Jump to content

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ


 Share

Recommended Posts

Καλώς ή κακώς, οι φορείς του κάθε δόγματος διαμορφώνουν και τις εξελίξεις που λαμβάνουν χώρα στην κάθε θρησκεία. Αν οι χριστιανοί αναγνωρίζουν ότι ο κλήρος έχει ξεπέσει και ότι δεν τους εκπροσωπεί πλέον με τις ενέργειες και τη συμπεριφορά του, τότε ας διώξει σύσωμος τον Αρχιεπίσκοπο και όποιον άλλον ιερέα θεωρεί πως δεν ανταποκρίνεται στο λειτούργημα που του έχει ανατεθεί.

Ποιός το κάνει αυτό όμως? Ποιός χριστιανός θα τολμήσει να πει οτιδήποτε στον παπά της ενορίας του?

Αν θέλετε να λέτε πως νοιάζεστε πραγματικά για τη θρησκεία σας, τότε αναδιαρθρώστε την, ακόμα κι αν χρειαστεί να φέρετε τα πάνω-κάτω. Το ζήτημα είναι πολιτικό, κοινωνικό και συνειδησιακό, συνεπώς μας αφορά όλους, αλλά ιδιαίτερα τους χριστιανούς. Είναι επίσης ζήτημα που απαιτεί (επιτέλους) μια ανεξάρτητη ενημέρωση (όπως είπα και λίγο πιό δίπλα) και αν θέλουμε να λέμε πως όντως ξεφύγαμε από το μεσαίωνα, είναι καιρός να αρχίσουμε να πληροφορούμαστε και να πληροφορούμε - πιό αμερόληπτα και πιό υπεύθυνα. Μέχρι τότε όμως, οποιαδήποτε κριτική προς τη θρησκεία που λαμβάνει υπόψην τη σημερινή κατάσταση της εκκλησίας, θα πρέπει να γίνεται αποδεκτή και να λαμβάνεται σοβαρά υπόψην.

Αυτό για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και για να ξέρουμε για τί μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τι θες να πεις με το ετσι???μια καταγγελια οτι ησουν παγανιστης και στα καρβουνα μεσα!!!

 

ηρακλειτε γιαυτο το ειπα το ετσι,οτι εχεις δικιο και πλακα.

φιλε αληθεια δεν μαρεσουν τα καρβουνα και ελπιζω

να μην τους αρεσω και εγω.

 

ντζονυ θεωρω πως η αληθεια παλευει με την αδικια και οτι η αληθεια δεν ειναι μονο οι χριστιανοι να προσπαθησουν να φτιαξουν τον χριστιανισμο και οι βουδιστες τον βουδισμο αλλα ολοι μαζι.

θεωρω οτι το χειροτερο πραγμα ειναι να προσωποποιουμε και να πολεμαμε το κακο στα προσωπα των ανθρωπων και να μην στρεφουμε το βλεμμα στη ριζα του προβληματος.

η ριζα νομιζω οτι αρχικα ειναι μεσα στον καθε ενα μας στο να μπορεσει να καταλαβει πως λειτουργει αυτος ο μηχανισμος μεσα μας που μας στρεφει εναντια σε συνανθρωπους μας σε φορουμ η εξω και δεν μας αφηνει να εστιασουμε στην αιτια.

οπως ελεγε και ο V η αληθεια ειναι τροπος ζωης.

αν ο καθε ανθρωπος λεει πρωτα το φαι μου μετα οι απολαυσεις μου ποτε θα μεινει χρονο για να ασχοληθει με την αληθεια?

αυτο δεν ειναι αυτο που ελεγε ο V ομως.τροπος ζωης ειναι αλλο πραγμα,ειναι το κεντρο σου να ειναι ο σκοπος και μετα ολα τα υπολοιπα.

αυτο ξεκιναει απο μεσα μας θεωρω,οταν το κανει καποιος τροπο ζωης θα βρει τη λυση,εγω για αρχη διαβασα,τωρα παιρνω μερος σε συζητησης μετα θα δουμε παλι.

θεωρω οτι οποιος κανει τροπο ζωης του την αληθεια αποποιηθη παραλληλα της ταμπελες και δωθει στην αυτοβελτιωση του θα πετυχει μεγαλα πραγματα,εγω αυτο προσπαθω να κανω.

εσυ τι λες?απο που πρεπει να ξεκινηση το ατομο?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός χρήστο.

 

2 σχόλια μόνο, για διαφορετικό σου μήνυμα το καθένα.

 

1. Αυτό που ανέφερες για τον Χριστιανισμό.

Δεν γίνεται πόλεμος, μπορείς να το δεις σε αρκετά άρθρα της σελίδας αυτό. Δεν έλειψε δηλαδή το άρθρο για τον Χριστιανισμό εσκεμμένα. Ούτε κατά λάθος. Απλώς υπήρχαν, σύμφωνα με την κρίση του δημιουργού, άλλες προτεραιότητες. Γιατί και χριστιανικά σωστά κείμενα, μπορείς να βρεις. Σίγουρα όχι στην συχνότητα των τσαντιροκειμένων που κυκλοφορούν εκεί έξω, αλλά υπάρχουν.

 

2. Αυτό που λες για την γνώση.

Φίλε μου βλέπω πολλούς ανθρώπους να έχουν πολλές γνώσεις (Δεν είμαι ένας από αυτούς). Δυστυχώς, λίγοι έως ελάχιστοι κατάφεραν να εξελίξουν τον μηχανισμό σκέψης και λήψης της γνώσης. Όσα έμαθαν, αν ποτέ καταφέρουν να τον εξελίξουν, θα τους φανούν χρήσιμα. Αν δεν το καταφέρουν ποτέ, δεν θα τους είναι χρήσιμα και ποτέ. Ξέρεις πόσες κινητές εγκυκλοπαίδειες υπάρχουν εκεί έξω; Αυτό όμως και τίποτα περισσότερο.

 

Πρώτα στρώνουμε το κρεβάτι και μετά ξαπλώνουμε. Έτσι, πρώτα πρέπει να χτίσουμε έναν αδογμάτιστο και ελεύθερο τρόπο σκέψης (κρεβάτι) και μετά να μάθουμε (ξαπλώνω). Όσοι πράττουν το αντίθετο, σχεδόν όλοι δηλαδή, το μπέρδεψαν κάπου το πράγμα κατά τη γνώμη μου.

 

Το νόημα είναι, μη θαμπώνεσαι από άτομα με γνώσεις. Μην κρίνεις έναν άνθρωπο από εκεί (ακόμα και με καλό τρόπο). Αυτά που παίζουν ρόλο είναι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς συγνώμη για την καθυστέρηση , αλλά ο ISP μου , είχε διαφωνίες με το να έχω πρόσβαση σήμερα στο web.

 

Nεφέλη:

 

Μ? άλλα λόγια, η διαφωνία μου με το δόγμα του Χριστιανισμού, είναι στο ότι δεν πιστεύω πως γεννήθηκε Θεός.

 

Φυσικά και δεν γεννήθηκε Θεός. Γεννήθηκε ώς Υιός του Ανθρώπου και έγινε Υιός του Θεού , αμέσως μετά την Ανάσταση Του. Διαφορετική οπτική γωνία πιθανώς , ίδια ουσία όμως ,είναι οι απόψεις μας.

 

Στο θέμα της ερμηνείας των ιδεών κάθε θρησκείας, συμφωνούμε απόλυτα. Οι ιερωμένοι , ανεξαρτήτως αν ήταν Χριστιανισμός, Μωαμεθανισμός, Ισλαμισμός, Βουδισμός, Παγανισμός... κτλ... είναι άνθρωποι πρώτα. Έχουν χαρακτηριστικά αδυναμιών και γνωρισμάτων όπως όλοι μας. Έτσι είναι αναμενόμενο σε τόσους αιώνες ιστορία της ανθρωπότητας να περάσουν μηνύματα μέσα απο τα ιερά βιβλία, παγιώνοντας τα , ώς δόγμα πλέον.

Το δόγμα είναι απόλυτο, δεν αμφισβητείται και δεν περνάει απο κανένα έλεγχο λόγω του "ιερού" του παρελθόν.

 

Αν δεν μπορεί κάποιος να το δεί αυτό, νομίζω οτι άδικα μπορεί να γίνει ο όποιος διάλογος μαζί του.

 

Επαναλαμβάνω... ΌΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ ΒΙΒΛΙΑ... ναι μεν φέρουν ψήγματα του Θείου λόγου, αλλά δεν είναι εξολοκλήρου γραμμένα απο ΘΕΙΟ ΧΕΡΙ, με ότι συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ο χριστος δεν εγραψε τιποτα ειναι για να τυρανιομαστε εμεις. :headb:

ο σωκρατης δεν εγραψε τιποτα επισης για να τυρανιομαστε εμεις. :headb:

ΑΝΟΡ γιατι το καναν αυτο μου λες?

βοηθησε με γιατι εγω δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο τους.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι το χειροτερο πραγμα ειναι να προσωποποιουμε και να πολεμαμε το κακο στα προσωπα των ανθρωπων και να μην στρεφουμε το βλεμμα στη ριζα του προβληματος.

................

εσυ τι λες?απο που πρεπει να ξεκινηση το ατομο?

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ Χρήστο, αλλά πιό συγκεκριμένα:

Μιλώντας για τους ανθρώπους/φερέφωνα, χάρη στους οποίους διαιωνίζεται το φαινόμενο της εκμετάλλευσης και της άγνοιας, θεωρώ πως είναι θέμα επιρροών το να αποκτήσουν κριτική σκέψη μπροστά στις εξελίξεις που εγκρίνουν εν αγνοία τους.

Συνεπώς, όσο κι αν είναι θέμα ανθρώπου το να ακολουθήσει ή όχι κάποιον τρόπο ζωής, οι επιρροές πάντα θα υπάρχουν και θα τον επηρεάζουν, είτε λίγο είτε πολύ. Άρα, στην περίπτωση αυτών που θα επηρεάζονται πολύ, δεν θα ήταν υπερβολή το να πούμε πως η ρίζα "του κακού" βρίσκεται κυρίως εκτός τους, διαμορφώνοντας τις συνειδήσεις και τις συμπεριφορές τους. Εκεί που μπορούμε να επικεντρωθούμε λοιπόν είναι αυτές οι επιρροές.

Και οι επιρροές είναι άνθρωποι. Και συνήθως αυτοί που έχουν κάνει επιστήμη τον επηρεασμό, έχουν και τον τρόπο και τα μέσα να πετυχαίνουν αυτό που θέλουν (βλέπε Χίτλερ, αν θέλεις ένα τρανταχτό παράδειγμα). Κι αυτό που θέλουν είναι πάντα εγωιστικο/ιδιοτελές.

 

Καταρχάς συγνώμη για την καθυστέρηση , αλλά ο ISP μου , είχε διαφωνίες με το να έχω πρόσβαση σήμερα στο web.

Μη μου πεις ότι είναι η OTEnet?!!! :headb:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ SOLOMON:

Τι παει να πει αυτο?ειναι κακο να ασχολουνται με τα θεματα που θετω για συζητηση?

Δεν είναι κακό να ασχολούνται με θέματα που θέτεις προς συζήτηση.

Είναι κακό να ασχολούνται με θέματα που θέτεις προς αντιπαράθεση.

Σε παρακαλώ σοβαρέψου και μην είσαι τόσο στην "τσίτα". Είμαστε παρέα εδώ και συζητάμε, δεν υπάρχει λόγος να εξάπτεσαι και να κρατάς συνεχώς αμυντική στάση.

Σοβαρεψου?σε προκαλω να αναφερεις που δεν ημουν σοβαρος,αλλιως διορθωσε το.

Αμυντικη σταση?Ποιο κατω λες οτι ημουν επιθετικος και πριν οτι ειμαι ευεξαπτος.Αποφασισε.Αμυντικη σταση δεν εχω,γιατι δεν νιωθω να απειλουμαι ουτε εγω ουτε τα πιστευω μου.Για σκεψου μηπως δεν καταλαβες σωστα?

Η στάση σου είναι τόσο αδικαιολόγητη που ώρες ώρες καταντάει αστεία, εξού και το "σοβαρέψου".

Και όμως solomon κρατάς μια αμυντική στάση και στην πορεία επιτίθεσαι. Βρίσκεσαι σε ένα πόλεμο μεταξύ ιδεολογιών που ο ίδιος δημιούργησες.

Τσίμπησες ακριβώς επειδή είσαι συνεχώς σε θέση άμυνας... Χαλάρωσε... Ξαναδιάβασε τα post σου και θα δεις τα λάθη σου :) . Δεν σε επικρίνει κανένας για τα λάθη, αλλά για το πάθος με το οποίο υποστηρίζεις τη στάση σου.

Το τσιμπησες της Νεφελης αν το θεωρεις σωστο και τις απειλες,συνεχισε να γραφεις το συν τοις αλλοις οπως το εγραφες.

Παθος?Ειναι παθος να υποστηριζεις με επιχειρηματα αυτα που πιστευεις?αν ειναι παθος τοτε ειμαι παθιασμενος,αλλα εισαι κ εσυ γιατι κανεις το ιδιο αρα μην το θεωρεις πια κακο

Να με συγχωρεί η χάρη σου, αλλά δεν βρίσκω κανένα κοινό μεταξύ του "τσίμπησες" και του ανορθόγραφου "συν τοις άλλοις"... Το γεγονός πάντως ότι αφορμάσαι από μια λάθος γραφή για να μου επιτεθείς είναι δείγμα του χαρακτήρα σου... Κακώς... Γιατί δέχομαι κριτική από κάποιον που αγνοεί ότι τα ρήματα γράφονται με ω αντί για ο.

Είναι κακό να υποστηρίζεις με πάθος τις απόψεις σου όταν αυτές είναι τρύπιες και "μπάζουν νερά από παντού"... αν δεν ισχύει αυτό τότε βρες τρόπο να τις επιχειρηματολογήσεις.

Η φράση σου "Θέλεις το καλό μου μήπως και προσπαθείς να με προφυλάξεις από κάτι?" μου φάνηκε αρκετά επιθετική. Δεν υπάρχει λόγος :) , εκτός και αν πιστεύεις ότι η Νεφέλη, θέλει το κακό σου. Πιστεύεις κάτι τέτοιο; Και αν ναι, γιατί το πιστεύεις αυτό;

Αυτα εσυ τα λες, η απαντηση μου ηταν αναλογη των λογων της.Δεν θα απολογηθω

Σκοπός όχι μόνο των συντονιστών αλλά κυρίως των μελών που αγαπάνε και νοιάζονται γι' αυτό το forum είναι η διαφύλαξη της ηρεμίας και της καλής ροής των συζητήσεων. Δεν υπάρχει λόγος για εντάσεις :)

Συμφωνω απολυτα κ εγω μαζι τους.Δεν προκαλεσα κανεναν.

Δεν θα απολογηθείς σε μένα :) ... Θα απολογηθείς σε αυτούς που προκάλεσες.

Επαναλαμβάνω αυτό που σου είπα και σε ένα άλλο post:

Καλή συνέχεια και καλή ειρηνική διαμονή.

Ευχομαι το ιδιο κ σε σενα

ΥΓ: Ελπίζω να μην κάνεις το λάθος που έκανες στο πολύ περασμένο παρελθόν.... να μην διαβάζεις όλο το post αλλά να δουλεύεις επιλεκτικά με τα κομμάτια του....

Πες μου που?εννοεις οτι βγαινω εκτος θεματος?

Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή.

Μιλάω για το πολύ περασμένο παρελθόν... Κάνε μια αναζήτηση των post σου και θα το βρείς. Αν δεν το βρεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα και εγώ θα σε παραπέμψω κατευθείαν στο post που αναφέρομαι.

_____________________________________

Οπου υπαρχει δραση υπαρχει και αντιδραση?αυτο αναφερεται στην Φυσικη επιστημη για τα αντικειμενα και τις φυσικες δυναμεις,στις ανθρωπινες σχεσεις που πρεπει να παψετε να τις βλεπετε σαν σχεσεις μεταξυ πραγματων,η δραση δεν ειναι κατι το κακο,ενω η αντιδραση εχει κ αρνητικο περιεχομενο κ εμφανιζεται στον κοσμο και χωρις σκοπο οπως βλεπουμε καθημερινα στη ζωη μας.Που δεν εδωσα πηγες αλλα μετα απο πιεση?Εγω πρωτος ρωτησα πληροφοριες κ πηγες για τους μυστες 'η εστω για εναν μονο που ποτε μεχρι τωρα δεν πηρα.

Ολα μπορουν να θεωρηθουν προκαταληψεις ξεκομμενα απο τις αιτιες και τις αφορμες της υπαρξης τους.

Παψτε να μεροληπτειτε.Κρινετε?Τουλαχιστον κρινετε δικαια

1) Γιατί πρέπει να πάψουμε να βλέπουμε τις ανθρώπινες σχέσεις ως σχέσεις που ανταποκρίνονται στους νόμους της Φυσικής?

2) Ξαναδιάβασε τα post σου σε παρακαλώ και θα δεις όλα τα λάθη σου!

3) Είναι λογικό να νιώθεις ότι μεροληπτούμε αλλά εγώ προσωπικά νιώθω ότι είμαι αντικειμενική. Απόδειξέ μου ότι μεροληπτώ και αν έχεις δίκιο θα ζητήσω συγνώμη :)

______________________________

Οποιαδήποτε απάντηση σε αυτό το post, προτιμώ να γίνει μέσω προσωπικού μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΤΟ:

θυμωσες βλεπω.υβριστικο λεξιλογιο,χμμ.τα διαβασα.συμφωνεις δηλαδη οτι η νεφελι εχει προηγουμενα με τον τυπο και βαλθηκε να τον διωξει απο το αβαπτιστο?ε?δεν της αρεσει το στυλακι του?για πες μου?κυνηγι?ναι,αυτο καταλαβα και εγω.

Λάθος κατάλαβες τότε. Αλλά σωστά κατάλαβες ότι θύμωσα γιατί η υπομονή Χρήστο μου, έχει και τα όριά της.

αν θες να καταλαβεις τι ειναι παθος δες το μνμ που μου εστειλες,αν μπορεσεις να το ξεχωρισεις απο το πολλη quote..δες και τα δικα του και πες μου αν μοιαζουνε,ξερεις παθος..

Θα το κάνω.

Αλλά σε περίπτωση που δεν μπορέσω να βρω το "πάθος" θα με βοηθήσεις;

 

λεει πουθενα το ονομα σου και πιστευεις οτι ολο το μνμ πηγαινε σε σενα η η ανυπομονησια τις εμπλοκης σε εκανε να το αγνοησεις? :smilewink:

Δεν κατέχω την μαγική ικανότητα να ξεχωρίζω ποιο από τα γραφόμενά σου αναφέρεται σε μένα... να είσαι πιο σαφής την επόμενη φορά.

 

για πες μου λοιπον βρε μαριλενα αφου καταλαβες,να τον ριξουμε στην πυρα?να τον μπαναρουμε δια παντως?

να τον φορτωνουμε μεχρι να αποχωρησει?σου φενετε σωστο αυτο?

Η δημοκρατία δεν επιτρέπει τέτοιου είδους συμπεριφόρες. Και σε καμία περίπτωση δεν θα έπραττα κατ' αυτόν τον τρόπο για κανένα.

 

προκαταληψη?χαχα

μιλησε ο χριστος για αγαπη λεει ο σολομον,μα πολλοι μιλησανε για αγαπη απανταει η νεφελη.εσυ μαριλενα μηνυμα δεν πηρες απο αυτο?

μετα ερχετε το αλλο το θεικο οτι θεωρεις την αγια γραφη εγκυρο βιβλιο?

λες και το διαβαζουμε για την ιστορικοτητα του,καπου εδω αρχιζουν οι φαρισαικες ερωτησεις τυπου ε μα αμα δεν ειναι εγκυρο το βιβλιο τοτε...

αλλα μαριλενα ουτε αυτο το καταλαβες ε?χμμ

Δεν σε αφορά τι μηνύματα πήρα εγώ...

Κοίτα τι μηνύματα πήρες εσύ.

Και αν θεωρείς ότι δεν είμαι σε θέση να καταλάβω τότε σαν καλός Χριστιανός κάνε κάτι.

Και να που φαίνεται το δικό σου πάθος...

 

1 εναντιον 4 το βλεπεις νορμαλ εσυ τωρα.

ε γιναμε 2 τωρα βρε :)

εξισοροπηση να πω την αληθεια οντως δεν ειναι..

Οπότε είπες και εσύ (σαν καλός Χριστιανός) ας πάω να βοηθήσω τον καημένο τον 1... Μπράβο σου... εύγε....

______________________________

Οποιαδήποτε απάντηση σε αυτό το post, προτιμώ να γίνει μέσω προσωπικού μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΛΕΝΑ :clapping: keep walking

 

 

η ρίζα "του κακού" βρίσκεται κυρίως εκτός τους, διαμορφώνοντας τις συνειδήσεις και τις συμπεριφορές τους.

 

θεωρεις οτι το ατομο αν δεν ελεγξει τον εαυτο του πρωτα μπορει να φερει οιαδηποτε αλλαγη στον εξω κοσμο?

Link to comment
Share on other sites

αν μου δωσουν την αδεια να εκθεσω τον εαυτο μου η διαχειριστρια και οι συντονιστες τοτε θα σου εξηγησω τι εννοω

Δεν χριάζεται να ζητήσεις την άδεια για κάτι τέτοιο :)

 

 

~*~*~

 

 

Anor,

Ναι, φαίνεται να είναι στην ουσία ίδιες οι απόψεις μας περί θεϊκότητας του Χριστού. Λίγο ίσως στην Ανάσταση να κολλήσω (με την έννοια του εάν ήταν κυριολεκτική ή συμβολική και εάν είναι δυνατή από τον καθένα ή όχι, μιας και δεν γνωρίζω την δική σου θέση επ? αυτού), αλλά δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας γι? αυτό. Αν θέλεις, το συζητάμε για χάρη της συζήτησης μονάχα.

 

Όσον αφορά τους ιερείς, σου απαντώ σχετικά σε άλλο thread (http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...id=41680&st=0

Link to comment
Share on other sites

γινεται ενας πολεμος....που νομιζω πως δεν ειναι απαραιτητος , ο καθενας πιστευει σε εναν θεο οπως και αν λεγεται αυτος , προσωπικα πιστευω πως ο θεος ειναι ενας με διαφορετικες ονομασιες , ολοι οι ανθρωποι πιστευουμε οτι ο θεος μας ειναι ο σωστος ο ενας και μοναδικος ο αλανθαστος , ολοι και ο καθε ενας απο την δικη του πλευρα λεμε πως κατεχουμε τον αληθινο θεο ...ειναι ομως ετσι;

ολοι πιστευουμε πως ο θεος στον οποιο πιστευουμε δημιουργησε τα παντα , οτι δεν μπορουμε να κατανοπησουμε να εξηγησουμε λεμε πως ειναι δημιουργημα του θεου στον οποιο πιστευουμε ....

εχεται αναρωτηθει πια η σχεση του θεου οποιος θεος και αν ειναι αυτος ( και το λεω γιατι καθενας μας πιστευει και καπου αλλου ) με την μαγεια;

για να μην παρεξηγηθω ειμαι " χριστιανη ορθοδοξη"....

Link to comment
Share on other sites

για να μην παρεξηγηθω ειμαι " χριστιανη ορθοδοξη"....

Ακριβώς αυτού του είδους οι εκφράσεις, δείχνουν το σκεπτικό του έλληνα. Γιατί αυτό το σκεπτικό αναγκάζει τους ανθρώπους, στην περίπτωση αυτή την φίλη fouli, να αναγκάζεται να "λέει τι είναι" για να αποφύγει αρνητικότητες. Και φυσικά δεν φταίει η fouli γιαυτό, αλλά η νοοτροπία του Έλληνα. Όποιος συντηρεί λοιπόν μια τέτοια ιδεολογία, νομίζω καλό θα ήταν να αναθεωρήσει.

 

Offtopic (και σόρυ fouli που σε πήρα ως παράδειγμα), αλλά είναι ένα θέμα που πρέπει να τονιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χριάζεται να ζητήσεις την άδεια για κάτι τέτοιο :)

~*~*~

Anor,

Ναι, φαίνεται να είναι στην ουσία ίδιες οι απόψεις μας περί θεϊκότητας του Χριστού. Λίγο ίσως στην Ανάσταση να κολλήσω (με την έννοια του εάν ήταν κυριολεκτική ή συμβολική και εάν είναι δυνατή από τον καθένα ή όχι, μιας και δεν γνωρίζω την δική σου θέση επ? αυτού), αλλά δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας γι? αυτό. Αν θέλεις, το συζητάμε για χάρη της συζήτησης μονάχα.

 

Όσον αφορά τους ιερείς, σου απαντώ σχετικά σε άλλο thread (http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...id=41680&st=0

 

 

απο τοτε που ημουν μικρος με μαγνητιζε το μεταφυσικο το ουρανιο ,για να χρησιμοποιησω την χριστιανικη εκφραση,ετσι αποφασισα να απευθυνθω στην μοναδικη θρησκεια που γνωριζα αυτο εγινε στα 20,ενα ΧΡΟΝΟ αργοτερα χειροτονοθηκα,ειδα ομως ότι αυτο δεν με κάλυψε,και ζητησα να παραιτηθω, πρεπει να ομολογησω

οτι ο μητροπολιτης της περιοχησ που ημουν ηταν και μου φερθηκε σαν πραγματικος πατέρας,και σεβάστηκε την επιλογη μου,δυστυχώς ομως αυτος ηταν η εξαιρεση του κανονα,οταν εφυγα και γυρισα σε μια πολη των αθηνων στην οποια πολη ειχα γεννηθει και μεγαλωσει καποιοι θερμοκεφαλοι παπαδες της περιοχης ηρθαν

και με βρηκαω εμενα και πολλους συγγενεις μεταξυ των οποιων και η μητερα μου λεγοντας μου οτι η ζωη μου θα ειναι μια κολαση οτι δεν ανηκω πια στο σωμα της εκκλησιας οτι οι ανθρωποι θα με αντιμετωπιζουν οπως οι κρατουμενοι τω φυλακων τους δολοφονους,οτι ειμαι ιουδας που προδωσε το χριστο μου ζητησαν να φυγω απο την πόλη που μεγάλωσα κι ειπαν οτι θα επρεπε να ειχε παρει η τοπικη αρχιερατικη περιφερεια μετρα εναντιον μου χαρακτηρισαν την κοπελα μου πορνη και οργανο του διαβολου μου και εν τελει μου προτειναν να να με πανε σε ενα μοναστηρι του αγίου όρους να ζησω ως απλος μοναχος (αυτο οταν μειναμε για λιγο μόνοι μας)μετανοώντας που αφησα την παρθενο μαρια και επεσα στα χερια του λησταρχου που δεν ηταν αλλος απο την κοπέλα μου κατα αυτους. τα εριξαν ολα σε εκείνη νομιζωντας ισως οτι η θρησκεία τους καλυπτει ολα τα υπαρξιακα μας κενα

αισθανθηκα να βρισκομαι υπο διωξη αισθανθηκα τι σημ αινει ιερά εξεταση γιατι αυτοι? γιΑΤΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΑΤΕΙΝΟνται οτι ειναι ιερεις του Θεού της ααγαπης μου μιλησαν ετσι και προσπαθησαν να με κυνηγησουν???

ομως δεν ειναι ολοι ετσι και ουτε αυτοι πιστευω οτι δρουσαν εν ονοματι της εκκλησιας αλλα μεμονομένα δεν με κυνηγησε η εκκλησιΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΑ με πληγωσαν??? τον μητροπολιτη μου τον ευχαριστω και τον ευγνομονω τον αγαπαω και τον σεβομαι γιατι σεβαστηκε την επιλογη μου αυτοι ομως οι δυο μεμονωμενοι αν θελετε δεν χαλανε την ολη εικόνα της εκκλησίας????

 

σολομων πιστευω οτι ανηκεις στη κατηγορια των ανθρωπων που αγαπανε το χριστιανισμο οπως και ο πρωην δεσποτης μου που αγαπανε και πραττουν αυτο που πιστευουν αλωστε σου ειπα οι ανθρωποι χαλανε την εικονα καποιων πραγματων .οι θερμοκεφαλοι που ειπα ποτε δεν εκαναν κατι τελικα εναντιον μου εκαναν ισως αυτο που νομιζαν σωστο λεγοντας μου αυτα που μου ειπαν ποτέ φυσικα δεν πραγματοποιησαν τιποτα αλλα τοτε που τα ειπαν με πληγωσαν!και φανηκαν οτι δεν ηταν φιλοι μου πιστευω πως αν μιλουσαν εν ονοματι της επισημησ εκκλησιας θα τα ειχαν κανει πραξη ομως ευτυχως η επισημη εκκλησια δεν λειτουργει ετσι αλλα πρεπει να προχωρησει σε κατι περισσοτερο να παταξει τιο φανατισμο.

ζητω συγγνωμη απο ολους δεν θελω να επηρεασω κανεναν ευτυχως υπάρχει ελευθεροθρησκεία και ολοι μπορουν να θρησκευουν ελευθερα και ετσι πρεπει ν α ειναι αλλα επισης θα επρεπε να υπαρχει αλληλοκατανοηση και σεβασμος στην επιλογη του αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... περί Αναστάσεως και στοιχείων το κείμενο που υποσχέθηκα είναι στο τέλος του μηνύματος σαν attachment.

 

Είναι σε text format, για να μπορούν να το διαβάσουν όλοι , χωρίς την χρήση ακόμα και word ή άλλου συμβατού προγράμματος (κυρίως για τους Linux-geeks, αυτό). :D

 

Το κείμενο ξεκινάει με παράθεση και των δύο θέσεων (αρνητικής και θετικής προς την Ανάσταση) και διαπραγματεύεται το θέμα με στοιχεία , απο ιστορία , απο τα Ευαγγέλια, και σύμφωνα με την ηθική της τότε εποχής, πράγμα που πολλοί δεν κάνουν σε αναλύσεις τους.

Είναι αρκετά ενδιαφέρον αν μη τι άλλο , και σίγουρα έχει κάποια σημεία άξια προσοχής.

 

 

hrakleitos,

 

Η επιλογή που έκανες αν και βιαστική , ομολογώ πως είναι πολύ δύσκολη να την λάβεις σε αυτή την ηλικία, και να μείνεις μακριά απο τα εγκόσμια. Σε τιμά επίσης και η απόφαση το οτι δεν κάνει αυτό για σένα, παρόλο που γνωρίζουμε αρκετοί πως είναι ενας σίγουρος μισθός με αρκετά "τυχερά". Κάτι που σκέφτονται πολλοί και δεν αφήνουν τον κόλπο του Ιερατείου , παρόλο που ουσιαστικά σε τίποτα δεν θυμίζουν πλέον ιερωμένους.

 

Το τι θα συναντήσεις φίλε μου, μην σε καταβάλλει. Είναι πολλοί εκείνοι που ακόμα και απο την ζήλεια τους, προς το θάρρος σου, θα αντιδράσουν με αυτόν τον τρόπο. Δεν είναι απαραίτητα , κάποιο μίσος, ξέρεις.

Μην δίνεις σημασία στους γύρω σου. Ο καθένας κουβαλάει το δικό του μαρτύριο που πολλές φορές με άλλη μορφή θέλει να μεταβιβάσει στους άλλους, για να ξαλαφρώσει προσωρινά.

Στην περίπτωση που περιγράφεις οι ιερωμένοι αυτοί , έχουν πρόβλημα με την δική τους ύπαρξη και σίγουρα εναντιώνονται σε κάποιον που θεώρησε οτι δεν μπορεί/θέλει να είναι σε αυτό τον κύκλο. Η απόφαση σου αυτή πιθανόν να τρομάζει λόγω των κινήτρων σου και να δημιουργεί φόβο σε αυτούς. Ο φόβος είναι εκείνος που τους κάνει να αντιδρούν έτσι.

Αν όμως σε παρηγορεί, απο όσο θα γνώρισες τις ιδέες του Χριστιανισμού, θα έχεις αντιληφθεί οτι ακόμα και ο Ιησούς ποτέ δεν έκανε κατήχηση... ακόμα και στους μαθητές Του. Τους ρώτησε αν θέλουν να τον ακολουθήσουν και τους είπε οτι θα είναι δύσκολος ο δρόμος τους.

 

Κοίτα λοιπόν τον δικό σου κόσμο και άσε τους "σκύλους" να γαυγίζουν απο έξω...

Resurrection.txt

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτού του είδους οι εκφράσεις, δείχνουν το σκεπτικό του έλληνα. Γιατί αυτό το σκεπτικό αναγκάζει τους ανθρώπους, στην περίπτωση αυτή την φίλη fouli, να αναγκάζεται να "λέει τι είναι" για να αποφύγει αρνητικότητες. Και φυσικά δεν φταίει η fouli γιαυτό, αλλά η νοοτροπία του Έλληνα. Όποιος συντηρεί λοιπόν μια τέτοια ιδεολογία, νομίζω καλό θα ήταν να αναθεωρήσει.

 

Offtopic (και σόρυ fouli που σε πήρα ως παράδειγμα), αλλά είναι ένα θέμα που πρέπει να τονιστεί.

δεν παρεξηγω που με εθεσες σαν παραδειγμα . δεν θελω ομως να γινω στοχος πολεμου ...αυτο που ειδα πως γινεται

νασαι καλα Αυγερινε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...