Jump to content

Εχουν τα ζωα ψυχη?


Nwish
 Share

Recommended Posts

Γιατί παίρνουμε σαν δεδομένο ότι ο άνθρωπος (ο "βασιλεύς" των ζώων) έχει ψυχή; Πολλοί μάλιστα πιστεύουν ότι αυτή η ψυχή συνεχίζει να υπάρχει και μετά το θάνατο... Ίσως η έννοια "ψυχή" να είναι στη τελική το υπέρτατο αποκύημα του εγωισμού μας;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γιατί παίρνουμε σαν δεδομένο ότι ο άνθρωπος (ο "βασιλεύς" των ζώων) έχει ψυχή; Πολλοί μάλιστα πιστεύουν ότι αυτή η ψυχή συνεχίζει να υπάρχει και μετά το θάνατο... Ίσως η έννοια "ψυχή" να είναι στη τελική το υπέρτατο αποκύημα του εγωισμού μας;

 

 

κατι θελει να πει ο kouranis.... :smilewink: ή μηπως το λεει?! :whistling:

 

διευκρινηση: Oταν μιλαμε για "ψυχη" (τουλαχιστον σε αυτο το τοπικ) θελω να πιστευω οτι ολλοι αναφερωμαστε στην δυνατοτητα να υπαρχουμε κατα καποιο τροπο και μετα το θανατο...

 

 

Υ.Γ δηλωνω Χριστιανος...αμαρτανω με αυτες τις σκεψεις αραγε?! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πώ για την μεταθάνατο ύπαρξη είναι απλό θέμα να το καταλάβει κανείς. Η φύση απέναντι σε κάθετι ζωντανό είναι αδυσώπυτη. Άλλωστε αυτό το αποδεικνύει και ο πλέον αδυσώπητος νόμος της φύσης που είναι ίσως ένας απο τους τρείς νόμους που ισχύουν σε αυτό που αποκαλούμε φύση που έχει αντιληφθεί η ανθρώπινη διάνοια. Αυτός δεν είναι άλλος απο το 2ο νόμο της θερμοδυναμικής. Η λεγόμενη εντροπία. Ένα απλό παράδειγμα: Αν ρίξουμε ένα ποτήρι (λεπτοκαμομένο σαν αυτό του κρασιού :whistling: ) στο πάτωμα είναι πολύ πιθανό να μην έχει την απαιτούμενη ενέργεια να διατηρήσει την αρχική του γεωμετρία ή πρόσθετη ενέργεια απο το ευρύτερο σύστημα, να μεταλλάξει την μορφή του και να μην διαλυθεί. Αλλά, αν ρίξουμε ένα αναπτήρα (zippo σαν αυτούς που είχαν οι μάγκες στις ταινίες) είναι πολύ πιθανόν να έχει την απαιτούμενη ενέργεια και να επιβιώσει του σοκ της αλλαγής. Νομίζετε ο μέσος άνθρωπος έχει την απαιτούμενη ενέργεια να επιβιώσει τέτοιου σοκ;

 

Η φύση δεν νοιάζεται για το πόσες αμαρτίες έχεις κάνει φίλε Nwish, αν υπάρχει ενέργεια επιβιώνουμε, αν όχι πίσω στο "φυσικό εργοστάσιο ανακύκλωσης". Δηλαδή γινόμαστε συστατικά για να υπάρξουν άλλοι πιο δυνατοί :)

Link to comment
Share on other sites

 

Η φύση δεν νοιάζεται για το πόσες αμαρτίες έχεις κάνει φίλε Nwish, αν υπάρχει ενέργεια επιβιώνουμε, αν όχι πίσω στο "φυσικό εργοστάσιο ανακύκλωσης". Δηλαδή γινόμαστε συστατικά για να υπάρξουν άλλοι πιο δυνατοί :)

 

 

Σα να λέμε τροφική αλυσίδα; "Τα τσάκρα μου, τα σκουπίδιά σας";

Link to comment
Share on other sites

Γιατί παίρνουμε σαν δεδομένο ότι ο άνθρωπος (ο "βασιλεύς" των ζώων) έχει ψυχή; Πολλοί μάλιστα πιστεύουν ότι αυτή η ψυχή συνεχίζει να υπάρχει και μετά το θάνατο... Ίσως η έννοια "ψυχή" να είναι στη τελική το υπέρτατο αποκύημα του εγωισμού μας;

 

Kαι εγω εχω την ιδια απορια...και μαλιστα μου φανηκε περιεργη η ερωτηση

Εγω θα ρωτησω,ειστε σιγουροι οι περισσοτεροι οτι ο ανθρωπος εχει ψυχη?...γιατι εγω ξερω τουλαχιστον 2 μεγαλους μυστες(ιδρυτες θρησκειων) που λενε το αντιθετο :whistling:

και μαζι με αυτους βεβαια και εκατμμυρια πιστοι τους...

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχαιοι πολιτισμοι "πρεπει να" γνωριζαν τη σπουδαιοτητα των ζωων γι'αυτο και τα

θαυμαζαν με τον εναν η τον αλλον τροπο. κλασσικο παραδειγμα? Αιγυπτος!

 

Χεχεχεχεχε....

Με πρόλαβες!!! ^_^

 

Ασχετο τώρα, αλλά διάβαζα προχτές σε ένα βιβλίο του Frankfort για την αρχαία Αιγυπτιακή θρησκεία ότι, οι αρχαίοι αιγύπτιοι λάτρευαν τα ζώα γιατί τα έβλεπαν ως τέλεια παραδείγματα της πρώτης και σημαντικότερης αρχής τους: ότι το σύμπαν και ό,τι το αποτελεί είναι εντελώς στατικό και αμετάβλητο...

Το ότι ο άνθρωπος είχε συναισθήματα τα οποία οδηγούσαν σε αλλαγές το θεωρούσαν πολύ κατώτερο...

 

Αρα... θεωρούσαν ότι τα ζώα είχαν ψυχή αλλά όχι συναισθήματα...; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο άνθρωπος είχε συναισθήματα τα οποία οδηγούσαν σε αλλαγές το θεωρούσαν πολύ κατώτερο...

 

Αρα... θεωρούσαν ότι τα ζώα είχαν ψυχή αλλά όχι συναισθήματα...;

 

Χμμ, ωραία παρατήρηση...

Μήπως δεν είναι τα συναισθήματα που οδηγούν σε αλλαγές αλλά η σκέψη;

Ακριβώς το σημείο στο οποίο διαφέρει ο άνθρωπος από τα υπολοιπα ζώα.... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα συναισθήματα των ανθρώπων οδηγούνται από ένστικτα?

Και τα ζώα καθοδηγούνται από τα ένστικτά τους...

Άρα η διαφορά ενδεχομένως να βρίσκεται στη "διαχείρηση" των ενστίκτων... Όχι στην ψυχή. :)

Link to comment
Share on other sites

Άρα η διαφορά ενδεχομένως να βρίσκεται στη "διαχείρηση" των ενστίκτων...

 

Ακριβώς, αυτή η διαχείρηση των ενστίκτων δεν είναι η συνδιαστική σκέψη; :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το ένστικτο δεν έχει να κάνει με τις σκέψεις αλλά με "παρορμήσεις"... Ίσως να μπορούσαμε να πούμε πως παίζει ένα δικό του ρόλο, που μπορεί να επηρεάζει και τα συναισθήματα, αλλά όχι τη νόηση.

Link to comment
Share on other sites

Το "εργαλείο" όμως με το οποίο διαχειριζόμαστε τόσο τα συναισθήματά μας, όσο και τα ενστικτά μας ενίοτε, είναι η σκέψη. Τα υπόλοιπα ζώα αισθάνονται, κινούνται ενστικτωδώς, αλλά δεν πλάθουν σκέψεις και ιδέες γύρω από αυτά, ούτε τα καθοδηγούν μέσω αυτών των σκέψεων και των ιδεών. Αυτό είναι που μας διαφοροποιεί από τα υπόλοιπα ζώα και πιθανόν μας κάνει κατώτερους.

Η ψυχή, -ότι κι αν είναι-, δεν έχει να κάνει με τον κατώτερο νου που παράγει την σκέψη στον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Black Angel

Απο ποτε διαχειριζομαστε εκ του φυσικου τα ενστικτα με τη συνειδητη σκεψη? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι μία λανθάνουσα κατάσταση αλλά υπαρκτή. Ο άνθρωπος δεν λειτουργεί με το ένστικτο όπως τα άλλα ζώα. Προσοχή: όχι ότι δεν μπορεί. Αυτό που τον διαχωρίζει από τα άλλα ζώα, είναι και αυτό που τον εμποδίζει.

Και για να μην απομακρυνόμαστε από το θέμα, αυτό που μας κάνει να αναρωτιώμαστε συχνα αν τα ζώα έχουν ψυχή, είναι το ότι κάπου διαφέρουμε από αυτά. Αυτό που διαχωρίζει τον άνθρωπο είναι ο Συγκεκριμένος νους που δίνει μορφές και σχηματίζει εικόνες, αυτός ο νούς δεν είναι η ψυχή, είναι το κατώτερο νοητικό σώμα, ενώ η ψυχή εκτείνεται σε υψηλότερα επίπεδα. Ψυχή έχουν μάλλον όλα όσα ζουν.

 

Το θέμα βέβαια πάντα είναι πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας την ψυχή.

Link to comment
Share on other sites

evi... αυτό ακριβώς είναι.. Η συνειδητή σκέψη ή αν θέλετε η λογική μας. Εκείνο είναι που κάνει την διαφορά.

 

Kouranis, η εντροπία βασίζεται σε υλικές υποστάσεις. Αν λάβουμε υπόψιν την διτή μας φύση , ώς ύλη και πνεύμα , νομίζω οτι παρεμφερές ίσως να είναι το πείραμα του νερού που αναφέρεις, με την διαφορά οτι είναι το περιεχόμενο του ποτηριού.

Το ποτήρι σπάει (Θάνατος) αλλά το περιεχόμενο αλλάζει μορφή (νερό-ψυχή) και συνεχίζει να υπάρχει.

 

Ωραίο παράδειγμα πάντως έδωσες.. πολύ καλό , πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μας εδώ είναι ορολογίας, θα διευκρινίσω τι εννοώ, χωρίς ομως να θέλω να συζητήσω φυσική, αφού δεν είμαι φυσικός :)

 

Η εντροπία δεν βασίζετε σε υλικές υποστάσεις. Οι νόμοι της θερμοδυναμικής μελετούν την ροή ενέργειας σε οποιαδήποτε μορφή. Εδώ το παράδειγμα που έδωσα είναι ρεαλιστικό και όχι μεταφορικό, ακριβώς αυτό συμβαίνει. Δεν είναι θέμα περιεχομένου, άλλωστε γιατί ένα ποτήρι να ενδιαφέρεται για το περιεχόμενο του; Εδώ μιλάμε καθαρά για ενέργεια που απαιτείται για να διατηρηθεί η αρχική γεωμετρική φόρμα ή να υπάρχει αρκετή ενέργεια για να επιβιώσει η αρχική μορφή το "σοκ" και να αλλάξει σε μια καινούργια γεωμετρία (το δεύτερο όπως φαίνεται είναι περίπτωση ποσοτικά χαμηλότερης ενέργειας, αλλά πάλι επιβιώνει).

 

Τώρα αν πάρουμε το παράδειγμα που αναφέρεις φίλε Anor με το ποτήρι και το περιεχόμενο (πάντα για μένα μεταφορικά), η θέση μου είναι η εξής. Οι άνθρωποι έρχονται χωρίς να περιέχουν νερό, πρέπει να γεμίσουν, αν δεν γεμίσουν δεν υπάρχει και τίποτα για να συνεχίσει αφότου σπάσει το ποτήρι. Είναι αυτό που λέει και ο Γκουρτζιεφ ότι οι άνθρωποι δεν γεννιούνται με ψυχή, αλλά πρέπει να την δημιουργήσουν, ειδάλλως πεθαίνουν σαν σκυλιά.

 

Φίλη Minerva, δεν νομίζω να υπάρχουν "σκουπίδια" στη φύση όλα σε κάτι χρησιμεύουν. Απλά όταν κάτι γίνει μη-λειτουργικό (όπως ο σύχγρονος/"μη-φυσικός" άνθρωπος όπως το βλέπω) η φύση το σπάζει κομματάκια και το ξανασυναρμολογεί ούτως ώστε να έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης την "επόμενη φορά". Ακόμα και ορισμένες μνήμες απο "άλλες ζωές" είναι τέτοια κομματάκια, όχι κατανάγκη δικά μας... Τώρα όσο περισσότερη ενέργεια διαθέτουμε ("χρησιμότητα" για τη φύση) για να "συγκρατήσει" αυτά τα κομμάτια στην θέση τους τότε τόσο πιο πολλές "πληροφορίες" θα μεταφερθούν στην "επόμενη" (προηγούμενη!?! βλέπε Ιούλιο Βέρν, Ντα Βίντσι κτλ...) ζωή.

 

Ελπίζω να να έγινα κατανοητός και να μην μπέρδεψα περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...