Jump to content

κακο προαισθημα


gko
 Share

Recommended Posts

ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ????

 

 

ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ???

 

 

!!!ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΚΑΚΟ????

 

Να σου πω τι μου συμβαίνει εμένα....

 

Κάθε μέρα μια φωνή λέει στο μυαλό μου τη φράση "Και το χειρότερο ακόμα δεν ήρθε..."

Δεν ξέρω γιατί ούτε πως...

Αμέσως με πιάνει άγχος...

 

Συμβαίνει κάθε μέρα μια φορά.

Σήμερα μου συνέβει μόλις ξύπνησα...

 

Δεν είναι συγκεκριμένος ο χρόνος... την μια πρωί την άλλη βράδυ... μόνο μεσημέρι δεν μου έχει συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Εάν νιώσεις ότι κάθε μέρα που περνάει μικραίνει, θα μικρύνει.

 

Νιώσε το λοιπόν!

 

Πολύ σωστό.

 

Αν θέλετε τη γνώμη μου, θεωρώ πως αυτό το προαίσθημα καλλιεργείται στην κοινή γνώμη. Από τα καταστροφολαγνικά δελτία ειδήσεων, τα ρεπορτάζ για μετεωρίτες που μπορεί να κομματιάσουν τη Γη (σε σημείο που να απορείς πώς τη γλυτώσαμε τόσα εκατομμύρια χρόνια), την παραφιλολογία για Αποκάλυψη, Δευτέρα Παρουσία, η εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ (αμέ!)...

 

Ε, δε γίνεται να μη γίνεις απαισιόδοξος!

Link to comment
Share on other sites

Γενικα...η για καποιο Θεμα συγκεκριμενο?

 

Γενικα πανω στην γη,γυρο μας γενικοτερα,αισθημα υποταγης απο ανωτερη δυναμη,οχι καλη ομως... :shocked: :byebye: σαν να γινεται πολεμος σε αλλη διασταση η οποια μας επηρεαζει...σαν να ετιμαζεται ενα απολιτο κακο...καταλαβες πως το εννοω?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πανω στην γη,γυρο μας γενικοτερα,αισθημα υποταγης απο ανωτερη δυναμη,οχι καλη ομως... :shocked: :byebye: σαν να γινεται πολεμος σε αλλη διασταση η οποια μας επηρεαζει...σαν να ετιμαζεται ενα απολιτο κακο...καταλαβες πως το εννοω?

Ξεκίνα βάζοντας κάτι πιο έυθυμο ή τουλάχιστον, κάτι δικό σου, στην υπογραφή σου....

 

Να δεις που μετά από αυτό και εν καιρό, όλα θα στρώσουν :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα βάζοντας κάτι πιο έυθυμο ή τουλάχιστον, κάτι δικό σου, στην υπογραφή σου....

 

Να δεις που μετά από αυτό και εν καιρό, όλα θα στρώσουν :smilewink:

 

χα κακε δεν το αλαζω με τιποτα και ειναι κατι δικο μου απο την στιγμη που με αντιπροσωπευει

Link to comment
Share on other sites

χα κακε δεν το αλαζω με τιποτα και ειναι κατι δικο μου απο την στιγμη που με αντιπροσωπευει

 

 

 

Δεν εννοούσε αυτό ρε, mr παρεξήγηση :blblbl:

 

Βάλε κάτι πιο εύθυμο στην υπογραφή, φέρσου πιο εύθυμα και πιο αισιόδοξα και θα δεις ότι και οι κακές σκέψεις θα φύγουν...

Link to comment
Share on other sites

χα κακε δεν το αλαζω με τιποτα και ειναι κατι δικο μου απο την στιγμη που με αντιπροσωπευει

Για κάνε μου μια ανάλυση εννοιών της υπογραφής σου...δεν μπορείς. Είναι κάτι τελείως αφαιρετικό αυτό το τετράστιχο. Άρα δεν σε αντιπροσωπεύει.

 

Και μην μου πεις πως έτσι αφαιρετικός είσαι...διότι και πάλι θα σου πω: Άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε... .συμφωνώ με τον Τράγου Κέρατο... (μάλλον κάτι μου συμβαίνει τελευταία και είμαι στις καλές μου!)

 

Υπάρχει τέτοια "πλύση εγκεφάλου" και κατευθυνόμενη οδηγία το οτι όλα τα στραβά και τα κακά του κόσμου τώρα συμβαίνουν , απο τα ΜΜΕ που ακόμα και ο πιο αισιόδοξος άνθρωπος στον κόσμο να είσαι , θα απογοητευτείς.

 

Γενικά αν παρατηρήσεις ειδικά τα Δελτία Ειδήσεων , εφημερίδες και ραδιοφωνικές εκπομπές, σου δίνουν αυτό που "πουλάει". Ανέκαθεν , είμαστε άτομα με τάση προς την καταστραφολογία και τον αρνητισμό. Γιατί να μην μας δώσουν αυτό που θέλουμε λοιπόν;

 

Κοίτα , φίλε gko, τον δικό σου μικρόκοσμο πρώτα, νιώσε καλά με τον εαυτό σου. Μετά όταν θα βγαίνεις έξω θα βλέπεις ανθρώπους απογοητευμένους , πρώτα με τον δικό τους , τον εαυτό και μετά απο αυτά που συμβαίνουν γύρω τους.

Πάρε για παράδειγμα ενα δωμάτιο με 4-5 που γκρινιάζουν , τσακώνονται , γενικά συμπεριφέρονται αρνητικά. Μόλις μπείς μέσα , δεν μπορείς να είσαι και εσύ χαρούμενος. Θα κινηθείς πάνω κάτω , στο ίδιο μήκος κύμματος που έχουν επιβάλει... το ίδιο θα συμβεί και αν γίνει το αντίθετο. Σε ενα δωμάτιο που γίνεται χαμός-γέλια-πειράγματα, δεν μπορείς να κάτσεις τσαντισμένος και γκρινιάρης. Θα σε συνεπάρει η "ενέργεια" του χώρου.

Αυτό που συμβαίνει λοιπόν στον κόσμο σήμερα, είναι το παράδειγμα αυτό σε μεγαλογραφία.

 

Το θέμα είναι να νιώσουμε καλά εμείς με τον εαυτό μας και το "καλό" θα αυξηθεί μόνο του, σαν αληλεπίδραση. Παράδειγμα αν θες κοντινό, θυμίσου πως ένιωσαν πάρα πολλοί το μεσημέρι του αγώνα ΗΠΑ-ΕΛΛΑΔΑ που κερδίσαμε... Μια απίστευτη ευφορία και ενα χαμόγελο κολλημένο. Σαν να είχε γίνει γιορτή εκείνη η μέρα.

 

Είναι ΟΛΑ, θέμα εσωτερικής ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

"ΟΛΑ, θέμα εσωτερικής ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ"?

Η "εσωτερική ενέργεια" δεν αλληλεπιδρά με το περιβάλλον?

Όταν υπάρχει μια κατευθυνόμενη ροή πληροφοριών με σκοπό την καλλιέργεια του φόβου και της ανασφάλειας, με σαφέστατες ψυχολογικές (σε 1ο επίπεδο) και κοινωνικές (σε 2ο επίπεδο) επιπτώσεις, πώς είναι όλα θέμα εσωτερικής ενέργειας?

Αν ήταν τόσο "απλά" τα πράγματα, όλοι θα αισθάνονταν καλά με τον εαυτό τους, γιατί κανείς δεν θα έκανε τα πάντα για το αντίθετο (πρόκληση ανασφάλειας => δημιουργία εξαρτήσεων / πλαστές ανάγκες κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Xα χα πλακα εχεται!!!!Οκ μου αρεσει που εισταστε απολυτοι

οκ κανω πισω και δεν συνεχιζω....δεν προκειται να τα βαλω

μαζι σας και ας εχουμε διαφωνια αποψεων

Link to comment
Share on other sites

johny:

 

Η "εσωτερική ενέργεια" δεν αλληλεπιδρά με το περιβάλλον?

Όταν υπάρχει μια κατευθυνόμενη ροή πληροφοριών με σκοπό την καλλιέργεια του φόβου και της ανασφάλειας, με σαφέστατες ψυχολογικές (σε 1ο επίπεδο) και κοινωνικές (σε 2ο επίπεδο) επιπτώσεις, πώς είναι όλα θέμα εσωτερικής ενέργειας?

 

Η εσωτερική ενέργεια του κάθε ατόμου , είναι και εκείνη που με την ισχύ της καθορίζει το πόσο θα επηρρεαστείς ψυχικά ή οχι.

Για παράδειγμα , όταν διανύεις μια απο τις πιο ευτυχισμένες μέρες της ζωής σου, δεν μπορεί να σε επηρρεάσει κανείς οτι και να πεί , αρνητικό για να αμαυρώσει την χαρά σου.

 

Το εξωτερικό περιβάλλον , για να σε επηρρεάσει, πρέπει να το αφήσεις να το κάνει πρώτα, για να αλλάξεις ψυχική διάθεση. Αν δεν το αφήσεις και κλείσεις για παράδειγμα, την τηλεόραση με τα "παραθύρια" που 4 , "τσακώνονται" προς τέρψιν κοινού και διαμυνήουν αρνητικά τι συμβαίνει σήμερα, συνεχίζεις μια χαρά την μέρα σου.

Ακόμα και αν δεν το κλείσεις το χαζοκούτι, μπορείς να κάτσεις και να τους δείς , με αίσθηση χιούμορ, παρατηρώντας πως αντιδρούν 4 ενήλικες στο γυαλί , δια "υγιή διαλόγου" (αν προς Θεού λέγεται αυτό διάλογος) για να πείσουν το τηλεοπτικό κοινό, οτι ισχύει η γνώμη τους.

 

Όλα λοιπόν είναι θέμα αντιμετώπισης, εσωτερικής μορφής ενέργειας και αντίληψης των πραγμάτων. Σαφώς και δεν το κάνουν όλοι... Αλλά τι θα γινόταν όπως είπες, αν το έκαναν μια μέρα όλοι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...