Jump to content

πτώση


Recommended Posts

''Έχασαν τον παράδεισο που τοποθετούνταν ανατολικά της Εδέμ...''

Βλακείες πιστεύω ... Αν η πτώση ήταν το αποτέλεσμα της ελεύθερης μας βούλησης, τότε ευτυχώς που επιλέξαμε την Γη, τουλάχιστον εδώ είμαστε ελεύθεροι

 

Εν το μεταξύ υπάρχει πιστεύω μια κρυφή σύνδεση μεταξύ της πτώσης των Πρωτοπλαστων με την πτώση των Δαιμόνων μαζί με τον Σατανά

 

Για τους πολύ διαβασμένους υπάρχει και ο Ανώτερος εαυτός (εκτώ άλλων μίλησε και γι' αυτόν ο Κράουλη) και όταν τιμάμαι πιο πολύ τα της σαρκός, τότε κάνουμε μια μικρή κάτωδο... και το do what thou wilt that's be the whole of the law ''χωρίς να ενοχλάς κανένα κάνε ότι θες'' είναι αφιερωμένο για τον ανώτερο εαυτό και όχι τον κατώτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες εκτος του σημειου "ειμαστε ελευθεροι"

Μπορει αλλου να ειναι χειροτερα δε ξερω, ομως εδω χαμω Γεννιομαστε ελευθεροι..

 

τωρα τι ειδους μαζοχισμο εχουμε(ή καλυτερα μας μαθαινουνε να εχουμε) ωστε να μην εκφραζουμε ποτε τι αληθινα πιστευουμε, και συνεχως να προσπαθουμε να αποδειξουμε πως ειμαστε μερος μιας μεγαλυτερης ιδεολογιας...δεν καταλαβαινω..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ...

Μου θύμισες πολύ μια ταινία, την Πόλη των Αγγέλων.

Στην ταινία αυτή λοιπόν, ο "Αγγελος" διάλεξε συνειδητά την γήινη ζωή και κατά συνέπεια την πτώση.

Θυμάμαι ότι "έπεσε" συμβολικά από ένα πολύ ψηλό κτίριο...

Βέβαια, ακόμα και αν δεν του ήρθαν τα πράγματα όπως τα ήθελε, στο τέλος άφησε να εννοηθεί ότι δεν μετάνοιωσε για αυτή του την επιλογή...

(Πολύ καλή ταινία, να την δείτε αν δεν την έχετε ήδη δεί!!)

 

Όσο για τους Πρωτόπλαστους, ναι, συμφωνώ ότι οι ίδιοι επέλεξαν την Πτώση.

(Και μην ακούσω βλακείες του στυλ "Η Εύα ξεμυάλισε τον Αδάμ!!! :015annoyed: )

Και υποθέτω πως Πτώση=Ελευθερία.

Αλλά έχω μια απορία....

Αν πάρουμε την Χριστιανική μυθολογία, ο Ανθρωπος επιλέγει εξ'αρχής την Πτώση και μόνο έτσι ξεκινά η ανθρωπότητα, άρα η Πτώση δεν θεωρείται και τόσο αρνητική...

Τι συμβαίνει λοιπόν με αυτούς που καθ'όλη την διάρκεια της ζωής τους προσπαθούν να... ξανανέβουν;;;

:angel:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους Πρωτόπλαστους, ναι, συμφωνώ ότι οι ίδιοι επέλεξαν την Πτώση.

(Και μην ακούσω βλακείες του στυλ "Η Εύα ξεμυάλισε τον Αδάμ!!! :015annoyed: )

Και υποθέτω πως Πτώση=Ελευθερία.

Αλλά έχω μια απορία....

Αν πάρουμε την Χριστιανική μυθολογία, ο Ανθρωπος επιλέγει εξ'αρχής την Πτώση και μόνο έτσι ξεκινά η ανθρωπότητα, άρα η Πτώση δεν θεωρείται και τόσο αρνητική...

Τι συμβαίνει λοιπόν με αυτούς που καθ'όλη την διάρκεια της ζωής τους προσπαθούν να... ξανανέβουν;;;

:angel:

1) τι καλυτερο στους γηινους πειρασμους απο την Ευα;

2)Θεωρεις την ανθρωποτητα ΘΕΤΙΚΟ??????????????

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε την Χριστιανική μυθολογία, ο Ανθρωπος επιλέγει εξ'αρχής την Πτώση και μόνο έτσι ξεκινά η ανθρωπότητα, άρα η Πτώση δεν θεωρείται και τόσο αρνητική...

Τι συμβαίνει λοιπόν με αυτούς που καθ'όλη την διάρκεια της ζωής τους προσπαθούν να... ξανανέβουν;;;

 

Ούτε αρνητικό , ούτε θετικό η πτώση... αποτέλεσμα επιλογής είναι.

 

Το τελευταίο ερώτημα είναι διαχρονικό και ο μόνος τρόπος να το απαντήσεις , είναι να δείς τι γίνεται μετά το τέλος της ζωής μας.

΄Στην πορεία πάντως για εκεί , πολλοί είναι εκείνοι που θα βρούν εσωτερική γαλήνη σαν πρώτο δώρο.

 

 

Anor

Link to comment
Share on other sites

????????????

Εξηγείς...?

Μιλαγα με ενα φιλαρακι και μου λεει πως αν παρεις τον καθε ανθρωπο ξεχωριστα θα δεις πως στη πραγματικοτητα οι περισσοτεροι ειναι καλοι κατα βαθος..

Ομως του λεω αν κοιταξεις απο αλλη σκοπια θα βαλεις τα κλαματα..

 

Ριξε μια ματια στην Ιστορια της ανθρωποτητας και ακομα και τι εχει γινει κατα τη διαρκεια της ζωης σου...

Δε σταματαμε να αυτοκαταστρεφομαστε, ετσι το βλεπω και δεν αλλαζει

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερεια.

Εφαγα το μηλο διοχτηκα απο το Εδεμ και απεκτησα την ελευθερεια μου

Και καλα που διοχτηκα γιατι η ελευθερεια ειναι το παν.

 

 

Ο ηλιος εκμπεμπει ακτινες ηλιου. Η ακτινες του ηλιου μπορουν να προκαλεσουν τυφλοση. Ειμαι πολυ χαρουμενος που ζω στο υπογειο,χωρις να βλεπω τον ηλιο. Η λαμπακι που εχω εχει ποιο πολυ αγαπη απο οτι ο ηλιος επειδη δεν με τυφλωνει.

 

 

 

Λαθος συνερμοι ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ομως του λεω αν κοιταξεις απο αλλη σκοπια θα βαλεις τα κλαματα..

 

Ριξε μια ματια στην Ιστορια της ανθρωποτητας και ακομα και τι εχει γινει κατα τη διαρκεια της ζωης σου...

Δε σταματαμε να αυτοκαταστρεφομαστε, ετσι το βλεπω και δεν αλλαζει

 

Φίλε μου δεν είναι τόσο μουντά τα πράγματα. Το συζητούσα σήμερα με τη Morgainne, και μου είπε ότι απλά μας προβάλουν συνέχεια την αρνητική πλευρά. Δεν έχει άδικο. Υπάρχει και η ομορφιά σε τούτο το κόσμο και δεν είναι τόσο κρυμμένη όσο νομίζουμε.

 

Και όντως οι περισσότεροι άνθρωποι είναι καλοί κατά βάθος. Τι είναι αυτό που το κρατά όμως στο βάθος; Η καχυποψία. Η "ντροπή" που αποκτήσαμε ως "έκπτωτοι". Το φύλο συκής. Επιλέξαμε να το φοράμε; ΟΧΙ. Έτσι μας έμαθαν. Ανεξαιρέτως. Μπορούμε να επιστρέψουμε; Θέλουμε να επιστρέψουμε; Αν ναι, ο εσωτερισμός φαντάζομαι ότι είναι ο μοναδικός δρόμος...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είναι τόσο μουντά τα πράγματα. Το συζητούσα σήμερα με τη Morgainne, και μου είπε ότι απλά μας προβάλουν συνέχεια την αρνητική πλευρά. Δεν έχει άδικο. Υπάρχει και η ομορφιά σε τούτο το κόσμο και δεν είναι τόσο κρυμμένη όσο νομίζουμε.

 

Και όντως οι περισσότεροι άνθρωποι είναι καλοί κατά βάθος. Τι είναι αυτό που το κρατά όμως στο βάθος; Η καχυποψία. Η "ντροπή" που αποκτήσαμε ως "έκπτωτοι". Το φύλο συκής. Επιλέξαμε να το φοράμε; ΟΧΙ. Έτσι μας έμαθαν. Ανεξαιρέτως. Μπορούμε να επιστρέψουμε; Θέλουμε να επιστρέψουμε; Αν ναι, ο εσωτερισμός φαντάζομαι ότι είναι ο μοναδικός δρόμος...

 

Ξέχασες να πείς το καλύτερο όμως, αυτό που μου άρεσε περισσότερο!!

Απάντηση στο ερώτημά μου γι'αυτούς που προσπαθούν να ξανανέβουν...

Γιατί εμείς που θέλουμε να ξανανέβουμε δεν "πέσαμε" με δική μας βούληση... :smilewink:

Σωστότατο...

Χεχεχε...

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε ότι, κατά την βιβλική μυθολογία, ο Αδάμ και η Εύα εξορίστηκαν επειδή έφαγαν από το Δέντρο της Γνώσης...

 

?Πρώτα πίστευαν, μετά γνώρισαν...

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεται η διόρθωση...

 

Εξορίστηκαν οχι γιατί γεύτηκαν τον καρπό του απαγορευμένου δέντρου , αλλά επειδή προσπάθησαν να ξεγελάσουν με ψεύδη ή με μετακύλιση των ευθυνών.

Αν έδειχναν μετάνοια και αποδεχόντουσαν το λάθος τους, δεν θα είχαν εξοριστεί.

 

Η αναφορά προέρχεται απο την Βίβλο , όπου κατά την εξορία τους απο την Εδέμ, ο Θεός αναφέρει οτι τιμωρούνται για την προσπάθεια τους να κρυφτούν για την παράνομη πράξη τους, όσον αφορά το φάγωμα του απαγορευμένου καρπού.

Link to comment
Share on other sites

γεύτηκαν τον καρπό του απαγορευμένου δέντρου

 

επειδή έφαγαν από το Δέντρο της Γνώσης...

 

Κουνταλίνι (σπειροηδής ενέργεια, συσπειρωμένη στη βάση της σπονδυλικής στήλης)...

 

Έτσι ξύπνησαν την γνώση οι πρωτόπλαστη... Με πρακτικές ταντρικού έρωτα και όχι με μήλα ή δαμάσκηνα

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα είμαστε "ανοιχτοί"...

 

Έχεις, σε παρακαλώ, κάποιες αναφορές, σε hard copies ή έστω Links για αυτό που αναφέρεις.... ή κάνεις humor;

 

Συγνώμη αν δεν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

(1)

The story of Adam and Eve might be said to represent this fall from grace, the garden of Eden being a state of total awareness, the apple representing maya, and the serpent representing kundalini, divine knowledge.
Εδώ λέει ότι είναι το φίδι που συμβολίζει την κουνταλίνι

 

 

(2)

The Secret History of Lucifer: Evil Angel or the Secret of Life Itself? (Hardcover)

by Lynn Picknett

 

Αναφέρεται εκτός άλλων και στις ερωτικές πρακτικές των πρωτοπλάστων ούτως ώστε να ''ξυπνήσουν'' αυτή την κοσμική ενέργεια...

 

Όχι δεν αστειεύομαι, απλά αυτή η βέρσιον και ερμηνεία του μύθου της Γέννησης είναι λίγο αιρετική. Δεν θέλω να προσβάλω τις πεποιθήσεις σου, ή κανενώς άλλου. Νομίζω υπάρχει ελευθερία έκφρασης όταν σεβόμαστε;;

 

Θα έρθω και με άλλες αναφορές!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...