυνάμεις υποδαυλίζεται από το συνειδητό μας μέρος όπου καθημερινά διασπάται σε πάρα πολλές σκέψεις, αλλά με λίγη δουλειά και με την καθοδήγηση κάποιου έμπειρου δασκάλου, όλοι μπορούμε να αποκτήσουμε πρόσβαση σ'αυτή τη νοητική δύναμη που κρύβουμε.

Είμαι σίγουρος πως μέχρι εδώ θα έχετε ήδη αποκτήσει ένα πλατύ χαμόγελο, διαπιστώνοντας τις ομοιότητες μεταξύ παραψυχολογίας και... the magic way! ^_^

Ε λοιπόν, ακόμα πιό ενδιαφέρον συνδετικό στοιχείο αποτελεί η μέθοδος του Smith για "το ξύπνημα" των δυνάμεων. Όπως λέει ο ίδιος, σκοπός της μεθόδου είναι ο μαθητευόμενος να μάθει να μπαίνει σε μια "άλλη κατάσταση συνείδησης" όπου εκεί να μπορεί να ξεχωρίζει "τα σήματα" (πληροφορίες από την εξ'αποστάσεως όραση) από "τον θόρυβο" (παρεμβολή του συνειδητού νου - και όχι μόνο...).

 

Τί συμπεράσματα βγάζετε απ'όλα αυτά??? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος ειναι ο σκοπός του μαθητευόμενου, αλλά ξέρω πως η μητέρα πριν κανα 9-10 χρόνια όταν η αδελφή μου ηταν στα νηπια και εκεινη ηταν στο σουπερ μαρκετ... Ενιωσε πως η αδελφή μου χτύπησε και όντως ετσι ειχε γινει....

Επίσης αυτο εγινε και προχθες που η αδελφη μου ειναι στο τερμα του 1ου ποδιου χαλκιδικης και χτύπησε και η μάνα μου το πρωι (πριν το μαθουμαι) μας ειπε οτι χτυπησε η αδελφη μου κ οτι το ενιωσε στον υπνο της.....

 

Πολλά και διαφορα τετοια εχουν συμβει και ενα ειναι σιγουρο πως υπάρχουν....

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας σε ένα ένα άλλο τόπικ για ένα ολοένα αυξανόμενο ενδιαφέρον από πλευράς επιστήμης για τα παραψυχολογικά φαινόμενα, να και μια καλή είδηση για την "όραση εξ'αποστάσεως" (remote viewing).

...

Μικρή σημείωση: Το Remote Viewing αποκαλούνταν παραδοσιακά στα Ελληνικά "Διόραση"
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως το Remote Viewing ήταν παλιότερα μια κοινή ικανότητα των ανθρώπων - όπως κι η τηλεπάθεια. Και οι δυο είχαν να κάνουν με την επιβίωση του ανθρώπινου είδους. Άτομα με ενισχυμένη αυτήν την ιδιότητα θα μπορούσαν να αντιληφθούν έναν κίνδυνο (π.χ. ένα θηρίο πλησιάζει) πολύ πιο έγκαιρα - άρα μεγαλύτερες δυνατότητες επιβίωσης.

 

Κι η τηλεπάθεια, στα ίδια πλαίσια λειτουργούσε. Όταν ένα μέλος της ομάδας κινδύνευε, μπορούσε να δώσει κάποιο "σήμα πανικού" ή κάτι άλλο. Παρ' όλο που πολλές φορές αναρωτήθηκα μήπως η πρώτη γλώσσα των ανθρώπων δεν ήταν, ούτε προφορική, ούτε νοηματική, αλλά τηλεπαθητική. Φανταστείτε μια ομάδα ανθρώπων των σπηλαίων να κυνηγούν μαμούθ και να συνεννοούνται μέσω τηλεπάθειας!

 

Η μεν τηλεπάθεια ατόνησε προφανώς με τη χρήση της προφορικής γλώσσας (μη στεναχωριέστε, για να επικρατήσει σημαίνει πως ήταν πολύ καλύτερο μέσο συνεννόησης) η δε ιδιότητα της διοόρασης -λέω τώρα εγώ- με την ανακάλυψη της φωτιάς: κρατούσε μακριά τα θηρία, αλλά έδινε και μεγαλυτερες πιθανότητες επιβίωσης σε άτομα με μικρότερες δυνατότητες διόρασης.

 

Όλα τα παραπάνω όμως, είναι σχεδόν αδύνατο να αποδειχθούν... :( (Κι επειδή τα έχω βγάλει τελείως από το κεφάλι μου, μην τους δίνετε κι ιδιαίτερη σημασία).

Link to comment
Share on other sites

...Η μεν τηλεπάθεια ατόνησε προφανώς με τη χρήση της προφορικής γλώσσας (μη στεναχωριέστε, για να επικρατήσει σημαίνει πως ήταν πολύ καλύτερο μέσο συνεννόησης) ...

'Η ανακάλυψαν ότι λες καλύτερα ψέματα με λόγια παρά με τις σκέψεις...
Link to comment
Share on other sites

'Η ανακάλυψαν ότι λες καλύτερα ψέματα με λόγια παρά με τις σκέψεις...

 

Χωρίς αστεία, το ψέμμα ήταν απαραίτητο για να επικρατήσουν κάποιοι έναντι κάποιων άλλων! Πολύ καλή σκέψη!

Link to comment
Share on other sites

Η απλα ηρθε ο καιρος και μας πεισανε πως Αορατος και σιωπηλος πρεπει να μεινει αυτος ο κοσμος...

Link to comment
Share on other sites

Ο Smith, μαθητής των Ingo Swann και Hal Puthoff, υπήρξε εργαζόμενος στη CIA όπου μαθήτευε σε πράκτορες αυτή τη μέθοδο επί 7 χρόνια.

Τί συμπεράσματα βγάζετε απ'όλα αυτά??? :)

 

Το πρωτο συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι η CIA και οι θυγατρικες τις ειναι πραγματικοι εχθροι της ανθρωποτητας!!

Τωρα οσο για το remote view ειναι νομιζω η συγχρονη λεξη για την τηλεπαθεια,ισως ακομη και για το αστρικο ταξιδι και τετοιες παρομοιες ικανοτητες

Θυμαμαι πριν λιγα χρονια στην Ρωσια που εκπαιδευαν μικρα παιδια να διαβαζουν χωρις να βλεπουν!

Οσο για ιστοριες με γιογκι εχω ακουσει πολλες,μια που μου εκανε εντυπωσει ηταν για μια μοναχη

που ειχε αναπτυξει την ικανοτητα να βλεπει με τα αυτια της... :blink:

Αναρωτιεμαι και αυτο που μ' ενοχλει λιγο ειναι κατα ποσο αυτες οι ικανοτητες ειναι ανιδιοτελεις!

Εξαλλου το να βλεπεις απο τα αυτια με παραπεμπει περισσοτερα σε πνευματικη διαστροφη

παρα σε ικανοτητα :002stopthewar:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...