Jump to content

Αξιολόγηση των θρησκειών


Recommended Posts

Μη με απογοητεύεις βρε sucore, μια απλή επιχειρηματολογία αυτών που λες ζήτησα και κάνεις τον κινέζο 3 μέρες τώρα... :whistling:

Συγνωμη ρε johnny μου ομως ειχα ψιλοΑπογοητευτει με το Θεμα.

Κοιτα με 2 λογια (ολιγον Απολυτο μα...)

ΑξιοΛογηση=Κριση, Χωρις Κριτιρια ομως τι κριση να γινει;

 

Θελουμε να δουμε ποια Θρησκεια ειναι η καλυτερη στο Θεμα να προσελκυει τα Θεια

(για ποιον αλλον λογο;Ελπιζω),

 

ΟΜΩΣ πως θα το κανουμε αυτο ΜΗΝ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ για το τι ειναι τα Θεια.

Με το ζορι να πιασουμε τα τελειως απ'εξω & τελειως βασικα και να κανουμε μια μικρη συγκριση...αλλα ως εκει.

 

Εδω μιλαω για τους εαυτους μας και συγνωμη εκ καρδιας που πιθανον να θιξω καποιους.

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει να σεβαστώ μιά οποιαδήποτε θρησκεία που δεν σέβεται το βασικότερο ανθρώπινο δικαίωμα..αυτό της επιλογής και του αυτοπροσδιορισμού..

 

Τεράστιο θέμα, πράγματι. Κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο θέμα, πράγματι. Κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι.
Είναι το αιώνιο "κυκλικό" επιχείρημα. Αν αποφασίσεις ότι δεν τους σέβεσαι, γίνεσαι σαν κι αυτούς, απλά το δικαιολογείς. Μόνο που κι αυτοί που δεν σε σέβονται με παρόμοιο τρόπο το δικαιολογούν στον εαυτό τους, άρα όντως γίνεσαι σαν κι αυτούς. Αν πάλι τους σεβαστείς, φοβάσαι ότι θα το εκλάβουν ως αδυναμία από μέρους σου ή και ότι θα το εκμεταλλευτούν, λες λοιπόν να μην τους σέβεσαι. Από την άλλη όμως δηλώνεις ότι αξίζεις το σεβασμό, γιατί τους σέβεσαι όλους, και τους ανέχεσαι, πως όμως να ανεχθείς όσους δεν σε ανέχονται... άρα δεν τους ανέχεσαι κι έπειτα τους δίνεις κι εκείνους τα ίδια επιχειρήματα κ.ο.κ....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το θέμα είναι όντως παράξενο και εμφανίζεται ως ?φαύλος κύκλος?.

Πιστεύω όμως ότι υπάρχει διέξοδος...

 

Αν πάλι τους σεβαστείς, φοβάσαι ότι θα το εκλάβουν ως αδυναμία από μέρους σου ή και ότι θα το εκμεταλλευτούν, λες λοιπόν να μην τους σέβεσαι.

Μπορείς να τους σεβαστείς, χωρίς όμως να αφεθείς να γίνεις θύμα τους. Μπορείς να μην τους ενοχλείς και προκαλείς (κάτι που πιστεύω ότι είναι η πρώτη βάση του σεβασμού). Εάν όμως εκείνοι ενοχλήσουν, τότε αντιδράς ανάλογα. Μπορεί δηλαδή να ισχύσει το «όσο δεν μ? ενοχλείς, δεν σ? ενοχλώ ούτε εγώ». Ο καθένας είναι αθώος και άξιος σεβασμού, μέχρι αποδείξεως του εναντίου, όπως προσωπικά το βλέπω.

Μ? άλλα λόγια, πλέον μπαίνουμε στην αρχή «η ελευθερία ενός ατόμου σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία ενός άλλου». Αν λοιπόν δούμε τους ανθρώπους ως μονάδες και όχι ?τσουβαλιάζοντάς? τους με βάση τα θρησκευτικά, πολιτικά, κοινωνικά, κλπ, πιστεύω τους, ίσως βγούμε από τον φαύλο κύκλο.

 

 

 

(...Στην Βρετανία μετά τις τρομοκρατικές επιθέσεις, σε πολλές γειτονιές προκύψανε έντονα προβλήματα με μουσουλμανικές οικογένειες που δέχτηκαν λεκτικές -και όχι μόνο- επιθέσεις από τους Άγγλους γειτόνους τους. Αυτό, είναι ?τσουβάλιασμα?. Φιλήσυχες οικογένειες που ποτέ δεν ενόχλησαν κανέναν, έγιναν στόχος από ανθρώπους που τους θεώρησαν ένοχους, μόνο και μόνο επειδή ήταν μουσουλμάνοι στο θρήσκευμα. Αυτά, είναι ντροπής πράματα κατά την γνώμη μου...)

 

~~~

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...