Jump to content

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ


 Share

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι ο Solomon αυτά που ξέρει ( περί δογματικού Χριστιανισμού ) τα ξέρει καλά.

Σωστά ή λάθος , εκνευριστικά ή μη , δεν έχει σημασία .Έχει πίστη σ' αυτό που κάνει και λέει.

 

Πόσοι από εμάς γνωρίζουμε το αντικείμενο που ασχολούμαστε και έχουμε πίστη σ' αυτό που κάνουμε ώστε να αντιπαρατεθούμε ;

 

Ας βγει κάποιος να χτυπήσει το δογματισμό και να αντιπαραθέσει αληθινές γνώσεις για τη δική του πίστη.

 

Θα έχει πραγματικό ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cross.bmp

Πήγε κάποτε ένας Ιεραπόστολος να διδάξει τους "βάρβαρους" Ιθαγενείς της Αμερικής για την μία και Αληθινή Θρησκεία. Άρχισε να τους μιλά για τον Αιώνιο Παράδεισο και το πώς θα μπορούσαν να τον κερδίσουν. Σε κάποια φάση έρχεται ο Σαμάνος του χωριού και λέει στον Ιεραπόστολο

 

"Πού τα ξέρεις όλα αυτά;"

 

"Τα λέει όλα σ'αυτό το βιβλίο"

 

Περιεργάστηκε ο Σαμάνος το βιβλίο για λίγη ώρα και του αποκρίθηκε

 

"Έχεις πάει ποτέ σου εκεί;"

 

"Μα αφού το λέει εδώ στο βιβλίο, να κοίταξε"

 

"Μα δεν σε ρώτησα αυτό. Έχεις πάει ποτέ σου σ'αυτό το μέρος;"

 

"Όχι αλλά αφού το γράφει ξεκάθαρα εδώ στο βιβλίο"

 

"Δεν θέλω να ακούσω για το φεγγάρι απο κάποιον που δεν έχει πάει εκεί. Κράτα το βιβλίο σου, εμείς θα κρατήσουμε τα όνειρα μας..."

 

πολλη ωραια ερωτηση νηρηιδα

 

το παραπανω ποστ το εδωσε ο κουρανις.

 

νομιζω οτι λιγο μεταλαγμενο αυτο το μνμ μπορει να δειξει την διαφορα του δογματισμου απο το πνευμα ετσι οπως ΕΓΩ το αντιλαμβανομαι.

 

ο σαμανος ειχε διδαχτει καποια πραγματα και παρεθεσε το δογμα του και παρεμεινε σαμανος.

ο ιεραποστολος ειχε διδαχτει καποια πραγματα και παρεθεσε το δογμα του και παρεμεινε ιεραποστολος.

και οι δυο εχουν πνευμα ομως ο εγωισμος οτι η δικη τους γνωση ειναι καλυτερη(δογμα)τους κραταει σε αποσταση.η απαντηση και των δυο διδαξεμε αδερφε(με ειλικρινια) και απο τους δυο θα φανερωνε το μεγαλειο του πνευματος και μετα απο αυτο ναι μεν θα υπηρχε μια γραμμη αλλα θα εξαφανιζοταν η ταμπελα και θα ηταν 2, αλλα θα ηταν ενα.

Link to comment
Share on other sites

cross.bmpuntitledzen.bmpπαιδια συγνωμη ΠΑΛΙ για το δευτερο μνμ αλλα εβαλα 2 φωτο και βγηκε μονο η μια.

ξαναπαραθετω.

 

ελπιζω τωρα να φανουν και τα 2

 

αν οχι :headb: :headb:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ο Solomon αυτά που ξέρει ( περί δογματικού Χριστιανισμού ) τα ξέρει καλά.

Σωστά ή λάθος , εκνευριστικά ή μη , δεν έχει σημασία .Έχει πίστη σ' αυτό που κάνει και λέει.

 

Πόσοι από εμάς γνωρίζουμε το αντικείμενο που ασχολούμαστε και έχουμε πίστη σ' αυτό που κάνουμε ώστε να αντιπαρατεθούμε ;

 

Ας βγει κάποιος να χτυπήσει το δογματισμό και να αντιπαραθέσει αληθινές γνώσεις για τη δική του πίστη.

 

Θα έχει πραγματικό ενδιαφέρον

 

Προσωπικά Νηρηίδα γνωρίζω πολλά μέλη του Αβάπτιστου που γνωρίζουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ σε τί πιστεύουν (και περιλαμβάνω και την υποφαινόμενη)...

 

Αλλά ξέρεις ποιό είναι το θέμα...;

 

Είμαι σίγουρη πως κανείς, ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ, από αυτούς δεν θα καθήσει να ασχοληθεί με "αντιπαραθέσεις", ούτε θα προσπαθήσουν να πείσουν κάποιον πως αυτά που πιστεύουν είναι τα "σωστά"....

Ο καθένας πιστεύει για τον εαυτό του, και δεν βγαίνει να "διαλαλήσει" την πίστη του...

 

Αυτά είναι δουλειά... άλλων....

 

ΥΓ. Πάντως, τις περισσότερες φορές, εκείνος που φωνάζει ότι πιστεύει κάπου ακράδαντα και παθιασμένα, είναι αυτός που φοβάται, επειδή ξέρει πως η πίστη του κρέμεται από μια τρίχα.... :smilewink:

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη... φιλικά και σαν μέλος προς μέλος ... άσε λίγο την προκατάληψη σε πηγές που θεωρητικά προέρχονται απο την Βίβλο ή άλλο σχετικό βιβλίο του Χριστιανισμού. Δεν είναι όλα πλαστά και προς έλεγχο δημιουργημένα. Περιέχει και ψήγματα αλήθειας μέσα. Η ιστορικότητα του Χριστού, δεν είναι το ζητούμενο... Η Θεϊκή του φύση είναι και προσπαθείς (πάντα για μένα) διά της αμφισβήτησης των πηγών , να αποδυναμώσεις τις θέσεις αυτές.

Μου είχες κάνει μια κουβέντα παλιά όσον αφορά τα παιδιά μας και την ασυναίσθητη μετάδοση πιστεύω δικών μας προς αυτά.

Σου την υπενθυμίζω απλά και σου λέω οτι η δική σου πεποίθηση (που δεν γνωρίζω , σε αντίθεση με την δική μου που την έχω εκφράσει σε απορία σου) φαίνεται να έχει αρνητική προκατάληψη στα Πιστεύω του Χριστιανισμού. Βέβαια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... αλλά τουλάχιστον αυτή την ιδέα παίρνω και εγώ.

[?]

Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δόθηκε να εκφράσω κάποια πράγματα και φυσικά είμαι στην διάθεση όλων για τον όποιο αντίλογο/διάλογο... σε ειρηνικό πνεύμα πάντα.

Κι εγώ σ? ευχαριστώ και σε συγχαίρω φίλε Anor για τον όμορφο και ευγενικό τρόπο που εκφράζεσαι. Υπό αυτό το πνεύμα, είναι χαρά μου να συζητήσουμε. :cheerful:

 

Όσον αφορά την μετάδοση των πιστεύω, όπως καταλαβαίνεις σ? αυτό το φόρουμ δεν έχουμε να κάνουμε με παιδιά σε ηλικίες που διαμορφώνουν χαρακτήρα, αλλά με ενήλικους, ώριμους και σκεπτόμενους ανθρώπους, με διαμορφωμένη κρίση, που μπορούν να αξιολογήσουν τα όσα ακούν και διαβάζουν και να τα δεχτούν ή απορρίψουν ανάλογα με τα δικά τους πιστεύω, αρχές και αξίες. Γι? αυτό και εκφράζομαι ελεύθερα. Εάν είχα να κάνω με παιδιά, σαφώς και θα ?αυτό-λογοκρινόμουν? διαρκώς. :)

 

Λυπάμαι όμως που σου έδωσα την εντύπωση ότι είμαι αρνητική απέναντι στον Χριστιανισμό και -κυρίως- στον ίδιο τον Χριστό. Ίσως φταίει το ότι από την ημέρα που ήρθες κοντά μας, έτυχε οι συζητήσεις περί Χριστιανισμού να είναι τέτοιες, που η συμμετοχή μου σ? αυτές να σου δημιούργησαν αυτήν την εντύπωση. Εάν έχεις την διάθεση και τον χρόνο, σε παραπέμπω σε παλαιότερες συζητήσεις, οι οποίες ίσως σε βοηθήσουν να δεις την θέση μου πιο καθαρά.

Επειδή όμως κατανοώ πως αυτό είναι κάτι χρονοβόρο και ίσως κουραστικό, διευκρινίζω ότι στο θέμα περί Θεϊκότητας του Χριστού (που είναι και το σημείο που σε ενδιαφέρει περισσότερο, απ? όσο καταλαβαίνω), η θέση μου έχει ως εξής : πιστεύω ότι ο Ιησούς υπήρξε ένας άνθρωπος που έφτασε στην Θέωση. Μ? άλλα λόγια, η διαφωνία μου με το δόγμα του Χριστιανισμού, είναι στο ότι δεν πιστεύω πως γεννήθηκε Θεός.

Γενικότερα για τις θέσεις και φιλοσοφία του Χριστιανισμού, αποδέχομαι περισσότερο τον Γνωστικό Χριστιανισμό και πολύ λιγότερο (έως σχεδόν καθόλου) τον Σχολαστικό.

Και τέλος σχετικά με την ιστορικότητα του Χριστού και του Χριστιανισμού, πιστεύω ότι τα πράματα είναι πολύ διαφορετικά απ? ότι μας τα έχουν πει οι Σχολαστικοί. Και για να εξηγηθώ πάνω σ? αυτό : πιστεύω ότι η πραγματική αλήθεια της ιστορίας, βασιζόμενη στα όσα μέχρι τώρα στοιχεία έχουμε, τιμά πολύ περισσότερο τον Χριστό και τους πρώτο-Χριστιανούς, παρά τους μειώνει. Μ? άλλα λόγια, πιστεύω ότι ο Χριστιανισμός υπήρξε ένα θεοφιλοσοφικό κίνημα που ξεκίνησε από έναν αξιέπαινο άνθρωπο και έχοντας πάρα πολύ καλές βάσεις, αλλά στην μετέπειτα πορεία της ιστορίας χαλκεύτηκε και διαστρεβλώθηκε με τον χείριστο τρόπο, από ανθρώπους που επιθυμούσαν να έχουν εξουσία στον λαό.

Αυτά εν ολίγοις και ευχαρίστως να σου εξηγήσω αναλυτικότερα το γιατί έχω αυτές τις απόψεις και να τα συζητήσουμε αν θέλεις. :)

 

Φιλικά,

Νεφέλη

 

 

 

~*~*~

 

 

 

Αν καποια στιγμη σταματησω να εχω λογο εδω ενα πραγμα θα με λυπησει.Οτι δεν θα μαθουν αυτα τα μελη την διευθυνση της ιστιοσελιδας που προκειται να δημιουργηθει και θα αποκαλυπτει την αληθεια,αλλα και τις γνωσεις μου κ τις ερευνες μου πανω στο θεμα.

Να λοιπόν που η σκοπιμότητα αποκαλύπτεται...

Link to comment
Share on other sites

cross.bmp

ο σαμανος ειχε διδαχτει καποια πραγματα και παρεθεσε το δογμα του και παρεμεινε σαμανος.

ο ιεραποστολος ειχε διδαχτει καποια πραγματα και παρεθεσε το δογμα του και παρεμεινε ιεραποστολος.

και οι δυο εχουν πνευμα ομως ο εγωισμος οτι η δικη τους γνωση ειναι καλυτερη(δογμα)τους κραταει σε αποσταση.η απαντηση και των δυο διδαξεμε αδερφε(με ειλικρινια) και απο τους δυο θα φανερωνε το μεγαλειο του πνευματος και μετα απο αυτο ναι μεν θα υπηρχε μια γραμμη αλλα θα εξαφανιζοταν η ταμπελα και θα ηταν 2, αλλα θα ηταν ενα.

 

Να διδάξει ο Ιεραπόστολος τι; Την παπαγαλία; Αυτή είναι η ουσία της ιστορίας. Ότι ο ένας κατείχε εμπειρική/βιωματική γνώση ("όνειρα") και ο άλλος απλώς είχε data, απλές πληροφορίες, εγκεφαλική γνώση ("βιβλίο"). Τώρα πώς μπορεί κάποιος που συνήθισε να τρώει ζουμερά και καλοψημένα στεκάκια (βιωματική γνώση/εμπειρία) να δεκτεί να τα ανταλλάξει με κουτόχορτο;(εγκεφαλική γνώση)

 

Η ιστορία θα μπορούσε κάλλιστα να παικτεί και ανάποδα για να πιάσουμε καλύτερα το νόημα. Αν ο Σαμάνος ερχόταν στην Ευρώπη με έναν πάπυρο ας πούμε που μιλούσε για ονειρόχωρες και άρχιζε να μιλά γι'αυτές χωρίς ο ίδιος να έχει ζήσει ποτέ αυτή την εμπειρία, με πάθος και επέμενε ότι ο πάπυρος του έγραφε την Μια και Μοναδική Αλήθεια ε τότε κάποιος "Πατήρ Παήσιος" (καταλαβαίνεται εδώ τι σημαίνει αυτό, ο οποιοσδήποτε που ήρθε σε βιωματική επαφή με την ουσία και μπορεί να την μεταδώσει) με το δίκαιο του θα του έλεγε, πάρε παιδί μου τον πάπυρο σου και πήγαινε στο καλό, δεν ενδιαφέρομαι να ακούσω ή αν είχε το χρόνο και τη διάθεση θα τον κερνούσε καφέ θα άκουγε την άποψη του και...τίποτα παραπάνω.

 

Ε τώρα αν συναντιώνταν δύο "παπαγαλιστές" απο διαφορετικά δόγματα, ε θα παίρναμε αναπαυτική στάση και ποπ-κορν για να απολαύσουμε το σόου με τα πυροτεχνήματα. Δοξα σοι ο Κθούλου ο κόσμος μας είναι γεμάτος και με φανατισμένους "σταυροφόρους" και φανατισμένους "ισλαμιστές", υπέρμαχους της "αγάπης" και του "αληθινού θεού".

 

Το να προσπαθεί κάποιος να επιβάλει την δική του άποψη δίνοντας στοιχεία που δεν μπορούν να επαληθευτούν εμπειρικά απο τους άλλους και να περιμένει αυτοί να τα αποδεκτούν είναι αστείο. Ακόμη πιο γελοίο είναι να καταρρίπτει τα δικά τους πιστεύω χωρίς ο ίδιος να έχει ιδέα για τι πράγμα μιλούν/πιστεύουν ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

το οτι εχουμε αναφερει καπου κατι ομως δεν ειναι και το ζητουμενο ε? :)

εχει σημασια ομως.

μαριλενα ακους η νεφελι τι πιστευει??? :018bleh::063laugh:

Link to comment
Share on other sites

:063laugh: Εντάξει τώρα είδε ο Kouranis(2006) το πόστ της Νεφέλης περί της "σκοπιμότητας" του solomon. Αχ ρε ανθρωπότητα τι τραβάς... γέμισαν οι τόποι με μικρούς "μεγάλους" :lol:
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο,

 

η Μαριλένα είπε :

Μα πότε την χαλάσανε οι παπάδες ή ο Χριστιανισμός;;;

 

 

...Που είναι η διαφωνία σου;

Πράγματι έχω γνωρίσει πολύ (μα πάρα πολύ!) αξιόλογους ιερείες του Χριστιανισμού, κι έχω γνωρίσει και σκάρτους (πάντα με βάση τα δικά μου κριτίρια, φυσικά). Αυτό αποδεικνύει ότι δεν είναι όλοι ίδιοι. Γι αυτό και όποτε προτείνω σε κάποιο μέλος να φωνάξει έναν παπά για ευχέλαιο, πάντα διευκρινίζω να βρει έναν ευσυνείδητο παπά.

Τα καλά και τα σκάρτα υπάρχουν παντού. Ο Χριστιανισμός γιατί ν' αποτελέσει εξαίρεση; Επειδή μια χούφτα άνθρωποι τα έχουν κάνει σα τα μούτρα τους (για μη πω τίποτα πιο χοντρό), αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καλοί και σωστοί. Φυσικά και υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

νεφελη δεν ξερω ποσο καιρο ειμαι εδω δεν με νοιαζει κιολας αλλα οπως σακουω να μιλας τωρα δεν σε ξανακουσα και ειλικρινα πολλη σε φχαριστιεμε.

:clapping:

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτοντως ευχαριστω που αλλαξες αυτο το

χρηστο...

σε

χρηστο,

αν το αλλαζε και η μαριλενα θα σκεφτομουν μπας καιγινε κανα θαυμα δωνα μεσα χαχαχα :063laugh:

Link to comment
Share on other sites

ειπες τι θα εκανε ο παισιος κουρανι,πες τι θα εκανε ο χριστος.

 

O Kouranis(2006) δεν αναφέρθηκε σε κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο, απλά αναφέρθηκε γενικά σε κάποιο που έχει κυνηγήσει την ουσία και δεν κόλλησε σε διάφορα δόγματα. Δεν γνωρίζει τι ακριβώς θα έκανε ο καθένας ξεχωριστά και πόσο μάλλον κάποιος που έζησε πριν 2000 χρόνια και δεν τον γνώρισε ποτέ του. Ίσως αν κάποιοι γνώρισαν απο κοντά το Χριστό να μπορούν να μας διαφωτίσουν ως πρός το τι θα έκανε ακριβώς.

 

Επίσης πιστεύει ότι κάποιοι που το παίζουν σήμερα υπέρμαχοι του Χριστού αν ζούσαν τότε ίσως να ήταν οι πρώτοι που θα τον κατηγόρουσαν για το ότι θεράπευσε κάποιο ημέρα Σάββατο και κατέρριψε έτσι ένα απο τα δόγματα της εποχής εκείνης. Ακόμη ίσως να ήταν και αυτοί που με ικανοποίηση θα κάρφωναν τα χέρια και τα πόδια του στο σταυρό, διότι τους χαλούσε το image και κατέρριπτε τις απαρχαιωμένες αντιλήψεις τους. Ο Kouranis(2006)έχει ενδείξεις (διότι μέσα απο βιβλία τα έμαθε, δεν τα έζησε), ότι ο Χριστός ήταν επαναστάτης και όχι δογματιστής, γι'αυτό και τον έχει πάρα πολύ ψηλά στην εκτίμηση του, σε αντίθεση φυσικά με πολλούς σημερινούς "υπέρμαχους" του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζει τι ακριβώς θα έκανε ο καθένας ξεχωριστά και πόσο μάλλον κάποιος που έζησε πριν 2000 χρόνια και δεν τον γνώρισε ποτέ του.

 

απαντηση

 

O Kouranis(2006) δεν αναφέρθηκε σε κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο, απλά αναφέρθηκε γενικά σε κάποιο που έχει κυνηγήσει την ουσία και δεν κόλλησε σε διάφορα δόγματα

 

συμφωνουμε τελεια

μετα ομως

 

Να διδάξει ο Ιεραπόστολος τι; Την παπαγαλία;

ο κουρανις μειωνει τον ανθρωπο ιεραποστολο.

και παραλληλα

Αυτή είναι η ουσία της ιστορίας. Ότι ο ένας κατείχε εμπειρική/βιωματική γνώση ("όνειρα")

ο κουρανις εξυψωνει το σαμανο.

 

συμπερασμα προς το εναν νιωθουμε εκτιμηση προς τον αλλο λυπη(μην πω θυμο).

 

O Kouranis(2006) δεν αναφέρθηκε σε κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο, απλά αναφέρθηκε γενικά σε κάποιο που έχει κυνηγήσει την ουσία και δεν κόλλησε σε διάφορα δόγματα

 

αυτα ειναι δογματα,ειμαστε και οι 3 ανθρωποι και πριν απο μερικα χρονια παιζαμε μηλα μαζι,η κρυφτο :) και ο <ανοητος>ιεραποστολος,και ο <υπερτατος>σαμανος και ο ανοητος χρηστος και ο φιλος κουρανις 2006.

εγω σιγουρα θα ημουν ο κοντοτερος,ναι αργησα να παρω υψος :063laugh:

 

να συμπληρωσω κατι εδω πολλη σημαντικο για την παραμονη μου στο αβαπτιστο,τις ερωτησεις τις θετω για να μαθω εγω απο τις απαντησεις και τις ερωτησεις που θα κανω με βαση τις απαντησεις που θα παρω μετα.

δεν εχει τιποτα διδαχτικο μεσα,αγραματος ειμαι εγω νομιζω φενετε ξεκαθαρα.κουρανι αν αναφερεσε σε μενα σου λεω οτι για την παρτι μου το κανω να γραφω εδω στα φορουμ,εγω θελω να μαθω τι μου γινετε γιατι δεν ξερω ακομα.πριν απο 5 λεπτα εκανα μια ερωτηση στον ηρακλειτο σε αλλο φορουμ,τωρα κανω σε σενα,πριν εκανα στη μαριλενα και στη νεφελι.παιρνω τις απαντησεις και σκεφτομαι που κανω εγω λαθος στα τωρα πιστευω μου,δεν ειμαι τα πιστευω μου,στο αβαπτιστο εχω αλλαξει πολλη απο την ημερα που ηρθα,ξερω οτι μπορειτε να το παρετε λεω ξελεω με βαση προηγουμενο μνμ μου αλλα δε με χαλαει,μπορει το αβαπτιστο να παιρνει βελτιωση αλλα εχω διδαχτει εδω μεσα αυτο ειναι ξεκαθαρο στα μνμ μου που διαβαζω εγω.τα πιστευω μου σημερα ειναι ετσι αν μου πεις κατι αυριο θα ειναι αλλιως.εχω καποια βαση φυσικα κοντα στα 6 χρονια διαβαζω αλλα ακομα φενετε οτι δεν ξερω αρκετα.με ειλικρινια κανω ερωτησεις οκ?

ισως ολοι να τα ξερουμε ολα και απλα τον συναισθηματικο μας κοσμο να προσπαθουμε να βελτιωσουμε μεσα στα φορουμ.κυριως εννοω,σιγουρα και η γνωση ειναι αφθονη.

οφ τοπικ ξερω αλλα τωρα με το warning κατω απο το ονομα μου δεν ξερω ποσο καιρο εχω να γραφω βρε παιδια και μου βγαινει ενα πραγμα να τα πω ολα τωρα,ολα γρηγορα :) χαχα

Link to comment
Share on other sites

ο κουρανις μειωνει τον ανθρωπο ιεραποστολο.

και παραλληλα

 

ο κουρανις εξυψωνει το σαμανο.

 

Μα ακριβώς για να αποφευχθεί αυτή η παρεξήγηση παρέθεσε και την "αντίστροφη" ιστορία, όπου ο Σαμάνος έρχεται Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...