Jump to content

Περί αναγραφής θρησκεύματος


Anor
 Share

Recommended Posts

medussa ,...

 

Μην μπερδεύουμε την προκατάληψη και τον σωβινισμό κάποιων με το τι πράττει ενα κράτος. Η προκατάληψη υπάρχει ακόμα και αν ο "μαυράκος" ή ο "πακιστανάκος" δεν δείξει ταυτότητα. Αυτό είναι νοοτροπία και ελάχιστα έχει να κάνει με το τι δηλώνει ο καθένας σαν προσωπική του ταυτότητα και χαρακτηριστικό.

Ή μήπως θεωρείτε οτι έτσι όπως έιναι τα πράγματα και , καλώς ή κακώς, δεν αναγράφε θρήσκευμα η ταυτότητα, οι διακρίσεις έπαψαν ΄ως δια μαγείας να υπάρχουν; Οτι το θρήσκευμα ήταν το "αγκάθι" που προκαλούσε τα πάντα;....χμμμ... εθελοτυφλούμε βλέπω.

 

Για το "μετέχω Ελληνικής παιδείας" δεν σημαίνει απαραίτητα και αποκλειστικα΄της Ελληνικής εκπαίδευσης. Αλλά το σύνολο του τι σημαίνει κατανοώ και υπερασπίζω αυτό που λέγεται Ελλάδα και το τι αντιπροσωπεύει στο σύνολο της (πολιτισμός, παιδεία, πολίτες, κράτος, έθνος, σύμβολα, ιδέα, αξίες). Αν δεν μετέχουν λοιπόν αυτών... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ... όσο και αν δεν ακούγεται ωραία αυτό.

Μπορεί να φέρουν την Ελληνική υπηκοότητα στην ταυτότητα...(είπατε τίποτα περί διακρίσεων; ) αλλά στην ουσία , ελάχιστα ανήκουν σε αυτο που λέμε Ελληνισμός.

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για κάποιους γηγενείς κατοίκους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

...

 

Don’t panic.. πρώτα απευθύνεται σε μένα και μετά σε εσένα (χωρίς προσφώνηση) :018bleh:

 

Anor, τη συγκεκριμένου είδους προκατάληψη, τη θρησκευτική, θέλεις να μου πεις ότι δεν την έχεις δει πουθενά; Στην Ελλάδα;

 

Δεν ανέφερα πουθενά ότι δια μαγείας και με μια τέτοια κίνηση εξομαλύνθηκαν τα πάντα! Θεωρώ όμως ότι είναι ένα λιθαράκι στο να συμβεί!

 

Σε πληροφορώ ότι είμαι συνειδητοποιημένα χριστιανή και όχι συνειδητοποιημένα δεν θέλω να αναγράφεται το θρήσκευμά μου στην ταυτότητά μου, ούτε και πουθενά αλλού! Θεωρώ ότι το θέμα πίστης μου είναι κάτι απόλυτα προσωπικό και δεν αφορά κανέναν πλην εμού της ιδίας.

Link to comment
Share on other sites

Don’t panic.. πρώτα απευθύνεται σε μένα και μετά σε εσένα (χωρίς προσφώνηση) :018bleh:

 

 

 

Ελα βρε, δεν είδες πόσο σκιάχτηκα; :blblbl:

 

Η διαφορετικότητα και η "ανωτεροτητα", αγαπητέ δεν κρίνονται από (επιθετικούς) προσδιορισμούς - αυτό και ετερο - κρίνονται στην πράξη...

 

Χριστιανόπουλα είστε, συνεννοείστε καλύτερα :D

Link to comment
Share on other sites

medussa... για την προκατάληψη συμφωνώ... υπάρχει και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό, στην Ελλάδα... αλλά αυτό δεν μπορεί να αλλάξει με την αναγραφή ή οχι του θρησκεύματος σε ενα ..........."λογοκρισία".......χαρτο και ας λέγεται και "επίσημο". Αυτό είναι προϊόν νοοτροπίας και παιδεία λαού.

 

Αντίθετα όμως θα πιάσω το τελευταίο κομμάτι της απάντησης σου , υποδυκνείοντας οτι κάνεις χρήση του δικαιώματος σου , να μην δηλώνεις τίποτα.. Και μπράβο σου , και συγχαρητήρια... αλλά είναι επιλογή σου.

Και επαναλαμβάνω μιας και κανένα επειχήρημα δεν πειθει όπως το βλέπω...

 

Γιατί κάποιος να χάσει το δικαίωμα επιλογής του, να αναγράφεται το θρήσκευμα του, το χρώμα του , το ύψος του, το που γεννήθηκε , τι εσώρουχο φοράει, ...ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ;...

 

Τι είναι εκείνο που προσβάλει ή περιορίζει τον όποιον άλλον να μην το κάνει;

 

Οι διακρίσεις που τέθηκαν σαν επειχήρημα , όπως είπα και πριν , δεν εξαρτώνται απο μια αναγραφή. Είναι καθαρά θέμα παιδείας και οχι επιβολής.

 

Και το ερώτημα μου, δεν είναι σαν υπέρμαχος της γραφικής αναπαράστασης θρησκευτικής εξέγερσης , για το θρήσκευμα στην ταυτότητα, (λες και δεν υπάρχουν σημαντικότερα θέματα να ασχοληθούμε).

Είναι βασισμένο, στην αφαίρεση της επιλογής ή δικαιώματος , απο εξουσία προς χάριν της ιδιομορφίας ή επειδή κάποιοι "προσβάλλονται" απο το δικαίωμα μου αυτό, χωρίς στην πραγματικότητα να ισχύει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα που μετά από όλη αυτήν την αναταραχή στη χώρα, υπάρχουν ακόμα άτομα που δεν μπορούν να καταλάβουν πως τα θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν έχουν να κάνουν με την πλειοψηφία. Μπορεί αύριο η πλειοψηφία να θέλει να απελαθούν όλοι οι μαύροι (εβραίοι, ομοφυλόφιλοι, κομμουνισταί βάλτε ό,τι θέλετε). Αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να γίνει.

 

Δεύτερον, η ταυτότητα υπάρχει για ένα συγκεκριμένο σκοπό. Να μπορείς να αποδείξεις ποιος είσαι. Το θρήσκευμα δε βοηθάει καθόλου σε αυτό, καθότι είναι δύσκολο να υπάρχει δυο Ιωσήφ Χατζηευαγγέλλου, του Άγγελου και της Φωτεινής, γεννημένος στα Τρίκαλα Κορινθίας κι ο ένας να είναι ορθόδοξος, ενώ ο άλλος να είναι μουσουλμάνος.

 

Οπότε, η αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα, είναι τελείως άχρηστη.

 

Ο λόγος για τον οποίο επιμένουν οι ορθόδοξοι να αναγράφουν το θρήσκευμά τους στην ταυτότητα, για μένα δεν είναι άλλος από την ιδέα της "ομολογίας": ένας ορθόδοξος πρέπει πάντα να ομολογεί πως είναι ορθόδοξος. Εδώ θα τους μαλώσω, καθώς είναι πολύ εύκολη ομολογία να σου γράψει κάτι ένας αστυνομικός σε ένα δημόσιο έγγραφο. Το δύσκολο είναι να ομολογείς κάθε μέρα το ότι είσαι ορθόδοξος. Πόσοι από όλους αυτούς που διαμαρτύρονται το κάνουν; Σημαντικά λιγότεροι από αυτούς που υπέγραψαν. Γιατί λοιπόν επιμένουν στην "εύκολη" ομολογία;

 

Εδώ θα χρεώσω στην πλειοψηφία των ορθοδόξων φυγοπονία.

 

Πάμε παρακάτω: λέγαμε για τις διακρίσεις. Η διάκριση είναι διάκριση και αρκεί ένας "λωλός" για να πέσεις θύμα της. Ναι, εντάξει, μπορεί να λέμε και να χαιρόμαστε πως κανείς δε δίνει σημασία στο θρήσκευμα στην ταυτότητα κλπ. αλλά τίποτα δε μας αποκλείει περιστατικό διάκρισης. Φανταστείτε δηλ. άνθρωπο που θέλει να γίνει υπάλληλος δημοτικής καθαριότητας (σκουπιδιάρης) σε κάποιο χωριό της ελληνικής περιφέρειας και πέφτει πάνω σε ΕΝΑΝ κολλημένο δημόσιο υπάλληλο. Με τα δικαιολογητικά θα δώσει και επικυρωμένη φωτοτυπία της ταυτότητας. Θα τη δει ο -κολλημένος- υπάλληλος (ο οποίος 98% θα έχει διοριστεί με βύσμα, αλλά αυτό δεν τον απασχολεί) θα δει πως αυτός ο άνθρωπος -που θέλει να πιάσει δουλειά- είναι μουσουλμάνος και θα απορρίψει την αίτηση.

 

Τόσο απλά.

 

Και μη μου πείτε για συνηγόρους του πολίτη και του κοπρίτη γιατί ο κολλημένος μπορεί να δει χίλιες δυο νομιμοφανείς προφάσεις. Κι επίσης, μη μου πείτε πως είναι πολύ μικρή η πιθανότητα, η πιθανότητα είναι μεγάλη. Και στο φινάλε, ακόμα και σε 10 ανθρώπους να έχει συμβεί, είναι κατάφορη αδικία.

 

Κι έρχεσαι ρε φίλε εσύ, να μου πεις πως είναι δικαίωμά σου να γράφεις το θρήσκευμά σου στην ταυτότητα, και για να ικανοποιήσουμε την πνευματική σου ανησυχία, πρέπει κάμποσοι άνθρωποι να αδικηθούν; Και πλειοψηφία να είσαι, είσαι μεγάλος εγωΐσταρος.

 

Να σας πω και το άλλο. Λέμε πως στη χώρα μας, το 98% είναι ορθόδοξοι. Αν αφαιρέσουμε τη μουσουλμανική μειονότητα, το ποσοστό γίνεται συντριπτικό. Σε ένα χωριό των 1,000 κατοίκων (όχι και πολύ μικρό δηλ.) οι "μη ορθόδοξοι" δε θα είναι δηλ. ούτε 20 άτομα.

 

-Πόσο δύσκολο είναι για ένα τέτοιο χωριό να μάθει πως 20 άτομα δε γράψανε το θρήσκευμά τους στην ταυτότητα;

-Πώς θα δείχνουν τα 20 αυτά άτομα μέσα στους υπόλοιπους 980;

 

Και θέλετε να κάνετε τη ζωή κόλαση σε όλα αυτά τα άτομα; Ρε σα δε ντρέπεστε!

Link to comment
Share on other sites

Για το "μετέχω Ελληνικής παιδείας" δεν σημαίνει απαραίτητα και αποκλειστικα΄της Ελληνικής εκπαίδευσης. Αλλά το σύνολο του τι σημαίνει κατανοώ και υπερασπίζω αυτό που λέγεται Ελλάδα και το τι αντιπροσωπεύει στο σύνολο της (πολιτισμός, παιδεία, πολίτες, κράτος, έθνος, σύμβολα, ιδέα, αξίες). Αν δεν μετέχουν λοιπόν αυτών... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ... όσο και αν δεν ακούγεται ωραία αυτό.

 

Φυσικά έτσι πέφτουμε στη λούμπα του τι εστί ελληνική παιδεία. Η Ορθοδοξία, ας πούμε, είναι μέρος της; (Μην απαντήσετε, το γράφω για να δείξω πόσο διαφορετική αντίληψη έχουμε περί ελληνικής παιδείας.)

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλώς τον... και έλεγα θα εμφανιστεί, δεν θα εμφανιστεί... άργησες πάντως... χεχεεχεχεε... πάμε αντίλογος..

 

Ο λόγος για τον οποίο επιμένουν οι ορθόδοξοι να αναγράφουν το θρήσκευμά τους στην ταυτότητα, για μένα δεν είναι άλλος από την ιδέα της "ομολογίας": ένας ορθόδοξος πρέπει πάντα να ομολογεί πως είναι ορθόδοξος. Εδώ θα τους μαλώσω, καθώς είναι πολύ εύκολη ομολογία να σου γράψει κάτι ένας αστυνομικός σε ένα δημόσιο έγγραφο. Το δύσκολο είναι να ομολογείς κάθε μέρα το ότι είσαι ορθόδοξος. Πόσοι από όλους αυτούς που διαμαρτύρονται το κάνουν; Σημαντικά λιγότεροι από αυτούς που υπέγραψαν. Γιατί λοιπόν επιμένουν στην "εύκολη" ομολογία;

 

Εδώ θα χρεώσω στην πλειοψηφία των ορθοδόξων φυγοπονία.

 

Μαζί σου 110% εδώ:::!!! Δεν δηλώνεις για να πείς κάτι και να αποδείξεις.. δεν χρειάζεται ...

 

απο εκεί και πέρα όμως, θα ξαναπώ οτι είπα και παραπάνω και μάλλον σου διέφυγε ...

 

Δεν κάνω αντίλογο για το να αναγράφει Χ.Ο. στην ταυτότητα... κάνω αντίλογο για το να αναγράφει κάτι που είναι δικαίωμα μου να το θέλω, με τότε Συνταγματική ρύθμιση , αν θυμάσαι.

Εκείνο λοιπόν που διαφωνώ, είναι γιατί να μου αφαιρέσουν την επιλογή , του να αναγράφει αυτό που θέλω και έχω δικαίωμα να είναι σε επίσημο έγγραφο (χρώμα, θρησκεία, ομάδα αίματος, τι σώβρακο φοράω) επειδή κάποιοι θεωρούν εαυτούς "προσβεβλημένους" ή υποψήφια θύματα ρατσιστικής αντιμετώπισης;

Με την ίδια λογική , θα μπορουσαν να μου αφήσουν την επιλογή να το γράψω ή οχι.. το όποιο και αν είναι αυτό ... και ας μην το έγραφα ποτέ (που προσωπικά δεν θα το έγραφα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

Εκεί είναι το δικαίωμα που μου στερεί η και καλά αντίδραση της μειοψηφίας με την υπότιθέμενη διάκριση που μπορεί να τους τύχει απο κάποιον , ΑΝ δεί την ταυτότητα τους. Γιατί όπως και εγώ δεν θα το αναγράψω , το ίδιο θα κάνουν και αρκετοί άλλοι.. για αυτό μην είσαι τόσο σίγουρος για τα αριθμητικά ποσοστά.... τεσπά... η αντίρρηση μου όμως αρχίζει απο την επόμενη φράση.

 

Εκεί λοιπόν διαφωνώ ως προς το θέμα και οχι στο αν θα αναγράφει ορθόδοξος ή οχι.

 

Για το της Ελληνικής παιδεία , το είπα και αυτό πιο πριν. Η εκπαίδευση πρέπει να είναι αμερόληπτη , για αυτό και δεν συμφωνώ με τον θρησκευτικο κατηχισμό στα σχολεία. Προτιμώ πάντα και απόλυτα το δικαίωμα της ελεύθερης επιλογής.

Οπότε για να σου απαντήσω... οχι δεν θεωρώ την Ορθοδοξία ή όποια άλλη θρησκεία, δείγμα της Ελληνικής παιδείας στο σύνολο της... τουλάχιστον κατά την προσωπική μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος για τον οποίο επιμένουν οι ορθόδοξοι να αναγράφουν το θρήσκευμά τους στην ταυτότητα, για μένα δεν είναι άλλος από την ιδέα της "ομολογίας": ένας ορθόδοξος πρέπει πάντα να ομολογεί πως είναι ορθόδοξος. Εδώ θα τους μαλώσω, καθώς είναι πολύ εύκολη ομολογία να σου γράψει κάτι ένας αστυνομικός σε ένα δημόσιο έγγραφο. Το δύσκολο είναι να ομολογείς κάθε μέρα το ότι είσαι ορθόδοξος. Πόσοι από όλους αυτούς που διαμαρτύρονται το κάνουν; Σημαντικά λιγότεροι από αυτούς που υπέγραψαν. Γιατί λοιπόν επιμένουν στην "εύκολη" ομολογία;

 

Εδώ θα χρεώσω στην πλειοψηφία των ορθοδόξων φυγοπονία.

:worthy:

 

Με βάση τα λόγια του Τράγου Κέρατο, χαρακτηρίζουμε την αναγραφή του θρησκεύματος ως:

 

1. Αχρηστη

2. Εύκολο/ανώδυνο τρόπο ομολογίας της πίστης

3. Παράγοντα άσκησης ρατσιστικών (όσο αφορά τη θρησκεία) συμπεριφορών

4. Και πηγή μεγάλων προβλημάτων.... (αυτό φυσικά είναι άμμεση συνέπεια του 3)

 

:015annoyed:

Το συζητάμε ακόμη?

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο λοιπόν που διαφωνώ, είναι γιατί να μου αφαιρέσουν την επιλογή , του να αναγράφει αυτό που θέλω και έχω δικαίωμα να είναι σε επίσημο έγγραφο (χρώμα, θρησκεία, ομάδα αίματος, τι σώβρακο φοράω) επειδή κάποιοι θεωρούν εαυτούς "προσβεβλημένους" ή υποψήφια θύματα ρατσιστικής αντιμετώπισης;

Με την ίδια λογική , θα μπορουσαν να μου αφήσουν την επιλογή να το γράψω ή οχι.. το όποιο και αν είναι αυτό ... και ας μην το έγραφα ποτέ (που προσωπικά δεν θα το έγραφα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

 

Γιατί ακόμα και να είναι προαιρετική η αναγραφή, το γεγονός ότι κάποιοι δεν θα ήθελαν να τυπωθεί το θρήσκευμά τους θα προκαλούσε παρόμοια φαινόμενα με την αναγραφή ενός άλλου θρησκεύματος.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή η λογική που υπερισχύει εδώ , είναι "πονάει κεφάλι , κόψει κεφάλι;"...

 

Αν δηλαδή εμένα με ενοχλεί το να αναγράφω , θεωρητικά οτι είμαι απο το τάδε μέρος της Ελλάδος ή άλλο μέρος του κόσμου, θα πρέπει να σβυστεί και αυτό απο εκεί;

Γιατί ουσιαστικά είναι και αυτό , μη χρειαζόμενο απο την στιγμή που έχει αριθμό δημοτολογίου, αριθμό ταυτότητος, ονοματεπώνυμο κτλ.

 

Γιατί το λέω αυτό;... γιατί η "ομοιοποίηση" των πληθυσμών , βασίζεται ακριβώς σε αυτές τις αντιδράσεις. Δεν θέλω να φαίνεται , γιατι εκείνο ,.... το άλλο... ΑΛΛΑ .... δεν θέλω να το αναγράφει και στους άλλους, για τον ίδιο λόγο που η αλεπού του Αισώπου , έλεγε οτι πρέπει και να το κάνουν και οι υπόλοιπες. Σε εκείνη την περίπτωση βέβαια λόγω ντροπής , αλλά στην δική μας, λόγω της ισοπέδωσης, ξεκινώντας απο τα πιο "θεωρητικά ασήμαντα" , μέχρι και τα πιο σημαντικά (σύντομα) που θα αφορούν τόπους γέννησης, ιθαγένειες , υπηκοότητες κτλ.

Μέχρι που με την καταγραφή των στοιχείων που θα έχουν συγκεντρωθεί για εμάς, να περάσουν στην διεθνή βιβλιοθήκη δεδομένων της Ε.Ε. που ήδη δημιουργείται στο όνομα της "Διεθνούς τρομοκρατίας και ασφάλειας".

 

Εκτός και αν συνεχίζετε να πιστεύετε , οτι όλα γίνονται υπέρ των "θυμάτων" , των διακρίσεων.... πράγμα που είναι και επιλογή σας...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακόμα και να είναι προαιρετική η αναγραφή, το γεγονός ότι κάποιοι δεν θα ήθελαν να τυπωθεί το θρήσκευμά τους θα προκαλούσε παρόμοια φαινόμενα με την αναγραφή ενός άλλου θρησκεύματος.

 

Α-κρι-βώς. Είναι ευνόητο.

 

Αν δηλαδή εμένα με ενοχλεί το να αναγράφω , θεωρητικά οτι είμαι απο το τάδε μέρος της Ελλάδος ή άλλο μέρος του κόσμου, θα πρέπει να σβυστεί και αυτό απο εκεί;

 

Άσχετο το παράδειγμα. Δεν νομίζω πως έχει σημειωθεί ποτέ κρούσμα διακρίσεων λόγω καταγωγής. Αντίθετα, διάκριση λόγω θρησκεύματος, είναι αρκετά εκτεταμένη....

 

...ειδικά τη στιγμή που η συντριπτική πλειοψηφία της χώρας για μια χιλιετία είναι ΧΟ. :smilewink:

 

Μέχρι που με την καταγραφή των στοιχείων που θα έχουν συγκεντρωθεί για εμάς, να περάσουν στην διεθνή βιβλιοθήκη δεδομένων της Ε.Ε. που ήδη δημιουργείται στο όνομα της "Διεθνούς τρομοκρατίας και ασφάλειας".

 

Αυτό είναι τελείως άλλο θέμα, μα γιατί τα μπερδεύεις;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιος να χάσει το δικαίωμα επιλογής του, να αναγράφεται το θρήσκευμα του, το χρώμα του , το ύψος του, το που γεννήθηκε , τι εσώρουχο φοράει, ...ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ;...

… απάντησα πριν θέσεις το ερώτημα

Αν θέλεις να δηλώνεις το πιστεύω σου, εμπράκτως και χωρίς την «εμπλοκή» ενός δημόσιου εγγράφου, μπορείς να το κάνεις με πάρα πολλούς τρόπους:

 

1. Φοράς στο λαιμό σου το σύμβολο που αντιπροσωπεύει αυτό που πιστεύεις

 

2. Χτυπάς ένα tattoo με το σύμβολο που αντιπροσωπεύει αυτό που πιστεύεις

 

3. Συστήνεσαι όνομα, επίθετο και πιστεύω «Καλημέρα σας! Χρήστος Παπαγιαννόπουλος, Βουδιστής!».

 

Ένα δημόσιο έγγραφο είναι ακριβώς αυτό. ΔΗΜΟΣΙΟ!

 

 

Χμ… να το πω κι αλλιώς: Ταυτότητα: χρήση – σκοπός ύπαρξης = ταυτοποίηση αναγραφόμενων στοιχείων με τον κατέχοντα.

 

 

 

Το όνομα μου (θεωρητικά πάντα :018bleh: ) δεν αλλάζει. Άρα ταυτίζεται με τα αναγραφόμενα.

 

Το όνομα πατρός – μητρός παρομοίως

 

Ο τόπος γέννησης (και πρακτικά) δεν αλλάζει. Κι αυτό το στοιχείο λοιπόν ταυτίζεται.

 

Ημερομηνία και τα σχετικά, παρομοίως.

 

Το ύψος μου; Αυτό κι αν ταυτίζεται (να ψηλώσω κι άλλο δεν παίζει ως ενδεχόμενο, αν και με μερικά γελάκια και χαχανητά μερικές συμμαθήτριες μου όταν είχαμε πάει να βγάλουμε ταυτότητα, από 1,65 ανεγράφησαν ως.. 1,73 :015annoyed: ).

 

 

 

Το θρήσκευμα ΟΜΩΣ αποτελεί πεποίθηση! Δεν αποτελεί δεδομένο! Και σίγουρα δεν είναι αντιπροσωπευτικό στοιχείο (ούτε καν στοιχείο). Εμένα λοιπόν οι αγαπητοί μου γονείς με βαπτίζουν Χ.Ο. γιατί έτσι γουστάρουν. Κι εγώ στο δρόμο μου βρίσκω τη χαρά των Hindu. Επειδή δηλαδή το αναγράφει η ταυτότητα μου, αποτελεί και αντιπροσωπευτικό στοιχείο για μένα; Ποια ταύτιση στοιχείου προσφέρει αυτό, στην ταυτότητα;

Link to comment
Share on other sites

... μερικές συμμαθήτριες μου όταν είχαμε πάει να βγάλουμε ταυτότητα, από 1,65 ανεγράφησαν ως.. 1,73 :015annoyed: )

 

Εδώ έχω να δηλώσω τη δική μου διαμαρτυρία......

 

Στο διαβατήριό μου γράφει πως είμαι 1.53 :headb: ... :7_5_135[1]:

 

Είμαι σχεδόν 20 πόντους ψηλότερη!!!!!!!!!!!

 

:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...