Jump to content

ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΓΟΥΪΚΑΝΙΚΗΣ ΤΑΦΗΣ ΣΤΙΣ Η.Π.Α.


Ingmar
 Share

Recommended Posts

(Από το πρόσφατο ΑΒΑΤΟΝ #68)

 

Η κυβέρνηση των ΗΠΑ δέχτηκε μήνυση από τις χήρες δυο αμερικανών στρατιωτών,ενός βετεράνου του πολέμου της Κορέας και ενός που σκοτώθηκε στον πόλεμο του Αφγανιστάν. Ο λόγος; Ο λόγος ήταν ότι η τωρινή κυβέρνηση της χώρας τους δεν τους επίτρεψε να τοποθετήσουν στις επιτύμβιες πλάκες των συζύγων τους το σύμβολο της WICCA (δηλ. τη Πεντάλφα σε κύκλο),της θρησκείας στην οποία πιστεύουν! Το Υπουργείο Υποθέσεων Βετεράνων Πολέμου επιτρέπει (!;) στις οικογένειες των στρατιωτών να τοποθετήσουν στις επιτύμβιες πλάκες τους οποιαδήποτε από τα 38 θρησκευτικά σύμβολα που οι ΗΠΑ αναγνωρίζουν. Η WICCA -ή θρησκεία της Γης- δεν συγκαταλέγεται σε αυτά.Οι χήρες μιλάν για αντισυνταγματική ενέργεια και κινήθηκαν ήδη νομικά για τη δικαιωσή τους...

 

Σχόλια,δικά σας...;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 33
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

σχόλια;... απλά νομικά τερτίπια που ειδικά στις ΗΠΑ μπορεί και να δικαιωθουν εκείνοι που εισηγούνται κάποιες αλλαγές σε σχέση με άλλες (όπως η δικιά μας).... Φαντάζεσαι να ήθελαν να βάλουν κέλτικο σταυρό, σβάστικα ή πεντάλφα εδώ , σε ανάλογο κοιμητήριο;

 

Εκτός απο τα νομικά κωλύμματα τι άλλο θα επακολουθούσε;

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκατε ποτέ όμως και την υπόθεση της προστασίας των δυο (δεκα πενήντα εκατό Γουϊκανικών τάφων??)

 

καλώς ή κακώς λίγοι είναι ενημερωμένοι για το σύμβολο αυτό και δυστυχώς πάρα πολλοί αυτοί που συνδέουν την πεντάλφα με οτιδήποτε το evil . Και το evil συνδέετε με τον σατανισμό και ο σατανισμός με όργια και άλλες τέτοιες Μα :censored: κιες...

 

Αν ένα τέτοιο σύμβολο (της πεντάλφας, είναι δεν είναι σε κύκλο) βρεθεί σε κοιμητήριο, ξέρετε πόσοι θα βανδαλίσουν τον τάφο? πόσοι θα βγουν στα παράθυρα της αμερικάνικής τηλεόρασης να φωνάζουν για το τέλος του κόσμου και το 7ο (8ο, 10000ο νιοστό|) σάλπιγγσμα της Αποκάλυψης... και πιστέψτε με καμία ψυχή δε θα αναπαυτεί τότε..

 

όταν οι Σάξωνες ήρθαν στο Ηνωμένο Βασιλειο και κάναν δικά τους κοιμητήρια, οι Κέλτες, Ρωμαίοι και όσοι "αλλόθρησκοι" είχαν μείνει στο νησί.. κατέστρεψαν τάφους και βρεθήκανε νεκροταφεία στο Κεντ (και γενικά στην ανατολική Αγγλία) λεηλατιμένα....

 

Αν δεν υπάρχει γνώση, καλήτερα να μην προκαλούμε τα πλήθη..

 

Δεν ειμαι υπερ της κίνησης αυτής. αλλα ούτε και την καταδικάζω...

Απλά.. μη γίνετε πολύ κακό για κάτι το οποίο... αφορά την υστεροφημία και όχι την αναχωρησασσα ψυχή..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι υπερ της κίνησης αυτής. αλλα ούτε και την καταδικάζω...

Απλά.. μη γίνετε πολύ κακό για κάτι το οποίο... αφορά την υστεροφημία και όχι την αναχωρησασσα ψυχή..

 

Δηλαδή,να...περιμένουμε έως οι μάζες γίνουν σοφότερες,ανεκτικότερες,πιο αλληλέγγυες απέναντι σε καθετί διαφορετικό στον κόσμο;

 

Συγνώμη:αυτό δε θα γίνει ποτέ!

 

Πρέπει να το παλεύεις το πράγμα -κι ας πας κόντρα στο ρεύμα! Η Γαλλική Επανάσταση επέφερε πολύ σημαντικές αλλάγες,σπουδαίες για την ανθρωπότητα. Αλλά όχι χωρίς βαρύ κόστος. Δυστυχώς, υπήρξε και πολύς παραλογισμός, αμέτρητα κομμένα κεφάλια και άφθονη βία. Αλλά έτσι,επανεμφανίστηκε το αίτημα για ΙΣΟΤΗΤΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ. Η Δημοκρατία μας προέκυψε μέσα από ποταμούς αίματος. Δυστυχώς. Αλλιώς, ο λαός ας καθονταν στα αυγά του και σήμερα θα'χαμε ακόμα φεουδαρχία-μοναρχία!!!

 

Επομένως:να κάτσουν οι γουϊκανοί στα αυγά τους έως ότου...αφυπνιστεί ο κοσμάκης; Οχι δα!Ας ΄κάνουν τη κινησή τους. Ας θαφτούν με τον ιερό τρόπο που επιθυμούν. Φωνές; Κακό και χαλασμός; Ας γίνουν! Τουλάχιστον θα'χουν την αξιοπρέπεια πως έκαναν τη δική τους κίνηση,κόντρα στο κυρίαρχο(των αμόρφωτων/φανατικών)ρεύμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην το παίρνεις και τόσο πατριωτικά.

Στην τελική το νεκροταφείο χριστιανικό δεν ήταν?

Αν είχαν πρόβλημα, ας έφτιαχναν δικές τους επιτύμβιες στήλες και ας τις έβαζαν στον κήπο τους ή σε κάποιο άλλο μέρος, ή ας έκαιγαν τα σώματα των νεκρών τους.

Πιό πολύ σε "εντυπωσιασμό" με παραπέμπει αυτή η κίνηση παρά σε φροντίδα για την υστεροφημία των στρατιωτών.

Και στο κάτω-κάτω ας γίνει μια συλλογική κίνηση για να φτιαχτεί ένα νεκροταφείο αποκλειστικά για τους wiccans, ώστε να αποφεύγονται τέτοιου είδους γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Και στο κάτω-κάτω ας γίνει μια συλλογική κίνηση για να φτιαχτεί ένα νεκροταφείο αποκλειστικά για τους wiccans, ώστε να αποφεύγονται τέτοιου είδους γεγονότα.

 

ΘΑ συμφωνησω με τον αγαπητο jhonny ...

πραγματικα.. γιατι δεν κάνουν δικά τους κοιμητήρια.....εεεεεεε??

 

και μη λεμε ότι θέλουμε τώρα...η γαλλική επανάσταση αφορά το δικαίωματα της ελευθερίας.. το ότι δεν μπήκε το σύμβολο της θρησκείας στο κοιμητηριο δεν είναι ελειψη ελευθερίας...

αν τους αφήναν αθαυτους. τότε να το δεχτω.... αλλα πόσοι και΄πόσοι χριστιανοί δεν έχουν ταφεί με πλάκα αντι για σταυρό.....

 

Ούτε οι μουσουλμανικοί τάφοι στα μικτά κοιμητήρια έχουν αστέρια και ημισελλήνους.. απλά κοιτάζουν αλλού...

 

ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ..ΟΧΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ..

Link to comment
Share on other sites

Πιό πολύ σε "εντυπωσιασμό" με παραπέμπει αυτή η κίνηση παρά σε φροντίδα για την υστεροφημία των στρατιωτών.

Και στο κάτω-κάτω ας γίνει μια συλλογική κίνηση για να φτιαχτεί ένα νεκροταφείο αποκλειστικά για τους wiccans, ώστε να αποφεύγονται τέτοιου είδους γεγονότα.

 

δεν είναι ζήτημα πατριωτισμού,αλλά ζήτημα ορθολογισμού.Δεν κατάλαβα: έχουμε ή δεν έχουμε δημοκρατία; Αν η τωρινή μας δημοκρατία είναι ψευδεπίγραφη και έχουμε μόνο έμμεση θεοκρατία(και άρα η Εκκλησία ουσιαστικά "λύνει και δένει" στον τόπο πίσω από επίφαση "Συντάγματος")τότε πάω πάσο.Αν όχι,τότε...υπάρχει παραλογισμός εν μέσω...Δημοκρατίας ^_^

 

Δεν είναι ανάγκη βέβαια,γουϊκανή ταφή να γίνεται σε αλλόθρησκα νεκροταφεία. Βεβαίως και θεωρώ να δημιουργήσουν δικά τους νεκροταφία(όπως επιτρέπουν σε εβραίους ή μουσουλμάνους) μια θετική ιδέα/η σωστή κατεύθυνση -δε θα ισχυριζόμουν το αντίθετο!Άλλωστε, πρόκειται για ταχύτατα αναπτυσόμενη θρησκεία...Σίγουρα,κάποτε θα γίνει κι αυτό! ^_^

 

Οπότε Τζόνυ μας, συμφωνώ πως έθεσες το θέμα σε μια λογική βάση. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

...μέχρι τότε όμως, ας μην μεταφράζουμε σε έλλειψη δημοκρατίας τη διαφύλαξη των ατομικών δικαιωμάτων και αντιλήψεων.

Γιατί αν εγώ ο Χ κολλημένος/δογματικός/με το σταυρό στο χέρι κτλ χριστιανός πάω να ανάψω το καντήλι στον παππού μου και δω στον διπλανό τάφο μια πεντάλφα... όσο να 'ναι δε με προσβάλλει σαν θέαμα? Δεν θα ήταν άδικο να βγει μια απόφαση που να θεωρεί "νόμιμη" την πεντάλφα δίπλα στον τάφο του παππού μου, αφού θα προσέβαλε τα θρησκευτικά μου πιστεύω? :smilewink:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν άδικο να βγει μια απόφαση που να θεωρεί "νόμιμη" την πεντάλφα δίπλα στον τάφο του παππού μου, αφού θα προσέβαλε τα θρησκευτικά μου πιστεύω? :smilewink:

 

OXI.

Ανεξιθρησκεία και Ανοχή αποτελούν ουμανιστικές αρετές.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν δικαιώματα όπως αυτό της ανεξιθρησκείας ισχύουν λιγότερο για τους κολλημένους/δογματικούς ανθρώπους.

Δηλαδή αποκτούμε σιγά-σιγά πολίτες δύο ή περισσότερων "ταχυτήτων" με βάση τα πιστεύω τους, τη νοημοσύνη τους, αλλά και γενικότερα με βάση κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικά κριτήρια, έχοντας ως αποτέλεσμα τη διαφορετική απόδοση ατομικών αλλά και κοινωνικών δικαιωμάτων.

Και φυσικά όλα αυτά σε ένα κλίμα "ορθολογισμού" (και όχι "πατριωτισμού") και με δημοκρατικότατο πνεύμα.

 

Άλλωστε, και η δημοκρατία είναι μια ουμανιστική αρετή! :blblbl:

Link to comment
Share on other sites

Άρα λοιπόν δικαιώματα όπως αυτό της ανεξιθρησκείας ισχύουν λιγότερο για τους κολλημένους/δογματικούς ανθρώπους.

Δηλαδή αποκτούμε σιγά-σιγά πολίτες δύο ή περισσότερων "ταχυτήτων" με βάση τα πιστεύω τους, τη νοημοσύνη τους, αλλά και γενικότερα με βάση κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικά κριτήρια, έχοντας ως αποτέλεσμα τη διαφορετική απόδοση ατομικών αλλά και κοινωνικών δικαιωμάτων.

Και φυσικά όλα αυτά σε ένα κλίμα "ορθολογισμού" (και όχι "πατριωτισμού") και με δημοκρατικότατο πνεύμα.

 

Άλλωστε, και η δημοκρατία είναι μια ουμανιστική αρετή! :blblbl:

 

Ααααα...κακό που'παθα!!! :clapping:

 

Μα εσύ δεν παίζεσαι...Άπαιχτος σε όποια "κόντρα" κι αν χωθείς! :lol::lol::lol:

 

Αν ήμουνα :censored: πολιτικός,θα λεγα "συμφωνούμε δημοκρατικότατα πως...διαφωνούμε".

Αλλά γμτ κάπου έχεις δίκιο...κάπου έχεις δίκιο και αυτό με χαλάει... ^_^:lol:

Link to comment
Share on other sites

...μέχρι τότε όμως, ας μην μεταφράζουμε σε έλλειψη δημοκρατίας τη διαφύλαξη των ατομικών δικαιωμάτων και αντιλήψεων.

Γιατί αν εγώ ο Χ κολλημένος/δογματικός/με το σταυρό στο χέρι κτλ χριστιανός πάω να ανάψω το καντήλι στον παππού μου και δω στον διπλανό τάφο μια πεντάλφα... όσο να 'ναι δε με προσβάλλει σαν θέαμα? Δεν θα ήταν άδικο να βγει μια απόφαση που να θεωρεί "νόμιμη" την πεντάλφα δίπλα στον τάφο του παππού μου, αφού θα προσέβαλε τα θρησκευτικά μου πιστεύω? :smilewink:

 

Γιατί θα ήταν άδικο?.....και γιατί να προσβληθεί ο Χ?

 

Επειδή είναι κολλημένος/δογματικός/κλπ ή μήπως επειδή αυτός ο χαρακτηρισμός αφορά την πλειοψηφία των ανθρώπων?..ή και τα δύο μαζί?

 

Άρα λοιπόν δικαιώματα όπως αυτό της ανεξιθρησκείας ισχύουν λιγότερο για τους κολλημένους/δογματικούς ανθρώπους.

 

Από που το συμπέρανες αυτό?...για να καταλάβω δηλαδή..

 

Δηλαδή αποκτούμε σιγά-σιγά πολίτες δύο ή περισσότερων "ταχυτήτων" με βάση τα πιστεύω τους, τη νοημοσύνη τους, αλλά και γενικότερα με βάση κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικά κριτήρια, έχοντας ως αποτέλεσμα τη διαφορετική απόδοση ατομικών αλλά και κοινωνικών δικαιωμάτων.

 

Εγώ είχα την εντύπωση ότι πάντα υπήρχαν πολίτες περισσοτέρων ταχυτήτων ....δεν πρόκειται για τίποτα καινοφανές...αλλού είναι το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα ήταν άδικο?.....και γιατί να προσβληθεί ο Χ?

 

Επειδή είναι κολλημένος/δογματικός/κλπ ή μήπως επειδή αυτός ο χαρακτηρισμός αφορά την πλειοψηφία των ανθρώπων?..ή και τα δύο μαζί?

Θα ήταν άδικο διότι δεν θα ήταν "δημοκρατικό", σύμφωνα με τον τρόπο που προσδιορίζουμε τη δημοκρατία. Βέβαια, είναι απαράδεκτο που έχουμε φτάσει να την προσδιορίζουμε κάπως έτσι, αλλά είναι πιό εύκολο να "είμαστε προσεκτικοί" παρά να "αναπροσδιορίσουμε την έννοια της δημοκρατίας". πώς τα καταφέραμε έτσι γμτ?! :(

Από που το συμπέρανες αυτό?...για να καταλάβω δηλαδή..
Είναι ξεκάθαρα ειρωνικό σχόλιο, όλοι έχουν τα ίδια δικαιώματα εκτός από τους φυλακισμένους. Αν όμως ο Χ χριστιανός (είτε είναι κολλημένος είτε όχι) επικαλεστεί ηθική βλάβη στο αντίκρυσμα ενός τέτοιου συμβόλου σε χριστιανικό νεκροταφείο και δεν τον δικαιώσουν, τότε αυτόματα είναι σαν να έχει λιγότερα δικαιώματα από κάποιον αλλόθρησκο. Θυμάσαι τί έγινε πρόσφατα στη Γαλλία με τις ισλαμικές μαντίλες....

Είναι περίεργο το θέμα. Δηλαδή, από τη μια η ξενοφοβία που επικρατεί σε Ευρώπη και Αμερική οδηγεί τους ανθρώπους σε "αντιδημοκρατές αποφάσεις", ιδίως ως προς θέματα θρησκείας (με πρόφαση την ενδεχόμενη πρόκληση αλλόθρησκων), από την άλλη επικαλούνται "ουμανιστικές αρετές" με αποκορύφωμα "τη δημοκρατικότητα" για να επικυρώσουν τις αποφάσεις αυτές.

Ως παράδειγμα: από τη μια απαγορεύουμε την πεντάλφα για πρόληψη ηθικών βλαβών (δημοκρατικό?) αλλά από την άλλη υποστηρίζουμε την ανεξιθρησκεία και την ελεύθερη έκφραση των θρησκευτικών πιστεύω (περισσότερο ή λιγότερο δημοκρατικό?).

Η γνώμη μου είναι να υπάρχει απόλυτη ελευθερία στην έκφραση ιδεών, απόψεων και θρησκευτικών πιστεύω, ό,τι κι αν περιλαμβάνει αυτό (ΝΑΙ! Και τα σκίτσα του Μωάμεθ! Και οι μαντίλες σε φοιτήτριες και μαθήτριες! Και οι πεντάλφες σε νεκροταφεία!).

Δυστυχώς όμως, απ'ότι φαίνεται, οι πολιτικές συνθήκες αυτής της εποχής δεν ασπάζονται αυτή την άποψη...

Εγώ είχα την εντύπωση ότι πάντα υπήρχαν πολίτες περισσοτέρων ταχυτήτων ....δεν πρόκειται για τίποτα καινοφανές...αλλού είναι το θέμα...

Προφανώς και υπάρχουν... το θέμα είναι τί κάνουμε γι'αυτό!

 

Υ.Γ. Όπως καταλαβαίνεις Ingmar, σ'αυτό το θέμα είναι αρκετά συζητήσιμο το αν έχω δίκιο ή όχι... :smilewink:

Edited by johnny
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Όπως καταλαβαίνεις Ingmar, σ'αυτό το θέμα είναι αρκετά συζητήσιμο το αν έχω δίκιο ή όχι... :smilewink:

 

Μα γι αυτό το έβαλα εδώ! Επειδή ακριβώς σηκώνει πολύ συζήτηση ένα τέτοιο θέμα. Και εμείς βλάκες δεν είμαστε -πονηροί ίσως- και γι αυτό μπορούμε και έχουμε την αποψή μας και να συζητάμε εκτενώς οποιοδήποτε(;)ζήτημα... :evilbl: :shedevil:

Link to comment
Share on other sites

την υπόθεση την πήραν μέχρι το ομοσπονδιακό δικαστήριο και κέρδισε!

Επιτράπηκε στην σύζυγο να βάλει στον τάφο τα Γουϊκανικά σύμβολα!

 

Πηγή: Άρθρο από το Άβατο του Φεβρουαρίου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...