Jump to content

«Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι»


 Share

Recommended Posts

Προσωπικά αυτή τη μορφή άγνοιας εγώ θεωρώ ευλογημένη! Γιατί ναι μεν δεν γνωρίζεις κάτι, αλλα επιπλέον δεν γνωρίζεις οτι υπάρχει αυτο το κάτι που δεν γνωρίζεις, και έτσι δεν σε νοιάζει... Άρα είσαι ευτυχισμένος!..

 

Στους Μακαρισμούς λένε: "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι"! Νομίζω οτι ο συγκεκριμένος μακαρισμος αναφέρεται στα άτομα με διπλή άγνοια (ή/και στους τρελούς..).

 

 

Θα ηθελα να κανω μια διορθωση,φιλολογικης σημασιας.Η φραση "μακαριοι οι φτωχοι τω πνευματι",δεν σημαινει μακαριοι οι τρελοι ουτε οι ανοητοι,αλλα οι ταπεινοι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια διορθωση,φιλολογικης σημασιας.Η φραση "μακαριοι οι φτωχοι τω πνευματι",δεν σημαινει μακαριοι οι τρελοι ουτε οι ανοητοι,αλλα οι ταπεινοι.

Αγραμματε και ασχετε σολομωντα συνεχιζεις και μας ερμηνευεις κατά το δοκουν τις γραφες?

 

Μακαριος σημαινει ταπεινος? εισαι σιγουρος?

Μηπως μακαριος σημαινει καλοτυχος, ευτυχισμενος, και κατ?επεκταση ευλογημενος?

(και μετα αναρωτιέσαι γιατι σε κραζω?)

 

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω μια διορθωση,φιλολογικης σημασιας.Η φραση "μακαριοι οι φτωχοι τω πνευματι",δεν σημαινει μακαριοι οι τρελοι ουτε οι ανοητοι,αλλα οι ταπεινοι.

Δίκαιο έχεις, τώρα που το κοίταξα.

Τελικά είναι παρεξηγημένη φράση.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα ρασπουτιν ΜΑΛΛΟΝ το

οι πτωχοι το πνευματι

ερμηνευσε και οχι το

μακαριοι

:063laugh:

Απ?τη συνταξη (δλδ όπως είναι διατυπωμενο) καταλαβαινω ότι ερμηνευει το ?μακαριοι?.

 

Αλλωστε και εσυ ?ΜΑΛΛΟΝ? ειπες?δεν εισαι σιγουρος.

 

Στην περιπτωση που δεν ερμηνευει το ?μακαριοι? αλλα το ?πτωχοι τω πνευματι? τοτε εχει προβλημα η συνταξη της προτασης (κι εμενα τα νυχια μου δεν μυριζουν?)

 

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

εσεις οι δυο θα κανετε καλη παρεα :clapping::063laugh:

ακου grand master τελεμε! :063laugh: καλα πολλη γελιο.

τωρα αγραμματε και ασχετε χαχα η το αλλο με τη λατερνα.

ελπιζω μονο να μην παρεξηγητε ο αλλος αν και λιγο σφιγμενο τον βρισκω. :(

οχι το μαλλον δεν ηταν και τοσο ειλικρινες,η εξηγηση που

εδωσε ηταν ξεκαθαρη οτι μιλουσε για το φτωχοι τω πνευματι.

παντως δεν νομιζω οτι γενικα μυριζουν τα νυχια σου :cheerful:

Link to comment
Share on other sites

οχι το μαλλον δεν ηταν και τοσο ειλικρινες,η εξηγηση που

εδωσε ηταν ξεκαθαρη οτι μιλουσε για το φτωχοι τω πνευματι.

παντως δεν νομιζω οτι γενικα μυριζουν τα νυχια σου :cheerful:

 

Εδώ το "δεν νομίζω" γράφτηκε όπως το "μάλλον" πριν? :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω μονο να μην παρεξηγητε ο αλλος αν και λιγο σφιγμενο τον βρισκω. :(

για τον solomon, ναι το χω προσεξει, δε μου μιλαει πια... λες να μου κρατα κακία...?

Χαιρομαι παντως που λαμβανεις το 'χωσιμο' με χιουμορ κι ελπιζω αν σε κραξω ποτε να το αντιμετωπισεις ετσι ακριβως..! μετα από χρονια αλλωστε θα τα διαβαζουμε αυτά και θα γελαμε…

 

Επανερχοντας, το "μακαριοι οι φτωχοι τω πνευματι" εχει σιγουρα περισσότερες από μια ερμηνείες.

Θα μπορουσε να εννοει τους 'αγαθους' (ακακους) (1) , αυτους που δεν γνωριζουν γενικως πολλα (απο επιστημονική γνωση περισσοτερο) (2) , τους ..χαζουληδες (αγαθιαρηδες) (3) ή σκετα τους χαζους(4)!

Εχεις αντικρυσει βλεμμα χαζου? η μακαριοτητα η ιδια...

Το "ταπεινοι" του solomon μου φαινεται καπως αστήριχτο..

 

Παντως το να δινει κανεις μια ερμηνεια μοναχα (δλδ φτωχοι τω πνευματι=ταπεινοι) και μαλιστα να την εμφανιζει ως ‘διορθωση’ ή ‘παρατηρηση’ (ότι εγω είμαι ο ειδικος επι αυτων δλδ) είναι τελειως απαραδεκτο..

 

 

..

Link to comment
Share on other sites

πτωχός τω πνεύματι είναι ο πτωχός το πνεύματι!

νομίζω είναι σαφέστατο! ελληνικά μιλάμε :blink:

 

Εχεις αντικρυσει βλεμμα χαζου? η μακαριοτητα η ιδια...

:063laugh:

Link to comment
Share on other sites

πτωχός το πνεύματι

 

Στην φράση αυτό σηκώνει πολλές ερμηνείες όντως... και δεν είναι να το εκλάβουμε αυτολεξί.

 

Απο το "ταπεινοί" όσον αφορά την ματαιοδοξία που εκπέμπουν κάποιοι , βασισμένοι στο εύρος των γνώσεων τους.

 

Μέχρι και στην πνευματική άγνοια που πολλές φορές μας προφυλάσσει απο το να παιδευόμαστε με πράγματα που δεν καταλήγουν πουθενά.

 

Αλλά αυτό είναι μια ερμηνεία που μπορεί να την αναλύσει ο καθένας προσωπικά για τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Γιατί να το εκλάβει ο καθένας διαφορετικά;

Γιατί και στα γνωστά αρχαία γνωμικά, δεν νομίζω ότι δίνει ο καθένας διαφορετικές ερμηνείες (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια).

 

Πτωχός το πνεύματι = πτωχός το πνεύματι. Ούτε ταπεινός, ούτε έξυπνος, ούτε χαζός, ούτε φωσφοριζέ. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλούστατα , αντίθετα με το τι πιστεύουν οι περισσότεροι , κάθε κουβέντα του Ιησού, ήταν κυρίως παραβολική και οδηγούσε τους ανθρώπους να βγάλουν μόνοι τους συμπεράσματα που θα έκαναν καλό στην ζωή τους.

 

Ειδικά για την συγκεκριμένη , νομίζω οτι έγινε με σκοπό την υπόδειξη σε κάποιον απο τους μαθητές του, προς την "υπεροψία" που είχε δείξει. Δυστυχώς η μνήμη μου με απατά , οπότε νομίζω οτι κάποιος άλλος μπορεί να συνεχίσει απο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κάτι, το λες γιατί εννοείς και κάτι.

Ο Χριστός θα εννοούσε και αυτός κάτι. Προφανώς; Προφανώς.

Τι εννοούσε λοιπόν ο Χριστός με αυτό που είπε;

Όχι πως το λαμβάνεις εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε, αλλά αυτός πως το εννοούσε;

 

Καταλαβαίνεις τη διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα... θυμάμαι το περιστατικό στο περίπου. Κάθε φράση και πρόταση Του , περιείχε κάποιο "Δίδαγμα" που έβγαινε μόλις είχες και τις συνθήκες του γεγονότος που διαδραματιζόταν.

Παράδειγμα η παραβολή του Άσωτου Υιού , στο σπίτι του Τελώνη.

 

Στο συγκεκριμένο , νομίζω είναι σε μια προτροπή Του προς τον μαθητή , όπως την περιέγραψα παραπάνω... Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν και σε ποιό εδάφιο το είχα διαβάσει. Αν μπορεί κανείς να το βρεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ας τη δουμε ολη τη φραση καλα μου παιδακια.. ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ...

 

γιατι η ελληνικη γλωσσα κρυβει ΠΑΓΙΔΟΥΛΕΣ......

 

 

«Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών» (Ματθ. 5, 3)

 

εδω ο καλος χριστουλης θελει για αλλη μια φορα να δηλωσει τη διαφορα..

ΠΛΟΥΣΙΩΝ ΦΤΩΧΩΝ...

- εισαι φτωχος καλο μου? μη σε νοιαζει.. θα σαι βασιλιας στον Παραδεισο..

με τον τροπο αυτο: α. Ηρεμει τα πνευματα της Ταλαιπωρημενης πατριδουλας του.. και οι διαμαρτυριες των φτωχων συνταξιούχων σταματανε, οπως σταματουν για λιγο και οι πορειες διαμαρτυριας, και οι απεργιες υπερ της ισορροπιας φτωχων, πλουσιων (ατιμε καπιταλισμε.. 2000 χρονια μας πιλατευεις...)

 

επισης ο χριστουλης με το Πτωχοι το Πνευματοι εννοει τους ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥΣ.. αν δεν εχεις λεφτα δε σπουδαζεις.. hellloooo....

 

ας το παρουμε Φιλοσοφικα το πραμα...

 

συμφωνα ομως τον Παυλο και τους ΦΙλιπισσαιους του.. ο Ιησούς Χριστός «εαυτόν εκένωσε μορφήν δούλου λαβών ?.εταπείνωσεν εαυτόν γενόμενος υπήκοος μέχρι θανάτου, θανάτου δε σταυρού» (Φιλιπ. 2, 5-8)

 

μετα απο σκεψη, και ωρες διαβασματος στο 1ο εξαμηνο.. το συμπερασμα της εργασιας ειναι ενα: Είμαι «πτωχός τω πνεύματι» σημαίνει πως όσα έχω και όσα γνωρίζω, όσα νιώθω και όσα πιστεύω, μπροστά στην αγάπη του Θεού είναι ελεεινά και ασήμαντα.

 

 

οποτε αγαπητε μου solomon μην παλευεις να δικαιολογησεις τα γραπτα της θρησκειας μας.. ειναι εκει τοοοσα χρονια..ΟΛΟΙ ΤΑ ΚΟΙΤΑΝΕ..κ δε τα διορθωνουνε (αν ειχα την καινη μου εδω θα σας ελεγα και πως αλλιως αναφερετε σε αλλα ευγγελια ..αλλα υπομονη να παω ελλαδα)

 

Ολα ειναι μελετημενα και διορθωμενα... μη στενοχωριεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...