Jump to content

Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ


 Share

Recommended Posts

οπως?

<<43 «Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Να αγαπήσεις τον πλησίον σου και να μισήσεις τον εχθρό σου. 44 Εγώ όμως σας λέω, αγαπάτε τους εχθρούς σας και προσεύχεστε για όσους σας καταδιώκουν, 45 για να γίνετε γιοι του Πατέρα σας που είναι στους ουρανούς, γιατί τον ήλιο του τον ανατέλλει πάνω σε κακούς και καλούς και βρέχει πάνω σε δίκαιους και άδικους. 46 Γιατί αν αγαπήσετε όσους σας αγαπούν, ποιο μισθό θέλετε να έχετε; Και οι τελώνες το ίδιο δεν κάνουν; 47 Και αν χαιρετήσετε τους αδελφούς σας μόνο, τι περισσότερο κάνετε; Και οι εθνικοί το ίδιο δεν κάνουν; 48 Να είστε λοιπόν εσείς τέλειοι όπως ο Πατέρας σας ο ουράνιος είναι τέλειος.>> Ματθαίος, Κεφ. 5

Πότε αγάπησε η Εκκλησία τους εχθρούς της?;

 

<<38 «Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Οφθαλμός αντί για οφθαλμό και δόντι αντί για δόντι. 39 Εγώ όμως σας λέω να μην αντισταθείτε στον κακό άνθρωπο. αλλά σε όποιον σε χαστουκίζει στο δεξί μέρος του σαγονιού σου στρέψε του και το άλλο. 40 Και σ΄ αυτόν που θέλει να δικαστεί μ΄ εσένα και να πάρει το πουκάμισό σου άσε του και το πανωφόρι. 41 Και με όποιον σε αγγαρέψει ένα μίλι, πήγαινε μαζί του δύο. 42 Σ΄ όποιον σου ζητάει δώσε, και αυτόν που θέλει από εσένα να δανειστεί μην τον αποστραφείς».>> Ματθαίος, Κεφ. 5

Πότε γύρισε η Εκκλησία ?το άλλο μάγουλο??;

 

<<Μην κρίνετε, για να μην κριθείτε. 2 Γιατί με όποια κρίση κρίνετε θα κριθείτε, και με όποιο μέτρο μετράτε, θα μετρηθεί σ΄ εσάς. 3 Και γιατί βλέπεις την αγκίδα που είναι μέσα στο μάτι του αδελφού σου, ενώ το δοκάρι μέσα στο δικό σου μάτι δεν παρατηρείς; 4 Ή πώς θα πεις στον αδελφό σου: «Άφησε να βγάλω την αγκίδα από το μάτι σου», ενώ ιδού, το δοκάρι είναι μέσα στο μάτι το δικό σου; 5 Υποκριτή, βγάλε πρώτα από το μάτι το δικό σου το δοκάρι, και τότε θα δεις καθαρά, για να βγάλεις την αγκίδα από το μάτι του αδελφού σου>> Ματθαίος, Κεφ. 7 & Λουκάς 6:37-42

Η Εκκλησία δεν είναι αυτή που κρίνει μόνιμα και συνέχεια τους πάντες και τα πάντα, συχνά μάλιστα με πολύ καυστικό ύφος?;

Μέχρι και ο Αγ. Κοσμάς είχε σχολιάσει αυτήν την ενάντια στα διδάγματα συμπεριφορά της Εκκλησίας!

 

<<7 «Ζητάτε και θα σας δοθεί, ερευνάτε και θα βρείτε, κρούετε και θα σας ανοιχτεί. 8 Γιατί καθένας που ζητά λαβαίνει και όποιος ερευνά βρίσκει και σ΄ όποιον κρούει θα του ανοιχτεί.>> Ματθαίος, Κεφ. 7

?Και από την άλλη βγαίνει Επίσκοπος σε Ιερά Σύνοδο και σου λέει «πίστευε και μη ερεύνα»? :headb:

 

<<3 Και τότε τον πλησίασαν Φαρισαίοι, για να τον πειράξουν, και έλεγαν: «Άραγε επιτρέπεται σ΄ έναν άνθρωπο να αποδιώξει τη γυναίκα του για οποιαδήποτε αιτία;» 4 Εκείνος αποκρίθηκε και τους είπε: «Δε διαβάσατε ότι ο Κτίστης από την αρχή τούς έκανε αρσενικό και θηλυκό;>> Ματθαίος, Κεφ. 19

<<6 Αλλά από την αρχή της κτίσης ο Θεός τούς έκανε αρσενικό και θηλυκό.>> Μάρκος, Κεφ. 11

«Και η γυναίκα έχει το «κατ? εικόνα Θεού» και ο άνδρας. Διότι είναι πλασμένες όμοιες οι φύσεις τους, και ίσες οι πράξεις τους και ίσες οι αμοιβές και ίση η τιμωρία τους.(..) Ξεπερνάει πολύ τον άντρα η γυναικεία φύση ως προς το καλό και την καρτερία» - Άγιος Γρηγόριος Νύσσης

Και μετά σου λέει η Εκκλησία ότι 'ο άνδρας είναι ανώτερος'? :headb:

 

<<15 Αλίμονο σ΄ εσάς, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριτές, γιατί γυρνάτε τη θάλασσα και την ξηρά για να κάνετε έναν προσήλυτο και, όταν γίνει, τον κάνετε γιο της γέεννας διπλά από εσάς.>> Ματθαίος, Κεφ. 23

Ένα έχω μονάχα να πω : Ιεραποστολές?

 

<< Τον ασθενή όμως στην πίστη να τον δέχεστε, χωρίς να κρίνετε τις γνώμες του. 2 Ο ένας πιστεύει ότι μπορεί να φάει απ? όλα, αλλά ο ασθενής τρώει λάχανα. 3 Αυτός που τρώει ας μην εξουθενώνει εκείνον που δεν τρώει, κι εκείνος που δεν τρώει ας μην κρίνει αυτόν που τρώει, γιατί ο Θεός τον δέχτηκε. 4 Εσύ ποιος είσαι που κρίνεις ξένο υπηρέτη;>> Προς Ρωμαίους Κεφ. 14

Και μετά βγαίνει η Εκκλησία και κρίνει τους πιστούς άλλων θρησκειών (και τις ίδιες τις θρησκείες).

 

<<Το Ευαγγέλιο είναι και για τους Ιουδαίους και για τους εθνικούς.

7 Γι αυτό να δέχεστε ο ένας τον άλλο καθώς και ο Χριστός σας δέχτηκε, προς δόξα του Θεού.>> - Προς Ρωμαίους Κεφ. 15

Πως αμέ! Μέσα στην δεκτικότητα είναι η Εκκλησία?

Ούτε έκαψε, ούτε έσφαξε, ούτε κυνήγησε... Ποτέ τέτοια πράματα!

 

<<δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώστε. 9 Μην κατέχετε χρυσά νομίσματα μήτε αργυρά μήτε χάλκινα στις ζώνες σας. 10 μην έχετε σακίδιο στο δρόμο μήτε δυο πουκάμισα μήτε υποδήματα μήτε ραβδί.>> Ματθαίος, κεφ. 10:8-10

Και έχεις τον εκάστοτε Αρχιεπίσκοπο και όλους τους παρατρεχάμενους μες την γκλαμουριά, με τα μεταξωτά, τα λούσα, τα ακριβά αμάξια, τα πανάκριβα laptop καθώς ταξιδεύουν Α? θέση (ω ναι! το είδα κι αυτό με τα μάτια μου! :headb: ), κλπ κλπ κλπ?

«Ούτε η νόμιμη συνεύρεση, ούτε η λεχωνιά, ούτε η περίοδος, ούτε η ονείρωξη μπορούν να μιάνουν τη φύση του ανθρώπου ή να χωρίσουν από το Άγιο Πνεύμα» - Διαταγαί των Αγίων αποστόλων

Και έχεις μετά τους παπάδες να σου λένε να μην πηγαίνεις στην εκκλησία όταν έχεις περίοδο?

 

 

Θες κι άλλα ή αρκούν αυτά; Διότι έχω κι άλλα αν ενδιαφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Νεφέλη... φιλικά και σαν μέλος προς μέλος ... άσε λίγο την προκατάληψη σε πηγές που θεωρητικά προέρχονται απο την Βίβλο ή άλλο σχετικό βιβλίο του Χριστιανισμού. Δεν είναι όλα πλαστά και προς έλεγχο δημιουργημένα. Περιέχει και ψήγματα αλήθειας μέσα. Η ιστορικότητα του Χριστού, δεν είναι το ζητούμενο... Η Θεϊκή του φύση είναι και προσπαθείς (πάντα για μένα) διά της αμφισβήτησης των πηγών , να αποδυναμώσεις τις θέσεις αυτές.

Μου είχες κάνει μια κουβέντα παλιά όσον αφορά τα παιδιά μας και την ασυναίσθητη μετάδοση πιστεύω δικών μας προς αυτά.

Σου την υπενθυμίζω απλά και σου λέω οτι η δική σου πεποίθηση (που δεν γνωρίζω , σε αντίθεση με την δική μου που την έχω εκφράσει σε απορία σου) φαίνεται να έχει αρνητική προκατάληψη στα Πιστεύω του Χριστιανισμού. Βέβαια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... αλλά τουλάχιστον αυτή την ιδέα παίρνω και εγώ.

 

ανορ φιλε κανε μου μια χαρη.οταν μπεις στην κεντρικη σελιδα του αβαπτιστου ριξτης μια ματια και πεσμου μηπως βλεπεις καμια θρησκεια να λειπει...

δες και λιγο παραπανω που λεει δημιουργος τι ονομα λεει...

ναι και εγω αυτο ειπα.

χμμ B)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ

 

Να σου απαριθμήσω πέντε (θες δέκα; δέκα, θες είκοσι; είκοσι, θες τριάντα; τριάντα) θρησκείες που επίσης λείπουν; Χμμμμ

 

Να σου υπενθυμίσω ότι σε όλα τα σχολεία καθημερινά λένε τη χριστιανική προσευχή; Χμμμμμμ

Να σου υπενθυμίσω ότι σε όλα τα σχολεία υπάρχουν χριστιανικές εικόνες;

Χμμμμμμμμ

Να σου υπενθυμίσω ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να έχει στην ιστοσελίδα του Χριστιανικά κείμενα, κείμενα τα οποία υπάρχουν ΚΑΙ στα ελληνικά σε πάρα πολλές ιστοσελίδες;

Χμμμμμ

Να σου υπενθυμίσω ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να υποστηρίζει τον Χριστιανισμό για να μην χαρακτηριστεί αρνητικά;

Χμμμμ

 

Βασικές ελευθερίες του ανθρώπου.

Λες να μας την πέσουν και οι Σαιεντολόγοι; Ούτε αυτούς αναφέρει η ιστοσελίδα.

 

Αυτό, γιατί μερικοί συνειρμοί έχουν συγκεκριμένο λόγο. Όσο για τη βάση τους, ο καθένας έχει μάτια και εγκέφαλο. Ο Χριστιανισμός υπάρχει και χωρίς την ιστοσελίδα. Αν κάποιος νιώθει μοναξιά, μπορεί να την επισκεφτεί, είμαι σίγουρος πως σε απόσταση 100 μέτρων βρίσκεται κάποια.

 

Η κακιά Νεφέλη δεν είναι εκκλησία ούτε όφειλε να είναι για κανέναν και για κανένα λόγο. Ούτε οφείλει να συμμορφώνεται στις προτιμήσεις του κάθε κομπλεξικού (πίστεψέ με χρήστο, δεν αναφέρομαι σε'σένα). Θα το σκεφτόμουν τουλάχιστον 10 χρόνια να κατηγορήσω, έμμεσα, μια προσπάθεια επειδή δεν περιέχει στο ευρετήριο της τον Χριστιανισμό. Σαν να λέμε, δεν έχει βούλα πιστοποίησης; Μα τι λέμε; Οφείλει να δείξει καλό πρόσωπο; Οφείλει. Οφείλει να δείχνει μια συμπάθεια στον Χριστιανισμό; ΌΧΙ. ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΙ. Ούτε αυτή ούτε κανένας.

 

Ξανατονίζω χρήστο, ότι δεν αναφέρομαι σε'σένα. Αυτά που έγραψες ήταν η αφορμή.

 

Στο κάτω κάτω ρε παιδιά, ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα; Ό,τι θέλει κάποιος για χριστιανισμό το βρίσκει στα ελληνικά σε πολλές σελίδες. Μόνο τα γνωστικά, τα οποία δεν υπάρχουν σε πολλά μέρη, ανέβασε και ο λόγος είναι αυτός που είπα. Εδώ δεν υποστηρίζουμε καμία θρησκεία, εδώ σκεφτόμαστε. Αν δεν θέλετε να σκεφτείτε και θέλετε να μάθετε για τον χριστιανισμό, μπορείτε να κλείσετε αυτή την σελίδα και να ψάξετε στο google. Είστε σε λάθος μέρος.

 

Σόρυ για το ύφος, δεν είναι απλά έντονο αλλά και επικριτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα τα εγραψες για να τσιμπησω δηλαδη?

Συ ειπας για το ευεξαπτος.Τι εννοεις δεν θα μου βγει σε καλο?Θελεις το καλο μου μηπως και προσπαθεις να με προφυλαξεις απο κατι?Τι?

 

απο το φονταμενταλισμο ισως !!!??? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

απο το φονταμενταλισμο ισως !!!??? :whistling:

Ο οποίος πλήτει πάντοτε μόνο τον χριστιανικό χώρο και δεν πλήτει ποτέ κάποιους άλλους χώρους πιο "παγανιστικούς" :crying:

Δες και http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...5&gopid=41636

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες βρε αυγερινε

να εκφραστεις και αμα εχεις απωθημενα με καποιο θεμα να τα βγαλεις

και αμα με θεωρεις κομπλεξικες μερικες αποψεις μου βρε παιδι μου εκει θα κολισουμε :)

μια παρεα ειμαστε,αλλα το οτι το διευκρινισες μου αρεσε,η αληθεια να λεγετε.

το χμμ σου παει παντως :019blush:

αλλα μην το παρακανεις γιατι θυμιζει αγελαδα,πηγα να το κανω και εγω αλλα μετανιωσα χαχα

ελπιζω να καταλαβαινεις την πλακα ε.οκ.

στο δια ταυτα τωρα

ειπα συγκεκριμενα δες καμια θρησκεια αμα λειπει και οχι ποια θρησκεια λειπει.

ξερεις καλα κανεις και το αναφερεις φιλε αλλα θεωρουσα απο την νεφελι και την διαπιστωση που ειδα οτι εχει κανει πως θα τον εχει εστω σαν μυστη και φιλοσοφια σε ποιο περιοπτη θεση,τα ισμος ειπαμε δεν ειναι καλα συμφωνω.

κανενας ανθρωπος δεν πρεπει να χαρακτηριζετε αρνητικα ακομα και αν πιστευει στις μπανανες,αν αυτο τον εκφραζει καλα κανει!

τελευταια εχω καταλληξη σαυτη τη διαπιστωση και πολλη μαρεσει φιλε.

τα χριστιανικα σιτε που μιλανε για το χριστο οταν τα διαβαζω μου ερχετε να ξερασω,γραφουν πολλα λογια και πολλη λιγη ουσιαστικη αληθεια,δινουν πολλη εμφαση στο ισμος..

 

Να σου υπενθυμίσω ότι σε όλα τα σχολεία καθημερινά λένε τη χριστιανική προσευχή; Χμμμμμμ

 

να σε ρωτησω μηπως εχεις αναρωτηθει ποσοι ξερουν το αμην τι σημαινει?

 

 

Να σου υπενθυμίσω ότι σε όλα τα σχολεία υπάρχουν χριστιανικές εικόνες;

Χμμμμμμμμ

 

θες να δουμε τι εχουν μαθει να αντιλαμβανονται μεσω της εικονας που κρεμετε εκει?

 

Να σου απαριθμήσω πέντε (θες δέκα; δέκα, θες είκοσι; είκοσι, θες τριάντα; τριάντα) θρησκείες που επίσης λείπουν; Χμμμμ

 

αυτο αν το εκανες φιλε θα ηταν για να πλουτισω την θρησκειολογικη μου γνωση.αν μπορεις ευχαριστο θα ηταν γιατι αναρωτιομουν εχτες ποσες υπαρχουν αραγε.

 

 

Να σου υπενθυμίσω ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να έχει στην ιστοσελίδα του Χριστιανικά κείμενα, κείμενα τα οποία υπάρχουν ΚΑΙ στα ελληνικά σε πάρα πολλές ιστοσελίδες;

Χμμμμμ

 

βρε να μην εχει και κανενα μπορει?αλλα να μην το πολεμαμε εσκεμενα επειδη υπαρχει σε μεγαλο βαθμο!εσυ τι λες σαυτο?

 

:) κολιτε

Link to comment
Share on other sites

φιλε εδω θελω να κανω αλλο ενα σχολιο αν και μετα θα το μεταφερω σιγουρα στο θεμα επι της εκκλησιας σημερα.

 

εχεις δει την ταινια δικηγορος του διαβολου?

 

λεει ο αλ σου λεει ο θεος μην κοιταξεις,καλα κοιτα αλλα μην αγγιξεις,αγγιξε αλλα μην γευτεις,γευσου αλλα μην ευχαριστηθεις.

 

αυτα δεν τα λεει κανενας θεος φιλε,αυτα τα λενε ανθρωποι.

 

οι χριστιανοι απο μονοι τους εχουν 1.000.000 προβληματα να λυσουν και οχι μονο αυτο εχουν και τους αλλους να τους κατηγορουν.

 

ολοι ανθρωποι ειμαστε και δεν θελει κανενας να τον λενε χαζο που πιστευει.αλλα πολλοι το πιστευουν αυτο,οτι δηλαδη καποιοι αλλοι ειναι χαζοι που πιστευουν.και αυτο δεν ειναι καλο.πιστευει ο καθενας οπου θελει αλλα μην ξεπιστευιαζει τον αλλον.

 

για να δουμε ενα χριστιανακι τι κανει,μαθαινει το πατερ ημων αλλα δεν ξερει ουτε καν τα λογια τι σημαινουν,μαθαινει τι σημαινουν τα λογια αλλα δεν μπορει να καταλαβει τη χρησιμοτητα τους πρακτικα,καθημερινα,γιατι για να τα καταλαβει φιλε πρεπει η να πιστευψει τυφλα η να διαβασει<εξωσχολικα βιβλια>τα οποια η θρησκεια του εχει απαγορευσει και οταν το κανει βιωνει την αποριψη απο το περιβαλον του,βιβλια με πενταλφες απο εξω και λοιπα,μολις τα δουν σηκωνετε η τριχα τους,δεν μιλαω για την σολομονικη τωρα.

το χριστιανακι τι κανει λοιπον?μια λυση του εμεινε στην περιορισμενη λογικη του,να πιστεψει,καθετε σε μια συζητηση και αρχιζουν,υπαρχει θεος?καταλαβαινεις πως εξελισετε η συζητηση με τους εξυπνακηδες μετα,το μονο οπλο που ειχε αυτο το παιδακι ηταν η πιστη του και αυτη σπευσαν να του την μειωσουν.

συμπερασμα φιλε?

και οι εκκλησια του δεν το βοηθαει,και η οικογενεια του δεν ξερει,και ο εξω κοσμος της ιλικιας του το αντιμετωπιζει λες και ειναι καθυστερημενο.οποτε ξεκοβει να συζηταει το θεμα θεος κλπ

νιωθει ομορφα αυτο τωρα?

μολις ομως αρχισει να αναρωτιετε αν υπαρχει τελικα θεος αφενος εχει αναρωτηθει για την πιστη του οποτε καληνυχτα παισιος δεν γινετε,διαβασα 2 βιβλια του και το οπλο του ηταν η πιστη,τυφλη πιστη.

αφετερου θα μπει στο τρυπακι που ειπαμε οτι ειναι κατακριτεο και θα αρχιση να ερευναει,εκει αρχιζει το γελιο,διαβασε λιγο στα βιβλια που προτεινω να δεις ποσο σκουπιδι διαβασα

εχω τιγκα μια βιβλιοθηκη μονο εσωτεριστικα βιβλια και τα περισσοτερα μου τα εχω χαρισει.

στρεφετε σε αλλες θρησκειες μιας και εξηγουν καλυτερα και δεν κατακρινουν τοσο και εχουν ποιο αμεσα αποτελεσματα.

ολο αυτο τον καιρο ομως φιλε μεχρι να καταλαβω γιατι γινετε το καθε τι τι τραβηξα?

εφτασε λοιπον το χριστιανακι αυτο μικρο που λεμε και αναρωτιετε,βρε παιδια λετε αγαπη αλλα εσεις αγαπη 0,μιλαω για την εκκλησια,πρωτη ερωτηση τους?τι βιβλια εχεις διαβασει παιδι μου?

και λες μα τι σημασια εχει τι βιβλια διαβασα?αλλαζει η ανοησια σας?

ΑΡΧΙΚΑ τα χριστιανακια δεν ξερουν ποιος ειναι ο ΣΚΟΠΟΣ του χριστιανισμου,οποιος δεν πιστευει διατιθεμε να παμε σε σχολειο να ρωτησουμε,σε οτι ταξη θελετε.

εδω η θεολογοι και δεν το πιστευουν!οχι ολοι φυσικα.

λεει ο χριστος καθαρση,τι ξερουν τα χριστιανακια απο καθαρση μου λες?λενε εγω δεν εξομολογουμε,αφου ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τι κανει η εξομολογηση γιατι να εξομολογηθη?ειναι ξεκαθαρος ομως ο χριστος,καθαρση και προσευχη πριν απο ολα τα υπολοιπα.

αφου δεν πιστευει στην καθαρση τι να την κανει την εξομολογηση?

παμε στην προσευχη,ειπα παραπανω πως αν κανεις μια γυρα ερωτησεις θα διαπιστωσεις οτι κανενας σχεδον δεν γνωριζει την ερμηνεια του πατερ ημων,μια προσευχης που την κανει τοσα χρονια οπως ειπες.

και οχι μονο αυτο αλλα λενε μην βγαζεις δικες σου ευχες τις δικες μας θα ακους,εκοψε τα φτερα και της προσευχης,αληθινης προσευχης,προσωπικης προσευχης.

βλεπουμε λοιπον οτι το δημιουργημα που θα οδηγουσε στην απελευθερωση και στο να δειξει τις αληθινες δυνατοτητες της διδασκαλιας του χριστου το καταληξαν να μην εχει βαση,τι περιμενεις να γινει?

εγω ημουνα το χριστιανακι της υποθεσης φιλε.

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως σε ολο τον κοσμο παιδακια απο τις διαφορες θρησκειες και ιερατεια του εκει τοπου τραβανε τα ιδια πραγματα και αυτο μου τη σπαει πραγματικα καταλαβαινεις?

μισουμε τα ατομα,της εκκλησιες ενω ειναι 5 ατομα που τα εχουν κανονισει ετσι σκατα,αλλα το πακετο το τρωω εγω απο εσενα και εσυ απο αυτους που το εφαγες.

αγαπη μεταξυ μας και ενοτητα θα το αλλαξει αυτο,ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ του τι εχει περασει ο καθε πιστος,οχι να σηκωνουμε παντιερες,α εσυ χριστινος?καλα καλα αστο...

οχι φιλε αυτο ειναι ψευτικο!και εχει την ριζα του τον διαχωρισμο των ανθρωπων κατα προεκταση τον πολεμο.

θελετε να ειμαστε ετσι εδω μεσα?να κρινουμε η να βρουμε κοινα?

θελετε να ειμαστε ειλικρινης με τη φυση μας η μια ταμπελα να μας καθοδηγη?φιλε εμαθες να εισαι μωαμεθανος μια χαρα,εγω εμαθα να ειμαι χριστιανος μια χαρα,εσυ λες αλλαχ εγω λεω θεε μου,ειμαστε πρωτα απο ολα ανθρωποι,ας κατσουμε να δουμε τι φταιει,οχι εγω στα δικα σου και εσυ στα δικα μου,εμεις ειμαστε,δεν υπαρχει τιποτα που να μας χωριζει.

το μνμ ειναι πολλη προχειρο και εχει συναισθηματικη αγανακτηση με το συστημα φιλε.

οτι προαγει οτι επ το δικο μου ειναι καλυτερο,ηηηη να το πω αλλιως,οτι προαγει το οτι το δικο σου δεν ειναι και τοσο σωστο υπηρετει τον διαχωρισμο και οποιος θελει να εχει συνειδηση και ειλικρινια με τον εαυτο του να παιρνει γνωση να τα βαλει με την ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ και οχι με τα κεφαλια της,

Link to comment
Share on other sites

Ο οποίος πλήτει πάντοτε μόνο τον χριστιανικό χώρο και δεν πλήτει ποτέ κάποιους άλλους χώρους πιο "παγανιστικούς" :crying:

Δες και http://www.artofwise.gr/forum/index.php?sh...5&gopid=41636

μου κολλας την ταμπελιτσα του παγανιστη????αν ναι λυπαμαι αν φερομαι ως οπαδος καποιας θρησκειας γιατι πιστευω στη ελευθερια της επιλογης θρησκειας.αλλα οι εκπροσωπιο οποιασδηποτε θρησκειας ας μην υποτιμουν τη νοημοσυνη μας ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!ΟΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ

Link to comment
Share on other sites

<<43 «Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Να αγαπήσεις τον πλησίον σου και να μισήσεις τον εχθρό σου. 44 Εγώ όμως σας λέω, αγαπάτε τους εχθρούς σας και προσεύχεστε για όσους σας καταδιώκουν, 45 για να γίνετε γιοι του Πατέρα σας που είναι στους ουρανούς, γιατί τον ήλιο του τον ανατέλλει πάνω σε κακούς και καλούς και βρέχει πάνω σε δίκαιους και άδικους. 46 Γιατί αν αγαπήσετε όσους σας αγαπούν, ποιο μισθό θέλετε να έχετε; Και οι τελώνες το ίδιο δεν κάνουν; 47 Και αν χαιρετήσετε τους αδελφούς σας μόνο, τι περισσότερο κάνετε; Και οι εθνικοί το ίδιο δεν κάνουν; 48 Να είστε λοιπόν εσείς τέλειοι όπως ο Πατέρας σας ο ουράνιος είναι τέλειος.>> Ματθαίος, Κεφ. 5

Πότε αγάπησε η Εκκλησία τους εχθρούς της?;

 

<<38 «Ακούσατε ότι ειπώθηκε: Οφθαλμός αντί για οφθαλμό και δόντι αντί για δόντι. 39 Εγώ όμως σας λέω να μην αντισταθείτε στον κακό άνθρωπο. αλλά σε όποιον σε χαστουκίζει στο δεξί μέρος του σαγονιού σου στρέψε του και το άλλο. 40 Και σ΄ αυτόν που θέλει να δικαστεί μ΄ εσένα και να πάρει το πουκάμισό σου άσε του και το πανωφόρι. 41 Και με όποιον σε αγγαρέψει ένα μίλι, πήγαινε μαζί του δύο. 42 Σ΄ όποιον σου ζητάει δώσε, και αυτόν που θέλει από εσένα να δανειστεί μην τον αποστραφείς».>> Ματθαίος, Κεφ. 5

Πότε γύρισε η Εκκλησία ?το άλλο μάγουλο??;

 

<<Μην κρίνετε, για να μην κριθείτε. 2 Γιατί με όποια κρίση κρίνετε θα κριθείτε, και με όποιο μέτρο μετράτε, θα μετρηθεί σ΄ εσάς. 3 Και γιατί βλέπεις την αγκίδα που είναι μέσα στο μάτι του αδελφού σου, ενώ το δοκάρι μέσα στο δικό σου μάτι δεν παρατηρείς; 4 Ή πώς θα πεις στον αδελφό σου: «Άφησε να βγάλω την αγκίδα από το μάτι σου», ενώ ιδού, το δοκάρι είναι μέσα στο μάτι το δικό σου; 5 Υποκριτή, βγάλε πρώτα από το μάτι το δικό σου το δοκάρι, και τότε θα δεις καθαρά, για να βγάλεις την αγκίδα από το μάτι του αδελφού σου>> Ματθαίος, Κεφ. 7 & Λουκάς 6:37-42

Η Εκκλησία δεν είναι αυτή που κρίνει μόνιμα και συνέχεια τους πάντες και τα πάντα, συχνά μάλιστα με πολύ καυστικό ύφος?;

Μέχρι και ο Αγ. Κοσμάς είχε σχολιάσει αυτήν την ενάντια στα διδάγματα συμπεριφορά της Εκκλησίας!

 

<<7 «Ζητάτε και θα σας δοθεί, ερευνάτε και θα βρείτε, κρούετε και θα σας ανοιχτεί. 8 Γιατί καθένας που ζητά λαβαίνει και όποιος ερευνά βρίσκει και σ΄ όποιον κρούει θα του ανοιχτεί.>> Ματθαίος, Κεφ. 7

?Και από την άλλη βγαίνει Επίσκοπος σε Ιερά Σύνοδο και σου λέει «πίστευε και μη ερεύνα»? :headb:

 

<<3 Και τότε τον πλησίασαν Φαρισαίοι, για να τον πειράξουν, και έλεγαν: «Άραγε επιτρέπεται σ΄ έναν άνθρωπο να αποδιώξει τη γυναίκα του για οποιαδήποτε αιτία;» 4 Εκείνος αποκρίθηκε και τους είπε: «Δε διαβάσατε ότι ο Κτίστης από την αρχή τούς έκανε αρσενικό και θηλυκό;>> Ματθαίος, Κεφ. 19

<<6 Αλλά από την αρχή της κτίσης ο Θεός τούς έκανε αρσενικό και θηλυκό.>> Μάρκος, Κεφ. 11

«Και η γυναίκα έχει το «κατ? εικόνα Θεού» και ο άνδρας. Διότι είναι πλασμένες όμοιες οι φύσεις τους, και ίσες οι πράξεις τους και ίσες οι αμοιβές και ίση η τιμωρία τους.(..) Ξεπερνάει πολύ τον άντρα η γυναικεία φύση ως προς το καλό και την καρτερία» - Άγιος Γρηγόριος Νύσσης

Και μετά σου λέει η Εκκλησία ότι 'ο άνδρας είναι ανώτερος'? :headb:

 

<<15 Αλίμονο σ΄ εσάς, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριτές, γιατί γυρνάτε τη θάλασσα και την ξηρά για να κάνετε έναν προσήλυτο και, όταν γίνει, τον κάνετε γιο της γέεννας διπλά από εσάς.>> Ματθαίος, Κεφ. 23

Ένα έχω μονάχα να πω : Ιεραποστολές?

 

<< Τον ασθενή όμως στην πίστη να τον δέχεστε, χωρίς να κρίνετε τις γνώμες του. 2 Ο ένας πιστεύει ότι μπορεί να φάει απ? όλα, αλλά ο ασθενής τρώει λάχανα. 3 Αυτός που τρώει ας μην εξουθενώνει εκείνον που δεν τρώει, κι εκείνος που δεν τρώει ας μην κρίνει αυτόν που τρώει, γιατί ο Θεός τον δέχτηκε. 4 Εσύ ποιος είσαι που κρίνεις ξένο υπηρέτη;>> Προς Ρωμαίους Κεφ. 14

Και μετά βγαίνει η Εκκλησία και κρίνει τους πιστούς άλλων θρησκειών (και τις ίδιες τις θρησκείες).

 

<<Το Ευαγγέλιο είναι και για τους Ιουδαίους και για τους εθνικούς.

7 Γι αυτό να δέχεστε ο ένας τον άλλο καθώς και ο Χριστός σας δέχτηκε, προς δόξα του Θεού.>> - Προς Ρωμαίους Κεφ. 15

Πως αμέ! Μέσα στην δεκτικότητα είναι η Εκκλησία?

Ούτε έκαψε, ούτε έσφαξε, ούτε κυνήγησε... Ποτέ τέτοια πράματα!

 

<<δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώστε. 9 Μην κατέχετε χρυσά νομίσματα μήτε αργυρά μήτε χάλκινα στις ζώνες σας. 10 μην έχετε σακίδιο στο δρόμο μήτε δυο πουκάμισα μήτε υποδήματα μήτε ραβδί.>> Ματθαίος, κεφ. 10:8-10

Και έχεις τον εκάστοτε Αρχιεπίσκοπο και όλους τους παρατρεχάμενους μες την γκλαμουριά, με τα μεταξωτά, τα λούσα, τα ακριβά αμάξια, τα πανάκριβα laptop καθώς ταξιδεύουν Α? θέση (ω ναι! το είδα κι αυτό με τα μάτια μου! :headb: ), κλπ κλπ κλπ?

 

 

Συμφωνω με ολα τα παραπανω για την εκκλησια.Ειναι πραγματι γεγονος οτι αληθευουν τα οσα γραφονται.Αλλα, δεν φτιαχνουν οι παπαδες τον χριστιανισμο.Υπαρχουν στην εκκλησια και ανθρωποι που ειναι πραγματικα Χριστιανοι.Εγω γνωριζω τετοιυς ανθρωπους,δινουν χωρις να ζητουν,ζουν και αγαπουν χριστιανικα.Εγω δεχομαι την εκκλησια οπως την εννοει ο Αγιος Ιωαννης ο Χρυσοστομος,το σωμα του Χριστου στο οποιο για να γινει κανεις μελος χρειαζεται αγωνας ζωης.Για κανεναν δεν θα πρεπει να ταυτιζεται ο χριστιανισμος στο προσωπο του καθε παπα και ενιοτε κακου παπα,αν και το τελευταιο ειναι στην κριση του Θεου.

Πολλοι ανθρωποι,επηρεασμενοι απο την εικονα που δινουν οι κληρικοι,βγαζουν συμπερασματα για τον χριστιανισμο.Παντα,ομως,θα υπαρχουν και καλοι κληρικοι,τους οποιους αν καποιος γνωρισει η ζωη του παιρνει νοημα.Δυστυχως, για τις γυναικες πολλοι απο αυτους ειναι στο Αγιο Ορος,αλλα υπαρχουν κ εξω.Αυτο συνεβαινε αλλωστε παντοτε,το ματι πεφτει πιο ευκολα στο κακο ακι τα αυτια αυτο προσεχουν περισσοτερο,γιατι το κακο φωναζει και γινεται φανερα,ενω το καλο ενεργει ταπεινα κ πολλες φορες κρυφα.

Link to comment
Share on other sites

ουτις ειπες τον ηρακλειτο κρυφοπαγανιστακο λοοοοοοοοοοολ

χαχαχα :063laugh::063laugh:

ωραιο διδυμο οφειλω να ομολογησω!!!

 

δεν παρεξηγηθηκα ο ουτισ απολαμβανει της εκτιμησεως μου αλλα

οσο ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΕ ΕΚΑΙΓΑΝ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε σολομον!! :clapping:

αυτο ειναι αληθινος χριστιανος,οχι το να κρυβετε πισω απο το δαχτυλο του.

και το ανωτερο απο ολες της ρησκειες ετσι λεω και εγω πως πρεπει να ειναι.

σολομον να σου κανω μια ερωτηση φιλε

εχεις βοηθηθει καθολου απο το αβαπτιστο και τα μελη στην εξελιξη σου?

δεν θελω να μου πεις συγκεκριμενα,και μονολεκτικα μου αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα τα παραπανω για την εκκλησια.Ειναι πραγματι γεγονος οτι αληθευουν τα οσα γραφονται.Αλλα, δεν φτιαχνουν οι παπαδες τον χριστιανισμο.Υπαρχουν στην εκκλησια και ανθρωποι που ειναι πραγματικα Χριστιανοι.Εγω γνωριζω τετοιυς ανθρωπους,δινουν χωρις να ζητουν,ζουν και αγαπουν χριστιανικα.Εγω δεχομαι την εκκλησια οπως την εννοει ο Αγιος Ιωαννης ο Χρυσοστομος,το σωμα του Χριστου στο οποιο για να γινει κανεις μελος χρειαζεται αγωνας ζωης.Για κανεναν δεν θα πρεπει να ταυτιζεται ο χριστιανισμος στο προσωπο του καθε παπα και ενιοτε κακου παπα,αν και το τελευταιο ειναι στην κριση του Θεου.

Πολλοι ανθρωποι,επηρεασμενοι απο την εικονα που δινουν οι κληρικοι,βγαζουν συμπερασματα για τον χριστιανισμο.Παντα,ομως,θα υπαρχουν και καλοι κληρικοι,τους οποιους αν καποιος γνωρισει η ζωη του παιρνει νοημα.Δυστυχως, για τις γυναικες πολλοι απο αυτους ειναι στο Αγιο Ορος,αλλα υπαρχουν κ εξω.Αυτο συνεβαινε αλλωστε παντοτε,το ματι πεφτει πιο ευκολα στο κακο ακι τα αυτια αυτο προσεχουν περισσοτερο,γιατι το κακο φωναζει και γινεται φανερα,ενω το καλο ενεργει ταπεινα κ πολλες φορες κρυφα.

σΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΠΟΣΤ!!!αλλα τωρα ειδα τη απαντηση του σολομοντα

σολομον δεν αμφισβητησε κανεις οτι υπαρχουν ανθρωποι που αξια κατεχουν τον τιτλο του χριστιανου αλλα τελικα αυτο που υπερισχυει ειναι ο φανατισμος και οι διωξεις αν μου δωσουν την αδεια να εκθεσω τον εαυτο μου η διαχειριστρια και οι συντονιστες τοτε θα σου εξηγησω τι εννοω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...