Jump to content

Περί αναγραφής θρησκεύματος


Anor
 Share

Recommended Posts

όταν ενα κράτος επί εκατοντάδες ή καλύτερα κοντά μια χιλιάδα χρόνια, είναι επισήμως Χ.Ο. στο θρήσκευμα, είναι λογικό , η πλειοψηφία να τηρεί τα ίδια.

Η εκκλησιαστική εξουσία άρχισε απο τον καιρό του Βυζαντίου , την ίδια στιγμή που απο την άλλη , είχε κάνει τα πρώτα του βήματα το Βατικανό , δημιουργώντας κράτος εν κράτει.

 

Θεωρώ προς το παρόν αδύνατο να περάσει το θέμα της επίσημης ανεξιθρησκείας (εμένα πάντως με αφήνει αδιάφορο , μιας οι δικές μου πεποιθήσεις είναι πλέον καθορισμένες και κατόπιν επιλογής δικής μου, στο μετέποιτα διάστημα).

Ο λόγος είναι οτι ακόμα και στο εξωτερικό , όλοι στην Ε.Ε. πλήν των Καθολικών θεωρούνται μειοψηφία , με την διαφορά όμως οτι τους αφήνουν να ασκούν τα δικαιώματα τους και δεν υπάρχει σχέση με τα πολιτικά της χώρας, αν και έμμεσα επηρρεάζονται.

 

Για το θέμα με τις εκκλησίες , αφήστε με να αμφιβάλω, καθώς τις λιγοστές φορές που έχω πάει , βλέπω ηλικίες απο 18-35 που θεωρούνται η "ενεργή νεολαία" της χώρας.

Και μάλιστα κατόπιν επιλογής, μιας και δεν έβλεπα γονείς κοντα (δεν ήταν γιορτή!!) αλλά μόνους τους.

 

Για την χώρα μας, είναι αυτό που είπα περί θέμα επιλογής. Για παράδειγμα , σαφώς και να μην θέλει να αναγράψει κανείς το θρήσκευμα του στα επίσημα έγγραφα, αλλά απο την άλλη θα πρέπει να αφήσει και εκείνον που θέλει να το δηλώνει. Ακόμα και αν κατά τα λεγόμενα τους, προκαλεί "διαχωρισμό" αυτό το πράγμα.

Αν είναι να ασκήσουν όλοι με ίσα δικαιώματα τα πιστεύω τους, θεωρώ προσωπικά, οτι θα πρέπει και αυτοί που θεωρούνται πλειοψηφία σε κάποια χώρα , όσον αφορά την θρησκεία τους, να έχουν το ίδιο δικαίωμα να το πουν με αυτούς που δεν θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

 

Για την χώρα μας, είναι αυτό που είπα περί θέμα επιλογής. Για παράδειγμα , σαφώς και να μην θέλει να αναγράψει κανείς το θρήσκευμα του στα επίσημα έγγραφα, αλλά απο την άλλη θα πρέπει να αφήσει και εκείνον που θέλει να το δηλώνει. Ακόμα και αν κατά τα λεγόμενα τους, προκαλεί "διαχωρισμό" αυτό το πράγμα.

Αν είναι να ασκήσουν όλοι με ίσα δικαιώματα τα πιστεύω τους, θεωρώ προσωπικά, οτι θα πρέπει και αυτοί που θεωρούνται πλειοψηφία σε κάποια χώρα , όσον αφορά την θρησκεία τους, να έχουν το ίδιο δικαίωμα να το πουν με αυτούς που δεν θέλουν.

 

 

Μα δεν είναι "κατά τα λεγόμενά τους". Είναι προφανές ότι αν οι μισοί αναγράφουν το θρήσκευμα και οι άλλοι μισοί όχι, αυτοί που δεν το αναγράφουν είναι Μ.Χ.Ο. Αρα οι διακρίσεις διαιωνίζονται.

Εχουμε βγει :offtopic: αλλά, πραγματικά, αναρωτιέμαι, γιατί είναι απαραίτητο σε έναν ορθόδοξο να αναγράφεται το θρήσκευμα (ένα ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο) στην ταυτότητα. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλά το "θέλει"...θέλει να το δηλώνει, γιατί έτσι το πιστεύει...

Το πρόβλημα με τον διαχωρισμό είναι αστεία δικαιολογία.

Με τον ίδιο τρόπο μπορεί κανείς να το δηλώνει ή οχι οτι πιστεύει σε οτιδήποτε άλλο, αυτό είναι δικαίωμα του.

 

Οι διακρίσεις που λες, να είστε σίγουροι , οτι απο Τράπεζες, Εφορίες κτλ, ποσώς τους νοιάζει ακόμα και αν είστε εξωγήινοι...αρκεί να έχετε ΑΦΜ και να κάνετε δήλωση.

 

Διακρίσεις μπορεί να δείς και επειδή στην ταυτότητα αναγράφει οτι είσαι γεννημένος στην Β.Ελλάδα ή σε κάποιο σημείο της Μ.Ασίας. Τι λέει αυτό;...να το διαγράψουμε και αυτό , επειδή κάποιοι ΗΛΙΘΙΟΙ, θεωρούν οτι δεν ανήκετε/ουμε στην πλειοψηφία;

 

Επαναλαμβάνω... με το ίδιο δικαίωμα που κάποιος δεν θέλει να αναγράφεται το θρήσκευμα του σε ενα έγγραφο, με το ίδιο ακριβώς μπορεί να θέλω εγώ να το δηλώνω, γιατί το πιστεύω. Γιατί το δικό του δικαίωμα να υπερισχύει του δικού μου;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Μα δεν είναι "κατά τα λεγόμενά τους". Είναι προφανές ότι αν οι μισοί αναγράφουν το θρήσκευμα και οι άλλοι μισοί όχι, αυτοί που δεν το αναγράφουν είναι Μ.Χ.Ο. Αρα οι διακρίσεις διαιωνίζονται.

Εχουμε βγει :offtopic: αλλά, πραγματικά, αναρωτιέμαι, γιατί είναι απαραίτητο σε έναν ορθόδοξο να αναγράφεται το θρήσκευμα (ένα ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο) στην ταυτότητα. :unsure:

 

 

 

Να σας επαναφέρω και να σας υπενθυμίσω ότι έχει καταργηθεί η αναγραφή του θρησκεύματος στις ταυτότητες εδώ και αρκετά χρόνια (θυμηθείτε λίγο τις γιαγιάδες που ?σκάγαν με τα πούλμαν και ωρυόντουσαν στους δρόμους);

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω... με το ίδιο δικαίωμα που κάποιος δεν θέλει να αναγράφεται το θρήσκευμα του σε ενα έγγραφο, με το ίδιο ακριβώς μπορεί να θέλω εγώ να το δηλώνω, γιατί το πιστεύω. Γιατί το δικό του δικαίωμα να υπερισχύει του δικού μου;

Αυτό δεν ισχύει.

Το δικαίωμα του θρησκευτικού αυτοπροσδιορισμού δεν έχει καμία θέση στην κοινωνική ζωή. Αν θέλεις να δηλώσεις εσύ το θρήσκευμα στα δικά σου έγγραφα, πάλι γίνεται διαχωρισμός γιατί ο άλλος δεν το αναφέρει. Συνεπώς, προς χάρην ισότητας, ή όλοι ή κανένας. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλά το "θέλει"...θέλει να το δηλώνει, γιατί έτσι το πιστεύει...

 

Διακρίσεις μπορεί να δείς και επειδή στην ταυτότητα αναγράφει οτι είσαι γεννημένος στην Β.Ελλάδα ή σε κάποιο σημείο της Μ.Ασίας. Τι λέει αυτό;...να το διαγράψουμε και αυτό , επειδή κάποιοι ΗΛΙΘΙΟΙ, θεωρούν οτι δεν ανήκετε/ουμε στην πλειοψηφία;

 

Επαναλαμβάνω... με το ίδιο δικαίωμα που κάποιος δεν θέλει να αναγράφεται το θρήσκευμα του σε ενα έγγραφο, με το ίδιο ακριβώς μπορεί να θέλω εγώ να το δηλώνω, γιατί το πιστεύω. Γιατί το δικό του δικαίωμα να υπερισχύει του δικού μου;

 

 

Καλά με τη Β. Ελλάδα γενικώς ... Με τη Θράκη και τους μουσουλμανικούς πληθυσμούς τι γίνεται; Δεν υπάρχουν διακρίσεις; :whistling:

 

 

Η Πολιτεία αγαπητέ νομοθετεί... Οι νόμοι ισχύουν για όλους. Η αναγραφή του θρησκεύματος στην ταυτότητα δεν έχει καμία πολύτως χρηστική αξία.

Link to comment
Share on other sites

medussa... γνωστό αυτό...απλά είναι ενα απτό παράδειγμα, για να δείξουμε τις επιλογές που θα έπρεπε να έχει κάποιος για να εκδηλώνει και δηλώνει τα πιστεύω του ,και πως η εκκλησία και το κράτος μερικές φορές τα ισοπεδώνουν όλα με αρνητικό ή θετικό τρόπο, για να υπάρξει "ομοιομορφία"

Link to comment
Share on other sites

johny.. αυτό ακριβώς... αλλά αντί ισότητα , βάλε τον όρο "ομοιότητα".

 

Γιατί εκεί είναι η ουσία σε πολλά πράγματα. Απο θρησκεία μέχρι και εθνικότητα.

Και αν νομίζετε οτι παραληρώ πάλι, θα έλεγα να περιμένετε λίγο...δεν είναι μακριά , ειδικά με την έλευση των βιομετρικών διαβατηρίων.

 

Όσον αφορά γιατί να το δηλώσω... είναι απλό... ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ... γιατί να υπερισχύει το δικαίωμα του άλλου , όπως είπα , που δεν θέλει να το δηλώνει έναντι του δικού μου;

 

Για τις διακρίσεις.. όπως είπα.. το θρήσκευμα είναι το λιγότερο... σε επίσημα έγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά γιατί να το δηλώσω... είναι απλό... ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ... γιατί να υπερισχύει το δικαίωμα του άλλου , όπως είπα , που δεν θέλει να το δηλώνει έναντι του δικού μου;

Τί λες τώρα?? :blink:

Θέλεις να πεις ότι το "έτσι θέλω" είναι δικαίωμά σου? Ακόμα κι αν αυτό εισβάλει στην ελευθερία του άλλου, επειδή "έτσι θέλεις" σημαίνει πως μπορείς κιόλας να το κάνεις, και μάλιστα το θεωρείς και δικαίωμά σου???

 

Μου θυμίζει αυτά που λέγαμε στο δημοτικό, του στυλ "άντε να μεγαλώσω για να κάνω ότι θέλω, όπως και οι μεγάλοι" κτλ... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Απο που και ώς που , Johny, το να δηλώσω οτι είμαι Χ.Ο., βουδιστής , Μουσουλμάνος, παραβιάζει τα όρια της ελευθερία του άλλου να κάνει οτι θέλει;

 

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Το δικαίωμα μου , να δηλώσω αυτό που είμαι , οτι και αν είναι αυτό, το καταργεί με το ΔΙΚΟ ΤΟΥ , έτσι θέλω, ο απέναντι που θεωρεί οτι προσβάλεται η ...η.... (αλήθεια τι προσβάλεται; ) .... όταν το κάνω εγώ.

 

Είναι όπως είπα οτι θέλω ας πούμε να βγώ έξω βαμμένος στα χρώματα της ποδοσφαιρικής μου ομάδος σε ενα γήπεδο που είναι γεμμάτο απο οπαδούς με τα ίδια συναισθήματα υποστήριξης και επειδή θα έρθουν μέσα στο γήπεδο 800 άτομα , με άλλες πεποιθήσεις να αναγκαστούμε να βγάλουμε όλοι τα χρώματα , ...... για να είμαστε "ίσοι και όμοιοι; "....

 

Τι λέτε τώρα...σοβαρά μιλάτε;

Link to comment
Share on other sites

η εκκλησία και το κράτος μερικές φορές τα ισοπεδώνουν όλα με αρνητικό ή θετικό τρόπο, για να υπάρξει "ομοιομορφία"

 

 

Κατανοώ το επιχείρημα αλλά να σου πω κάτι... Η ιδιαιτερότητα του "ποιος είσαι" δεν κρίνεται σε αυτά που αναγράφει οποιοδήποτε δημόσιο έγγραφο... Αν εσύ χρειάζεσαι το δημόσιο έγγραφο για να αποδείξεις ότι διαφέρεις, κάπου υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο που και ώς που , Johny, το να δηλώσω οτι είμαι Χ.Ο., βουδιστής , Μουσουλμάνος, παραβιάζει τα όρια της ελευθερία του άλλου να κάνει οτι θέλει;

 

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Το δικαίωμα μου , να δηλώσω αυτό που είμαι , οτι και αν είναι αυτό, το καταργεί με το ΔΙΚΟ ΤΟΥ , έτσι θέλω, ο απέναντι που θεωρεί οτι προσβάλεται η ...η.... (αλήθεια τι προσβάλεται; ) .... όταν το κάνω εγώ.

 

 

 

 

Πρόκειται για μέτρο προστασίας των μειονοτήτων. Στο θέμα των μουσουλμάνων δεν απάντησες τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω για τους Μουσουλμάνους;.. .τα αυτονόητα δεν χρειάζονται εξηγήσεις...

Απο την στιγμή που υπηρετούν κάτω απο τα Ελληνικά χρώματα στον στρατό και δίνουν τον ίδιο όρκο, απο την στιγμή που μετέχουν της Ελληνικής παιδείας , δεν βλέπω γιατί να υπάρχει διάκριση.. Εκτός και αν την επιδιώκουν οι ίδιοι, δηλώνοντας "γείτονες χώρες" ώς "πατρίδες" (για να μην ξεχνιόμαστε)

 

Για το γιατί θέλω να το δηλώσω... το είπα και πριν.. γιατί μπορεί έτσι να νιώθω.. χωρίς να θέλω να υποδέιξω διαφορετικότητα ή ανωτερότητα. Αυτά είναι προϊόντα κόμπλεξ. Όταν κάποιος υποφέρει απο αυτά, τότε , πάντα όσον αφορά την θρησκεία, βγαίνει σαν γραφικός τύπος και προβάλει την εικόνα του εαυτού του , ως κάτι "καλό και αγνό".... Ευτυχώς σε τέτοιο σημείο δεν είμαι...χεχεχεχε..ακόμα... μπορεί μετά απο παρκινσον, να φτάσουμε και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Απο που και ώς που , Johny, το να δηλώσω οτι είμαι Χ.Ο., βουδιστής , Μουσουλμάνος, παραβιάζει τα όρια της ελευθερία του άλλου να κάνει οτι θέλει;

 

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. Το δικαίωμα μου , να δηλώσω αυτό που είμαι , οτι και αν είναι αυτό, το καταργεί με το ΔΙΚΟ ΤΟΥ , έτσι θέλω, ο απέναντι που θεωρεί οτι προσβάλεται η ...η.... (αλήθεια τι προσβάλεται; ) .... όταν το κάνω εγώ.

 

Είναι όπως είπα οτι θέλω ας πούμε να βγώ έξω βαμμένος στα χρώματα της ποδοσφαιρικής μου ομάδος σε ενα γήπεδο που είναι γεμμάτο απο οπαδούς με τα ίδια συναισθήματα υποστήριξης και επειδή θα έρθουν μέσα στο γήπεδο 800 άτομα , με άλλες πεποιθήσεις να αναγκαστούμε να βγάλουμε όλοι τα χρώματα , ...... για να είμαστε "ίσοι και όμοιοι; "....

 

Τι λέτε τώρα...σοβαρά μιλάτε;

 

 

 

Αν θέλεις να δηλώνεις το πιστεύω σου, εμπράκτως και χωρίς την «εμπλοκή» ενός δημόσιου εγγράφου, μπορείς να το κάνεις με πάρα πολλούς τρόπους:

 

1. Φοράς στο λαιμό σου το σύμβολο που αντιπροσωπεύει αυτό που πιστεύεις

 

2. Χτυπάς ένα tattoo με το σύμβολο που αντιπροσωπεύει αυτό που πιστεύεις

 

3. Συστήνεσαι όνομα, επίθετο και πιστεύω «Καλημέρα σας! Χρήστος Παπαγιαννόπουλος, Βουδιστής!».

 

Ένα δημόσιο έγγραφο είναι ακριβώς αυτό. ΔΗΜΟΣΙΟ! Δημότης είσαι κι εσύ κι εγώ, οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, κι ο Abdul ο Μωαμεθανός, κι ο Karin ο Ινδός, κι o? Τραγής ο δωδεκαθεϊστής :018bleh: . Εσύ κι εγώ τι παραπάνω προσφέρουμε στα δημόσια για να χαίρουμε εξαιρέσεως; Ποιάς εξαιρέσεως; Το πιο απλό παράδειγμα: υπεραιωνόβια υπάλληλος δημοσίου, που εξυπηρετεί πρακτικά εσένα που είσαι λευκός και ορθόδοξος, με.. συμπάθια τον μαύρο που είναι ορθόδοξος (το καημένο? προσπαθεί! :015annoyed: ) και καθόλου τον καφετί που είναι μουσουλμάνος. Αυτό δεν αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω για τους Μουσουλμάνους;.. .τα αυτονόητα δεν χρειάζονται εξηγήσεις...

Απο την στιγμή που υπηρετούν κάτω απο τα Ελληνικά χρώματα στον στρατό και δίνουν τον ίδιο όρκο, απο την στιγμή που μετέχουν της Ελληνικής παιδείας , δεν βλέπω γιατί να υπάρχει διάκριση.. Εκτός και αν την επιδιώκουν οι ίδιοι, δηλώνοντας "γείτονες χώρες" ώς "πατρίδες" (για να μην ξεχνιόμαστε)

 

Για το γιατί θέλω να το δηλώσω... το είπα και πριν.. γιατί μπορεί έτσι να νιώθω.. χωρίς να θέλω να υποδέιξω διαφορετικότητα ή ανωτερότητα. Αυτά είναι προϊόντα κόμπλεξ. Όταν κάποιος υποφέρει απο αυτά, τότε , πάντα όσον αφορά την θρησκεία, βγαίνει σαν γραφικός τύπος και προβάλει την εικόνα του εαυτού του , ως κάτι "καλό και αγνό".... Ευτυχώς σε τέτοιο σημείο δεν είμαι...χεχεχεχε..ακόμα... μπορεί μετά απο παρκινσον, να φτάσουμε και εκεί.

 

 

Κι αν δεν "μετέχουν της ελληνικής Παιδείας" (αλήθεια πόσοι "Ελληνες" μετέχουν) ;

 

Η διαφορετικότητα και η "ανωτεροτητα", αγαπητέ δεν κρίνονται από (επιθετικούς) προσδιορισμούς - αυτό και ετερο - κρίνονται στην πράξη....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...